Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

pisi Linux 1.2 Türkçe multiboot menüye koyan var mı ?

Ben Kullanıyorum. Aşağıda Belirtiğim Kod İle İlgili Klasöre Attığım Zaman Sorunsuz Bir Şekilde Kurabiliyorsun.

# =======================================================================================================

title Pisi Linux-1.2 KDE-x86 - 64
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/Pisi-Linux-1.2-KDE-x86_64.iso
map /LINUX/Pisi-Linux-1.2-KDE-x86_64.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

# =======================================================================================================
  • Like 1

7 ve 8 sistemleri nasıl çalıştırıyorsan aynı şekilde çalıştıracaksın nt6 işleminden geçirerek

hocam sürekli nt6 işleminden geçirmekten bahsediliyor böyle olunca bendemi bir yanlışlık var acaba diye düşünüyorum aşağıda paylaştığım multiboot hazırlama programı ile hazırladığım flash bellekteki iso klasörüne wim veya esd ile hazırlanmış çift boot veya tek boot lu iso dosyalarını direk olarak hiçbir işlemden geçirmeden atıp kurulum yapıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum diğer program isolarıda sorunsuz çalışıyor sadece köylünün paylaştığı çift bootlu windows 10 tüm sürümler isosunu çalıştıramadım bu isodaki intall.wim i alarak orjinal x86 windows 10 sources içerisine atınca bundada sorun kalmadı bilgilerinize

https://yadi.sk/d/mBx65PpcjPbvX

sanırım instal.esd değil instal wim olursa yada normal wimsiz olursa sorun yok galiba
2015_03_11_USB_BOOT.zip bu son sürüm galiba sizdeki dosya son sürüm değil galiba
dosyayı indirdim iso klasörü içine Win7.iso olarak attım usbmenude öyle yazıyordu ama çalışmadı yolu bulamıyor

hocam sürekli nt6 işleminden geçirmekten bahsediliyor böyle olunca bendemi bir yanlışlık var acaba diye düşünüyorum aşağıda paylaştığım multiboot hazırlama programı ile hazırladığım flash bellekteki iso klasörüne wim veya esd ile hazırlanmış çift boot veya tek boot lu iso dosyalarını direk olarak hiçbir işlemden geçirmeden atıp kurulum yapıyorum ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyorum diğer program isolarıda sorunsuz çalışıyor sadece köylünün paylaştığı çift bootlu windows 10 tüm sürümler isosunu çalıştıramadım bu isodaki intall.wim i alarak orjinal x86 windows 10 sources içerisine atınca bundada sorun kalmadı bilgilerinize

arkadaşım senin yaptığın multibootun içini resimlermisin nasıl yaptın win isoları nerde tam olarak falan

öncelikle resim yükleyemiyorum bunun için kusura bakma

program ile usb bellleği hazırladıkdan sonra ana dizinde oluşan ISO klasörü içerisine isolarını at USBMENU klasörü içerisindeki USBMENU ve USBMENU2 dosyalarını not defderi ile aç iso dosyasındaki iso isimleri burada düzenle bu kadar inşallah yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin

bi yanlışlık yok firadisk le de çalıştırabilirsiniz açıkcası ben nt6 dışında gerek duymadım zira çalıştıramadığım sistem olmadı

• Like 1

öncelikle resim yükleyemiyorum bunun için kusura bakma
program ile usb bellleği hazırladıkdan sonra ana dizinde oluşan ISO klasörü içerisine isolarını at USBMENU klasörü içerisindeki USBMENU ve USBMENU2 dosyalarını not defderi ile aç iso dosyasındaki iso isimleri burada düzenle bu kadar inşallah yardımcı olabilmişimdir kolay gelsin

aynı şekild eyaptım usbmenudeki isimle aynı yaptım iso klasörüne örnek win7.iso gibi attım ama yolu bulamıyor hata veriyor başka bir işlem gerekiyormu acaba

firadisk ile bende de aynı sorun mevcut. arada herhangi windows iso'su çalıştırıyor, kurulum ekran aşamaları sorunsuz; ama "windows yüklenecek aygıt bulamadı" hatası veriyor yani hdd görmüyor.nt6 ile çevirirsem problem yok.

