Jump to content

Windowsu Ssd Ye Kurmak

KHEDIRA
 Share

Recommended Posts

pc de iki tane hdd var. biri c diğeri d olarak ayarlı. ssd aldım ve windowsu ssd ye kurmak istiyorum ama şuan windowsun kurulu olduğu c yi nasıl sileceğim bilmiyorum. ssd yi taktıktan sonra format atarken mi sileceğim ? var mı fikri olan ? dediğim gibi iki tane hdd takılı. birinde windows kurulu, diğeri hdd ise D disk.  D hdd yi söktüm az önce pc açılmadı. halbuki sadece d olan hdd yi söktüm c yani windowsun kurulu olduğu hdd pc de takılıydı neden boot edemedi anlamadım. 

1994702083_Adsz.thumb.jpg.319cfca6f879214ab730ff889ec4da9b.jpg

KHEDIRA, 2 saat önce yazdı:

pc de iki tane hdd var. biri c diğeri d olarak ayarlı. ssd aldım ve windowsu ssd ye kurmak istiyorum ama şuan windowsun kurulu olduğu c yi nasıl sileceğim bilmiyorum. ssd yi taktıktan sonra format atarken mi sileceğim ? var mı fikri olan ? dediğim gibi iki tane hdd takılı. birinde windows kurulu, diğeri hdd ise D disk.  D hdd yi söktüm az önce pc açılmadı. halbuki sadece d olan hdd yi söktüm c yani windowsun kurulu olduğu hdd pc de takılıydı neden boot edemedi anlamadım. 

Please register to see this content.

SSD yi tak ve windows a USB Yada neyle kurulum yapacaksan format atma yollarini takip et. Disk secenekleri geldiginde Hangi diski yada Bölümü silmek istiyorsan formatla ve SSD bölümünü göster  yükleme ye devam et. Ama SSD yi görmezsen yada yükleme yapamazsan Bios ayarlarini kontrol et..

Edited by TOLGAHAN5

KHEDIRA, 7 dakika önce yazdı:

ssd yi görmek için biostan ayar yapmak gerekiyor mu yoksa direkt takınca görünür mü ? @TOLGAHAN5

EVET büyük ihtimal görür. Cihazınız eski ise belki bios, yeni nesil bioslarda boot menusu vardır, genelde ESC, F8, F2 veya F12 olur, makina açılışşında usb takılı iken bunlardan birini dene büyük ihtimal sorun çözülecek olmazsa bios bakarsın.

Edited by Alphonso_Elric

Mevcut olan diski çıkarıp sadece SSD diski takarak windows'u kurmak mantıklı olacaktır. Bios eskide olsa otomatik olarak takılı sata portundaki diski görür. Mevcut eski olan diskide daha sonra,tamamen silerek yedekleme olarak kullanılabilir.Hepsi takılıykende işlem yapılabilir ancak tek disk takılarak işlem yapılması daha iyi ve mantıklı.

TOLGAHAN5, 23 dakika önce yazdı:

Genellikle SSD yi kendisi görür. Ama kendisi görmezse ve yükleme yapilamiyor ise o zaman Bios tan ayarlamak gerekebilir ...

anladım hocam. umarım uğraştırmaz.

forjest, 28 dakika önce yazdı:

Mevcut olan diski çıkarıp sadece SSD diski takarak windows'u kurmak mantıklı olacaktır. Bios eskide olsa otomatik olarak takılı sata portundaki diski görür. Mevcut eski olan diskide daha sonra,tamamen silerek yedekleme olarak kullanılabilir.Hepsi takılıykende işlem yapılabilir ancak tek disk takılarak işlem yapılması daha iyi ve mantıklı.

mevcut hdd yi söktüm diyelim. sadece ssd takılı ve format attım. daha sonra eski hdd yi taktım ama ona yüklü olan windows halen c diskinde duruyor. onu nasıl tamamen sileceğim ? 

Sistemin tüm ssd ve dhh gorur senın burda amacın önemli dersenki bu sistemi bozmak ıstemıyorum hıc ellemeden ssd takar windows yuklarsın msconfing ten önyuklemede

hangı sıstem aktıf olacaksa onu seçersin 

önyüklemede misal 1 birimdeki win 10 açılır 2 ci birimde gözükür tabi sistem başlamadan onuda açma imkanın var

genel olarak ssd kullanıp hdd yedek kullanacaksan hdd sok ssd yukle  akabınde yedeklerını al yada eskı wındos sılıp c-d eskı bırımlerı bırleştır

casper0007, 2 dakika önce yazdı:

Sistemin tüm ssd ve dhh gorur senın burda amacın önemli dersenki bu sistemi bozmak ıstemıyorum hıc ellemeden ssd takar windows yuklarsın msconfing ten önyuklemede

hangı sıstem aktıf olacaksa onu seçersin 

önyüklemede misal 1 birimdeki win 10 açılır 2 ci birimde gözükür tabi sistem başlamadan onuda açma imkanın var

genel olarak ssd kullanıp hdd yedek kullanacaksan hdd sok ssd yukle  akabınde yedeklerını al yada eskı wındos sılıp c-d eskı bırımlerı bırleştır

işte ben de onu soruyorum. ssd ye windowsu kurdum diyelim. sonra eski hdd yi taktım onda halen windows yüklü. pc açılırken iki tane windows olmayacak mı ? eski windowsu nasıl sileceğim ? 

