Jump to content

Yeni Nesil Ve Türkçe' Miz ..

rocker_onur

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Değerli arkadaşlar, bir insanın gelişim düzeyi, ulusal bilinci, kişiliği yazılarında kendini gösterir. Türk ulusunun sorunu kendine inanmaması, güvenmemesidir. İçinde bulunduğumuz durum gençler arasında büyük bir cinnet yaratıyor.

Ad = GisH3m qaUliTz-TrümpEr

--------------------------------------------------------------------------------

Cinsiyet = Kadın

--------------------------------------------------------------------------------

Doğum Tarihi = 12/07/1994

MSN Adresi = ShEn iSdE aqlımA yaTArSa fHeririm xD

Hakkımda = AdıM GiZeM Melis aMa SiZ bhana GizEm diin xD ToKiO hoTel hAsDasu.YuM OnlAra lHAf Edeni qeBeRdirim.!! Anti Th lErin En büüq DüshManıyım..!! ToManyaq phir $ahSiEdüm || ToM*u KendiMDen philE jouq SebioRum <3<3 ||^^CEHENNEM BUZ TUTUNCAYA KADAR TH CİYİM.!!^^ Emo lArı sEfiorum <3 herqesin arqiliq theqlifini qbl ediorum cinema bizarre ciler dışında || xxxkumralxxx || elisha || milqshaqe || bU üYelErdEn Her An Gibi BhirinE bUlA$mamaNısI ÖnEriRiM qhÖtü olUr.! xD

Şu yukarıdaki anlamsız işaretler ulusumuzun içinde bulunduğu ruh halini çok güzel anlatmış. Bu konuya değinen arkadaşımıza çok teşekkür ederiz...

Arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tek tek okudum ve anladımki ortada 2 kutup var. 1. grup şu an burada yazılanlardan haberi olmayan ve kişiliğini biryerlere oturtmaya çalışan (ki oturtulacak yer popüler biryer olmalı) 18 yaş altı çoğunlukta olan gruptur. 2. grup ise burada tartışan grupki bu grubunda büyük bir çoğunluğu hatta tamamı yine zamanının popüler kültürüyle büyümüş 20 yaş üstü çoğunlukta olan grup. farkettim ki kuşak çatışması aralığı artık birbirine yakın yaşlara kadar geriledi. kim bilir ilerde bizden 1 yaş genç biriyle zevklerimiz çatışabilir. ha önemli olan nokta bu değil. gerçekten dilin yanlış kullanımına bende karşıyım. ve yazdıklarım cümlede hata arayanlarda olacaktır :friends: hepsi bir yana bu küçük yaştaki kardeşlerime saldırarak değilde farklılaşma çabasının altındaki nedenlere bakabilsek güzel olur. ben 26 yaşındayım ve evet inanması zor ama ilkokulda metal ve rock müzikle tanıştım. ha noldu belli bir dönem en sıradışı müzikleri dinledim.(black sabbath, iron maiden,megadeath,...vs) olgunlaştım! sonra çoğu absürd ve saçma şeyden arınıyorsunuz. gençliğin verdiği arayış yavaş yavaş yerini efendiliğe ve sakinliğe bırakıyor. sözün kısası :) bu kardeşlerin çocuklarıyla ilerde böyle konuşacaklarını sanmam ve geçici hevesleri tükenince normale döneeklerinden de eminim... tek arzum bu kardeşlerin geri dönülmez hatalar yapmamasıdır. Allah günahlarımızı affetsin...

Bunu bilerek yapıldığına emin olabilirsiniz.Hangi insan bir hikaye yazmak için durmadan "Caps Look" yada "Shift" tuşlarını kullanarak yazı yazarki tabi bu ayrı bir durum ve bazen rastladığım yazılar oluyor yazılarda harf yerine böyle simgeler yada sayılar kullanılıyor (n4ber,n3rdesin,1y1d1r,$ahipsiz,git yerine qit)gibi orjinallerini asılsız kılacak kadar bakın ben burdayım diyen sözcükler.

Bunlar sadece dikkat çekmek içindir.

