Jump to content

Linux Dağıtımlarım 2022 Calamdebian,macbuntu,tnclinux,winbuntu,xubuntu

forjest
 Share

Recommended Posts

Linux dağıtımlarım 2020 yılı konusuna , yeni linux dağıtımı güncel haliyle eklenmiştir. Macbuntu BIGSur 2020.11 | Bilgilerinize sunulur Esenlikle kalınız! :) 

Macbuntu BIGSUR 2020-11 x64 Multilanguage-Türkçe

Güncellenme tarihi: 9 KASIM 2020

• Like 3

Linux dağıtımlarım konusuna güncellenerek yenilenen Winbuntu 2020.11 Kasım ayı tarihli çalışma listeye (4.Konu) olarak dahil edilmiştir Güncellendi!

Tarih: 17 KASIM /November 2020 Bilgilerinize sunulur saygılarımla Forjest. :) 

• Like 1
  • Thanks 1

kadetti, 21 dakika önce yazdı:

Üstat winubuntuda olabilir mi?

Please register to see this content.

Linux hayal gücüyle sınırlı  bir sistem ancak videoda yapılan işlemler daha çok bireyse komutların dahil edildiği kişisel özelltirmelerden ibaret. Dağıtımı indirip kullanacak birey, farklı bir uygulama kurduğunda , videoda tanımlanan komutlar çalışmayacaktır hatalara neden olacaktır. Github /Gitlab geliştiricilerin paylaştıkları sayısız kod ve geliştirmeler var paylaşım için teşekkürler güzel ancak dediğim gibi. Yapılan işlem menü sadece tanımlanan uygulamalarla sınırlı kalacak şekilde uyarlanmış bir menü launcher üzerine command line satırlarını açacağı uygulamalar hedef göstererek yapılan sınırlı bir işlem belki tek bir kişi için mükemmel olur ya da görsel olarak güzel bir çalışma proje.. Uygulama şeklinde yapılabilirse eğer ayarlar menüsü vb. değişimlerden etkilenmeyecek şekilde ozaman genele hitap eder. Win kavramı linuxte çok rağbet görmemekte genellikle kişisel kalmakta felsefesi gereği bilerek bu işlere soyunmayan ya da yapmayan win veya mac karşıtı çok gelişmiş uzmanlar var isteseler neler yaparlar oda ayrı konu.

Winbuntu temel amacı eski orta ve üst segment pclerde rahat ve akıcı çalışacak şekilde kurgulandı. Dolayısıyla gnome,cinnamon,kde masaüstleri çok üstün seviyelerde arayüzlere sahip ben şahsen xfce'i beğenme nedenimde geliştirilebiliyor olması rahat akıcı çalışması sorunsuzluğu olarak adlediyorum görsellikleride rahat yapılabilmekte.

Cinnamon belki uyarlanabilir bir kaç kere incelemeler yaptım ancak bir yere kadar sınırlamayla kalıyor görsel olarak xfce'den daha iyi ancak , kodların ve değişimlerin yapılabilmesi bakımından hala eksik gibi o da onun yapısından kaynaklı elbette.

Deepin çok güzel ancak hala buglar var hatalar işlemci anakart sorunlarına neden olabilecek bazı sorunların olduğunu reddit makalelerinden denk gelmiştim açıkcası kurup kullanmak veya yapılandırmak bu bakımdan beni biraz korkuttu. sonuç olarak hazırlayıp paylaşacak olan kişi olunca bu gibi hazlara kapılmak gayet normal elbette. şu an için fazla uzatmadan kişisel olarak kullanılabilecek bir işlem sadece videodaki olay. :)

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

Forjest usta bişey sormak istiyorum. Bende uefi win 8.1 var. Ventoya isoyu attım macbuntuyu kuracam  ama kuramıyorum görüntü gelmiyor.Listeden seçiyorum iso dosyasını yazılar çıkıyor en son ok yazıyor ama sondan sonra görüntü yok.  Ventoyla kurulamıyor mu macbuntu?

Shadowscape, 37 dakika önce yazdı:

Forjest usta bişey sormak istiyorum. Bende uefi win 8.1 var. Ventoya isoyu attım macbuntuyu kuracam  ama kuramıyorum görüntü gelmiyor.Listeden seçiyorum iso dosyasını yazılar çıkıyor en son ok yazıyor ama sondan sonra görüntü yok.  Ventoyla kurulamıyor mu macbuntu?

