Jump to content

Yeniden Winreducer Denemeleri Hakkında...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm. 

Arkadaşlar belli aralıklarla teams' tan byNicky, Ghost ve Ninjutsu' yu yapan arkadaşların çalışmalarını inceliyorum. İlk incelediğim kişilerden ByNick' nin iso dosyaları diğerlerinden farklıydı. Bende elle sildiğini düşünüyordum. Sonradan Winreducer' le düzenlediğini anladım. Windows 10 Home 19042.745 sürümü çıktığı günden bu yana Winreducer 2.4.5.0 ile denemeler yaptım. Hatta boyut olarak çok iyi sonuçlar aldığım oldu. 1,81 Gb esd sıkıştırma ve 5,5 Gb Windows boyutuna kadar düşürdüğüm oldu. Hatta yükleme yapıp 5,5 Gb windows boyutuyla masaüstünü gördüğüm oldu. Tabiki sorunsuz olmadı. Görev çubuğu üzerinde sağ tık yaptırmadığı için çöpe gitti. Denemeler de şunu gördüm ki, Ghostta, By Nicky' de ağırlıklı olarak winreducer kullanıyorlar. Ancak onlar kadar stabil bir sonuç elde edemedim. İsteyenin bir yüzü vermeyenin bin yüzü karadır düşüncesiyle ByNicky' den herhangi bir winreducer şablonu istedim. Tabikii cevap vermedi. Nette herhangi bir winreducer şablonu gördüğünüz oldu mu? Yazılımın temel mantığını anlamak için başarılı bir şablona ihtiyacım var. Bu arada Ntlite' de saçmalamaya başladı. Kurulum ekranından sonraki siyah ekranda direkt hata oluşmaya başladı. Sadece temel mantığını anlamak adına winreducer şablon arıyorum. Gören, bilen, duyan oldu mu?

• Like 4

deli_petro06, 36 dakika önce yazdı:

Cümleten Selamun Aleyküm. 

Arkadaşlar belli aralıklarla teams' tan byNicky, Ghost ve Ninjutsu' yu yapan arkadaşların çalışmalarını inceliyorum. İlk incelediğim kişilerden ByNick' nin iso dosyaları diğerlerinden farklıydı. Bende elle sildiğini düşünüyordum. Sonradan Winreducer' le düzenlediğini anladım. Windows 10 Home 19042.745 sürümü çıktığı günden bu yana Winreducer 2.4.5.0 ile denemeler yaptım. Hatta boyut olarak çok iyi sonuçlar aldığım oldu. 1,81 Gb esd sıkıştırma ve 5,5 Gb Windows boyutuna kadar düşürdüğüm oldu. Hatta yükleme yapıp 5,5 Gb windows boyutuyla masaüstünü gördüğüm oldu. Tabiki sorunsuz olmadı. Görev çubuğu üzerinde sağ tık yaptırmadığı için çöpe gitti. Denemeler de şunu gördüm ki, Ghostta, By Nicky' de ağırlıklı olarak winreducer kullanıyorlar. Ancak onlar kadar stabil bir sonuç elde edemedim. İsteyenin bir yüzü vermeyenin bin yüzü karadır düşüncesiyle ByNicky' den herhangi bir winreducer şablonu istedim. Tabikii cevap vermedi. Nette herhangi bir winreducer şablonu gördüğünüz oldu mu? Yazılımın temel mantığını anlamak için başarılı bir şablona ihtiyacım var. Bu arada Ntlite' de saçmalamaya başladı. Kurulum ekranından sonraki siyah ekranda direkt hata oluşmaya başladı. Sadece temel mantığını anlamak adına winreducer şablon arıyorum. Gören, bilen, duyan oldu mu?

Kendi sitesinde hazır şablonlar vardı.

Please register to see this content.

Edited by MrRush
  • Like 3

Denemedim ancak wintoolkit kullanarak component seçeneğiyle,sistemden istenen herşey rahatlıkla çıkarılıp,diğer kalan ayarlarda sonradan yapılabilir diye düşünüyorum.biliyorsunuz da ben yinelemek için ekleyeyim dedim.

Bilgi: Ntlite ve winrecuder kullanmadım daha evvel.Sadece dism++ kullanmisligim var bana daha stabil geliyor sanki.🙂

• Like 3

@MrRush Üstad kendi sitesindekiler bayağı eski sürümler. Sanırım ücretli üyelerine güncel şablonlar paylaşıyorlar. Kendi sitelerinde birkaç şablonu gördüm. Denedim. Çoğu trol olarak eklenmiş. Yine de teşekkür ederim. Tekrar bir göz atayım...

