Jump to content

Windows 10 Kısır Döngü Sorunu...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm. İki gündür Ninjutsu tarzı bir sistem hazırlamak için uğraşıyordum. Başından sonuna kadar hiçbir hata almadım. Boyut yüksek olduğu için ve içeriğin de çok fazla sayı da yazılım içerdiğinden dolayı sysrep işleminin tamamlanması biraz uzun sürdü. (10-15 dk civarı) Ancak dün Virtualbox' la deneme yaptım ve Aygıtlar hazırlanıyor yazan siyah ekran da kısır döngüye girdi. Gerçek HDD kurulumun da farklılık olur mu bilmiyorum. Kısır döngüye girme sorununun bir çözümü var mıdır? Boyutu 8 Gb civarı olması nedeniyle .swm olarak 2 parçaya böldüm. İlk işlemden son işleme kadar hiçbir sorun yaşamadım. Bayağı yorduğu için de çözüm nedir düşünemiyorum. Nette de birşey bulamıyorum...

deli_petro06, 29 dakika önce yazdı:

Cümleten Selamun Aleyküm. İki gündür Ninjutsu tarzı bir sistem hazırlamak için uğraşıyordum. Başından sonuna kadar hiçbir hata almadım. Boyut yüksek olduğu için ve içeriğin de çok fazla sayı da yazılım içerdiğinden dolayı sysrep işleminin tamamlanması biraz uzun sürdü. (10-15 dk civarı) Ancak dün Virtualbox' la deneme yaptım ve Aygıtlar hazırlanıyor yazan siyah ekran da kısır döngüye girdi. Gerçek HDD kurulumun da farklılık olur mu bilmiyorum. Kısır döngüye girme sorununun bir çözümü var mıdır? Boyutu 8 Gb civarı olması nedeniyle .swm olarak 2 parçaya böldüm. İlk işlemden son işleme kadar hiçbir sorun yaşamadım. Bayağı yorduğu için de çözüm nedir düşünemiyorum. Nette de birşey bulamıyorum...

@deli_petro06 üstad: w 10da sysrep  seçeneği var mı?

Ben amd sistemde kurulmuş w10 diskini İntel makinaya veya başkja cihazlara taktım kısa bir driver yükleme ? olabilir sonucu bütün sistemler açıldı, hatta geçenlerde intel laptop acronis bckup partisyon olarak amd makinaya attım o da sorunsuz çalışt: meraktan soruyorum.

yalnız sanal akinaya  attığım yedeğe aldığım yedeği (yine aynı makinanın aynı partisyonundaki ) virtualboxa attım sorun olmadı? merak ettim bende

Öbür yedekten direk atmadım çünkü ekran driver program vs değiştirmiştim tekrar uğraşmamak için:

Vb sanal makina  yetersiz olabilir driver konusun da ki (AMD fanboyu sayılırım artık, windows ile olan siyah ekran sorunu nedeniyle iadelerden bıktığım için pes etmiştim ekran kartı seçme konusunda .

Nvidia kullaNIYORUM KAÇ YILDIR

Ekran kartı AMD ise sebeb olur mu bilemedim: bir kaÇ KARTTAW0 DRİVER GÜNCELEMELERİ KAPATARAK SORUNU ATKATMIŞTİM,  hatırladığım kadarıyla

Bir ihtimal, wmware göre yetersiz olması olabilir  vb ın

Edited by efe34
  • Like 1

Maalesef sanal sistem üzerinden hazırlama yapma şansım yok. Pc kaldırmıyor. Bundan dolayı eski HDD' imi sysrep işlemleri için kullanıyorum. Sanal pc üzerinden yapmak istediğim de pc kafayı yiyor. Sıkıştığı an da çözünürlüğü 640 X 480 düşürüyor. Bu da sanal pc üzerinden sistem hazırlama şansını yok ediyor. Aslın da direkt HDD kurulumu üzerinden deneyecektim. Çok yorgun olduğum ve İzmir' deki olayları takip ettiğim için deneme şansım olmadı. Muhtemelen HDD kurulumun da da kısır döngü sorunu çıkacak. Önerdiğiniz işlemlerin tümünü deneyeceğim. Gimagex' le wim imajını aldım. Reg kayıtlarını değiştirirsem, muhtemelen performans açısından sıkıntılar sorun olabilir. 