• Rufusla mrb olarak yazdırıp,secureboot kapalı şekilde boot etmek mantıklı ya da, windows üzerinden "EasyBCD" programıyla boot kaydı ekle isoyu dizinde göster boot ederek devam et. Ventoyboot'u kullanmıyorum daha çok elimde eskiden kalma halen kullandığım AIOboot var şu ana kadar hiç sorun yaşamadım şakır şakır boot ediyor her türlü sistemi. Ventoy boot yapımcısı gerçi eksiklikleri sürekli ve hızlı şekilde giderek bir yapımcı dilersen mesaj atarak durumu bildirebilirsin ya da farklı bir uygulama + üstteki işlemlerle deneyerek çözersin.
  • efi kuracaksan eğer 100mb 'Lık fat32 bir alan ayırıp linuxte /boot olarak grub'u buraya dahil edersen eğer efili sistemleride gruba entegre edecektir. Normal legacy olarak kuracaksan eğer grub menüsünde efili sistemler görünmez aktif etmez. bios üzerinden legacy boot ve secureboot disable konumlarında olursa o zaman grub ekranı linux sistemi açılacaktır. Efiyle ilgili çok bir malumatım yok cihazımda yok deneme şansımda hiç efili cihazım olmadı şu ana dek ilerde inş. Deneyimlerim yazdıklarım forum ve makalelerden kısmen edinme efili olan kısmı şimdilik aklıma gelenler bunlar değerli kardeşim saygılarımla. :) 
  • Thanks 1

forjest, Şimdi yazdı:
  • Rufusla mrb olarak yazdırıp,secureboot kapalı şekilde boot etmek mantıklı ya da, windows üzerinden "EasyBCD" programıyla boot kaydı ekle isoyu dizinde göster boot ederek devam et. Ventoyboot'u kullanmıyorum daha çok elimde eskiden kalma halen kullandığım AIOboot var şu ana kadar hiç sorun yaşamadım şakır şakır boot ediyor her türlü sistemi. Ventoy boot yapımcısı gerçi eksiklikleri sürekli ve hızlı şekilde giderek bir yapımcı dilersen mesaj atarak durumu bildirebilirsin ya da farklı bir uygulama + üstteki işlemlerle deneyerek çözersin.
  • efi kuracaksan eğer 100mb 'Lık fat32 bir alan ayırıp linuxte /boot olarak grub'u buraya dahil edersen eğer efili sistemleride gruba entegre edecektir. Normal legacy olarak kuracaksan eğer grub menüsünde efili sistemler görünmez aktif etmez. bios üzerinden legacy boot ve secureboot disable konumlarında olursa o zaman grub ekranı linux sistemi açılacaktır. Efiyle ilgili çok bir malumatım yok cihazımda yok deneme şansımda hiç efili cihazım olmadı şu ana dek ilerde inş. Deneyimlerim yazdıklarım forum ve makalelerden kısmen edinme efili olan kısmı şimdilik aklıma gelenler bunlar değerli kardeşim saygılarımla. :) 

Teşekkürler forjest hocam biraz araştırdım rufusla yazdırıp kurun diyor uefi oluyormuş. Bi macera yapıp deniyim : ) 

1 saattir uğraşıyorum henüz kuramadım :(

Edited by Shadowscape
  • Like 1

forjest, 14.12.2020 - 18:45 yazdı:

Winbuntu 32 bit | SourceForge sitesine FPT olarak yüklenip link_yenilenmiştir! | bilgilerinize sunulur download edebilirsiniz kolay gelsin.

Hocam sizden bir ArchMac bekliyoruz. Mümkünse Gnome desktop üzerine olsun.

Ubuntu tabanlı olan dağıtımlar açılışta yavaş oluyor nedense. Arch tabanlı dağıtımlar özellikle Archman açılışta çok daha hızlı.Hatta Manjaro dan bile hızlı.

Memoli, 1 saat önce yazdı:

Hocam sizden bir ArchMac bekliyoruz. Mümkünse Gnome desktop üzerine olsun.

Ubuntu tabanlı olan dağıtımlar açılışta yavaş oluyor nedense. Arch tabanlı dağıtımlar özellikle Archman açılışta çok daha hızlı.Hatta Manjaro dan bile hızlı.

