Jump to content

Bilgisayar Ram'in Tamamını Kullanmıyor

eryas35
 Share

Recommended Posts

Herkese merhaba, uzun zamandır kullandığım bilgisayarımda bugün fark ettim ki 16 GB ram olmasına rağmen kullanılan ram aşağıdaki gibi 7,93 GB görünüyor. BIOS güncelledim fakat düzelmedi. Yıllardır her sorunumu çözen TNCTR bu sorunumu da çözer diye düşündüğüm için buraya yazmak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ram.png

Arkadaşlar birkaç ay önce işyerindeki bilgisayarda başıma geldi 8 gb ram 4 gb gösteriyordu netteki birkaç öneriyi denedim olmayınca şöyle bir çözüm aklıma geldi eskiden edo ramlara uyguluyordum ramları kasadan anakartan söküp bağlantı pinlerini yumuşak bir silgiyle fazla baskı uygulamadan silin herhangi bir kimyasal kullanmadım tabiki 8 gb ram sorunsuz çalışıyor.

• Thanks 1

coni04, 5 saat önce yazdı:

Arkadaşlar birkaç ay önce işyerindeki bilgisayarda başıma geldi 8 gb ram 4 gb gösteriyordu netteki birkaç öneriyi denedim olmayınca şöyle bir çözüm aklıma geldi eskiden edo ramlara uyguluyordum ramları kasadan anakartan söküp bağlantı pinlerini yumuşak bir silgiyle fazla baskı uygulamadan silin herhangi bir kimyasal kullanmadım tabiki 8 gb ram sorunsuz çalışıyor.

Bunu çok denedim ama olmuyor.

Bilgisayar aşağıda da görüldüğü gibi takılı ram miktarını 16 GB olarak görüyor. 2. resimde "Donanıma ayrılmış bellek 8.1 GB" olarak görünmekte bununla bir alakası olabilir mi? En son çözüm ramleri çıkarıp tekrar takacağım fakat çoğu kişide bu yöntem işe yaramamış. 

Please register to see this content.

Sistemden kaynaklı olmadığı görünüyor.Bios üzerinden sanal bellek kullanımıyla alakalı ayarların açık olmasına bağlı olarak,sistemde bu kapsamda kendine fiziksel ve sanal olmak üzere kendisi için rezevrleme yapıp ayırma yapıyor (işlemci ekran kartı vd. virtual uygulamalar için vs.) ben ekran resminden bunu anladım.

odaklanilmasi gereken yer arkadaslarimizinda belrttigi üzere mutlak bios fonksiyonları olacak.Farkli bir şeye gerek yok ram doğru sadece fonksiyonel bir ayar değişimi gerekli oldu kanaatindeyim.

İyice deneme yanılmayla çözülecek birşey bence.Bu arada bende İlkkez denk geldim böyle birşeye.

Diğer yöntemlerde Windowsun pro Enterprise sürümleri degisimleride son radede denenebilir son seçenek olarak.🙂

• Thanks 1

eryas35, 2 saat önce yazdı:

Bilgisayar aşağıda da görüldüğü gibi takılı ram miktarını 16 GB olarak görüyor. 2. resimde "Donanıma ayrılmış bellek 8.1 GB" olarak görünmekte bununla bir alakası olabilir mi? En son çözüm ramleri çıkarıp tekrar takacağım fakat çoğu kişide bu yöntem işe yaramamış. 

Hocam aynı sorun sadece ram miktarı değişik bende de sende 16GB var bende ise 8GB. Tamamen aynı sorun. Format atıyorum biraz düzeliyor sonra tekrar başlıyor. Bende mesela sistemi resetlediğim zaman düzeliyor bir sonra ki açılmada yine aynı şey oluyor.

LaAYHp.jpg

LaAaKy.jpg

LaAHwM.jpg

eryas35, 13.02.2021 - 20:33 yazdı:

Herkese merhaba, uzun zamandır kullandığım bilgisayarımda bugün fark ettim ki 16 GB ram olmasına rağmen kullanılan ram aşağıdaki gibi 7,93 GB görünüyor. BIOS güncelledim fakat düzelmedi. Yıllardır her sorunumu çözen TNCTR bu sorunumu da çözer diye düşündüğüm için buraya yazmak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Başlata-> msconfig yaz enter'a bas

Önyükleme sekmesine gel-> Gelişmiş seçenekler

Bellek üst sınırının tikini kaldır.

