Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

mustafakarasan, 17 saat önce yazdı:

bu gün teknik servise lenovo ideapad3 bir laptop geldi.biosa giriyorum boot kısmında usb takınca linpus kingston gibi geliyor ama başlatmıyor boot edilmiyor.ama aynı laptopda kmboot kurulu usb ile boot edip format atıldı.ventoylu olan bellek linpus gibi birşey yazıyor ama iş yapmıyor

bendede linpus diye görünüyor ama boot ediyor sadece bazı pc lerde dır iso yapıp ana ekrandan kurunca hdd yi görmüyor  f4 ile local boot a giriyorum ordan sorunsuz bir şekilde kuruyorum yaklaşık 15 çeşit pc ye kurdum henüz sıkıntı yok bende denemeye devam ediyorum

Secureboot kapatıyorum. Sonra boot kısmında diski peşindende linpus diye başlayan USB görüyor ana seçemiyor ve ordan başaramıyorsam. Multiboota hiç giremiyorsun. Kmboot dediğimde usbyi görüp açıyor. Bir daha denk gelirse gpt formatı işe ventoy denemek lazım. Zaten USB’den açsa gerisi kolay 

• Editor

ventoy fm üzerinde yeniden düzenlemeler yaptım hataları minumum düzeye indirdirmeye çalıştım ventoy file manager üzerinde wim dosyaları birinci bölümde kurulmuyor haricinde önemli bir hata yok zipli dosyanın içindeki exfat birinci bölüme atılacak klasörün içndeki ventoy klasörünü birinci bölüme atmanız gerekir

9ar3o4j.png

Please register to see this content.

• Like 6
  • Thanks 2

Uygulaması ile denediğimde yolu gösterirken orda USB bin harfini seçmen gerekiyor jsobu ntfs tarafına eklersem sonra yolları bir daha nasıl uyarlarım. Denedim karıştırdım hep. Sizler işin kod yapısını iyi bildiğiniz için sizlere çok kolay gelebilir. Ama belkide çok basit olan birşey bizlere zor gelebiliyor. Orda tırnak işareti  gibi parantez gibi işaretlerin yerini ayarlayamadıkmı hataya düşüyor. Sizleri belki bazen sorduğumuz sorularla bunaltıyoruz belki ama sayenizde biryerlere kadar geldik. Köylü üstad bu işi çok ileri götürdü. Teşekkür ediyorum kendisine. Birde tema olayını ben bir şekilde halletsem. Ana dosyada olmasını her defasında kodları  ve dosyayı değişmek gerekiyor. Köylü üstad orginale eklediğinde birde onla uğraşmak gerekmiyor. Ben localboot.cfg değiştim birde tema değişiyordum her defasında. Sağolsun köylü üstad ana dosyaya ekleyince bazı sorunlar düzeldi 

köylü, 18 saat önce yazdı:

zipli dosyanın içindeki exfat birinci bölüme atılacak klasörün içndeki ventoy klasörünü birinci bölüme atmanız gerekir

"exfat birinci bölüme atılacak" isimli klasör VTOYEFI isimli klasörün içine atılıp "exfat" şeklinde mi düzenleyeceğiz. Yoksa "exfat birinci bölüme atılacak" isimli klasörün içersindeki "ventoy" klasörünü alıp VTOYEFI isimli klasörün içine atıp tümünü değiştir mi diyeceğiz?

Beyonder, 8 dakika önce yazdı:

"exfat birinci bölüme atılacak" isimli klasör VTOYEFI isimli klasörün içine atılıp "exfat" şeklinde mi düzenleyeceğiz. Yoksa "exfat birinci bölüme atılacak" isimli klasörün içersindeki "ventoy" klasörünü alıp VTOYEFI isimli klasörün içine atıp tümünü değiştir mi diyeceğiz?

Birinci bölüme atılacak ventoy klasörü "ventoy" olarak gözüken bölüm, birinci bölüm oluyor. Bu bölüme koyacaksınız. (Bootice aracı ile de oluşturduğunuz diske bakarsanız ilk sıradaki bölüm birinci bölümdür.)

Edited by serhat100
  • Like 1
  • Thanks 1

köylü, 4 dakika önce yazdı:

bootice gpt diskte yazma koruma hatası verip işlem yapmıyor minitoolla olması lazım ama gpt ye gerek yok mbr kurun

geçenlerde lenovo ideapad3 bir laptop geldi.ventoy bizdeki sistem ile denedim usbyi boot ekranında örnek sandisk belleği  linpus sandisk gibi görüyor başına linpus gibi birşey ekliyor ama hiçbir şekilde boot etmiyor.bendeki diğer solidshareli olan ile denedim oda yemedi.sonra kmpe boot 1703 lü birtane bellek vardı onunla çalıştırdık kurulum yaptık.bizde deneme yapmak için dedik acaba gpt olayındanmı bizdekiler boot etmedi onun için denemeler yapalım dedik.siz böyle bir olay ile hiç karşılaştınızmı acaba.bazı lenovolarda bu şekil oluyor