• Macbuntu işletim sisteminde hiç bir dağıtımda olmayan en son sürüm modifiye edilen en hızlı kernel yer almaktadır. Dolayısıyla kurup kullandıktan sonra yorum yapmanızı öneririm bununla alakalı çok fazla teşekkür ve hızla ilgili yorumlar almaktayım. Dağıtım farklılıklarının hızla alakası yok. Modifiye edilmiş kernel + optimize edilmiş sistem yapılandırmasıyla alakası var. Arch linux kurucu ile ilgili çalışmam vardı daha evvel tüm sürücü ve masaüstü seçmeli şekilde daha evvel forumda paylaşıldı.
  • Arch linux'ü saf olarak kullanırsanız eğer "debian,slackware,gentoolinux,suse "vd.  benzer linux'ler gibi yalın şekilde daha hızlı çalışacağı aşikardır ve bilinen birşeydirde. Archman linux kurmuşsunuz madem Archmac'i düzenleyip siz hazırlayın bizde indirelim bak bu fena fikir değil. :) Şaka bir yana, arch linux'ü saf kullanımım dışında işlem yapmıyorum açık söylemek gerekirse arch linux'ü sade daha doğrusu linuxleri sade şekilde kullanmayı yeğlerim genellikle.
  • Archisomaker'ım var ama ne yazıkki arch hala ilk kullanıcılar için ubuntu mint gibi friendly bir dağıtım değil hız başka bir şey, genele hitap etmesi başka bu bakımdan tercihim değil bu dağıtım ubuntu debian her zaman daha etkin rollerde hala bunu MXlinux'ten dahi anlayabilirsiniz distrowatch sıralamalarından veya ubuntu mint debian vs.. 
  • Gnome seviyorsanız eğer, ElementaryOS,Macbuntu,PinguyOS,PearOS ve ubuntu budgie dağıtımlarıda güzel mac konseptinde şimdilik bu kapsamda daha güzeli varmı bilmiyorum aklıma bunlar geldi denemediyseniz eğer deneyin derim. Ya da arch linux'ü icon ve tema paketleriyle kendinize göre yapılandırıp görselleştirin archisomaker'ı kullanarak iso kalıbı oluşturup kullanabilirsiniz belki kolay gelsin saygılarımla.

Hocam cevap için teşekkürler.

Ben masaüstü olarak Gnome tercih ediyorum.Sebebi de her şeyin Ayarlar menüsü altında daha derli toplu olması.Tabi alışkanlık da önemli.

Arch tabanlı Gnome desktop olarak Manjaro yu yıllardır kullanıyorum zaten. Bir de Garuda Linux buldum Gnome desktop kullanan fakat stabilite sorunları var ve Manjaro çakması gibi geldi bana. Archman ın son sürüm Deepin desktopu denemiştim güzeldi.Üstüne Gnome desktop kurdum ve Arcman daha hızlı açılmaya başladı. Archmac fikri oradan ortaya çıktı yani.Benimkisi bir fikirdi. İlginize genede teşekkürler.

• forjest changed the title to Linux Dağıtımlarım 2021 (ubuntu,macbuntu,winbuntu)

Yeni yıla girdiğimizden dolayı, konu başlığı 2021 olarak değiştirilmiştir güncellenmiştir. Bilgilerinize sunulur saygılarımla :) ( Copyright © 2021 )

Memoli, 26.12.2020 - 21:58 yazdı:

Hocam cevap için teşekkürler.

Ben masaüstü olarak Gnome tercih ediyorum.Sebebi de her şeyin Ayarlar menüsü altında daha derli toplu olması.Tabi alışkanlık da önemli.

Arch tabanlı Gnome desktop olarak Manjaro yu yıllardır kullanıyorum zaten. Bir de Garuda Linux buldum Gnome desktop kullanan fakat stabilite sorunları var ve Manjaro çakması gibi geldi bana. Archman ın son sürüm Deepin desktopu denemiştim güzeldi.Üstüne Gnome desktop kurdum ve Arcman daha hızlı açılmaya başladı. Archmac fikri oradan ortaya çıktı yani.Benimkisi bir fikirdi. İlginize genede teşekkürler.

Eğerki herşeyin kendinize göre optimize etmek , uygulama ve masaüstü düzeninde yalın ve saf bir yapı istiyorsanız eğer ya debian, ya da arch linux'ün saf iso dosyalarından kurulum yapmanızı şiddetle öneririm. iki haftadır saf arch linux kurdum kullanıyorum alışmaya çalışıyorum ubuntu'dan sonra bazı komutları vb. durumları farklı olsada değişimlerde alışma süreçleri biraz zor olmakta. Gnome masaüstü itibarıyla sanıyorum birazda android menülerini anımsattığından kaynaklı olarak tercih edilmekte. Bilinmesi gerekli olan bir diğer hususta gnome en az bir w10 sistemi kadar işlemci ve ram kullanabilir ve kullanırda. Kdeplasma,Deepin,gnome,Budgie vb. geniş özellikli olan masaüstü ortamları ne yazıkki ram işlemci kullanımında çok savurganlar. Ondandırki kendim xfce masaüstünden vazgeçemedim bir türlü tutarlı , stabil ve akıcı olması + 'larından kaynaklı birazda. Üsttede belirttiğim gibi saf bir linux kurmak her daim iyidir. Saygılarımla.