KHEDIRA, 9 dakika önce yazdı:

işte ben de onu soruyorum. ssd ye windowsu kurdum diyelim. sonra eski hdd yi taktım onda halen windows yüklü. pc açılırken iki tane windows olmayacak mı ? eski windowsu nasıl sileceğim ? 

Eski HDD yi windows kurulduktan sonra formatlayabilirsin. Ama bazen sistem dosyalari yüklü oldugu icin calisir sistemde format atamayabilirsin. bu nedenle tekrardan Windows yükler gibi yapip hdd leri gördügün kisma kadar gelip format atmak istedigin diski Formatlayip silebilirsin. Yada Windows ortaminda bazi Partition Programlariyla yapabilirsin.

casper0007, 4 dakika önce yazdı:

msconfing ten silebiliyorsun ama en mantıklı olan hdd sokup ssd takıp wındows yuklemek sonrası zaten cok basıt hdd takınca disk yönetiminden eskı wondowsun bulundugu c bırımını sılıp c ve d birimlerini birleştirmek 

C Ve D Birimlerini nasil birlestirecek kardes. Birisi SSD biriside eski mekanik HDD. Ve ayrica kullandigi Diger disklerde iki tane ayri disk. Bildigim Kadariyla bunlari birlestirmesi mümkün degil...

Edited by TOLGAHAN5

TOLGAHAN5, 4 dakika önce yazdı:

Eski HDD yi windows kurulduktan sonra formatlayabilirsin. Ama bazen sistem dosyalari yüklü oldugu icin calisir sistemde format atamayabilirsin. bu nedenle tekrardan Windows yükler gibi yapip hdd leri gördügün kisma kadar gelip format atmak istedigin diski Formatlayip silebilirsin. Yada Windows ortaminda bazi Partition Programlariyla yapabilirsin.

C Ve D Birimlerini nasil birlestirecek kardes. Birisi SSD biriside eski mekanik HDD. Ve ayrica kullandigi Diger disklerde iki tane ayri disk. Bildigim Kadariyla bunlari birlestirmesi mümkün degil...

sen windows u ssd kuracaksın eskı hdd birimlerini birleştirip yedek kullanacaksın aslında gayet acık yazmıştım

casper0007, 2 dakika önce yazdı:

sen windows u ssd kuracaksın eskı hdd birimlerini birleştirip yedek kullanacaksın aslında gayet acık yazmıştım

Evet benim demek istedigim de Iki tane ayri HDD yi nasil birlestirecek.. Bunlar ayri hdd ayri Partition degil ki birlessin.. Bildigim kadariyla..

Edited by TOLGAHAN5

Ben SSD ve HDD takılı şekilde kullanıyorum. SSD' ye format atmadıysan, windows yüklü olmadığı için biostan açılış ayarı yapmazsan direkt olarak windows kurulu olan HDD' i görür ve HDD' ten açılıyor. Ben SSD' ye format atarken genelde HDD' i söküyorum. HDD veya SSD'yi anakarta bağladığın girişlerin üzerinde P1,P2... kaç tana varsa bu veya buna benzer şekilde yazıyor. Biosta hangisinin önce açılacağını belirlemek için bu girişlerin üzerindeki numalara önemli. Bazen aynı marka HDD veya SSD' ler aynı isimli oluyor. SSD'ye format atıp, boot sıralamasında 1. sıraya alırsan SSD' den açılıyor. 

Hem HDD hemde SSD' de windows kurulu olduğunda iki windows arasında seçim ekranı olmuyor. Hangisinin açılacağını biostaki boot menüsünden ayarlıyorsun. HDD' teki windowsu silmek için, pc' yi SSD' den başlatıp HDD' teki windows yüklü bölümü biçimlendirebilirsin. Yalnız HDD' in tamamını tek bir parça yaptıysan bütün verileri siler. Silinmemesi için HDD' i Disk Yönetiminden böl. Verileri böldüğün bölüme aktar. Böylelikle Windows kurulu bölümü biçimlendirdiğinde verilerin kaybolmaz. 

Bana sorarsan HDD' teki windowsu silme derim. SSD' ye kurduğun windows herhangi bir şekilde çökerse, Pc' yi HDD' ten açarak verilerini kurtarırsın. Olası acil durumlar için HDD' teki windows işini görür. WinPE v.s aramana gerek kalmaz. Bende hem SSD de hem de HDD' te windows kurulu. Birisi çöktüğünde hemen diğerinden açıp verileri aktarıyorum. Ve çöken diske format atıyorum. Açılış ayarlarını da biostan yapıyorum...

