Jump to content

Mesleği Bırakıyorum..

YeniçeRiyan-i

Recommended Posts

O zaman devam et.Ben Programlamayla uğraşıyorum. 2 senedir .NET 'ciyim..

Bence devam..

Arkadaşlar hazir konu açılmışkan benimde bir sorum olucak.

Bir yazilim firmasinda iş buldum.Adamlar gel yaz diyorlar..Net Hastane otomasyonu yaziyor firma.Ancak ben kendime güvenmiyorum.Haliyle oraya gidince patron bişey isteyince yapamam diye korkuyorum.

@wmismail bilir.Bir klavye girişini bile yapamadim :)

bundan dolayi kendime güvenemediğimden dolayi orada çalışmayi düşünmedim.

Büyük bir firsati teptim.

Şimdi ise Tanşas a iş başvurusunda bulundum reyonda falan çalıştırırlar büyük ihtimalle.Ancak şunu bilin.Kendinize güveniniz varsa ve mesleğinizi seviyorsaniz o yoldan sapmayi dahi düşünmeyin.

ben de teknik servisçiyim bırakayamı mı yani :)

olmaz öyle şey kendini geliştir adamım...bak ben şimdi Cisco eğitimine başladım...

CCNA da olsa fena deil yani...bu işte ölmez yeterki yerinde sayma... :)

Kardes Dedıgın bı suan 11 yasındakı Cocuk bıle wındows kuruyor ama bu bır marıfet deyıl bılgısayarcı olmak Formattan ibaret olsaydı herkes Servıs acardı Ama öyle deyıl bende bılgısayar teknık servısıyım ve 11 yıldır aynı meslekteyım Bende bırakmayı dusundum ama bı abımın söyledıgı soz kararımdan caydırdı

Hazır Xp cd ler cıktıgından bu yana bılgısayarcıyım dıyenler cogaldı herkes bunun farkındadır umarım zamanında Windows 98 kurabılen varmıydı az bucuk vardı

ınankı arkadasım zamanında adam kapımın onune gelıyordu Gel yap yap dıye ıkı mıslı fıyat verıyordum razı oluyordu ama sımdı XP tam otomatık hal aldıgı ıcın Dedıgın gıbı bılgısayarcı cocuklar Cogaldı musterı gelıyor felan fılan derdını anlatıyor kardes yapıyorum nekadar borcumuz usta dıyo 30 ytl dıyom

oha dıyo neyaptın sen ya bısı yapmadınkı dedıgı zaman [ uzatmana gerek yok ] Cok bılıyorsan neden getırdın ozaman

veya hocam teknık servıs bolumune gırmek yasaktır buyrun sızı dısarı alıyım :) dersın ısıne devam edersın...

BenCe Meslegı bırakmana gerek yok ıyı dusun kardesım..

• 2 ay sonra...

ben katılmıyorum haa format atma konusuna gelınce haklısın artık kucuk yastakı cocuklar dahı atıyo ama sorun format atma da degıl bence benım gecende elıme bır makıne geldı ozel ıdarenın benım d: surucusunde kı tum dosyalar kaybolmus 3 gun ıcersınde 5 kısıye gostermısler benım 3 arkadasda dahıl yapamamıs cocukları da kurcalamıs bayaa dedıgım gıbı bılgısayarcılık format atmayla olmuyo hem dıyosunkı 2 program yukledın su kadar para ıstıyosun madem oyle kaldır programları gerı ver makıneyı gıtsın yaptırsın veya yapsın dıger turlu olararak bı ıs uzerınde ugrasıyorum format ı zorlastırmak adına ama su anda hep kolayları gordugum ıcın tutulmaz dıye dusunuyorum ;)

neyse sen ısınde ıyı bırısın bence bu tur sacma sapan fıkırlere kapılma devam et sen

profesör sınıfa bir kutu getirmiş, eldenele dolaştırmışlar öğrenciler, kutuyu incelemişler. profesör incelemeleri bitince kutunun içine canlı bir fare atıp kapatmış ve ders bitti demiş dağılabilisiniz.