@forjest Üstad stabil bir şablon bulmak çok zor. Ancak O kadar çok özelliği varki, stabil şablon deniyorum. Sadece fikir edinebilmek için yakın döneme ait bir şablon bulabilsem gerisi gelecek. Bende henüz stabil bir şablon bulamadım. İncelediğim ByNicky ve Ghostun çalışmalarında winreducer kullandıklarını düşünüyorum. Özellikle ByNicky son hazırladığı Lite, Superlite v.s gibi çalışmalarının winreducer üzerinden yaptığını düşünüyorum. İlk araştırmaya başladığımda çokça ByNicky çalışmaları incelemiştim. İlk zamanlar da dosyaları kendi elleriyle sildiğini düşünmüştüm. Bugün winreducer kullanıp denemeler yaptığımda, bu programı kullanarak yaptığını anladım. Boyut olarakta çok güzel sonuçlar çıkıyor. Font silme, winSXS temizlemenin 4-5 farklı temizlme yöntemi, Kurulum ekranı görsellerini değiştirme, gereksiz klavye ve dil dosyalarını temizleme, yeni sürümünde sorunlu olsa da reg kaydı ekleme, sürümle uyumlu olup olmadığını kontrol etme, arkaplan görsellerini silme... say say bitmeyecek özelliklere sahip. Bir şablon tutturan, üzerinden yürüyor. Sıkıntılı kısmıysa en ufak hatada affetmiyor...

@hasan835 Üstad, çok iyi örneklerini gördüğüm için boş kaldıkça deniyorum. Çok fazla da yardımcı olacak video yok. En yakın videolar genelde 2-3 yıl öncesine ait. Onlar da portekizce konuşuyorlar. Bugüne kadar daha kurulma geçmeden hata alıyordum. Son denemelerim de iso boyutunu 1,81 gb kadar düşürüp masaüstünü gördüm. Daha da silebileceğim şeyler de vardı. görev çubuğunu hiçbir şekilde kullanamadığım için boşa gitti. Özellikle ByNicky ve Ghostun stabil çalışmaları aklımı çeliyor. Evden çıkamadığımız için ve yazın pc' yi bu kadar zorlayamayacağım için dakika boş kalsam deneyip çözmeye çalışıyorum. Havalar ısınmaya başlamadan çözmeye çalışıyorum. Başarılı bir şablon bulup, kendime göre özelleştirme düşüncesindeyim. Ancak şablon hemen hemen hiçbir yer de yok. Bazıları da trol şablonlar ekliyorlar. Tüm zaman boşa gidiyor...

• Like 2

@logosoft Çok teşekkür ederim üstad. Site bende aşırı yavaşladığı için cevap yazamadım. Daha dosyayı açar açmaz işime yaradı diyebilirim. Normalde ben şablonları tarih olarak alıyordum. Sizin isimlendirdiğiniz şekilde yedeklemek daha mantıklı geldi. İncelemek için çok güzel şablonlar oldukları kesin. Amacım inceleyip, mantığını çözmek. Ve sonra da kendi şablonu mu oluşturmak. Son iş olarakta işe yarar bir sonuç çıkarabilirsem, paylaşmak olacak. Daha rar dosyasını açar açmaz, yedek şablonların nasıl arşivlenmesi gerektiğini öğrenerek başladım. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim...

• Like 1

@logosoft Üstad çok teşekkür ederim. Başlangıçta paylaştığınız şablonlardan 2.1 Gb olanda eklemeler, çıkarmalar yaparak kendime göre düzenledim. install.wim boyutu 1.87 Gb ' a kadar düştü. Ve normal kurulum, sysrep için administrator hesabı şeklinde denedim. Sorunsuz kuruldu. Şu an 1.87 Gb sorunsuz cepte olduğu için, sysprep' te sorun çıkarıyor mu? .esd olarak sıkıştırdığımda sorun çıkarıyor mu? .esd' de boyut ne oluyor? Onları test edeceğim. Paylaşım olunca birşeyler oluyor. Windows uygulamalarından yanlış hatırlamıyorsam sadece paint ve hesap makinası kaldı. Haricinde hiçbir uygulama yok. Konuya benimde katkım olsun. Kullandığım Ntlite ve winreducer şablonlarını aşağıya ekliyorum. Bu arada ByNicky ve Ghostun winreducer kullandıklarına emin oldum diyebilirim. Boyutlar ve dosyalar birebir tutuyor. Son olarak, aşağıya ekleyeceğim ntlite ve winreducer şablonları Windows 10 Home 19042.746 üzerinde denendi. Başlangıç iso boyutu 5.95 Gb, şablonlar sonrası 1.87 Gb ve kurulu windows boyutu 4,92 Gb oluyor. Ve Ntlite 2.1.0.7760 - Winreducer 2.4.5.0 sürümleri kullanıldı. Şu ana kadar Admin hesabıyla kurulum ve normal kurulumda herhangi bir sorunla karşılaşmadım. İso kalıbımı aldım. Şimdi windowsu biraz daha zorlayacağım. Merak eden arkadaşlar için de testler sonrası nasıl kullanacakları konusunda bir konu açabilirim. Şu ana kadar herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Hala windows boyutunu daha da düşürme ve silme işlemi yapabilecek şeyler var...