Bir başka konu ise türkçe karekterler yerine türkçe karekterin kullanılmaması(Bugu(ü)n ben c(ç)ok yorgunum)gibi cümleler yada sözcükler bunu 2 sebebi vardır; ya kasıtlı olarak böyle yazılır yada benim gibi önceden yabancı dil klavye kullananların alışkanlığındandır(ama şimdi düzelttim :D )

Bütün bunların önüne geçmek için bir şeyler yapılmalı... Ben buna benzer şekilde konuşan herkesi gerektiği şekilde biraz ağır konuşarak uyarıyorum... ve dün bu konuyla ilgili herkese çok güzel bir e-posta göndermiştim.. Gönderdiklerimden birisi "bir daha mail gönderirken benim adresimi atlarsan sevinirim" diye bir geri dönüt verdi... Bence bu işi sanal ortamdan çıkartıp gerçek ortama taşımalıyız... Böylece daha etkili olacak şeyler yapılabilir... Mesela bir anket uygulaması veya daha güzeli pankartlar hazırlanıp yürüyüşler yapılabilir, meydanlarda sesimizi duyurabiliriz... Eğer bunun gibi bir fikir aklınıza yattıysa ben İzmir'deyim... Hep birlikte bir şeyler yapabiliriz...

Bütün bunların önüne geçmek için bir şeyler yapılmalı... Ben buna benzer şekilde konuşan herkesi gerektiği şekilde biraz ağır konuşarak uyarıyorum... ve dün bu konuyla ilgili herkese çok güzel bir e-posta göndermiştim.. Gönderdiklerimden birisi "bir daha mail gönderirken benim adresimi atlarsan sevinirim" diye bir geri dönüt verdi... Bence bu işi sanal ortamdan çıkartıp gerçek ortama taşımalıyız... Böylece daha etkili olacak şeyler yapılabilir... Mesela bir anket uygulaması veya daha güzeli pankartlar hazırlanıp yürüyüşler yapılabilir, meydanlarda sesimizi duyurabiliriz... Eğer bunun gibi bir fikir aklınıza yattıysa ben İzmir'deyim... Hep birlikte bir şeyler yapabiliriz...

kime karşı yapılacakki ya da kim ile yapılacak?

diyeceksinki niye?

türkçe ile ilgili e-postalar bana da geliyor!

ancak gönderen muhterem arkadaşa bakıyorum (ki genellikle olduğu gibi aktarırlar) türkçe diye bir şey yok ortada..!

demek istediğim bu kampanyaya en önde girenlere dikkat ettiğim zaman sırf aksiyon olsun diye yapıyorlar! (söz meclisten dışarı)

bence birazda hatta büyük olasılıkla ortamdaki insanlardan kaynaklanan bir durum bu!

daha çok küçük yaştaki kardeşlerimizin ne üdüğü belirsiz bir azınlığa özentileridir ve ilerleyerek alışkanlık haline gelmesidir!

düşünebiliyormusunuz okulda defterlerine de yansıyormuş bu durum.düzeltmek içinde bayağı bir çaba sarfettiklerinden söz ediyorlar!ne utanç verici!!!

biz bu hallere düşecek toplummuyduk...

konuyu açan arkadaşa teşekkürler...

bu kişiler normal şartlarda hiç bir şey sahibi olamamış insanlar ve kendi içlerinde kavram kargaşası yaşayan kişilikler tek emelleri kendi egolarını tatmin etmektir bundada içindeki hayvanı dışarı çıkarıyorlar hepimiz farkındayız

üle her yerde bu kızın profili dolanıyo sizler meşhur ediyonuz böylelerini forumlara konu açarak :D başkalarıda görüyo bişey sanıp onlarda yapıyor :D

Edit:

Bide bişey söylemek istiyorum Ben msn'de konuşurken bazıları uyarıyor beni burda ki gibi sözler sarfediyor ama ben hiç takmıyorum bile ... sonra soruyorum okuldaki türkce notlarını fln benden daha düşük Bu ne yaman çelişki ? Bende böyle yazarım yazıyorumda bende hic de kişilik bozukluğu diye bişeyde yok Böyle yazı yazınca kime ne zararı oluyor ki Sonuçta anlaşabiliyormusn ona bakıcan Bence Böyle yazanların çoğalmasının tek sebebi bu olayın çok büyütülmesidir bunu görenlerinde bişey sanıp aynısını yapmasıdır

Hep anlatılırya bir hikaye, değişimle ilgili. Hatırlayalım bari, katkısı olur.

