Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Selamın aleyküm ben dosyaları dropbox'dan indirdim. yanlız       2015_10_07_Nt6IsoSetup       dosyasını çalıştıramıyorum. komple karışık win 7 win 8 ve win 10 artı olarak birkaç program daha olan bir multiboot usb yapmak istiyorum. yardım edermisiniz? ne yapmam lazım 

blue_life hocam sizin burdaki programlarla multiboot yapıp windows xp-win7-win8-win10 çalıştırabiliyoruz.

normal bios olan bilgisayarlarda. 

ama uefi olan bioslarda multiboot kullanmak için başka işlemlere ihtiyaç duyuluyor.

sizden uefi bioslarda da kullanacağımız multiboot hazırlamamız için bir düzenleme bekliyoruz. (bizim anlayabileceğimiz bir dilde)

tabi vaktinizin el verdiği ölçüde

Edited by hakarakurt

Selam Hocam Ben Sadeve Windows 7 - Windows 8.1 - Windows 10 Bu iç işletim sistemini bir usb ye yazmak istiyorum başka hiçbirşey olmayacak ama ne denediysem olmadı usb ye yazıyorum ve windows kurulumunda Sürücü Yükle hatası alıyorum aynı iso dosyasını dvd ye yazdığım zaman sistemi sorunsuzca kuruyorum bu konuda bana yardımcı olurmusun sadece bu üç sistemi usbden nasıl çalıştırcam allah rızası için bana yardımcı ol

Selamın aleyküm ben dosyaları dropbox'dan indirdim. yanlız       2015_10_07_Nt6IsoSetup       dosyasını çalıştıramıyorum. komple karışık win 7 win 8 ve win 10 artı olarak birkaç program daha olan bir multiboot usb yapmak istiyorum. yardım edermisiniz? ne yapmam lazım 

Selam Hocam Ben Sadeve Windows 7 - Windows 8.1 - Windows 10 Bu iç işletim sistemini bir usb ye yazmak istiyorum başka hiçbirşey olmayacak ama ne denediysem olmadı usb ye yazıyorum ve windows kurulumunda Sürücü Yükle hatası alıyorum aynı iso dosyasını dvd ye yazdığım zaman sistemi sorunsuzca kuruyorum bu konuda bana yardımcı olurmusun sadece bu üç sistemi usbden nasıl çalıştırcam allah rızası için bana yardımcı ol

aşağıdaki konuyu inceleyin iso dosyalarını nt6 işleminden geçirip sorunsuzca ekleyebilirsiniz

http://www.tnctr.com/topic/159142-iso-dosyas%C4%B1ndan-vista-wi7-win8-kurulumu/

indirmeden önce md5 leri karşılaştırsaydın

usbdr için 

http://grub4dos.chenall.net/categories/downloads/

en güncel sürüm

http://grub4dos.chenall.net/downloads/grub4dos-0.4.6a-2015-11-18/

buradaki dosyayı indir içindeki grldr dosyasını aşağıdaki programla usbdr ye dönüştürüp ana dizindeki ile değiştir

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/AAAocOIgDnHSbvQErxnkYZ-0a/01_USB_BOOT/Tools?dl=0

abi usb grup güncellemeyi düsünüyordum ama indirdigim güncel sürümde grldr diye bir dosya bulamadim ?

arkadaslar kusurumu maruz görün ben bugün sabahladim biliyorsunuz finaller yani sinavlar a  az bir zaman kaldi  birazdan sinav a girecem belki benim gözümden kacti ama winrar nasil bulamadi cözemedim gitti rica etsem son sürümü sadece o dosyasini bir indirme sitesine upload yaparmisiniz

http://s8.dosya.tc/server/lwvd5i/grldr.rar.html

Merhaba Arkadaşlar

FiraDisk ile multiboot yapmayı istiyorum. Win7-8.1-10 kodları mevcut ama bir türlü xp için kod bulamadım. daha önceden sorulmuşsa affınıza sığınarak özür diliyorum.

Umarım aradığın kod budur, kendi yapmış olduğum multiboot ta kullandığım kodlardır;

title WINDOWS XP PRO SP3 X86   \n
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
# Only for usb
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
set GZFILE=/WINXP68/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> Not found %GZFILE%
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
echo --------------------------------------------------------------
echo                                                       
echo
echo winxp
echo
echo --------------------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Hata olustu && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menu'ye don...

Normal Kullanmakta Olduğum Multiboot Kodum
# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows 7 Sp1 Tum Surumler Aralik 2015 \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN8/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

# =======================================================================================================

FiraDisk Multiboot Kodu

title Windows 7 Tum Surumler x86_x64
debug off
set MYISO=Win7.iso
dd if=()/firadisk/au.xml of=()/AutoUnattend.xml
dd if=()/firadisk/spaces.txt of=()/firadisk/ISONAME.CMD
write ()/firadisk/ISONAME.CMD SET MYISO=\\iso\\%MYISO%\r\n
map --mem (md)0x800+4 (99)
map /ISO/%MYISO% (0xff)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
write (99) [FiraDisk]\nStartOptions=cdrom,vmem=find:/ISO/%MYISO%;\n\0
chainloader (0xff)/BOOTMGR || chainloader (0xff)

Kod mantığında biraz farklılık var. Kullanmakta olduğum multiboot için # 2015_08_04_Nt6IsoSetup işlemden geçirmem lazımken FiraDiskte böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadan direk iso dosyasını attığın zaman çalıştırabiliyorsun.