Şablon Linki

• Like 1

@köylü Üstad. Winreducer' de yanlış hatırlamıyorsam ilk ekranda sysprep dosyalarını koru ve buna benzer ayarlar var. sysprep dosyalarını koru seçiliydi diye hatırlıyorum. Şu an test etme aşamasında olduğum için başlangıçta bu yazılımlarla silme işlemi yaptım. Ne kadar zorlanabiliyor, neler de hata veriyor, sysprep yapılabiliyor mu? .esd sıkıştırma da ne gibi sorunlar ekleniyor, boyut ne olur gibi şeyleri test edeceğim. Normal kurulum ve Admin hesabıyla açılışında bir sorunla karşılaşmadım. Yüksek ihtimalle sysprep' te hata verecektir. Boyutla alakalı sıkıntılar yaşıyordum. 1,87 gb benim için ideal bir boyut. .wim uzantılı olmasına rağmen 1,87 gb benim için bayağı iyi bir boyut. Boyutuna rağmen stabil çalışması daha da sevindirici oldu. Deneme iso' sunu oluşturdum. Son işlem olarak sysprep işlemi yaptığımda ne gibi tepkiler verecek onu görmek istiyorum. Muhtemelen hata verecektir. Kafamdaki soru işareti, sysprep dosyalarını korumakla alakalı bir ayarı aktif ettim diye hatırlıyorum. Belki oradan bir kurtarma şansı olabilir düşüncem var. Bazen sıralamada  en son sysprep yaptığım oluyordu. Pc eski olduğu için orjinal windows iso' su yüklediğimde çok zorluyor. Şansa sysprep son işlem olarak kullanıldığında hata vermeme ihtimali olursa, sysprep aşamasında daha rahat çalışma şansım olacak. Biraz da onun için zorluyorum. Cevaplarınız için yardımlarınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum. Şu an test aşamasındayım. Sonuçlara göre işlem sıralaması ve şablon klasör oluşturacağım. Bu arada .esd sıkıştırma da 1,34 gb' a kadar düştü. Onu test edeceğim. Sanal pc' de ekstra compact sıkıştırma v.s yapabiliyor muyum? Boyut ne oluyor? Onları test edip, işlem sıralamamı oluşturacağım ve HDD kurulumundan işler ne olacak ona bakacağım...

• Editor

@deli_petro06Winreducer de sysprep ayarlarının silineceğini sanmıyorum imaj alırken sysprep hatasız kapandıktan sonra işlem bitmiştir kayıt defterine ayarları yazmıştır ikinci olarakta winsxs içi boşaltılmış bir sistemde sysprep çalışma olasılığı sıfırdır denemek zaman kaybı olur ancak

• Like 1

@köylü@BOR @logosoft Üstadlar. Şu an .esd uzantılı iso' da sysprep denemesi yaptım. Öncelikle iso boyutu 1,3 Gb - Kurulu windows boyutu 5,9 gb oldu. Elle ekstra compact sıkıştırma veya winsxs temizleme yapmıyor. Windows kurulumu (sysprep) 5-6 dk arasında sürdü. Bu 5-6 dk içerisine winsxs silme ekranı çıkıyor o da dahil. 6 Dk civarlarında admin hesabı ekranına ulaştım. Compact sıkıştıma, winsxs temizleme yapmadı. Bende birkaç regedit ayarı yaptım, bir de kamera uygulamasını kaldırmamıştım onu powershell kodlarıyla kaldırdım. Birde yazılım olarak 7zip yükledim. Kısaca iki regedit ayarı, 7zip kurulumu, powershell koduyla kamerayı kaldırma işlemi yaptım. Ve son olarakta @köylü üstadın sysprep yöntemini uyguladım. Sysprep işlemi sırasında herhangi bir hata almadan kapandı. Şu an sysprep işlemi yapılmış kalıbı deneyeceğim. Kurulumla alakalı herhangi bir sorun çıkacak mı? Buna bakacağım. Hata vermezse, ntlite de sysprep dosyalarıyla alakalı herhangi bir ayar yok, winreducer' de yanlış hatırlamıyorsam sysprep dosyaları koruması var. Gün içerisinde sysprep yapılan kalıbı denediğim de sonucun ne olduğunu eklerim...