Edited by STAN

bi yanlışlık yok firadisk le de çalıştırabilirsiniz açıkcası ben nt6 dışında gerek duymadım zira çalıştıramadığım sistem olmadı

-Hocam sizin verdiğiniz lik 2.0 firadiski  2.1 sürümüne nasıl ayarlıyabiliriz ve firadisk güncel sürümü cıkınca eklemek için nasıl ayarlar gerekiyor.

-firadisk eski sistemlerde çalışıyor mu?

Edited by m3hm3t1991

Hocam ;

Ne yaptı isem 

Parted Magic 2015_09_29

Çalıştıramadım hata veriyor.

Son olarak Hirens's içindeki pmodules dosyasını silip son versiyondakileri ekledim bu sefer de  ;

http://postimg.org/image/celh7hm9h/

yeni sürümü denemedim ama aşağıdaki iletimi inceleyiniz

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-85#entry1299711

• 4 hafta sonra ...

MultiBoot kullanan arkadaşlar hangi usb bellekleri kullanıyorlar marka model ve kaç GB olduğunu belirtebilirler mi benim 64 GB USB bellek bozuldu ona göre bir araştırma yapmak istiyorum. 

Mesela ben Sandisk kullandığım zaman MultiBoot sistemde sorun yaşıyorum. Daha önce sorun yaşayan arkadaşlar oldu mu belirtme şansınız var ise çok memnun olurum. 

Edit : Firadisk yöntemini kullanıyorum bunun daha güncel versiyonu var mıdır ?

Edited by Cancagir

-Hocam sizin verdiğiniz lik 2.0 firadiski  2.1 sürümüne nasıl ayarlıyabiliriz ve firadisk güncel sürümü cıkınca eklemek için nasıl ayarlar gerekiyor.

-firadisk eski sistemlerde çalışıyor mu?

buyur hocam 2.1 içerikteki dosyalar güncel

Xp ve sonraki bütün sistemlerde fradisk kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım

https://yadi.sk/d/lPXwT-6wk58qY

aynı şekild eyaptım usbmenudeki isimle aynı yaptım iso klasörüne örnek win7.iso gibi attım ama yolu bulamıyor hata veriyor başka bir işlem gerekiyormu acaba

# =========================================================================

title Windows 7 Tum Surumler x86_x64
debug off
set MYISO=Win7.iso
dd if=()/firadisk/au.xml of=()/AutoUnattend.xml
dd if=()/firadisk/spaces.txt of=()/firadisk/ISONAME.CMD
write ()/firadisk/ISONAME.CMD SET MYISO=\\iso\\%MYISO%\r\n
map --mem (md)0x800+4 (99)
map /ISO/%MYISO% (0xff)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
write (99) [FiraDisk]\nStartOptions=cdrom,vmem=find:/ISO/%MYISO%;\n\0
chainloader (0xff)/BOOTMGR || chainloader (0xff)

# =========================================================================

usb menüdeki kırmızı işaretli yerdeki iso ismini büyük küçük harflere dikkat ederek Win7.iso şeklinde değilde uzantı bölümünü yazmadan sadece Win7 şeklinde kendi iso dosyana isim verip iso klasörünün içine attıysan sorun olmaması gerekiyor bende bugüne kadar herhangi bir sorun olmadı kolay gelsin

Edited by fingerprint

selam arkadaslar uzun aradan sonra yeniden merhaba  ram saglamligini ölcmek icin test e tabi tutmak icin usb multiboot a elimdeki memtest68 eklemek istiyorum daha önce kullanan varsa code ve nasil yapacagini yazarsa sevinirim :)

http://www.memtest86.com/download.htm

güncel 

not hiren boot cd icersinde code buldum ama 

title MemTest86+\n
find --set-root /HBCD/Boot/memtest.gz
map --mem /HBCD/Boot/memtest.gz (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1

böyle bir code buldum gz uzantisini deyistirip denemedim 

güncel 

not hiren boot cd icersinde code buldum ama 

title MemTest86+\n
find --set-root /HBCD/Boot/memtest.gz
map --mem /HBCD/Boot/memtest.gz (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
map --floppies=1

böyle bir code buldum gz uzantisini deyistirip denemedim 

aşağıdakini kullanmak daha mantıklı

http://www.memtest.org/#downiso

title Memtest86+ V5.01
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/MEMT.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...