ertesi gün sınıfta kutuyu açmış ters çevirmiş. ölen fare masanın üstüne düşmüş. ve kutu yine eldenele dolaşmış, herkes incelemiş. inceleme bitince sormuş fare neden öldü?

sınıftan gelen cevaplar; havasızlıktan, açlıktan, yorgunluktan, duygusuzluktan vs. vs..

profesör evet herkesin cevabı doğru demiş. ama gördünüz fare kutunun heryerini kemirmiş saydığınız şeylere ulaşmaya çalışmış ama hiçbir yeri azimle kemirmemiş. biraz kemirip vazgeçmiş. sonunda yorgunluktan havasızlıktan açlıktan vs. vs. den ölmüş.. oysa bir yeri azimle kemirse idi karşıya çıkıp saydığınız şeylere ulaşabilecekti..

Bende arada sırada bilgisayar işi olduğu zaman gidiyorum.Sürekli gittiğim firmalar da var. Ayaklı teknik servis. Gittiğim kişiler memnun kalıyorlar. Sadece işletim sistemini kurup bırakmıyorum baştan sağma iş yapmıyorum saatlerce uğrasıyorum.İşimi yaparken, şahısın çocuğuda oluyor yanımda. Temel gerekli tüm programları kuruyorum. Ondan sonraki işlemde isteğe bağlı programları yüklüyorum, en sonunda kurduğum işletim sistemi xp ise, acronis true image ile vista ise Norton Ghost ile sistem yedeğim ( kırmızı bir klasör ) açarak sistemin yedeğini d: sürücüsüne alıyorum.Bunu kesinlikle silmeyin, değiştirmeyin diyorum. Ve ben işimi yaparken evin çocuğu yada çocukları ve büyüğü sorularını da dile getiriyorlar ben de sakin ve tertipli bir şekilde sorularına cevaplar veriyorum. Bununlada kalmıyorum. Ayaklı bilgisayar & elektronik dergisi gibi yeni teknolojiler den bilgilerden bahsediyorum. Yani onları söylemesine de gerek kalmıyor. Benim doğamda var öğrenmeyi ve öğretmeyi seviyorum... İşinizi düzgün yaptığınız sürece herkesin size kapısı açıktır. Sonra paramı veriyor, yemeğimi yediriyor ve evime kadar araba ile bırakıyor. İyi Günler Arkadaşlar.

Teknik servis olmak format atmayla olsaydı o zaman herkes teknik servisti ;)

Seni anlıyorum.Format atan 2 program kuran herkes teknik servisim diyor ama öyle değil bu işler.Donanımdan iyi anlayan,bilgisayar kurulum onarım v.s her türlü bilgisayar donanım hizmeti sağlayan kişiye teknik servis denir.Yani çabuk pes etme.Teknik servislik daha ölmedi.Bende bir firmada teknik servislik görevini yapıyorum.Düzenli olarak servis cd'mi güncelliyorum.Güncel XP,Vista v.s kuruyorum.Yani kısacası işimi en iyi biçimde yapmaya çalışıyorum.Zaten mezun olacakmışsın.Bir dükkana girince o lafları duymayacaksın emin ol.Zamanında bende duydum şimdi kimse bişey diyemiyor.Sen işini en iyi biçimde yap gerisi gelir emin ol.Teknik servislik işinde başarılı olmak için elinden geleni ardına koyma gör bak neler olucak :)

ben de lise mezunuyum bilgisayar mühendisi olmak istiyorum.öss ye buna göre hazırlanıyorum.ama bu ve benzeri konular açılınca umutlarım tükeniyor acaba tercih mi değiştireyim diye.benim donanımdan daha çok yazılım ilgimi çekiyor.

ben de lise mezunuyum bilgisayar mühendisi olmak istiyorum.öss ye buna göre hazırlanıyorum.ama bu ve benzeri konular açılınca umutlarım tükeniyor acaba tercih mi değiştireyim diye.benim donanımdan daha çok yazılım ilgimi çekiyor.

Hedefin neyse ne olmak istiyorsan onu seç.Umudunu yitirme.O zaman başarıya ulaşırsın ;)

yazılanların hemen hemen hepsini okudum. burada bulunan tüm üyeler, yorum yapanlar, eğer bu sektörün içindeyseniz bu sektörün adı " bilgisayarcı" değildir.