Sysprep İşlemi Görüntüsü

• Like 4
  • Thanks 1

15:43 itibariyle tüm sanal pc denemelerimi yaptım. Sysprep işlemiyle alakalı herhangi bir sorun çıkmadı. Sadece powershell komutuyla kamerayı kaldırdıktan sonra pc' yi yeniden başlatmamıştım. Sanırım yeniden başlatmadığım için kamera silinmemiş görünüyor. Reg ayarları ve 7zip programı sorunsuz varsayılan kullanıcıya aktarıldı. Kurulum yaparken klasik, OOBELLACALHELLO buna benzer hatayı aldım. Her zaman olduğu gibi atla diyerek geçtim ve sorun çıkarmadı. Bir güncelleme ve isteğe bağlı vmware güncellemesi sorunsuz kuruldu. Birkaç kez yeniden başlatma işlemi yaptım. Herhangi bir hata almadım. Yanıltıcı olur mu bilmiyorum, ancak özellikle ram düşürme, performans ayarları yapmamış olmama rağmen görev yöneticisindeki değerler benim pc' me göre bayağı düşük. Şu dakika itibariyle eski HDD' me kurulum işlemi yapıp, ram ve performans ayarlarını yaptıktan sonra nasıl bir sonuç çıkacak ona bakacağım. Yine aynı konu altına HDD kurulumuyla alakalı da görselleri eklerim. HDD kurulumunda herhangi bir sorun yaşamazsam, kullandığım iso' yu silip sıfırdan tekrar bir Home çalışması hazırlayıp, bu sefer sysprep kısmına performans ve ram ayarlarını da ekleyip paylaşacağım...

• Like 2
  • Thanks 1

Son durumu paylaşayım. Eski kafa vuran HDD' ime kurulum yaptım. Performans olarak ciddi anlamda beğendim diyebilirim. KingHaze' nin All in one 1.7, brave, steam, steam oyunu Bakery Magnate Beginning ve karadurak' ın lite v9 office' ini yükledim. Steam oyununu hem boyutunun düşük olması hemde SSD' imde de kurulu olması nedeniyle yükledim. Oyunda SSD' ye göre daha iyi performans verdi. Tnctr' ye giriş daha hızlıydı. Office Word ve excell dosyaları oluşturdum. Hemen hemen tıklamayla açılması bir oldu. Performans konusunda bayağı başarılıydı. SSD' imdeki windows'a göre daha iyi performans aldım diyebilirim. Sıkıntılı olabilecek kısımları da şunlar. Microsoft Edge' de resim indirmiyor. Brave' de herhangi bir sorun olmadı. Denetim Masası ve Ayarlar kısmında kaldırılan uygulamalara ait seçenekler dahi kaldırılıyor. Bitlocker çalışmıyor. (ben kullandığım için sıkıntı) Bir de Program Özellikleri kısmında Netframework, hyper-v vs. etkinleştirdiğimiz ayar kısmı "optinal features" hatası verip açılmıyor. Bu kısmı düzeltebilirim. Düşük pc' lerde dahi çok iyi derece de performans verebilir. Çok üst seviye pc' ler de de ciddi performans artışı sağlayabilir. Ancak çok üst seviye pc kullanıcıları ekstra ayar v.s yapmak istediğinde ekleyemedikleri için sıkıntı çıkarabilir. Xbox, Defender, Sanal Gerçeklik, Bitlocker, Windows Media Player, Miracast, Cortana v.b uygulamaların hepsi siliniyor. Ve ayar yapılma şansı yok. Uygulama, oyun yükleme kaldırma da herhangi bir sorun yaşamadım. Görev Zamanlayıcı, Kayıt Defterinde, güncelleme yaparken hiçbir hata almadım. Paylaştığım Şablonda birkaç değişiklik yapıp çok düşük seviye pc, laptoplar için paylaşabilirim. Son durum bu şekilde. Performans konusunda başarılı, ayarların silinmesi kullanıcıyı pek memnun etmeyebilir...

