Jump to content

Kealos Macos Big Sur 11.4 Beta Amd & Intel Kurulum İmajı Opencore

Share

Recommended Posts

spacer.png

Önerilen BIOS ayarları:

• BIOS ayarlarınıza gidiniz.
  • AMD Sistemlerde AMD-V & IOMMU ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
  • Intel sistemlerde VT-x & VT-d ayarlarını kapatmayı deneyiniz.
  • SGX (Intel) Software Guard var ise bu seçeneğide disable yapınız.
  • Secure Boot seçeneğinin kapalı/Other OS olması bazen yetmez, eğer var ise clear/delete all secure boot keys yapınız.
  • USB Configuration kısmında yer alan XHCI & EHCI (hand-off vb.) kısımlarını disable/enable yapabilirsiniz ve Legacy USB Support kısmını ise auto/enable bırakabilirsiniz. Bazı anakartlarda XHCI ayarı olarak smart auto/auto seçenekleri bulunmakta bunları da deneyebilirsiniz değiştirerek.

Bilgiler:

• Intel & AMD ortak yapı. OpenCore bootloader.
  • UEFI BIOS destekler.
  • GPT disk tablosu yapısını destekler.
  • AMD için kernel değişimi gerekmez. (AMD için mevcut “OpenCore EFI” yapısını kullanın.)
  • Masaüstü & dizüstü bilgisayarlar ile uyumludur.
  • Ayrıca OpenCore EFI bölümünü sildiğinizde Apple Macintosh cihazlara kurulum yapabilir. (Silmeniz gerekmeyebilir.)
  • SSD Trim desteği.
  • M2 NVMe SSD desteği.
  • AMD RX & RX VEGA serisi gibi kartlar için özel siyah ekran sorunu çözen yama.
  • USB port limiti yaması.
  • Intel & güncel AMD işlemciler için destek; SSE4.1/2 desteği bulunan tüm Intel & AMD (FM2+/AM3+/AM4/TR4) işlemciler.
  • AMD desteği özellikle ZEN yani Ryzen, Threadripper & Athlon 2xxGE gibi işlemcilerle uyumludur.
  • Kurulum öncesi ve sonrası gerekli dosyalar için Clover bölümünde özel bir klasör bulunur.
  • Varsayılan olarak Intel için bir config.plist vardır.
  • Makineye uygun config dosyasını varsayılan yapmak için config.plist olarak kaydedin.

Not: İmajları Balena Etcher, RosaImageWriter,  veya  ile yazdırabilirsiniz. Yazdırmak için önerilen 16 GB bir USB bellek gerekir.

İndirmek için:

Please register to see this content.

• Like 5
  • Thanks 1

• Editor

Üstat efi klasörü içindeki Intel işlemcilere ait tüm config.plist dosyalarını denedim, hepsinde de resimdeki kısımda kalıyor...

Donanım özellikleri:

Model: ASUS A6421-K-B150 AIO PC

İşlemci: Intel i7-770 3.60 GHz

Ekran Kartı: Intel HD 630

ASUS A6421 AIO PC web sayfası:

Bu pc, MacOS'u destekliyor, çünkü daha önceden farklı sürümler yükleyebilmiştim ama nedense bu sürümde kurulum ekranına ulaşamıyorum bile...

Bir önerin var mı?

Edited by mephistooo2
  • Sad 1

@mephistooo2 Üstad çok enteresan bir durum belki ama bende son paylaşımları dahil olmak üzere şimdiye kadar @KemalALKIN hocanın çalışmalarını yükleyemedim. Sistemimde128 gb ssd,de var ve sadece efi kurulum mevcut. Genelde sizde olduğu gibi önyüklemede kalıyor yada elmayı gösterip donuyor :D kuranlar nasıl kuruyor veya nasıl bir donanım uyum listesi var anlayamadım. 

Daha evvel 

Catalina, Mojave ve Sierra kurdum. Bu sistemlerde tanınmayan\tanıtamadığım donanımlarım olmuştu (ses kartı, wifi, dokunmatik ekran gibi) ancak sonuçta test etmek istediğim ve nasıl performans alırım dediğim sistemlerin farklı versiyonlarını deneyimleyebildim ancak kemal hocanın sistemlerini henüz kurabilmiş değilim.

• Sad 1

mephistooo2, 6 saat önce yazdı:

Üstat efi klasörü içindeki Intel işlemcilere ait tüm config.plist dosyalarını denedim, hepsinde de resimdeki kısımda kalıyor...

