Jump to content

Eski Linux Kerneli Silme

canavar123
 Share

Go to solution Solved by forjest,

Recommended Posts

image.thumb.png.9e56bda4921368262f3e51428a9a09be.png

Birkaç gün önce MX Linux kurdum ve debian kernel 5.10'u manuel olarak yükledim. Eski kerneli kaldırmak istiyordum ama neden 2 tane 4.19 sürümü kurulu olduğunu anlamadım. Kurduktan sonra kernelin güncellendiğini hatırlayamadım. İkisini de kaldırıp sadece 5.10 ile sistemi başlatmamda bir sorun olur mu? Kaldırıp sistem açılmayınca konu açmaktan korktuğumdan bu soruyu soruyorum. :D

@forjestUstam müsait olursanız siz de cevap verirseniz sevinirim. :)

• Solution
canavar123, Bir saat önce yazdı:

Please register to see this content.

Birkaç gün önce MX Linux kurdum ve debian kernel 5.10'u manuel olarak yükledim. Eski kerneli kaldırmak istiyordum ama neden 2 tane 4.19 sürümü kurulu olduğunu anlamadım. Kurduktan sonra kernelin güncellendiğini hatırlayamadım. İkisini de kaldırıp sadece 5.10 ile sistemi başlatmamda bir sorun olur mu? Kaldırıp sistem açılmayınca konu açmaktan korktuğumdan bu soruyu soruyorum. :D

@forjestUstam müsait olursanız siz de cevap verirseniz sevinirim. :)

MXLinux işletim sistemi debian üzerinden geliştirilen bir yapı ve, bilindiği üzere de, distrowatch sitesinde de birinci sırada gelişmiş linux dağıtımlarından. Gerçekten de, içeriğindeki tools'lara baktığımda, "daha evvelden" hiçbir dağıtımda olmayan kendilerinin geliştirdiği araçlarla donatılmış olduğunu gördüm. Her ne kadar beğenmesemde (Bir hayli istemediğim içeriklerin olmasından kaynaklı) genellikle sadeliği daha çok seviyorum linux dağıtımlarında.

Gelelim kernel sürümleri neden yenisi yüklendiğinde, eskisi kalmakta grub ekranında gelişmiş seçeneklerde, eski çekirdek sürümlerini görmekteyim. Bunun nedeni aslında bana göre, yeni kernelin olası bir risk faktörü oluşturduğunda, eski kernel ile sistemin tekrar'dan kullanılmasını amaçlamak amacıyla, yeni kernel yüklemesi sonrası,eski kernelleri yüklemede olsa , eski kernelleri sistemde bırakıyor olması buna dayalı olduğunu düşünmekteyim. 

Dezavanjı nedir? diye merak edersek eğer, yer bana göre yer kaplaması olur birde eski kerneli neden göreyim zaten kullanmıyorum anlayışı güdülebilir.

Eski kernelleri  bir çok methodla kaldırmak mümkün ben en pratik olanını size alt kısma ekleyip bırakayım siz ona göre sistemten, eski kernelleri tamamen arındırabilirsiniz.

1.  Uygulama yoluyla tamamen kaldırmak "synaptic package manager" programını açarak ilgili kernel sürümünün adı ile aratma yapın ve ilgili eski kernellerin tamamını komple kaldırma seçeneği ile işaretleyerek sistemden tamamen arındırarak kaldırılmasını sağlamak.

2. Komut girdileriyle eski olan tüm kernelleri terminal üzerinden komut ekleyerek kaldırma işlemi bunun için alttaki komutu sistemde root olarak işlemleri yapmak.

Konsol üzerinde root olmak için sudo su enter şifre girmek yeterli. Daha sonra alttaki kernel kaldırma komutlarını copy / past etmek yeterli gelecektir.

current=`uname -r` && uninstall="" && for version in `dpkg -l linux-image* | grep ii | awk '{ print $2}'`; do if [[ "$version" < "linux-image-$current" ]]; then uninstall=$uninstall" $version"; fi; done && sudo apt-get purge $uninstall -y && sudo update-grub2

3. Yüklü olan eski kernelleri birden fazla varsa ve aralarından sadece bir kaçını kaldırıp sadece o kerneli kaldırmak istersek eğer, alttaki komutla kernel sürümlerini öğrenelim önce. 

1. dpkg --list | grep linux-headers 2. sudo apt-get --purge remove buraya kernel sürümünü ekliyoruz | orn: linux-headers-5.4.0-42 linux-headers-5.4.0-56

4. Son aşama kernel initramfs komutu ekleme:

Herşey tamamsa eğer sistemden kaldırıldığına eminsek eğer, yeni kernelimizi sisteme tamamen monte edelim, sistem daha stabil ve istikrarlı çalışsın.

Komut: sudo update-initramfs -u

Yararlı olması dileklerimle saygılarımla. :) 

Edited by forjest
  • Like 1