• Editor
mustafakarasan, 2 dakika önce yazdı:

geçenlerde lenovo ideapad3 bir laptop geldi.ventoy bizdeki sistem ile denedim usbyi boot ekranında örnek sandisk belleği  linpus sandisk gibi görüyor başına linpus gibi birşey ekliyor ama hiçbir şekilde boot etmiyor.bendeki diğer solidshareli olan ile denedim oda yemedi.sonra kmpe boot 1703 lü birtane bellek vardı onunla çalıştırdık kurulum yaptık.bizde deneme yapmak için dedik acaba gpt olayındanmı bizdekiler boot etmedi onun için denemeler yapalım dedik.siz böyle bir olay ile hiç karşılaştınızmı acaba.bazı lenovolarda bu şekil oluyor

maalesef teknik servis değilim sıradan bir kullanıcıyım ve bi tane laptopum var başka cihazlar kurulum yapmadım bilemiyorum

köylü, 20 saat önce yazdı:

ventoy fm üzerinde yeniden düzenlemeler yaptım hataları minumum düzeye indirdirmeye çalıştım ventoy file manager üzerinde wim dosyaları birinci bölümde kurulmuyor haricinde önemli bir hata yok zipli dosyanın içindeki exfat birinci bölüme atılacak klasörün içndeki ventoy klasörünü birinci bölüme atmanız gerekir

az önce bir cihazda denedim,

grub2 file manager sorunsuz çalışıyor ama üsteki iki menüde hata verdi, denediğim cihaz asus, ondan sonra hp notebook'ta denedim hepsi düzgün çalışıyor( ventoy file manager çalışmadı ikisindede )

cihazdan cihaza farkediyor yani 1 yöntemde sorun olursa diğeri ile kesin çözülür iş bence ellerine sağlık üstad

g4dos u daha denemedim

Edited by byhabit

byhabit, Bir saat önce yazdı:

az önce bir cihazda denedim,

grub2 file manager sorunsuz çalışıyor ama üsteki iki menüde hata verdi, denediğim cihaz asus, ondan sonra hp notebook'ta denedim hepsi düzgün çalışıyor( ventoy file manager çalışmadı ikisindede )

cihazdan cihaza farkediyor yani 1 yöntemde sorun olursa diğeri ile kesin çözülür iş bence ellerine sağlık üstad

g4dos u daha denemedim

Üsteki iki giriş için hata iletisi veya ekran görüntüsü koyabilirmisin. 

serhat100, 13 saat önce yazdı:

Vtoyefi bölümünde ventoy klasörü içine dosya koydunmu veya değişiklik yaptınız mı 

Galiba ben orda hata yaptım köylü exfat bölümü demişti ben vtoyefi bölümüne kopyalamıştım aynı dosyaların üzerine yazdırmıştım tekrar yapıp deniycem burdan bilgilendiririm * şimdi doğru dizine attım dosyaları 2 bilgisayarda denedim hata almadım sorun yok gibi

Edited by byhabit

On 12/12/2021 at 1:52 PM, köylü said:

I made rearrangements on ventoy fm and tried to minimize the errors. On ventoy file manager, there is no important error except the wim files are not installed in the first partition.

i truly love this project. i wish i could offer translation services. i speak only english so that makes understanding some of the options on grubfm/grub4dos very difficult 

@köylü hem sizin multibootta hem de @serhat100 'un multibootunda Grub4Dos Nasıl çalışıyor. ISO veya WIM uzantılı dosyaları Gurb4Dos ile nasıl çalıştırıyoruz. Yapamadım. Yoksa Grub4Dos aksesuar olarak mı kondu bilemiyorum.

Ventoy ve Grub 2 File Menager çalışıyor. Grub4Dos ile ISO veya WIM uzantılı dosyalar nasıl çalıştırılıyor ?

Edited by hakarakurt

hakarakurt, 16 saat önce yazdı:

@köylü hem sizin multibootta hem de @serhat100 'un multibootunda Grub4Dos Nasıl çalışıyor. ISO veya WIM uzantılı dosyaları Gurb4Dos ile nasıl çalıştırıyoruz. Yapamadım. Yoksa Grub4Dos aksesuar olarak mı kondu bilemiyorum.

Ventoy ve Grub 2 File Menager çalışıyor. Grub4Dos ile ISO veya WIM uzantılı dosyalar nasıl çalıştırılıyor ?

köylü usta 1 yada 2 sayfa geride iso için kod vermişti grub4dosta iso çalıştırmak için ben o komutlarla kurulum yapıyorum günlerdir kullanıyorum yani 

ben kullanıdığım komutu aşağıya bırakıyorum ordan iso nun adını değiştirip kullanırsın.

title WINDOWS10_TR
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/ISO/Windows10_TR_24.11.2021.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don

• Like 1