Bilgisayarı Yeniden Başlat

Edited by bilirsinya
  • Thanks 1

bilirsinya, 13 dakika önce yazdı:

Başlata-> msconfig yaz enter'a bas

Önyükleme sekmesine gel-> Gelişmiş seçenekler

Bellek üst sınırının tikini kaldır.

Bilgisayarı Yeniden Başlat

İlk denediğim yöntem o oldu fakat düzelmedi.

bilirsinya, 34 dakika önce yazdı:

Ramların yerlerini değiştirir misin. slot 1 i 2 ye slot 2 yi 1 e

Eğer sorunun çözülmedi ise ilk önce Biosu resetle sonra 

1. Ramların tırnaklarında yada anakart soketinde korozyon olma ihtimali olabilir. Eğer bu konuda bilgili isen Ram pinlerini kapasitelere dikkat ederek bir silgi yardımı ile temizle tekrar tak. Eğer imkanın varsa başka ramla dene

2. Ramın sağlam olduğunu başka makinada, başka bir ramıda kendi makinanda denedin hala aynı sorun devam ediyorsa güç kaynağın yada anakart üzerindeki rama güç depolayan kapasitelerin yeterli gücü sağlamıyor olabilir.

Edited by bilirsinya

bilirsinya, 31 dakika önce yazdı:

Ramların yerlerini değiştirir misin. slot 1 i 2 ye slot 2 yi 1 e

Ramlerin yerlerini değiştirdim sorun aynı devam ediyor. Sorunun donanımdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, bilgisayar görüyor çünkü 2x8 GB olarak, sorun donanıma ayrılmış bellek miktarının 8.1 GB olması yani 16 GB rami bilgisayar tam olarak algılıyor fakat yarısından fazlasını donanıma ayırmış durumda 2 gündür yaptığım araştırmalar neticesinde henüz bir çözüme kavuşmuş değilim. 

eryas35, 1 dakika önce yazdı:

Ramlerin yerlerini değiştirdim sorun aynı devam ediyor. Sorunun donanımdan kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, bilgisayar görüyor çünkü 2x8 GB olarak, sorun donanıma ayrılmış bellek miktarının 8.1 GB olması yani 16 GB rami bilgisayar tam olarak algılıyor fakat yarısından fazlasını donanıma ayırmış durumda 2 gündür yaptığım araştırmalar neticesinde henüz bir çözüme kavuşmuş değilim. 

Tek 8 taktığında  ne diyor.

• Like 1

Acaba diyorum işletim sisteminden kaynaklı olabilir mi? win 10 pro deneme fırsatınız var mı?

Resim detayındaki Windows 10 Pro detayını yeni gördüm....

Edited by D21B500K
Sorunun detaylarını anlamadan yorum yapmak...

bilirsinya, 17 dakika önce yazdı:

Tek 8 taktığında  ne diyor.

Tek 8 taktığımda aşağıdaki gibi normaldi her şey ekran görüntülerini alıp, tekrar 2. yi taktım. Bilgisayarı açtığımda açılışta ingilizce bir şeyler yazıyordu CPU/Memory tarzı tam anlayamadım. Kurulum yapmak için F1, devam etmek için F2'ye tıklayın dedi. F1'e bastığımda BIOS ekranı açıldı hiçbir şeyi değiştirmeden Kaydet ve Çık dedim. Sorun çözüldü. Yardımların için teşekkür ederim.

Tek 8 taktığımda aşağıdaki gibi normaldi her şey ekran görüntülerini alıp, tekrar 2. yi taktım. Bilgisayarı açtığımda açılışta ingilizce bir şeyler yazıyordu CPU/Memory tarzı tam anlayamadım. Kurulum yapmak için F1, devam etmek için F2'ye tıklayın dedi. F1'e bastığımda BIOS ekranı açıldı hiçbir şeyi değiştirmeden Kaydet ve Çık dedim. Sorun çözüldü. Yardımların için teşekkür ederim.

Hocam aynısı olacak yine bak gör bende de böyle oluyor düzeldi sanıyorum daha sonra yine aynı şekilde donanıma ayrılmışa dünyanın ramini veriyor çözemedim aylardır. 

Çözüldüğüne sevindim. 

• Like 1

ByKayseriLi, 1 dakika önce yazdı:

Hocam aynısı olacak yine bak gör bende de böyle oluyor düzeldi sanıyorum daha sonra yine aynı şekilde donanıma ayrılmışa dünyanın ramini veriyor çözemedim aylardır. 

Sorun yaşarsam konuyu güncellerim.