Bizim mesleğimizin adı "Information Technology" yani Bilgi teknolojileri dir. Diğer adı ile Bilişim sektörüdür.

biz bilişim sektörünün farklı kollarında çalışan bireyleriz.

Kimileri üstteki gibi format ( ki en nefret ettiğim meslek terimlerinden biri oldu artık ) atar.

kimileri de format atar.

Şimdi söylediğin iki cümle aynı diyeceksiniz ama farklılar aslında. ilk cümlemde son kullanıcıya çalışan, insanlara daha fazla görsellik yada performans katkısı yapmaya çalışanlar.

diğerinde kurumsal müşterilere sahip olanlar. işletim sisteminin mevcut yapısında değişiklik yapar yada yapmaz, ama esas amaç işletim sistemin herhangi bir problem vermeden çalışması olup, böylikle işleri aksatmadan çalışmaya devam etmesidir.

son kullanıcıda her olay, probleme bazı servis firmaları format derken, kurumsal pc de bunu bu kadar rahat söyleyemezsiniz.

işte bu noktada uzmanlık ortaya çıkar. sokak tan geçen format atar, ancak problemli bir sistemin gerekli komut, tool vb. çalışmalar ile destekleyer sorununu çözmek uzmanlık gerektirir.

Herşey format değildir. bilişimde para kazanmak için o kadar farklı iş kolları var ki.

Yazılım, Donanım , Ağ Teknolojileri diye ayırsak bile 3 kol çıkıyorki inanın bu kolların altında 10larca kol var daha.

Yazılım yaparsanız sıkıntınız yok zaten. ihtiyaca göre projeler üzerinde çalışırsanız kimse sizin kazancınızı elinizden alamaz. önemli nokta ihtiyaçları belirlemek

Donanım, evet herkes bilgisayarcı diye tabir edilen kısım olarak burada. Format atabilirsiniz, ancak sistem problemlerine çözüm üretemiyorsanız, kazancınız olmayacaktır.

herkesten birisiniz, girersin www.tnctr.com'a , indirirsin birtane işletim sistemini, iso kalıbını yazarsın cdye. sonra tak pcye bitsin işin.

bu noktada illa pclerin kurulumunu gerçekleştirmekten başka işim yok diyorsanız, BIRAKIN BU MESLEĞİ....

Bilişim sektörü, hergün herdakika yenilikler getirir. Kendisini geliştirmeyen bir birey( servis personeli , firma sahibi ) unutulmaya, zarar etmeye mahkumdur.

Ağ teknolojileri, yazılım ile paranın en çok döndüğü nokta. basit çözümlerden, profosyonel çözümlere doğru ilerlemelisiniz.

Bizim sektörümüzün en büyük handikapı, yatırım yapmadan, kazanç sağlamayı beklemek. bu imkansız

yatırım derken sadece para değil, zamandanda bahsediyorum. Müşterilerin için, kendin için, şuan seninle aynı bilgiye sahip meslektaşların için ve potansiyel olabilecek müşterilerin için kendimizi geliştirmek zorundayız.

Eğer gelişimi doğru planlar ve bilişim sektörü içindeki yerimizi doğru belirlersek, bu pazardan payını alana milyonlarca bireyden biri olursunuz.

Üzerinde çalışıp, uzmanlaşarak iyi miktarla kazanabileceğiniz, aklıma gelen bilişim kolları ;

İşletim sistemi uzmanı

Sunucu hizmeleri

Sunucu sistemleri uzmanı ( linux , ms , unix , max os vb. )

Kablosuz teknolojileri

Switch managment

databese yönetimi ( oracle, ms sql, oracle mysql )