Shadowscape, 26.12.2020 - 22:01 yazdı:

Macbuntuyu bide kurabilsek :) 

Macbuntu kurulumu ile ilgili videolu sayfamda anlatım mevcut aslında kurulumu windows'tan dahi daha basit. Diski seç kullanıcı adı şifresi oluştur tamam ileri de işlemler bir kaç dakikada tamamlanmakta. + Spoiler içerisine , video eklendi " Macbuntu kurulumu ve anlatımı vs. " :)  | Saygılarımla.

Spoiler

forjest, Bir saat önce yazdı:

Yeni yıla girdiğimizden dolayı, konu başlığı 2021 olarak değiştirilmiştir güncellenmiştir. Bilgilerinize sunulur saygılarımla :) ( Copyright © 2021 )

Eğerki herşeyin kendinize göre optimize etmek , uygulama ve masaüstü düzeninde yalın ve saf bir yapı istiyorsanız eğer ya debian, ya da arch linux'ün saf iso dosyalarından kurulum yapmanızı şiddetle öneririm. iki haftadır saf arch linux kurdum kullanıyorum alışmaya çalışıyorum ubuntu'dan sonra bazı komutları vb. durumları farklı olsada değişimlerde alışma süreçleri biraz zor olmakta. Gnome masaüstü itibarıyla sanıyorum birazda android menülerini anımsattığından kaynaklı olarak tercih edilmekte. Bilinmesi gerekli olan bir diğer hususta gnome en az bir w10 sistemi kadar işlemci ve ram kullanabilir ve kullanırda. Kdeplasma,Deepin,gnome,Budgie vb. geniş özellikli olan masaüstü ortamları ne yazıkki ram işlemci kullanımında çok savurganlar. Ondandırki kendim xfce masaüstünden vazgeçemedim bir türlü tutarlı , stabil ve akıcı olması + 'larından kaynaklı birazda. Üsttede belirttiğim gibi saf bir linux kurmak her daim iyidir. Saygılarımla.

Macbuntu kurulumu ile ilgili videolu sayfamda anlatım mevcut aslında kurulumu windows'tan dahi daha basit. Diski seç kullanıcı adı şifresi oluştur tamam ileri de işlemler bir kaç dakikada tamamlanmakta. + Spoiler içerisine , video eklendi " Macbuntu kurulumu ve anlatımı vs. " :)  | Saygılarımla.

İçeriği Görüntüle

Görüntü alamıyorum forjest baba. Görüntü alabilsem kuracamda . İlkten görüntü geliyor logodan sonra görüntü gelmiyor. Logo bitiyor yazılardan sonra görüntü yok monitörle alakalı herhalde. Eski monitor 1600*900 20" :( 

Shadowscape, 7 saat önce yazdı:

Görüntü alamıyorum forjest baba. Görüntü alabilsem kuracamda . İlkten görüntü geliyor logodan sonra görüntü gelmiyor. Logo bitiyor yazılardan sonra görüntü yok monitörle alakalı herhalde. Eski monitor 1600*900 20" :( 

Monitörden olacağını sanmam. Nomodeset modu veya Live baslatmada 2.secenekten başlatarak denemek gerekli.Buyuk ihtimal ekran kartından olabilir atimi ekran kartı?

Kardeşimin evinde 110 ekran monitör  TV var ve eski kasa bağladı kurdu kullanıyor.intel chisetli lga 775 pentium donanım şakır şakır kullanıyor.🙂

forjest, 8 saat önce yazdı:

Monitörden olacağını sanmam. Nomodeset modu veya Live baslatmada 2.secenekten başlatarak denemek gerekli.Buyuk ihtimal ekran kartından olabilir atimi ekran kartı?

Kardeşimin evinde 110 ekran monitör  TV var ve eski kasa bağladı kurdu kullanıyor.intel chisetli lga 775 pentium donanım şakır şakır kullanıyor.🙂

Lga1150 var. Nvidia ekran kartı var . Nvidiya kurulmuyor olabilir mi ?. Nomodeset modunu nasıl yapıyoruz seçeneklerde yok galiba.

Shadowscape, 6 saat önce yazdı:

Lga1150 var. Nvidia ekran kartı var . Nvidiya kurulmuyor olabilir mi ?. Nomodeset modunu nasıl yapıyoruz seçeneklerde yok galiba.

