Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021

serhat100
 Share

Recommended Posts

hakarakurt, 6 saat önce yazdı:

Serhat100 ; Son 2 güncellemeden önceki proğramda diskleri görmüyordu. Son güncellemeden önceki proğramda diskleri gördü. Son güncellemeyi henüz denemedim.

Çok teşekkür ederim. son güncel halini de test edip geri dönüş yaparsanız sevinirim 

• Like 1

Son güncellemeyi sanal makinada denedim.

Legacy Windows 10 64 bit ;

Grup2fm 'de ;

* ISO Windows Önyükleme 'de : kurulum başlıyor ve diskleri görüyor. (BAŞARILI)

* ISO Önyükleme (Partnew) : kurulum başlıyor, diskleri görmüyor (Başarısız)

* ISO Önyükleme (Map) : kurulum başlıyor, diskleri görmüyor (Başarısız)

Ventoy da ;

kurulum başlıyor, diskleri görüyor (BAŞARILI)

hakarakurt, 7 saat önce yazdı:

Gerçek makinada da denedim. Sonuçlar sanal makinadaki sonuçlarla aynı. Yani BAŞARILI

Çok teşekkür ederim. Normal da zaten problem olmaması gerekir çünkü testlerini yapıp hatta video bile çekip paylaştım sade harici disk de nasıl olduğunu bilmiyorum oda benda harici diskim olmadığından sağolasun @köylüüstad harici disk de test yapmış başarılı yani problem yok. Tercih eden arkadaşlar güle güle kullansınlar. 

• Like 1

serhat100, 7 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim. Normal da zaten problem olmaması gerekir çünkü testlerini yapıp hatta video bile çekip paylaştım sade harici disk de nasıl olduğunu bilmiyorum oda benda harici diskim olmadığından sağolasun @köylüüstad harici disk de test yapmış başarılı yani problem yok. Tercih eden arkadaşlar güle güle kullansınlar. 

@serhat100hocam bendeki harici disk (300 GB) boot etmedi bilgin olsun.

O zaman şu yolu izlemeni isteyeceğim senden bootice ile manuel bölümleme yapacaksın disk bölümlemede çoklu bölümlemeye gir 1.sıraya fat32 seç yeterli bir boyut koy 2.sıraya ntfs seç kalankısmı da buraya ata efı klasör içeriğini fat32 bölüme kopyala UEFI de test yapıp sonucu yazarsın yine olmaz ise bu sefer ilk sıraya fat16 yap dosyaları kopyala birde böyle test et. 

Her iki yöntemde de fat kısmı active seçeneğini seç

Edited by serhat100
  • Like 1

serhat100, 3 dakika önce yazdı:

O zaman şu yolu izlemeni isteyeceğim senden bootice ile manuel bölümleme yapacaksın disk bölümlemede çoklu bölümlemeye gir 1.sıraya fat32 seç yeterli bir boyut koy 2.sıraya ntfs seç kalankısmı da buraya ata efı klasör içeriğini fat32 bölüme kopyala UEFI de test yapıp sonucu yazarsın yine olmaz ise bu sefer ilk sıraya fat16 yap dosyaları kopyala birde böyle test et. 

Bunu test edeceğim hocam sonucu yazarım

@serhat100hocam bootice ile 1. bölüm fat32 2. bölüm ntfs uefi ve legacy başarısız.

1 bölüm fat16 2. bölüm ntfs yaptığımda fat16 bölüm kullanılmaz biçimlendirme gerektirdi fat16 kısmını exfat biçimlendirdim uefi legacy başarısız.

tabiki her seferinde 1. bölüme efi içeriğini kopyaladım hatta gizli dosya varmı diyede kontrol ettim gizli dosya yoktu.

Bilgilerine.

Edited by fingerprint

fingerprint, 10 dakika önce yazdı:

@serhat100hocam bootice ile 1. bölüm fat32 2. bölüm ntfs uefi ve legacy başarısız.

1 bölüm fat16 2. bölüm ntfs yaptığımda fat16 bölüm kullanılmaz biçimlendirme gerektirdi fat16 kısmını exfat biçimlendirdim uefi legacy başarısız.

tabiki her seferinde 1. bölüme efi içeriğini kopyaladım hatta gizli dosya varmı diyede kontrol ettim gizli dosya yoktu.

Bilgilerine.

Şimdi şunu netleştirelim başarısız derken, pc açılırken boot menüde harici diskiniz görünüyor mu görünüyorsa seçtiğiniz de hataya mı düşüyor grub konsola, görmüyor ise o zaman durum farklı. Birde şöyle bir deneme daha yapılabilir harici diskinizi 1.sıra ntfs 2.sıraya fat32 bu bölümü rufus ile bir Windows iso yazdırılacak kadar geniş tut rufus ile iso yu yazdır test yap windows kurulumu başlıyorsa iyi haber sonra pc de iso yazdırdıpın fat32 bölümden dosyaları sil multiboot dosyaları olan efi klasör içeriğini yapıştır öyle birde test yapalım. 

serhat100, 10 dakika önce yazdı:

@fingerprinthocam sizde ne yaparsınız ne edersiniz bilmem ama bilmiyorum bir şekilde boot menüde harici diskinizin gösterecek bir yol veya yöntem bulmanız gerek ama nasıl yaparsın bilmiyorum. 