Bir gün, bir genç ülkesinde ve dünyada kurulu olan düzenin ne kadar çarpık olduğunu aklına yedirmiş ve değişimin gerekliliğini herkese inandırmaya karar vermiş. Neyse, düşmüş yola. Köyüne gitmiş, kahvehaneye girmiş. Başlamış sohbete köylü halk ile. Bir gün anlatmış, herkes kafa sallıyor. 'Oh!' demiş içinden. İki ,üç, dört gün olmuş, yılmadan anlatmış. Haftalar geçmiş, artık kıvama geldiklerini düşünmüş insanların. İçlerinden çekilip davranışlarını gözlemlemeye karar vermiş. Aaa, bir de bakmış ki, hiçkimse onun söylediklerini yapmıyor! Nerede kaldı değişim demiş onlara, tepki yok. Yılmamış tabiki, davalı davasından yılar mı? O zaman demiş, ailemi değiştiririm. Onlar da köyü değiştirirler ve kaybım olmaz. Başlamış ailesiyle hasbihal etmeye. Anlatmış da anlatmış. Anlattıkça herkes kafa sallıyormuş burada da. Sonunda yine kenara çekilmiş, davranışlara bakacak. 'Aaa!', yine aynı tepkiyi vermiş bizim genç. Bakmış ki, kimse değişmemiş. Herkes aynı.

O zaman demiş, benim kendimi değiştirmem gerek. Bu düzen ancak böyle değişir!

Düzenleme:

üle her yerde bu kızın profili dolanıyo sizler meşhur ediyonuz böylelerini forumlara konu açarak :) başkalarıda görüyo bişey sanıp onlarda yapıyor :)

Edit:

Bide bişey söylemek istiyorum Ben msn'de konuşurken bazıları uyarıyor beni burda ki gibi sözler sarfediyor ama ben hiç takmıyorum bile ... sonra soruyorum okuldaki türkce notlarını fln benden daha düşük Bu ne yaman çelişki ? Bende böyle yazarım yazıyorumda bende hic de kişilik bozukluğu diye bişeyde yok Böyle yazı yazınca kime ne zararı oluyor ki Sonuçta anlaşabiliyormusn ona bakıcan Bence Böyle yazanların çoğalmasının tek sebebi bu olayın çok büyütülmesidir bunu görenlerinde bişey sanıp aynısını yapmasıdır

Güzelim, umarım anlaşırız, kaynaşırız. İlk insanlar da, dil olmadan anlaşıyorlardı değil mi? Ya da insanı boşver, inekler de 'möö mö möööö' diyerek anlaşıyor değil mi mesela. Sen neden güzel güzel, tatlı tatlı konuşup insanlarla anlaşmaya hayır diyorsun? Zaten, bunlar pek fazla dışarıya açılmadığın için kafandan geçen düşünceler. Yarın bir gün, bir topluluğa çıktığında ne diyeceksin/yapacaksın? Haa, şurası da var tabiki. Nette konuşurken 'mrb, slm, nbr' gibi kısaltmalar da olabilir bana göre. Ama pek fazla alışkanlık kazanmaması gerek. Yoksa böyle gider.

Ayrıca, bir de demişsin ki, 'Türkçe dersim iyi o zaman ne var bunda?' Bu da bizim tartışmasız, tek düze eğitim sistemimizin kötü bir sonucu. Mario gibi yetişiyoruz. Sadece bize verileni görüp, diğerlerine şaşkın şaşkın bakıyoruz. Yani, her şey ders değildir. Ders sadece bir araçtır, amaç değil. Amaç olursa, hayatından üstün tutup, sadece okulu geçmeyi düşünürsün ki, ben sen de onu görüyorum bu cümlenden.

bu kişiler normal şartlarda hiç bir şey sahibi olamamış insanlar ve kendi içlerinde kavram kargaşası yaşayan kişilikler tek emelleri kendi egolarını tatmin etmektir bundada içindeki hayvanı dışarı çıkarıyorlar hepimiz farkındayız

kesınlıkle katılıyorum arkadasım

sorun yaşta değil baştadır ve eğitim (!) sistemimizdedir

egıtım sıstemızde nasıl bı eksıklık goruyosun kı bence cocukta var genellıkle ogretmen elınden gelenı yapıo ama cocuk almıcak olursa napsın yanı en azından benım tanıdıgım hocalarım boyleydı sen ne gıbı eksıklık goruyosunku bu konuda tamam sıstem dıger konularda yetersız ama

egıtım sıstemızde nasıl bı eksıklık goruyosun kı bence cocukta var genellıkle ogretmen elınden gelenı yapıo ama cocuk almıcak olursa napsın yanı en azından benım tanıdıgım hocalarım boyleydı sen ne gıbı eksıklık goruyosunku bu konuda tamam sıstem dıger konularda yetersız ama

böyle konuşan (!) tanıdığım kişiler (!) var ama Türkçe dersleri zayıf değil

bu bir çelişki değil mi?

