Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

QWODzr.jpg

Arkadaşlar bunu neden yapar bilen varmı?

Komutlarım

title Win10_1511_Multiple_Editions_Turkish_x32 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/WIN10/SETUP.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ..

Bunlarıda denedim

title Win10_1511_Multiple_Editions_Turkish_x32 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/USBMENU/WIN10/SETUP.ISO

ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

iso dosyasının ismini sonradan değiştirdiysen bu hatayı verır

iso dosyasının ismini sonradan değiştirdiysen bu hatayı verır

NT6 oluştururken programa USBMENU\WIN10\SETUP.ISO yolunu girmelisin

Teşekkürler arkadaşlar sorun çözüldü,basit bişeyi gözden kaçırmışım kusra bakmayın.iso dosyasının adını değiştirmiyodumda toplu olsun diye kurmak istediğim işletim sisteminin klasörünü sonradan oluşturup nt6 içindekileri bu klasörlere atıyodum,doğal olarak hepsindede aynı sorun vardı, şimdi hepsini tekrar oluşturacağım.

Tekrar teşekkürler oguzhan43 sayende bi ayrıntı daha öğrenmiş oldum,bu programı fırsat buldukça araştıracağım.

@oguzhan43

vermiş olduğun bilgi benimde işime yaradı.bu sayfada başkaları tarafından da takip ediliyorsun bilgin olsun.

- wın10 1511 i firadisk ile de çalıştıramadım.(NT6 sız ) yardım eden  olursa sevinirim.teşekkürler...

Windows 10 x64 iso kurulum dosyaları fradisk ile çalışmıyor. install.wim dosyasını Windows 10 x86 iso sources içerisine koyarsan multiboot ta kullanabilirsin ben öyle yapıyorum

Windows 10 x64 iso kurulum dosyaları fradisk ile çalışmıyor. install.wim dosyasını Windows 10 x86 iso sources içerisine koyarsan multiboot ta kullanabilirsin ben öyle yapıyorum

-teşekkürler fingerprint beni büyük bir meraktan kurtardın.öğrenmek istediğim buydu.

@oguzhan43;

hocam merhaba parted magic'i iso dosyasından sorunsuz şekilde kullanırken son çıkan güncellemesini (parted magic 2015_11_13.iso) bir türlü açamıyorum kullanmış olduğum komutlar aşağıda ama nedense "fu.sqfs not mount" hatası alıyorum

title Parted Magic

find --set-root /ISO/pmagic_2015_11_13.iso

map --heads=0 --sectors-per-track=0 /ISO/pmagic_2015_11_13.iso (0xff)

map --hook

root (0xff)

kernel /pmagic/bzImage edd=off  load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw vga=normal sleep=10 loglevel=0 max_loop=256 vmalloc=384MiB keymap=us iso_filename=/ISO/pmagic_2015_11_13.iso

initrd /pmagic/initrd.img

@oguzhan43;

hocam merhaba parted magic'i iso dosyasından sorunsuz şekilde kullanırken son çıkan güncellemesini (parted magic 2015_11_13.iso) bir türlü açamıyorum kullanmış olduğum komutlar aşağıda ama nedense "fu.sqfs not mount" hatası alıyorum

title Parted Magic

find --set-root /ISO/pmagic_2015_11_13.iso

map --heads=0 --sectors-per-track=0 /ISO/pmagic_2015_11_13.iso (0xff)

map --hook

root (0xff)

kernel /pmagic/bzImage edd=off  load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw vga=normal sleep=10 loglevel=0 max_loop=256 vmalloc=384MiB keymap=us iso_filename=/ISO/pmagic_2015_11_13.iso

initrd /pmagic/initrd.img

merhaba aşağıdaki şekilde 32 yada 64 bit olarak klavyeden seçerek çalıştırabilirsiniz qemu da çalışmaz

title Parted Magic 2015_11_13

partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /ISO/pmagic_2015_11_13.iso 
map /ISO/pmagic_2015_11_13.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)
Edited by oguzhan43
  • Like 1

Arkadaşlar ben 500 gb harici hdd yi bölüp 100 gb ını multi boot yapmak istedim,qemuda sorunsuz görüyor ama,pc  bios da boot kısmınıda usb den boot edilebilen tek disk görüyor,Sanırım multi bootu görmediği içinde aşşağıdaki hatayı veriyor,haric hdd yi bölmeden tek disk yapınca sorun yok.Acaba bunun çözümü varmı? bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

[url=http://hizliresim.com/9qp339]9qp339.jpg[/url]

Arkadaşlar ben 500 gb harici hdd yi bölüp 100 gb ını multi boot yapmak istedim,qemuda sorunsuz görüyor ama,pc  bios da boot kısmınıda usb den boot edilebilen tek disk görüyor,Sanırım multi bootu görmediği içinde aşşağıdaki hatayı veriyor,haric hdd yi bölmeden tek disk yapınca sorun yok.Acaba bunun çözümü varmı? bilen arkadaşlar varsa yardımcı olursa sevinirim,şimdiden teşekkür ederim.

100gb lık bölümü disk yönetiminden etkin yaptınız mı?

