Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Öncelikle yaptığım yanlışlar için özür dilerim.
iso dosyasını USBMENU klasöürün altında W8 adında bi klasöre çıkartsam nasıl boot etmem gerekiyo?
usbmenu.lst dosyasında gerekli kodu bulamadım. dizine çıkarttığımız bir isoyu nasıl boot ediyoruz? kodu yazmanız mümkün mü acaba?

konuyu hazirlayan arkadasa tesekkurler. Konuyu detayli anlatmaya calismis ama komut, programlama dili bilmeyen kisiler icin anlasilmasi zorbir konu isin gercegi ben 2 gecedir inceliyorum ve konunun icinde kayboldum. :) konu sahibinden ricam konuyu basit anlatimla yeniden duzenlemesi. Ve konuyla surekli ilgilendigi idin ayrica tesekkurler.

@one2one
katılıyorum sana bluelife gerçekten çok emeğin geçiyor bu site için bize yardımların için insan yardım ede ede bi yerlere varır
sizden ricam şu düzenlemeleri baştan yapsanız çok makbule geçer yapmaya çalıştım yapamadım birde videolu anlatım koyarsanız super olur
çünkü bununla ilgilenen çok var baksanıza 71 sayfa olmuş saygılarımla...

Iso kalıbındaki win7 ve win8 i boot ediyorum. Win7 de problem yok. Win8 de kurulum sırasında harddiski görmüyor.
Dediğiniz gibi ISO kalıbını çıkartıp öyle boot etmeyi deneyeceğim. ama hangi komutla boot edileceğini bilmiyorum.
Klasöre çıkartılan Win7 veya Win8 hangi komutla boot ediliyor?

@KayhanG

Windows 8 işletim sistemi hakkında malesef yeterli bilgim yok. Zaten bir kaç gün önce indirdim ve henüz usb vs. gibi sürücülerden test etmedim.
Tabi söylediğm gibi açıktan çalıştırabileceğini düşünüyorum. Ilgili komut usbmenu.lst dosyasındaki vsita - win7 kurulumu ile ifade ediliyordu.
Kodları burdan verirsem;

[code]title Windows 8
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/code]

@one2one & @sdset

Konu zamanla biraz karıştı ama konuyu baştan düzenlemek için bu sıralar yeterli vaktim yok malesef. Öncelikle ilgilendiğiniz paketi indirip içindeki materyalleri inceleyiniz. Yardım dosyasında eksiklik olsa bile yeni başlayanların öncelikle incelemesini tavsiye ederim. Ayrıca bazı bileşenler için videolu anlatımlar da vardı. Onları da izlemelisiniz.

Bu arada konunun programlama diliyle bir alakası yok. Kullandığımız grub4dos komutlarını (çoğunu zaten kullanmıyoruz) inceleyip denemler yaparak öğrenebilirsiniz. Zaten menümüze ekleyeceğimiz bileşenler için bir çok örnek komut verilmişti ve ayrıca googlede arayarakta bir çok örnek komuta ulaşabiilrsiniz.

@kalelibilişim

Malesef daha önce denemediğim için herangi bir malumatım yok. Aşağıdaki konuyu incelersin. Başarıya ulaşırsan, ihtiyacı olabilecek arkadaşlar örnek bir komut paylaşırsın...
http://reboot.pro/topic/15407-booting-from-vhd-in-grub4dos/

• Like 1

Sayın Blue-Life

öncelikle çalışmalarınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum.

title Windows 8 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 - Win8 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
errorcheck off
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
errnum && pause --wait=3 sources/boot.wim bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1
errorcheck on
boot

sizin çalışmalarınızdan aldığım bu komutlarla usb den orj dvd içeriğini usb root dizinine atarak rahatlıkla sadece win7 veya sadece win8 boot yapabiliyorum. Fakat ne kadar uğraştıysam ikisini aynı usb den ayrı ayrı boot edilebilir hale getiremedim. win7 yi ana dizinde yerinde bıraktım win8 i W8 diye bir klasör içine atıp yukarıdaki komutları şöyle değiştirdim.

title Windows 8 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 - Win8 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
errorcheck off
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /W8/sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /W8/SOURCES/BOOT.WIM
chainloader /W8/bootmgr || chainloader /W8/BOOTMGR
errorcheck on
boot

fakat başarılı olamadım. nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.benim grub dos bilgim yok.eski dos'u bilirim sizin çalışmalarınızı kullanarak birşeyler yapabiliyorum teşekkür ederim

[code]title Windows 8
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...[/code]

Benim çıkardığım klasörün yolunu da yazmam gerekiyor mu?
çıkardığım klasörün ismi W8
/W8/SOURCES/BOOT.WIM şeklinde mi yazmalıyım?

ya da win8'i usb belleğin içine direkt çıkarsam olur mu?