Voip uzmanı

Ağ teknolojileri yönlendirme uzmanı

Kurumsal yazılım

Bireysel yazılım

Herkese iyi çalışmalar

slmlar arkadaşım bence işine devam et evet herkes format atmasını biliyor ama bişey bilmeyen de çok o iki program attın para mı istiyorsun diyenlerede sen yapaydın diyeceksin ve hakkın neyse onu alacaksın yani diyeceğim ortalıkta bilgisayarcıyım diye dolşan çok ama kimsenin bişe bildiği yok yoluna devam et teknik serviste iyi para var tabi emeğinin karşısını alırsan ok iyi çalışmalar

windows kurmayı öğrenmekle windows yazmak ayrı şeyler :D , pc sektörü insanların artık her bi haltını pc üzerinden gördüğü bi dönemde ölmez ölemez , ha sen bıkmış ve sıkılmışsındır o ayrı ama söylediğin şeylerin bahane yerine geçmesi ve bu nedenle bırakman biraz tuhaf

Bırak be kardşeim ortalıkta bir sürü destek sitesi var buna tnctrde dahil.Yok efendim bilgisayarım hard diski şöylede böyle tak adam çıkıyo resimli anlatım yapıyo olmadı videolu anlatım yapıyo ne oluyor adam servise göndermekten sıkılıyo.Ayrı bir sorun yine karşılaştımı yok efendim ben biliyordumda şöyleydi sen ne iş yapıyorsun.Yok kardeşim yok internet geliştikçe bu işler ölür ölüyorda.Se sıkılmaktan bahsediyorsun soruyorum peki günlük kazancın ne ?

Bırak be kardşeim ortalıkta bir sürü destek sitesi var buna tnctrde dahil.Yok efendim bilgisayarım hard diski şöylede böyle tak adam çıkıyo resimli anlatım yapıyo olmadı videolu anlatım yapıyo ne oluyor adam servise göndermekten sıkılıyo.Ayrı bir sorun yine karşılaştımı yok efendim ben biliyordumda şöyleydi sen ne iş yapıyorsun.Yok kardeşim yok internet geliştikçe bu işler ölür ölüyorda.Se sıkılmaktan bahsediyorsun soruyorum peki günlük kazancın ne ?

8 sene öncesine kadar bunlari bilen format atmasini bilen adam bile azdi.

Taki Adsl çıkıncaya kadar.

İnternet Bilgi Kütüphanesidir.

Bugün ne ararsan bulursunuz.

Tabi internetten bilgi edinmek güsel bişey.

Ancak bu durum teknik serviscilere kısaca bilişim sektöründe çalişanlara yararmiyor.

Ülkemizde ekonomik durum belli.

Bir arkadaş okuyor bu iş için kendisini adiyor.Herşeyi göze aliyor.Bi bakmişssin ki başka biri düz lise mezunu kendi yeteneğiyle öğrenmiş.Vb gibi.

Bu şu olaya benzer.

Bir kişi ustasindan öğrenir işi.

Diğer kişide eğitimle.

Peki eğitimle öğrenince durum farklımı oluyor.Hayir.

Ancak 4-5 sene bu iş için okuyupda iş bulamamak işsiz kalmak vb gibi zor durumlara düşmek.İnsana keşke bu işi seçipde okumayipda direk bende ustadan öğrensem diyor.

Bu sadece bilişim sektörü için geçerli değil.Diğer mesleklerde de ayni durum.

Bende Keşke okumayipda direk liseden sonra çalişsaydim diyorum.

bende özelde yaptım o işi şimdi geldim devlette yapıyorum :rolleyes: valla dayımızda yoktu tesadüfen oldu diyelim....

millete kalsa sabahtan akşama kadar yatıyorum ama bensiz bilgisayarın düğmesine basamayan adamlar var. alıştım artık ...

sanada inş en doğru seçimi yaparsın diyorum.. ama unutma artık 10 yaşındaki çocuklar bile wordpress joomla siteler yapıyor :rolleyes: şimdi onlara kızıp ilerde webmasterlığıda bırakma sakın pireye kızıp yorgan yakma

bende teknik serviste çalışıyorum kardeşim. bir cocuqun babası ariyor pcde sıkıntı war die gidiyorum eve bakıyorum. sorun şu. çocuk ben biliyorum die takmıs cdyi kurmus vistayı qerisi nerde hiç birşey yok. he cd ile format atıyorum ben cd olsun yeter filan dien insanlarımız var lütfen kimse üstüne alınmasın arkadaslar bu cümlemden. teknık servise qelen makınelerin biosuna filan şifre koy :rolleyes: ben öle yapıorum. neden dersen eline format cdsi alan bilqisayarcıyım diyor. Anakart Yanar İşlemci Yanar Hdd Yanar v.s v.s bi sürü sıkıntı doğar. teknık servis işini bırakmamanı tavsiye ediyorum.. Kendini qeliştirirsin ve çevre olduqundada tamamdır.