Donanım özellikleri:

Model: ASUS A6421-K-B150 AIO PC

İşlemci: Intel i7-770 3.60 GHz

Ekran Kartı: Intel HD 630

ASUS A6421 AIO PC web sayfası:

Bu pc, MacOS'u destekliyor, çünkü daha önceden farklı sürümler yükleyebilmiştim ama nedense bu sürümde kurulum ekranına ulaşamıyorum bile...

Bir önerin var mı?

Bende güncel donanım barındıran masaüstü var ama Bigsur'u ben de bir türlü yükleyemedim. Catalina sorunsuz yükleniyor ama Bigsur'da boot ekranını geçemedim.

Catalina'da EFI dosyamı kendim yapmıştım ve ilk denemede yüklenmişti. Bigsur'da hem kendi EFI dosyam hem de internetten bulduklarım ile denedim ama olmuyor.

@KemalALKINhocam belki siz yardımcı olabilirsiniz :)

Anakart: Asrock B450 Pro4

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600

Ram: Team T-Force Vulcan Z 2x8GB

Ekran: Sapphire RX 5500 XT 8 GB

SSD: Western Digital 250 GB Blue SN500 M.2

MehmetYildiz, 3 saat önce yazdı:

Bende güncel donanım barındıran masaüstü var ama Bigsur'u ben de bir türlü yükleyemedim. Catalina sorunsuz yükleniyor ama Bigsur'da boot ekranını geçemedim.

Catalina'da EFI dosyamı kendim yapmıştım ve ilk denemede yüklenmişti. Bigsur'da hem kendi EFI dosyam hem de internetten bulduklarım ile denedim ama olmuyor.

@KemalALKINhocam belki siz yardımcı olabilirsiniz :)

Anakart: Asrock B450 Pro4

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600

Ram: Team T-Force Vulcan Z 2x8GB

Ekran: Sapphire RX 5500 XT 8 GB

SSD: Western Digital 250 GB Blue SN500 M.2

Benim imaj dosya ile dene opencore.

Hiç bir bios ayarı yapmadan hiç bir config falan olmadan aynı windows 10 usb yazdırır gibi ayzdırdım  Kurulum ekranı geldi.   Hayattaki tüm şansımı şu an harcıyorum sanırım

Edited by VentMois
  • Haha 2

VentMois, 5 dakika önce yazdı:

Hiç bir bios ayarı yapmadan hiç bir config falan olmadan aynı windows 10 usb yazdırır gibi ayzdırdım  Kurulum ekranı geldi.   Hayattaki tüm şansımı şu an harcıyorum sanırım

Bol şans...

KemalALKIN, 19.05.2021 - 01:26 yazdı:

Benim imaj dosya ile dene opencore.

Üstat senin EFI klasöründeki Ryzen Configleri ile denedim ama boot kısmında yazılardan sonra siyah ekranda kalıyor. agdpmod=pikera ekledim ama düzelmedi yine.

En sonunda Olarila ekibinin paylaştığı EFI klasörü ile denedim, ilk seferde sorunsuz kurulum yaptım :)

AMD RYZEN/THREADRIPPER/ATHLON2xxGE için EFI

https://**Link gizleme siteleri güvenlik açısından engellenmiştir.**/y6g7mn3b

Konusu bu

https://www.olarila.com/topic/5676-folders-for-all-chipsets-clover-and-opencore/

spacer.png

• Like 1

VentMois, 3 saat önce yazdı:

@MehmetYildiz hocam kext işlerini nasıl yaptınız.

Anakart msi b460 torpedo

ekran kartı gtx 960

bir tek driver sorunum var :)

Hocam sizin ekran kartı Bigsur için desteklenmiyor. En son Sierra sürümde destek vardı sanırım.

Onboard gpu varsa onu kullanabilirsiniz sadece. İşlemci modeli nedir acaba?

VentMois, 6 saat önce yazdı:

@MehmetYildiz hocam kext işlerini nasıl yaptınız.

Anakart msi b460 torpedo

ekran kartı gtx 960

bir tek driver sorunum var :)

Uyumlu ve uyumsuz ekran kartları hakkında bilgi: https://dortania.github.io/GPU-Buyers-Guide/modern-gpus/nvidia-gpu.html#pascal-series-gtx-10xx

Dahili GPU kullanarak Big Sur kurabilirsin.

Sierra kurulumu B460 için olumsuz olabilir. Bende kurulmadı uyum sorunu oluştu.