@efe34 Üstad evet amd ekran kartı kullanıyorum. Bende tam aksine amd' nin tüm ürünlerini sevmiyorum. AMD ekran kartını da, aldığım dönem de acil olarak almam ve benzer fiyat birimin de,  satın aldığım mağaza da NVİDİA ekran kartı olmaması sebebiyle almıştım. 2 işlemcisini bir ekran kartını kullandım. Çevrem de de AMD ürünü kullananlar ve ben çok ciddi sorunlar yaşadık. Başta aşırı ısınma durumları nedeniyle AMD ürünlerini hiç sevmiyorum. İşlemcisini kullandığım dönem de  o kadar fazla ısınıyordu ki, normal de dolap soğutmak amaçlı kullanılan bir fan kullanmaya başlamıştım. :) Kasa ayağımın yakınındaydı ve fanın aşırı soğuk hava üflemesi nedeniyle ayaklarım üşüdüğü için AMD' den nefret ediyorum. Çevremdeki herkese de paran varsa NVİDİA ve İntel al diyorum. Bana göre AMD' nin kronik sorunları var ve çözemiyorlar. Bundan sonra da AMD' ye ait hiçbir ürün kullanmayı düşünmüyorum...

• Confused 1

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Maalesef sanal sistem üzerinden hazırlama yapma şansım yok. Pc kaldırmıyor. Bundan dolayı eski HDD' imi sysrep işlemleri için kullanıyorum. Sanal pc üzerinden yapmak istediğim de pc kafayı yiyor. Sıkıştığı an da çözünürlüğü 640 X 480 düşürüyor. Bu da sanal pc üzerinden sistem hazırlama şansını yok ediyor. Aslın da direkt HDD kurulumu üzerinden deneyecektim. Çok yorgun olduğum ve İzmir' deki olayları takip ettiğim için deneme şansım olmadı. Muhtemelen HDD kurulumun da da kısır döngü sorunu çıkacak. Önerdiğiniz işlemlerin tümünü deneyeceğim. Gimagex' le wim imajını aldım. Reg kayıtlarını değiştirirsem, muhtemelen performans açısından sıkıntılar sorun olabilir. 

@efe34 Üstad evet amd ekran kartı kullanıyorum. Bende tam aksine amd' nin tüm ürünlerini sevmiyorum. AMD ekran kartını da, aldığım dönem de acil olarak almam ve benzer fiyat birimin de,  satın aldığım mağaza da NVİDİA ekran kartı olmaması sebebiyle almıştım. 2 işlemcisini bir ekran kartını kullandım. Çevrem de de AMD ürünü kullananlar ve ben çok ciddi sorunlar yaşadık. Başta aşırı ısınma durumları nedeniyle AMD ürünlerini hiç sevmiyorum. İşlemcisini kullandığım dönem de  o kadar fazla ısınıyordu ki, normal de dolap soğutmak amaçlı kullanılan bir fan kullanmaya başlamıştım. :) Kasa ayağımın yakınındaydı ve fanın aşırı soğuk hava üflemesi nedeniyle ayaklarım üşüdüğü için AMD' den nefret ediyorum. Çevremdeki herkese de paran varsa NVİDİA ve İntel al diyorum. Bana göre AMD' nin kronik sorunları var ve çözemiyorlar. Bundan sonra da AMD' ye ait hiçbir ürün kullanmayı düşünmüyorum...