TOLGAHAN5, 1 dakika önce yazdı:

HDD yi silip silmemek yada formatlamak Arkadasa kalmis.Onu kendisi bilir ama biz su anda sadece Tek kurulu sistem mantigiyla yaziyoruz. Ama silmeden yedek bir sistem olarak kullanmak istersede kendisi bilir...

sileceğim hocam. deli petronun dediği mantıklı ama zaten ssd de hdd ler de küçük. ne kadar yer kalsa o kadar iyi. 

KHEDIRA

• Birinci partition'a sıfır sistem kurulacağından, SSD + Windows /Boot bu diskten yapar. sistem kurulup açıldıktan sonra,mevcut disk takılarak arkadaşlarımızında belirttiği üzere windows yüklü olan diski tamamen silebilirsiniz,ssd'ye windows kurulduğundan artık önyükleme yapmayacağı için bağımsız şekilde silinebilir artık.
  • Disk parititon araçlarından "AOMEI Partition Assistant" uygulamasıyla | indirme linki:
     | diski tamamen silip,kullanılacaksa eğer depolama vb. amaçlarla NTFS yapılarak_tekrar'dan kullanılabilir. Eğerki farklı bir sistem kurulması düşünülüyorsa da, disk silinme işlemi sonrasıda sonrada kurulacak olan herhangi bir işletim sistemide rahat şekilde kurulabilir. 1.olarak SSD'diske sistem kurulduğundan dolayı farklı disklere kurulan işletim sistemleride, 30 saniyelik işletim sistemleri, seçim ekranı olan boot manager'a dahil olacağından bu sistemlerde 1-2-3 veya birden fazla kurulu sistemleride ekler gösterir ve kullanının seçimine sunar. (Tabiki kurulacaksa eğer sistem) fazladan.
  • Bende 256GB 'lık ssd disk var sadece windows 10 kurulu. Normal 5400 rpm laptop disklerinde de linux işletim sistemleri kullanıyorum 320GB 'lik alana sahip. 1.SSD'deki Windows10 2.Debian linux 3.Archlinux 4.Macbuntulinux işletim sistemleri kurulu. Tek fark linux işletim sistemleri kurulduktan sonra "grubbootloader " eklediğinden sistem açılışlarını, windows bootmanager yerine "grubbootloader" ile başlatarak sistemlere geçiş yapabilmem. Alışınca insan zamanla birden fazla sistemlerin olmasıda bir bakıma iyi oluyor. Sallıyorum windows çöktü bir sorun oldu diğer sistemden işlemlerimi sürdürebilmem bakımından iyi bir seçenek. Tabiki bizimkiside biraz fazla ama merak hobby diyelim. :) 
Edited by forjest

KHEDIRA, 1 dakika önce yazdı:

sileceğim hocam. deli petronun dediği mantıklı ama zaten ssd de hdd ler de küçük. ne kadar yer kalsa o kadar iyi. 

O zaman silebilirsin kardes takili kaldigin nokta olursa yardimci olmaya calisiriz.. Kolay gelsin..

KHEDIRA, 44 dakika önce yazdı:

HDD den windows u silmene gerek yok Winpe ile bilgisayarı aç ve Bilgisayar Sağ tık Yönet Disk yönetiminden açılmasını istediğin sistemi SSD de yüklü olanı sağ tık yaparak Bölümü etkin olarak işaretle dediğinde bundan sonraki bilgisayar açılışlarında o sistemle açılır. değiştirmek istersen HDD de kurulu sistemi etkin yaparsın ve ona geçersin.

fingerprint, 1 dakika önce yazdı:

HDD den windows u silmene gerek yok Winpe ile bilgisayarı aç ve Bilgisayar Sağ tık Yönet Disk yönetiminden açılmasını istediğin sistemi SSD de yüklü olanı sağ tık yaparak Bölümü etkin olarak işaretle dediğinde bundan sonraki bilgisayar açılışlarında o sistemle açılır. değiştirmek istersen HDD de kurulu sistemi etkin yaparsın ve ona geçersin.

anladım hocam teşekkür ederim. 

• Like 1

ssd alıp dvd yerine bağlanabilen hdd kutusu aldım ..üstteki yeni aldığım alttaki orjinal dvd kutusu.belli yanlış almışım da yenisini alırken ne almamı tavsiye edersiniz...yapabilseydim başlık açıp arkadaşın sorusunu ben sizlere soracakdım...şimdiden teşekkürler hayırlı geceler

goldfather1, 47 dakika önce yazdı:

ssd alıp dvd yerine bağlanabilen hdd kutusu aldım ..üstteki yeni aldığım alttaki orjinal dvd kutusu.belli yanlış almışım da yenisini alırken ne almamı tavsiye edersiniz...yapabilseydim başlık açıp arkadaşın sorusunu ben sizlere soracakdım...şimdiden teşekkürler hayırlı geceler

Kardes seninkinin baglantisi tam olarak görünmüyor- Böyle birseymi acaba..

Edited by TOLGAHAN5