Kod mantığında biraz farklılık var. Kullanmakta olduğum multiboot için # 2015_08_04_Nt6IsoSetup işlemden geçirmem lazımken FiraDiskte böyle bir şeye ihtiyaç duyulmadan direk iso dosyasını attığın zaman çalıştırabiliyorsun.

Şu linki bir incele istersen, galiba yardımı dokunur. Kolaylıklar diliyorum;

http://diddy.boot-land.net/firadisk/files/win_iso_install.htm

Edited by Ainoslu
  • Like 1

Merhaba arkadaşlar. Ubuntu 14 64 bit isosunu flsah bellekte çalıştırmak istediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum sebebi ne olabilir ?

merhabalar

title UBUNTU
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /ISO/Ubuntu14.ISO 
map /ISO/Ubuntu14.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

bu çalışmazsa kodu aşağıdaki şekilde değiştir.
title UBUNTU
find --set-root /ISO/Ubuntu14.ISO
map /ISO/Ubuntu14.ISO (0xff) || map --mem/ISO/Ubuntu14.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

kolay gelsin

merhabalar

title UBUNTU
map --hook 
chainloader (0xff)

bu çalışmazsa kodu aşağıdaki şekilde değiştir.
title UBUNTU
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

kolay gelsin

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu sefer çalıştırmayı başardım fakat ubuntu boot olurken bana kurulum mu yapmak istiyorsun yoksa live olarak denemek mi istiyorsun diye soruyor. Yani slax linux ve diğerleri gibi direk boot olmuyor. Ben live olarak denemek istiyorum diyerek login oluyorum. Acaba ben yanlış iso mu kullanıyorum? Bu ubuntunun live veriyonu farklı mı? ben direk kurulum isosunu mu kullanmaya çalışıyorum acaba.

Bir diğer sorunumda şu isodan çalıştırdığımız linux sürümlerinde yapmış olduğumuz değişikliklerin ve ayarlarımızın kaybolmaması için bir yol yokmu? Her yeniden başlatıldığında ayarları yeniden yapmak zorunda kalıyorum.

Bu arada pisi linuxu attım flash belleğe ama  bunuda live olarak kullanamıyorum. Direk kurulum yapmaya çalışıyor. Live olarak pisi linuxu kullananlar nasıl kullanıyor? Live isoları farklı mı bu işletim sisteminin?

Boot etmeye çalışırken şu ekranlar geliyor devam ettiğimde kurulum yapmaya çalışıyor. Ben direk çalışsın istiyorum. 

PPpNp7.jpg

m1dpP2.jpg

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bu sefer çalıştırmayı başardım fakat ubuntu boot olurken bana kurulum mu yapmak istiyorsun yoksa live olarak denemek mi istiyorsun diye soruyor. Yani slax linux ve diğerleri gibi direk boot olmuyor. Ben live olarak denemek istiyorum diyerek login oluyorum. Acaba ben yanlış iso mu kullanıyorum? Bu ubuntunun live veriyonu farklı mı? ben direk kurulum isosunu mu kullanmaya çalışıyorum acaba.

Bir diğer sorunumda şu isodan çalıştırdığımız linux sürümlerinde yapmış olduğumuz değişikliklerin ve ayarlarımızın kaybolmaması için bir yol yokmu? Her yeniden başlatıldığında ayarları yeniden yapmak zorunda kalıyorum.

ubuntu 14.0.4 desktop kullanıyorum

ikinci verdiğim kodu kullanın yada ilk komutu  şu şekilde değiştirip deneyin

title UBUNTU
map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd (0xff)/casper/initrd.lz

linux sistemlerde ayarların kaydedilmesi için iso olarak değil açık olarak kullanmalısın kodlarda ona göre değişir

pisi linux kullanmıyorum ama sadece kurulum yapılıyormuş sanırım

Edited by oguzhan43

ubuntu 14.0.4 desktop kullanıyorum

ikinci verdiğim kodu kullanın yada ilk komutu  şu şekilde değiştirip deneyin

title UBUNTU
map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

linux sistemlerde ayarların kaydedilmesi için iso olarak değil açık olarak kullanmalısın kodlarda ona göre değişir

pisi linux kullanmıyorum ama sadece kurulum yapılıyormuş sanırım

Peki hocam ubuntuyu açık olarak kullanmak istesem hangi kodlar ile nasıl kullanmalıyım?

Bu arada sizin ilettiğiniz kodlar ile denediğimde bu sefer aşağıdaki hatayı alıyorum. Ek olarak kullanmış olduğum Ubuntu sürümü 14.0.4 64 bit

qP3k0q.jpg

Peki hocam ubuntuyu açık olarak kullanmak istesem hangi kodlar ile nasıl kullanmalıyım?

Bu arada sizin ilettiğiniz kodlar ile denediğimde bu sefer aşağıdaki hatayı alıyorum. Ek olarak kullanmış olduğum Ubuntu sürümü 14.0.4 64 bit

çok pardon 64 bit için kodlar aşağıdaki şekilde olacak

title UBUNTU

map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

title UBUNTU
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz
Edited by oguzhan43

çok pardon 64 bit için kodlar aşağıdaki şekilde olacak

title UBUNTU

map --hook 
kernel (0xff)/casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR

title UBUNTU
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/ISO/Ubuntu14.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

Yok hocam bununlada çalıştıramadım. Bu seferde ubuntu logosunu goruyorum tam sonra aşağıdaki hatayı veriyor.

W14L6L.jpg