Ben Amd ile ilk Ryzen sistem çıktığına karşılaştırmalara ve fiyatlara bakıp, ürkerek almıştım yoksa ısınma başta karanlık geçmişi nedeniyle, hala silemedi imajı ama, intel sondan bir önceki nesil yani 3  zamanında bie çık işlemcisine %50 ye varan indirim yapmak zorunda kaldı

amd laptop deneyimi iç olmadı kendimin ama . önerdiğim arkadaşlar memnun

laptop konusuna pek hakim değilim kullanmayı  da çok sevmem

u değilde H ile biten işlemcilrerin tümleşik değil soketli olduğunu okudum (ısınmadığını), onları öneriyorum isteyene, başka da bilgim yok

ilk ve şuan 3. nedil anakart (x370 ve x570) kullanan biti olarak çok memnunum, ki 4. nesül işlemc bile oluyor son x570 anakarta en azından  bildiğim, x370 e de oluyordur soket eynı çünkü,

(Amd ortaseviye ve üstü ekanartları hala kesin sorunlu ama amd anakartta bile: windows la yani yazılım ile ilgili) 

zaten intel son makinamı 2012 kurdum 2011 soket v1. x79 anakart ile. sonra 1150 51-55 karmaşasından sonra takibi bıraktım inteli, sadece ryzen karşılaştırmalara bakıyorum

neredeyse 1/ 3 daha düşük fiyat amd işlemcilerle denk denen intel işlemciler: testlerde başarılı olamıyor, oyunlar haRİÇ OLABİLİR

Onun da sebebi  bence MS ayak oyunudur

anakata da geç yapmışlardı desteği,   düşünsenize amd x370 2017de çıkan kartıma w7 hiçbir şekilde kurulmuyor, xp sanalfa bile kurulmuyor. 8.1 sürekli hata veriyor update istiyor, update engelini aşabilmiştim ama uyarılar bıktıdı, deneme amaçlı yada bazı progrsamlar için, ayrı partisyon w10 altı os kullanamıyorum. Amd bile işbirliğ yapmış ??

Edited by efe34
  • Like 1

Bu gece HDD kurulumu için denedim. Aynı şekilde Getting Ready yazan ekran da kısır döngüye girdi. Daha önceki denemelerimde de aynı ekran da kısır döngü sorunu olmuştu. Sorunun kaynağı olarak reg kaynaklı olabileceğini öncesinde de düşünüyordum. @2020 nin de kaynağının reg kaynaklı olabileceğini yazdıktan sonra bu ihtimal fazlasıyla güçlendi. .wim yedeğim duruyor mu bilmiyorum ancak duruyorsa önerilen şekilde reg dosyasını değiştirerek deneyeceğim. Sorun reg kaynaklıysa, daha büyük sorunlara yol açabilir. Sonuç olarak, yaptığım reg ayarları gidecek, bilmiyorum ama Hizmetler üzerinden yaptığım ayarlar da gidecek yada açılışta çalışmasını istemediğim programların da aktif olma ihtimali olur mu diye düşünüyorum. Çünkü, bu tip bir durum da aşırı hantal bir sistem ortaya çıkacak. 

Bu sorunu benim ayarlarını yaptığım mevcut reg dosyasıyla aşmamın bir yolu yok mudur? Şu an üzerinde çalıştığım sistem minimal seviye de Ninjutsu tarzı oldu. Çok fazla sayı da program mevcut. + olarak daha önceki görsel sistemdeki gibi rainmeter, stardock, startisback... v.s gibi performansı etkileyen yazılımlar var. Özellikle rainmeter nedenini bilmediğim bir şekilde, yüksek seviye de performansı etkiliyor. Dolayısıyla bu sorunu, daha düşük seviyelere çekebilmek için reg ayarlarına, hizmetler de bazı servislerin kapatılmasına v.s mecburum. Reg üzerinden mouse gecikme süresi, sistem açılış süresini azaltmak, maksimum işlemci performansı... gibi ayarlar yapıyorum. Muhtemelen Ninjutsu sistemini yapan kişi de bu tip ayarlar yapıyordur diye düşünüyorum. 