• XForcevesa modunda boot ederek başlatmakta yarar var. Nvidia , Ati farketmez siyah ekranda kalıyorsa eğer,farklı bir donanım engel oluyor olabilir. Olağan birşey bu gibi xtreme durumlar. Her pc'de çalışacak diye bir kaidede yok istisnaalarda olabilmekte bu gibi detaylar. External harici donanımlar genellikle tanınmadığında bir şekilde blackscreen'a düşebilmekte.
  • 1.Olarak alttaki resimdeki seçenekle başlatmayı denemek. (Xforcevesa modu) 2.Seçenek siyah ekranda ctrl+alt F2 yaparak konsola düşüp startx komutunu vererek sistemin başlamasını sağlamak. Eğer bu işlemlerde sistem çalışmıyorsa farklı bir sorun var demektir bu durumda farklı dağıtım kurma yoluna gitmek en güzel seçim olacaktır. Eğerki sistem açarsa , nvidia sürücüleri yazılım merkezinden bir kaç dakikada yüklenebilmekte istenirse eğer açık kaynak sürücüler genel olarak iş görmekte yinede tam manasıyla verim alabilmek için yüklemek doğru olacaktır.
  • Diğer taraftan , Manjaro linux'ü önerebilirim sürücü zenginliği bakımından + üzerinde harici 3.party sürücülerin bulunmasından orn: nvidia , ati sürücüleri seçimide kurmadan evvel seçilebilmektedir.
Spoiler

gHF5ou

forjest, 55 dakika önce yazdı:
  • XForcevesa modunda boot ederek başlatmakta yarar var. Nvidia , Ati farketmez siyah ekranda kalıyorsa eğer,farklı bir donanım engel oluyor olabilir. Olağan birşey bu gibi xtreme durumlar. Her pc'de çalışacak diye bir kaidede yok istisnaalarda olabilmekte bu gibi detaylar. External harici donanımlar genellikle tanınmadığında bir şekilde blackscreen'a düşebilmekte.
  • 1.Olarak alttaki resimdeki seçenekle başlatmayı denemek. (Xforcevesa modu) 2.Seçenek siyah ekranda ctrl+alt F2 yaparak konsola düşüp startx komutunu vererek sistemin başlamasını sağlamak. Eğer bu işlemlerde sistem çalışmıyorsa farklı bir sorun var demektir bu durumda farklı dağıtım kurma yoluna gitmek en güzel seçim olacaktır. Eğerki sistem açarsa , nvidia sürücüleri yazılım merkezinden bir kaç dakikada yüklenebilmekte istenirse eğer açık kaynak sürücüler genel olarak iş görmekte yinede tam manasıyla verim alabilmek için yüklemek doğru olacaktır.
  • Diğer taraftan , Manjaro linux'ü önerebilirim sürücü zenginliği bakımından + üzerinde harici 3.party sürücülerin bulunmasından orn: nvidia , ati sürücüleri seçimide kurmadan evvel seçilebilmektedir.
  İçeriği Gizle

Please register to see this content.

forjest usta. ventoya attım isoyu ondan sonra mbr modunda başlattım bu seçeneği seçmiştim sen yazmadan önce ama gene nafile : ) . gene olmadı. Sağlık olsun artık inat etmiyorum.=). Manjaroyu da denedim onu da sevmedin normal ubuntuyu indirmiştim bi de onu deniyim bakayım

• Like 1

Shadowscape, 3 saat önce yazdı:

forjest usta. ventoya attım isoyu ondan sonra mbr modunda başlattım bu seçeneği seçmiştim sen yazmadan önce ama gene nafile : ) . gene olmadı. Sağlık olsun artık inat etmiyorum.=). Manjaroyu da denedim onu da sevmedin normal ubuntuyu indirmiştim bi de onu deniyim bakayım

Normal şartlarda sistem açılması gerekli macbuntu açılmadiysa,büyük ihtimal diğer dağıtımlar da da açılmaması muhtemel biosu gözden geçirmek x bir ayar buna neden oluyor olabilir ancak deneme yanılma yolları denenerek sonuç elde edileceği kanaatindeyim. İllaki çözülür.🙂

• Thanks 1

asil111, 4 saat önce yazdı:

Bende ilk defa bir Linux sevdim. Arch linux  Kurmaya çalıştım 2 sefer her defasında en az 1 saat bekledim. Açılmadı nalet :(  

İlkkez kuracaksınız eğer,Ubuntu mint veya manjaro linuxler mantıklı olacaktır.Acilmamasi ilgili durumlar donanım,bios kaynaklı ayarlardan olsa gerek gözden geçirip doğru yonerleri tatbik etmek icab eder.

• forjest changed the title to Linux Dağıtımlarım 2022 Calamdebian,macbuntu,tnclinux,winbuntu,xubuntu