• Like 4
  • Thanks 1

@Logosoft Teşekkür ederim. Daha çok şablonu düzelterek çözmem lazım. Elimdeki iso da 2 dil var. Verdiğiniz şablondan düzenlediğim şablonda performans bayağı başarılı gibi geldi. Ayarlar ve Denetim Masası kısmındaki bazı ayarları silmeden aynı performansı koruyacak yeni bir şablon oluşturmam lazım. Paylaştığınız şablonlar ciddi anlamda yararlı oldu. Birkaç gün düzenleyip, düşük pc, orta seviye pc, oyun pc' si şeklinde düzenlemeler yaparsam süper olacak. Bu konuda da desteğiniz çok fazla oldu. Artık, olduğu gibi kopyalamak yerine geliştirmek şart oldu. Son şekli içinde artık yedek bir sanal windows kurup, eksik denilen .exe leri oradan çekerim...

• Like 2

@logosoft Ayarlara tek tek bakacağım. Bazen hazır şablon bile olsa arada algılamadığı ayarlar oluyor. Ntlite'de Winreducer' de de tüm ayarları bugün kısmet olursa yeniden elden geçireceğim. Bitlocker benim için çok önemli özelliklerden birisi. Nette Home sürümünde Bitlocker yok gibi yazılar okudum. Muhtemelen eski sürümlerden bahsediyorlardı. Bunun yanında sanırım Winreducer erişim izni kısmını tamamen silen program. O kısımları da düzenlemeyi düşünüyorum. Normal çalışmalar da sadece mikrofon ve kamera dışında tüm erişim izinlerini devre dışı bırakıyordum. Winreducer' de o ayarları pasif konuma getirip kendim elle devre dışı bırakacağım. İleri de oradaki erişim izinleri de lazım olabilir. Otomobil için yürüyen aksam da sorun yokta.... derler. Aynı o hesap oldu. Yürüyen aksam da sıkıntı yok biraz boya cila istiyor. Onu da bugün kısmetse düzeltmeye çalışacağım. Desteğiniz için çok teşekkür ediyorum...

• Like 1

@SimonPetrus @logosoft' un paylaştığı şablonlar ciddi anlamda işe yarıyor. Bir süredir yeni denemeler yapıyorum. Kendinisininde yazdığı gibi wim boyutunu 1 gb, kurulu windows boyutunu 4,9 gb' a kadar düşürdüğüm oldu. Ben açılış kapanışla alakalı bir sorun yaşamadım. Tek sorun Denetim Masası, Ayarlar kısımlarında 3' er 5' er ayar kalıyor :) Boyut o kadar düşünce bu tip şeyleri yaşamak normal. Ayar yapamıyor olmama rağmen ciddi performans aldım diyebilirim. Hafiften bir şablon oluşuyor gibi diyebilirim. WinReducer düşünülenin aksine, bir şablon oluşturulduğun da güzel sonuçlar veriyor. Bugünler de düzgün bir şablon çıkarabilirdim. Biraz kendimi kötü hissediyordum. Üstüne bir de yeni sürüm geldi. Yeni sürümü indirmek 2 günüme mal oldu. WinReducer' de çok uzun sürdüğü için yeni denemeler yapma şansım olmadı. Muhtemelen yarın itibariyle yeni denemeler yaparım. Logosoftun şablonlarından güzel sonuçlar çıkar. Ben direkt kopyala yapıştır istemediğim için tam bir sonuç çıkmadı. En büyük sebebi de denemeler yaparken sysprep kısmında reg kaynaklı yapılandırma hatası alıyorum. Arzu edenler kendileri de deneme yapsınlar. Ciddi anlamda stabil sonuçlar çıkıyor...

• 1 yıl yıl...

@deli_petro06 konuyu hortlatacağım belki bende 40 defadan fazla WinReducer ile iso oluşturdum. senin şablonlarını incelediğimde benimde yaptığım hataları biri olan net framework leri kaldırdığımızda modern gui olan uygulamaların çalışmadığını gördüm. yani iso biraz büyük olacak ama net framework ler kalacak. altta da sadece WinReducer ile oluşturduğum şablon var 2.7gb boyutlu sıtabil olarak çalışıyor.

Edited by lebuda
  • Thanks 1