Bu arada sysrep win10' da var. Çalışıyor. Sorunları var mıdır bilemiyorum ama var. Son deneme yaptığım sistem de ilk aşamadan son aşamaya kadar hiçbir hata almadım.(sadece lusrmgr.msc de admin hesabı devre dışı olarak açılıyor)  Sysrep dışın da da nasıl bir yöntem deneyebilirim diye düşünüyorum. İlk aklıma gelen eski hdd' im de sistemi hazırlayıp tüm işlemler bittikten sonra SSD' deki windowsu çalıştırarak gimagex' le imaj almak. Açıkçası sysrep bana hem basit hem de çok işlevsel geliyor. (en azından benim öğrendiğim yöntemler arasında) 

Defalarca yazdım ama özetleyerek bitireyim. Ninjutsu tarzı bir sistem hazırlamayı düşünüyorum. Pc yüklemesi bittiğin de hiçbir program yüklemesine ihtiyaç duymayacak bir sistem düşünüyorum. Hem görsel özellikleri olan hem de ücretsiz yazılımların çoğunlukta olduğu bir sistem. İnsanların da kullandıkları yazılım alışkanlıklarını değiştirebilecek şeyler planlıyorum. Örnek, Adobe Photoshop yerine Gimp, Microsoft Office yerine Open Office yada Libre Office, Adobe Acrobat reader yerine sumatra pdf veya foxit, Adobe Premier yerine Shotcut, Adobe' nin ses düzenleme yazılımı yerine Audacity v.s. gibi.... 

Önümdeki en büyük engel de bu kısır döngü sorunu...

deli_petro06, 13 saat önce yazdı:

Defalarca yazdım ama özetleyerek bitireyim. Ninjutsu tarzı bir sistem hazırlamayı düşünüyorum. Pc yüklemesi bittiğin de hiçbir program yüklemesine ihtiyaç duymayacak bir sistem düşünüyorum. Hem görsel özellikleri olan hem de ücretsiz yazılımların çoğunlukta olduğu bir sistem. İnsanların da kullandıkları yazılım alışkanlıklarını değiştirebilecek şeyler planlıyorum. Örnek, Adobe Photoshop yerine Gimp, Microsoft Office yerine Open Office yada Libre Office, Adobe Acrobat reader yerine sumatra pdf veya foxit, Adobe Premier yerine Shotcut, Adobe' nin ses düzenleme yazılımı yerine Audacity v.s. gibi.... 

Önümdeki en büyük engel de bu kısır döngü sorunu...

Peki:

Sysprep neyse w7zamanında her pcde çalışan harici HDD yapmışlığım var

Hala duruyorsa W10da bileme sebebini

özet

Şunu denediniz mi?

1-w10 kurulu ofice vs her şey kurulu bir diski başka makişaya takıp çalıştırmak (ben yaptım-yukarıdada yazdım)

2- W10 + programlar kurulu bir partisyon ya da diski başka bir pc deyine kurulu bir windows ta yine aynı diske veya partisyona restore (aynı sürüm acronis true image ile)

Bunları ben yaptım: sadece universal retore seceneği var bootable usb vs ile onu denemedim gerekde görmedim.

Yukarıda yazdım.

sysrep win10' da var  diye kullanmak zorunda mıyız, reg dosyalarıyla oynanırsa tahmin bile edemiyorum neler olacağını  beni de aşar mevcurt bilgilerimle

Bir deneyin lütfen

ben intel board ati ekran kartlı sistemden

ryzen x570 board (am4) nvidia ekran kartlı sisteme attım, sorunsuz çalıştı, eğer bu çalışma deneysel veya merak amaçlı ise bir şey diyemem

hatta size harici HDDye kurulan tüm pclerde çalışan w7 görüntülü anlatımları olan dökümanı arşivden bulur çıkarırım

kolay gelsin.

MrRush, 30.10.2020 - 20:28 yazdı:

Sysprep yapmadan bu çalışmaları hazırlamalısın. Kurulu sistemin imajını almak lazım. 

Çift sanal sistem kur. Birinden işlemleri yapmak için diğeri  de modifiye için. 

Bunu daha önce de önermiştim.

Söylenmiş zaten..

casper0007, 30.10.2020 - 19:59 yazdı:

Windows 10 sysprep çalışmıyor 

Başka yöntemle imaj al

dediğiniz gibi söylenmiş:

Edited by efe34

casper0007, 8 dakika önce yazdı:

Şu an Ntlite yöntemi ile imaj alıyorum muhtemelen esd 4 gb gibi bişe olur .Guncellemeler ile win 10 iyice bozdu kendını o yuzden ltsc ve ltbs devam

İmaj ne için hocam?