bende teknik serviste çalışıyorum kardeşim. bir cocuqun babası ariyor pcde sıkıntı war die gidiyorum eve bakıyorum. sorun şu. çocuk ben biliyorum die takmıs cdyi kurmus vistayı qerisi nerde hiç birşey yok. he cd ile format atıyorum ben cd olsun yeter filan dien insanlarımız var lütfen kimse üstüne alınmasın arkadaslar bu cümlemden. teknık servise qelen makınelerin biosuna filan şifre koy :rolleyes: ben öle yapıorum. neden dersen eline format cdsi alan bilqisayarcıyım diyor. Anakart Yanar İşlemci Yanar Hdd Yanar v.s v.s bi sürü sıkıntı doğar. teknık servis işini bırakmamanı tavsiye ediyorum.. Kendini qeliştirirsin ve çevre olduqundada tamamdır.

biosa niye şifre koyuyorsun ki

cd'den boot olmasın diye :p cdyi takan format atiyo ya o yüzden üstad -_-

O bios şifresini unutursan ne olacak?Hadi o da halledilirde bişey oldu unuttun.O da yanlış bir yöntem.

Emre90 sana gelince bak Türkiye şartları belli.Türkiyede Teknik Servislere halen daha ihtiyaç var.Çünkü herkes tam teşekkürlü teknik servis mesleğini yürütemiyor.Bilen adamda gerektiğinde servise gelir yaptırır.Herkes herşeyi bilemez.Herkesin takıldığı noktalar olacaktır.Tabi internetten araştırıp bulunabiliyor ama interneti olmayıpta bu işi yürütenler var.Ben 1 yıl böyle yürüttüm internetim yoktu sorunları kendim çözdüm bir şekilde.Sen şu an özel yapıyorsun bu işi.Yani bir dükkanda çalışmıyorsun.Bende öyleydim bana dedikleri daha beterdi emin ol.Şimdi belirli bir ücret karşılığı bir firmada çalışıyorum.Yani bu işlerde sabretmesini bileceksin.Daha yaşın genç.Yani sen ilerisini düşünerek hareket et.Şu anki şartlara göre hareket edersen çok şey kaybedersin.Tecrübe kazanıyorsun yavaş yavaş.Tecrübelerinle hayatına şekil verecek olan sensin.Bu yüzden eğer gerçekten istiyorsan,yapabileceğim diyorsan kimseye aldırış etme yolunda devam et :D

Ben de bu yıl meslek lisesiden mezun oldum.Açıkcası okulda bi (...) şey öğretmiyolar desem yeridir.Heleki bu sene staj var diye saldım çayır mevlam gayıra diyebiliriz.Hergün geceleri 2 ye 3 kadar bilgisayar başında parcuk purcuk bilgi öğreniyorum.Şimde sorsan senin asıl alanın ne diye.Adam akıllı bildiğim bir ağ konuları var.Ama 4 sene boyunca grafiğinden tut web tasarımına , program yazımına kadar herşeyi öğrenmeye çalıştım.Ama oturupta işe yarar güzel bir program yada web tasarım kodlaması yapapmam.

-Şimdiye kadar birini niye adam akıllı öğrenmedin diyebilirsin.

-Çünkü bir alan artık karın doyurmuyor.Mesleğim bilgisayarcılık ama bilgisayarcılık haric bir çok meslek yaptım.Marongoza bile girdim.Bilgisayarın ne olduğunu bilmeyen adamlardı diyebilirim.

Özetlemek gerekirse bilgisayar hakkında herşeyi öğrenmeye bakacaksın.Kanaatimce.Bütün programramlama dillerini bilmek yerine işlevselliği ve sana uygun olan hangisiyse onu öğrenmen yeterli.Bence c# ama bu bir başkasına göre vb.net olabilir.Bu diğer web kodlama , tasarım gibi bölümler içinde geçerli.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...