böyle konuşan (!) tanıdığım kişiler (!) var ama Türkçe dersleri zayıf değil

bu bir çelişki değil mi?

cok haklısın kardes sadece teorik hersey ozne yukle dolaylı tumlec bıttı ama sonucta bızlerın kıtap okuyup gelıstırmemız gerekmıyor mu turkcemızı okulda ne kadar verılebılırkı haftada bı kac saatte ve bu ınsanlar bence sadece yukarıda bahsedıldıgı gıbı kavram karmasası ve kendılerını one cıkararak gostermeye calsııolar medenıyetı bızım ogrettıgımız ınsanlara ozenıyorlar bu ınsanalr Mustafa Kemal Paşanın avrupayı takıp edıın sozunu onalrın orfu adetını alın dıye anlamıslar halkubı orda avrupanın gelısmıslıgı vurgulandıgını ya anlamamıslar ya ıslerıne gelmemıs

Düzenleme:

Sen neden güzel güzel, tatlı tatlı konuşup insanlarla anlaşmaya hayır diyorsun?

Ben Sadece Nette Böyle Kullanıyorum !! Herşeyin Bir Adabı vardır. Ben Türkçe'yi iyi Kullanmasınıda bilirim Ama Sanal alemde Uzun yazınca ne işime yarıyacak Normal Hayatta Tabi ki Bu Söylediklerimi Yapmam Ben Neyin nerde Kullanılacağını iyi bilirim Sıkmayın Canınızı Siz : )

Edit:

Ayrıca Ben Arkadaslık Sitelerinede Takılmıyorum Sadece Bilgi Amaçlı Tnc gibi Sitelere uğruyorum Sosyal Ortamım Gereğinden Fazla Var Sen Beni Yanlış Anlamışsın : )

• 2 ay sonra...

Arkadaşlar ne yazık ki bu şekilde yazışan çok insan var.

Özellikle benim yaşımdakilerin şu halini görünce gerçekten üzülüyorum.

Nasıl bir yanlış yapıyorlar ve belki de bunun farkında değiller.Ben de mükemmel bir Türkçe kullanmıyorum ama, şu yozlaşmadan iyidir herhalde, değil mi :D Amaç mükemmel kullanmak değil zaten yozlaştırmamak bence.

Ben Sadece Nette Böyle Kullanıyorum !! Herşeyin Bir Adabı vardır. Ben Türkçe'yi iyi Kullanmasınıda bilirim Ama Sanal alemde Uzun yazınca ne işime yarıyacak Normal Hayatta Tabi ki Bu Söylediklerimi Yapmam Ben Neyin nerde Kullanılacağını iyi bilirim Sıkmayın Canınızı Siz : )

Bana göre gereklisi gereksizi olmaz bu işin.Bir süre sonra kullanman alışkanlık haline gelir belki de bunu bilemezsin.

Bir atasözü (hangi millet unuttum,Çin idi galiba; atasözünü de tam hatırlamıyorum ama böyleydi sanırım)

Bir milletin kültürünü yok etmek istiyorsanız önce dilini yok edin.

Şu anda yabancıların bize yapmaya çalıştığı şey bu.Dilimizi yok edip kültürümüzü bitirmeye çalışıyorlar.Bazıları inkar etse de durum gerçekten kötü.Türkçe'ye saygısız bir nesil yetişiyor.

Resmi olmayan İngilizce'de de kısaltmalar kullanılıyor,değişik yazım ifadeleri yapılıyor mesela,hatta belki de bizden daha çok var onlarda (for yerine 4,to yerine 2 kullanılması gibi)

Ama her millet yapıyor diye bizim yapmamız yanlış.

Türkçe'mizin değerini bilelim ve koruyalım.

Nasıl bir yanlış yapıyorlar ve belki de bunun farkında değiller.Ben de mükemmel bir Türkçe kullanmıyorum ama, şu yozlaşmadan iyidir herhalde, değil mi :) Amaç mükemmel kullanmak değil zaten yozlaştırmamak bence.