Evet etkin,ilk kontrol etiğim oydu zaten.denemek için 8gb lık flashı 4-4 böldüm ikinci bölümü multiboot yapınca aynı hatayı verdi,sonra birinci bölümü multiboot yaptım düzeldi.Aynı şeyi 500 lükde yapmam lazım sanrım ama 1.bölümde çok fazla yedeğim var o yüzden şimdilik tekrar biçimleyemiyorum,eğer kodla disklerin yerini değiştirme şansım varsa çok güzel olur.Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz.

Yeni usb bellek aldım ancak multiboot dosyalarımı kopyaladığım zaman usb den boot etmiyor. Yardımcı olabilir misiniz bluelife hocanın programı ile kopyalıyorum. 

Direk bilgisayar üzerinden de boot etmeye çalıştığım zaman aynı uyarı alıyorum çok acil bu sorunu düzeltmem lazım usb belleğe o kadar para verdim elimde kaldı niye böyle oldu. 

[url=http://hizliresim.com/o871z9]o871z9.jpg[/url]

Edited by Cancagir

Yeni usb bellek aldım ancak multiboot dosyalarımı kopyaladığım zaman usb den boot etmiyor. Yardımcı olabilir misiniz bluelife hocanın programı ile kopyalıyorum. 

Direk bilgisayar üzerinden de boot etmeye çalıştığım zaman aynı uyarı alıyorum çok acil bu sorunu düzeltmem lazım usb belleğe o kadar para verdim elimde kaldı niye böyle oldu. 

o871z9.jpg

usb yi biçinlendiriyor musunuz ?? mb_usb nin tools klasörü altında bootice vardır. onunla bi kontrol edin usb  primary active olmalı.

fingerprint, on 16 Nov 2015 - 16:13, said:snapback.png

-buna benzer bir problem olabilir mi?

Kolay Gelsin. Ben Diskimi hazırladım. Acronis -Win8 - Winxp- Hiren sorunsuz şekilde çalışıyor. Ama bir tek Windows 7 de sorun yaşıyorum Boot ediyor kurulumu başlatıyor ama kurulum esnasında dosya bulunamadı diye bir hata alıyorum ve gözat penceresi çıkıyor bununla ilgili yardım edebilecek varmı acaba ?

Kolay Gelsin. Ben Diskimi hazırladım. Acronis -Win8 - Winxp- Hiren sorunsuz şekilde çalışıyor. Ama bir tek Windows 7 de sorun yaşıyorum Boot ediyor kurulumu başlatıyor ama kurulum esnasında dosya bulunamadı diye bir hata alıyorum ve gözat penceresi çıkıyor bununla ilgili yardım edebilecek varmı acaba ?

iso dosyasını flash ta nereye koyduysan nt6setup programında NT6\SETUP.ISO yerine o yolu girmelisin. örneğin anadizinde ISO klasörü içine atıyorsan

ISO\SETUP.ISO gibi 

100gb lık bölümü disk yönetiminden etkin yaptınız mı?

Evet etkin,ilk kontrol etiğim oydu zaten.denemek için 8gb lık flashı 4-4 böldüm ikinci bölümü multiboot yapınca aynı hatayı verdi,sonra birinci bölümü multiboot yaptım düzeldi.Aynı şeyi 500 lükde yapmam lazım sanrım ama 1.bölümde çok fazla yedeğim var o yüzden şimdilik tekrar biçimleyemiyorum,eğer kodla disklerin yerini değiştirme şansım varsa çok güzel olur.Bu konuda bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz.

acronis disk director ile veri kaybı olmadan yapabilirsiniz. önce boş olan disk bölümünü dolu bölüme dahil edip genişletin. ardından diski böl deyip boşluğu baştan verin. veri kopyalama yapacağı için uzun sürer. sonra bu boş bölümü primary active olacak şekilde biçimlendirin.

hocam merhaba daha önce soraqn oldumu bilmiyorum clonezıllayı multiboot ta çalıştıramadım hata veriyor ımages in altına attım yardımcı olursa<nı sevinirim

title CLONEZILLA\n 
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/CLONEZILLA.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> ONYUKLEME BASARISIZ! && echo && pause --wait=5 <<< USBMENU Don ...

hocam merhaba daha önce soraqn oldumu bilmiyorum clonezıllayı multiboot ta çalıştıramadım hata veriyor ımages in altına attım yardımcı olursa<nı sevinirim

title CLONEZILLA\n 
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/CLONEZILLA.ISO
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> ONYUKLEME BASARISIZ! && echo && pause --wait=5 <<< USBMENU Don ...

clonezilla isoyu usb anadizine açarak çalıştırabilirsin  anadizindeki klasörün adı clonezilla olacak.

title Clonezilla 2014 (from clonezilla folder) \n clonezilla iso yu usb ana dizininde clonezilla isimli klasore acmalisiniz
kernel /clonezilla/live/vmlinuz boot=live live-config noswap nolocales edd=on nomodeset ocs_live_run="ocs-live-general" ocs_live_extra_param="" ocs_live_keymap="" ocs_live_batch="no" vga=788 ip=frommedia nosplash live-media-path=/clonezilla/live toram=filesystem.squashfs 
initrd /clonezilla/live/initrd.img
  • Like 1