@serhat100hocam @köylüüstadın uzun zaman önceki multiboot paylaşımıyla fat32 bölüme yazdırdım Qemu ile test ettim başarılı ancak boot yapmaya gelince nafile bugün çok uğraştım bu işle ancak olmadı araştıracağız bakalım

1554635431_EkranAlnts.PNG.1acda80d10161b971fa6c2ee6e582ae1.PNG

• Like 1

serhat100, 01.04.2021 - 12:29 yazdı:

bilgisayarınız başlarken boot menüde harici diskiniz görünüyor mu görünmüyormu o işin bir kere netliğe kavuşması gerekir bir de şöyle bir deneme yapın bakalım sonuç nasıl olacak bootice ile harici diskinizin Fat32 bölümüne harf atayarak test edin birde fat32 kısmını 1. sıraya alıp tekrar boot menüde görünüp görülmediğini deneyiniz.

Hocam gerek fat32/16 gerek 1.sıraya alma işlemi, hepsini yaptım fakat sonuç olumsuz.

Gelen boot ekranı şu şekilde:

Spoiler

TOSHIBA olan Altay kurulu harici disk ve toshibayı seçtiğimde durum şu oluyor:

Spoiler

Fakat şöyle bir durum var usb belleğime de altay kurulu gelen boot ekranında gözüküyor ve onu seçiyorum:

Spoiler

altaya girdiğimde(usbden) hd0 olarak başlıyor ki usb hd1:

Spoiler

GRUB içindeki hd adlandırması, görüldüğü gibi hd0 olan benim UEFI'den başlatamadığım ama usb ile açınca altayın hd0 üzerinden boot ettiği diskim:

Spoiler

Please register to see this content.

Edited by 654
  • Thanks 1

@654teşekkür ederim gayet açıklayıcı ve güzel bir paylaşım olmuş. sizin harici diskinizin yapılandırması, kurulumu doğru sizden şunu yapmanızı isteyeceğim. Legacy de Cpu ve Ram bilgilerin görüntiendiği ekrandaki hd0 olması bilgilerin alındığı bölüm ile alakalı boot menüde yapılandırmaya bakıldığında herşey doğru. Şimdi şunu yapınız ister grub2fm den ister @köylüüstadın paylaşımından grubfmx64.efi dosyasını alın adını aLTayx64.efi olarak değiştirip  hdd nizin efi/boot içindeki ile değiştir testi tekrar yapınız. 

Edited by serhat100
  • Like 1

serhat100, 2 saat önce yazdı:

@654teşekkür ederim gayet açıklayıcı ve güzel bir paylaşım olmuş. sizin harici diskinizin yapılandırması, kurulumu doğru sizden şunu yapmanızı isteyeceğim. Legacy de Cpu ve Ram bilgilerin görüntiendiği ekrandaki hd0 olması bilgilerin alındığı bölüm ile alakalı boot menüde yapılandırmaya bakıldığında herşey doğru. Şimdi şunu yapınız ister grub2fm den ister @köylüüstadın paylaşımından grubfmx64.efi dosyasını alın adını aLTayx64.efi olarak değiştirip  hdd nizin efi/boot içindeki ile değiştir testi tekrar yapınız. 

Hocam maalesef,  aşağıdaki durumlar devam ediyor.

654, 3 saat önce yazdı:

Gelen boot ekranı şu şekilde:

İçeriği Görüntüle

TOSHIBA olan Altay kurulu harici disk ve toshibayı seçtiğimde durum şu oluyor:

İçeriği Görüntüle

• Thanks 1

654, 4 saat önce yazdı:

Hocam maalesef,  aşağıdaki durumlar devam ediyor.

hocam demek ki sizin pc bootx64.efi yi düzgün başlatmıyor onada yapacak bir şey yok artık harici diskten mi kaynaklı usb bellekte de aynı hataya düşüyormu çözük konusun da birşey aklıma gelmiyor şöyle sorunlu bir pc ile çetrefilli bir harici disk ile fiziksel karşılaşsaydım illaki sorunu daha net anlayıp çözeceğime eminim "zoru hemen yaparız imkansız biraz zaman alır"

• Like 1
  • Thanks 1

serhat100, 2 saat önce yazdı:

hocam demek ki sizin pc bootx64.efi yi düzgün başlatmıyor onada yapacak bir şey yok artık harici diskten mi kaynaklı usb bellekte de aynı hataya düşüyormu çözük konusun da birşey aklıma gelmiyor şöyle sorunlu bir pc ile çetrefilli bir harici disk ile fiziksel karşılaşsaydım illaki sorunu daha net anlayıp çözeceğime eminim "zoru hemen yaparız imkansız biraz zaman alır"

İlginiz için teşekkür ederim hocam, Dün neler neler denedim o dosyayı oraya at onun adınu şöyle böyle değiştir ama nafile.

Yalnız şunu merak ediyorum @köylü hocamın çalışmasındakini algılayıp bunu algılamamasının sebebi ne olabilir.

654, Şimdi yazdı:

Hocam gönderdiğiniz dosyalarla da sonuç değişmedi, windows boot manager ve mavi ekran durumu devam ediyor

geriye şu kaldı buda olmaz ise benim yapacağım bir şey kalmıyor.

boot/grub klasöründeki ile değiştir.

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021
  • mephistooo2 locked this topic
  • köylü unlocked this topic
  • sk8er_boi unpinned this topic