Bana göre gereklisi gereksizi olmaz bu işin.Bir süre sonra kullanman alışkanlık haline gelir belki de bunu bilemezsin.

Bir atasözü (hangi millet unuttum,Çin idi galiba; atasözünü de tam hatırlamıyorum ama böyleydi sanırım)

Şu anda yabancıların bize yapmaya çalıştığı şey bu.Dilimizi yok edip kültürümüzü bitirmeye çalışıyorlar.Bazıları inkar etse de durum gerçekten kötü.Türkçe'ye saygısız bir nesil yetişiyor.

Resmi olmayan İngilizce'de de kısaltmalar kullanılıyor,değişik yazım ifadeleri yapılıyor mesela,hatta belki de bizden daha çok var onlarda (for yerine 4,to yerine 2 kullanılması gibi)

:):hi::clapping:

Bu kadar mı doğru sözler söylenir...Çok çok doğrusun Morning.Sen ben yaşındaki insanlar bu şekilde konuşmaktan ne anlıyor ben bunu anlamış değilim.Blackman12'nin dediği gibi ben de epey bir ter döktüm yazılanları okumak için...Ve hatta farkında olmadan ekrana 15 cm yaklaştığımı sonradan anladım.Ben bu şekilde yapılan konuşmaları ve böyle konuşan insanları kınıyorum, ve aynı zamanda da bunları gördükçe Türkçe'yi daha düzgün kullanacağıma ant içiyorum...

:hi: :hi: :hi:

Nasıl bir yanlış yapıyorlar ve belki de bunun farkında değiller.Ben de mükemmel bir Türkçe kullanmıyorum ama, şu yozlaşmadan iyidir herhalde, değil mi :) Amaç mükemmel kullanmak değil zaten yozlaştırmamak bence.

ahhh morning kardeşim keşke senin yaşındakilerin hepsi senin gibi düşünebilse ama nerde o kafa millette bi özentidir almış gidiyor Allah sonumuzu hayır etsin Türkçemizi ve Ülkemizi korusun bu emolardan ve tüm onu gibilerden...

yabancı dillerde de var bu. ingilizceyi katlediyorsun diye çırpınanlar da az değil. bu evrensel bi salaklık sanırım, emoculuk akımı felan :) o tokio hotel in kaç tane fan forumu var üyelerinin hepsi tikky-emo vs. köylü kezban kızımız internette emo oluyor belki de :clapping:

bu kardeşlerin çocuklarıyla ilerde böyle konuşacaklarını sanmam ve geçici hevesleri tükenince normale döneeklerinden de eminim... tek arzum bu kardeşlerin geri dönülmez hatalar yapmamasıdır. Allah günahlarımızı affetsin...

haklısın belki de bir yönden geçici heves bu. bir işte vs çalışmaya başladıklarında düzelebilirler (zorundalar!). ama bir de şu açıdan bakalım bu konuda bile bunları eleştirenlerin çoğunun nickleri, dükkanlarının ismi yabancı isimler. kendileriyle tezat :hi: belki bu emo nesil de ilerde çocuklarına frenkçe isimler koyacak?

off valla çok yorucu okuması ne kasıyosunuz anlamıyorum ilk harfler büyük L ler büyük vs.. ksaltmalı yazmayı anlarm ya da hızlı yazmaya çalışıp hatalar yapmaı aynn böle :hi:

ArQaDaSHlhar Lütfhen Thürkchemisi MafFhetMİelİmM!

nedir bu çılgınlık ya ? Üstteki cümleyi ben yazdım. İşkence valla. Biri büyüh biri küçük.. Arkadaşlar kelimesi yerine arkhadashlhar falan yazınca mutlu oluyorlarsa bende yazayım bundan sonra..

Özellikle diğer forumlarda kim daha bu tarz şeyler yazarsa onlara değer veriliyor.

Eee herkes tnc gibi diline saygılı değil :)

hocam emo mu nedir bu lidersiz tarikatin adı :)

varya bakırköy yeraltı çarşısı girişinde bu tipler genelde akşam saatleri çıkıyolar ve katır vari sesler çıkartarak konşuyolar bi kendileri anlıyolar lisanlarını :clapping:

bu elemanlar sabah kalkarlar saat 1 de süslenmeye başlarlar anca akşam 6-7 gibi hazır olurlar sonra çıkıp gezerler :hi:

youtube de yazmanız gereken "How to be emo"

şissetle tavsiyem :hi:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...