Jump to content

Windows 10 Defender Ve Metro Uygulamaları Nasıl Pasif Edilir?

ademsahin
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Orjinal Windows 10 Pro kullanıyorum. Memnunum aslında ama metro uygulamalarının tamamı ve Defender'ı kesin bir şekilde nasıl kaldırabilirim? Özellikle Defender illallah ettirdi. Bu nedenle güncellemeler açık dahi olsa geri gelmeyecek şekilde metro ve defender uygulamalarını nasıl kaldırabilirim ?

ademsahin, 9 dakika önce yazdı:

Merhaba,

Orjinal Windows 10 Pro kullanıyorum. Memnunum aslında ama metro uygulamalarının tamamı ve Defender'ı kesin bir şekilde nasıl kaldırabilirim? Özellikle Defender illallah ettirdi. Bu nedenle güncellemeler açık dahi olsa geri gelmeyecek şekilde metro ve defender uygulamalarını nasıl kaldırabilirim ?

https://www.tnctr.com/topic/441453-windows-1087-için-en-iyi-performans-optimize-ayarları-2020

Please register to see this content.

OI7vAp.gif

Edited by forjest
  • Like 1

Defender' ı kurulu sistem üzerinden kaldırmak sıkıntı çıkarabilir. Elle kaldırmak istersen uygulamaların bir kısmını Uygulama Ekle/Kaldır' dan kaldırabiliyorsun. Bir kısmını Uygulama Ekle/Kaldır ekranda "İsteğe bağlı Özellikler" kısmına tıklayarak kaldırabiliyorsun. 3. parti bir yazılımda kullanabilirsin. Daha önce bir konu da uygulamaları kaldırma Powershell kodlarını eklemiştim. Defender için PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki kodu bir deneyin...

Spoiler

C:\Program Files\Windows Defender del

Yukarıdaki kodu Microsoftun kendi konusunda gördüm. Çalışıp çalışmadığı konusunda bir fikrim yok. 2 kişi olumlu bulmuş.

NOT: 3. parti yazılım kullanılmadığında bir şekilde güncellemelerle geri yükleneceğini düşünüyorum...

• Like 1

Peki bana tüm güncellemeleri sorunsuz alabileceğim sade ve gereksiz ıvır zıvırın silinmiş olduğu bir sistem linki verme imkanınız var mıdır? Görsel olsa fena olmaz ama onlarda sanırım güncellemelerde temkinli davranıyorlar görsellik gitmesin diye. Biraz görsellik takıntım var da :)

ademsahin, 5 dakika önce yazdı:

Peki bana tüm güncellemeleri sorunsuz alabileceğim sade ve gereksiz ıvır zıvırın silinmiş olduğu bir sistem linki verme imkanınız var mıdır? Görsel olsa fena olmaz ama onlarda sanırım güncellemelerde temkinli davranıyorlar görsellik gitmesin diye. Biraz görsellik takıntım var da :)

Görsellgin güncelleme sonrası gitmesi gibi bir durum eskiden fazlaydı fakat şuan öyle bir durum yok denecek kadar azdır.

Alphonso_Elric, 19 dakika önce yazdı:

Görsellgin güncelleme sonrası gitmesi gibi bir durum eskiden fazlaydı fakat şuan öyle bir durum yok denecek kadar azdır.

Peki üstadım bana önerebileceğiniz şöyle sorunsuz çalışan güncel bir sistem önerebilir misiniz? Mesela daha önce bir sistem denemiştim ram kullanımı vs çok iyiydi ama yüksek lisans için Microsoft Teams üzerinden derslerde atma sorunu vardı her ne olursa olsun yani her türlü kullanım senaryosunda beni üzmesin tek isteğim budur.

ademsahin, 5 dakika önce yazdı:

Peki üstadım bana önerebileceğiniz şöyle sorunsuz çalışan güncel bir sistem önerebilir misiniz? Mesela daha önce bir sistem denemiştim ram kullanımı vs çok iyiydi ama yüksek lisans için Microsoft Teams üzerinden derslerde atma sorunu vardı her ne olursa olsun yani her türlü kullanım senaryosunda beni üzmesin tek isteğim budur.

Bu konuda tavsiye vermeyeyim müseadenle, Windows 10 Konu başlığında açılmış konuları bir incele istersen gerekli açıklamalar zaten konu içeriklerinde mevcut olmakla birlikte güzel çalışmaları olan arkadaşalar var, bu çalışmalardan birini değerlendirerek sana hitap eden çalışmalardan birini kullanabilirsin. İyi geceler.

• Like 1

Alphonso_Elric, Şimdi yazdı:

Bu konuda tavsiye vermeyeyim müseadenle, Windows 10 Konu başlığında açılmış konuları bir incele istersen gerekli açıklamalar zaten konu içeriklerinde mevcut olmakla birlikte güzel çalışmaları olan arkadaşalar var, bu çalışmalardan birini değerlendirerek sana hitap eden çalışmalardan birini kullanabilirsin. İyi geceler.