Ben oynanmamış MSDN sürümlerler (workst ve enterpris kuruyorum genelde) hiç sorun yaşamıyorum

Başka pcye restore da mı sorun yaşıyorsunuz yada snap deploy falan mı.

yeni MSDN sürümde mi yeni sorun?

sorma amacım merak ve öğrenmek?

sysrep var diye kullanmak zorunda değiliz ancak düşündüğüm şeyleri yapabilmem için çok fazla artısı var. Kafam da farklı şeyler var, deneyeceğim ancak reg kayıtlarıyla alakalı sorunları çözer mi bilmiyorum. Sanal pc üzerinden önerileri yapma şansım çok düşük. Çünkü pc kaldırmıyor. Sadece deneme amaçlı kurduğum sanal işletim sistemlerinde bile ciddi şekilde zorlanıyor. Acronis image v.s tarzı yöntemleri bayağı uzun zaman önce konuşmuştuk, genel olarak uygun olmadığı gibi bir sonuç olmuştu. Reg kaynaklı, kısır döngü sorununun muhtemelen farklı çözümleri vardır. Aksi takdirde incelediğim ninjutsu sistemlerinin kurulması imkansız gibi birşey. O kadar yazılım olunca reg ayarları yapması zorunlu hale geliyor. Ve yapabilirsem benim de yapmam şart. Bir yandan da bu konuyu araştırıyorum. İnşallah çözümü bulurum...

efe34, 1 saat önce yazdı:

İmaj ne için hocam?

Ben oynanmamış MSDN sürümlerler (workst ve enterpris kuruyorum genelde) hiç sorun yaşamıyorum

Başka pcye restore da mı sorun yaşıyorsunuz yada snap deploy falan mı.

yeni MSDN sürümde mi yeni sorun?

sorma amacım merak ve öğrenmek?

2004 ve 2009 sürümleri sorunlu yakında bı guncelleme cıksa bıle randıman alması 1-2 ayı bulacak

casper0007, 9 saat önce yazdı:

2004 ve 2009 sürümleri sorunlu yakında bı guncelleme cıksa bıle randıman alması 1-2 ayı bulacak

Oyun render vs de mi sorun alıyorsunuz?

deli_petro06, 10 saat önce yazdı:

sysrep var diye kullanmak zorunda değiliz ancak düşündüğüm şeyleri yapabilmem için çok fazla artısı var. Kafam da farklı şeyler var, deneyeceğim ancak reg kayıtlarıyla alakalı sorunları çözer mi bilmiyorum. Sanal pc üzerinden önerileri yapma şansım çok düşük. Çünkü pc kaldırmıyor. Sadece deneme amaçlı kurduğum sanal işletim sistemlerinde bile ciddi şekilde zorlanıyor. Acronis image v.s tarzı yöntemleri bayağı uzun zaman önce konuşmuştuk, genel olarak uygun olmadığı gibi bir sonuç olmuştu. Reg kaynaklı, kısır döngü sorununun muhtemelen farklı çözümleri vardır. Aksi takdirde incelediğim ninjutsu sistemlerinin kurulması imkansız gibi birşey. O kadar yazılım olunca reg ayarları yapması zorunlu hale geliyor. Ve yapabilirsem benim de yapmam şart. Bir yandan da bu konuyu araştırıyorum. İnşallah çözümü bulurum...

Kanaatimce: net bilgiye sahip değilim,

1. dosya ayarları bölümü w10 da hala w7 gibi xpyi  unuttum belki w98 e de benziyordur: Kernel vs ile ilgili olabilir, beni aşar.

2. Sysprep o yüzden kalmış ve destek vermiyor olabilir ki w10 kurulu disk taktığınız makinada çalışıyor

Acronis ti nin ki hiç sorun almadığım için başka yazılımlara gerek duymadım. Onun universal restore seçemeğine bile ihtiyacım yok artık

zaman kaybı olur diye önerim yoksa uğraşır payşlaşırsanız olumlu sonuç  bilgi olur

bir de sanal makina önermem. illede sanal ise vmWare öneririm

Kolay gelsin

Edited by efe34