İşte ben böyle durumlarda çok kararsız kalıyorum :) Üstadım şu alttaki linkte yer alan sisteminizi kullanmak istiyorum aslında ne zamandır dikkatimi çekiyordu ama güncellemeleri sorunsuz alıyor mu? Bir de tüm gelen güncellemeler geliyor mu yoksa öyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama belli başlı güncellemeler mi geliyor?

Alphonso_Elric, 4 dakika önce yazdı:

Windows tarafından alınması gerek güncellemeleri sorunsuz alır, güncelleme konusuna müdehale etmiyorum, doğruda bulmuyorum zaten.

Konuda belirtmişsiniz gerçi ama bir gün güncelleme alıp da icon vs gibi görsel ögeler orjinale dönüş olabilir mi? Sizin sistemlerinizi daha önce kullanmıştım ve çok beğenmiştim güncelleme ile ilgili sorun da yoksa indirmeye başlatıp yarın da kurulumu yapayım artık :) Teşekkürler her şey için.

• Like 1

ademsahin, 4 dakika önce yazdı:

Konuda belirtmişsiniz gerçi ama bir gün güncelleme alıp da icon vs gibi görsel ögeler orjinale dönüş olabilir mi? Sizin sistemlerinizi daha önce kullanmıştım ve çok beğenmiştim güncelleme ile ilgili sorun da yoksa indirmeye başlatıp yarın da kurulumu yapayım artık :) Teşekkürler her şey için.

İconların orjinale dönmesi durumu ufakta olsa malesef var bu durum genelde büyük yapısal güncellemelerin alınması sonrası meydana gelirki özellikle windows 8/8.1 ve windows 10 un ilk sürümlerinde alınan toplu güncellemelerde meydana gelirdi fakat artık bu sorun olmayacak kadara azdır, şöyle söyleyelim %90 bi sıkıntı çıkmayacaktır. Beğenmezsenizde alternatif çok değiştirebilirsiniz. :)

Edited by Alphonso_Elric
  • Like 1

ademsahin, 36 dakika önce yazdı:

İşte ben böyle durumlarda çok kararsız kalıyorum :) Üstadım şu alttaki linkte yer alan sisteminizi kullanmak istiyorum aslında ne zamandır dikkatimi çekiyordu ama güncellemeleri sorunsuz alıyor mu? Bir de tüm gelen güncellemeler geliyor mu yoksa öyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama belli başlı güncellemeler mi geliyor?

yükle ve güncelle sorun olmaz büyük güncelleme gelmediği sürece büyük güncelleme 500 mb yada 1 gb kadar olur ben kullanıyorum güncellemede yatım uzun bir süre hoşuma giden bir çalışma olmadıkça üstadın çalışmasına devam kolay gelsin

• Like 1

forjest, 12 saat önce yazdı:

hocam internet exploreri kaldırdığı için güvenlik kameralarını izleyemiyorum hocam , edge ve diğer tarayıcılarda da açmadı malesef sadece internet explorer yükleme imkanım var mı ?
eklenti desteklenmiyor diye hata veriyor edge tarayıcı da

besiktasjk87, 5 saat önce yazdı:

hocam internet exploreri kaldırdığı için güvenlik kameralarını izleyemiyorum hocam , edge ve diğer tarayıcılarda da açmadı malesef sadece internet explorer yükleme imkanım var mı ?
eklenti desteklenmiyor diye hata veriyor edge tarayıcı da

Script'e tanımlı ayarları notepad ile açarak kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Açılan script'te tanımlanmış ayarları inceleyin. İstediğiniz veya istemediğiniz ayarların başına #simgesi koyarak ayarları deaktif / aktif konuma alabilirsiniz. Performans konusunda da bununla alakalı örnek eklendi. Her işlemden evvel sisteminizde geri yükleme kurtarma noktaları oluşturun. IE günümüzde artık bir çok siteyi desteklememekle beraber kullanımıda bir o kadar media player gibi neredeyse azaldı yok gibi birşey ben sistemlerimde bu içerikleri kapatıyorum. Siz kullanıyorsanız eğer belirttiğim gibi script içeriğinde değiştirme yapabilirsiniz kendinize göre.

Internet Explorer'ı program özelliklerinden aktif edebilirsiniz tekrar'dan. sistemden tamamen kaldırmıyor sadece deaktif konuma alıyor script. Ayrı olarak yüklemek isterseniz eğer Microsoft sitesinden indirip yükleyebilirsiniz. Kaynak: 

Sistem bende ingilizce , alt kısma aktif etme işlemi örnek resmini ekledim:

O1TbUh.png

• Thanks 1