Edited by KayhanG

Öcelikle S.a. uzun bi zamandır forumda yokum herkese merabalar

@KayhanG

neden Windows 8 dosyalarını çıkarıp boot etmeyi deniyosun iso olarak boot etmeyi deneyebilirsin, bu sayede usb belleğin içindeki dosyaların düzeni olmuş olur ayrıca windows 7 de kullanılan iso formatında ve dosyaları çıkarıp boot etme kodları windows 8 içinde aynen kullanılabiliyor.Gerekli yöntemler önceki sayfalarda mevcut.

[quote name='rebelli0uss' timestamp='1354203400' post='1259934']
Öcelikle S.a. uzun bi zamandır forumda yokum herkese merabalar

@KayhanG

neden Windows 8 dosyalarını çıkarıp boot etmeyi deniyosun iso olarak boot etmeyi deneyebilirsin, bu sayede usb belleğin içindeki dosyaların düzeni olmuş olur ayrıca windows 7 de kullanılan iso formatında ve dosyaları çıkarıp boot etme kodları windows 8 içinde aynen kullanılabiliyor.Gerekli yöntemler önceki sayfalarda mevcut.
[/quote]

ISO olarak boot ettim daha önce. Fakat disk işlemleri kısmı gelince sabit diskimi görmüyor. Kaç bilgisayarda denediydsem hepsinde aynı sorun. Bende isoyu açarak boot etmeyi deneyecektim. Ama başka bir yöntem ya da fikrin varsa sabırsızlıkla bekliyorum. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.

[quote name='KayhanG' timestamp='1354209320' post='1259965']

ISO olarak boot ettim daha önce. Fakat disk işlemleri kısmı gelince sabit diskimi görmüyor. Kaç bilgisayarda denediydsem hepsinde aynı sorun. Bende isoyu açarak boot etmeyi deneyecektim. Ama başka bir yöntem ya da fikrin varsa sabırsızlıkla bekliyorum. İlgilenen tüm arkadaşlara teşekkürler.
[/quote]

Iso dosyasından sorunsuz çalıştırmak için Blue_Life'ın yaptığı Nt6IsoSetup aracını kullandınız mı? Ben Nt6IsoSetup aracıyla sorunsuz boot ettim windows 8 'i. Kurulum yapmadım ama bahsettiğiniz sabit diski biçimlendirme ekranına kadar geldim, hard diskimin 3 partitionunu da gördüm. (Yalnız Nt6IsoSetup aracında tam ismi nasıl geçiyordu hatırlamıyorum ama kurulum sırasında aşağıda görev çubuğu çıkmasını sağlayan seçeneğin tikini kaldırdım.)

@KayhanG
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Nt6IsoSetup aracı ilemi İSO oluşturuyosun acaba ?[/font][/color]
[font="helvetica, arial, sans-serif"][color="#282828"]ISO olarak boot ettiğinde disk bölümünde sabit disklerini görmüyosa bunun nedenleri vardır
1-Blue_Life' nin [/color][/font]USB_BOOT programı ile usb belleğini tekrar biçimlendirip bot etmelisin tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
2-Kullandığın ISO da sorun vardır tekrar [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Nt6IsoSetup aracı ile İSO oluşturup denemelisin [/font][/color]tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
3-KULLANDIĞIN İSO da sorun var demektir sorunlu olmayan başka bir isoyu kullanmalısın tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
4-Format attığın PC ' nin sabit diskinde sorun var demektir, ki bu çok düşük ihtimaldir.Bence yukarıdaki seçenekleri denemelisin çözüme ulaşırsın mutlaka

[quote name='rebelli0uss' timestamp='1354223889' post='1260037']
@KayhanG
[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Nt6IsoSetup aracı ilemi İSO oluşturuyosun acaba ?[/font][/color]
[font=helvetica, arial, sans-serif][color=#282828]ISO olarak boot ettiğinde disk bölümünde sabit disklerini görmüyosa bunun nedenleri vardır
1-Blue_Life' nin [/color][/font]USB_BOOT programı ile usb belleğini tekrar biçimlendirip bot etmelisin tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
2-Kullandığın ISO da sorun vardır tekrar [color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Nt6IsoSetup aracı ile İSO oluşturup denemelisin [/font][/color]tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
3-KULLANDIĞIN İSO da sorun var demektir sorunlu olmayan başka bir isoyu kullanmalısın tekrar aynı sorunla karşılaşırsan
4-Format attığın PC ' nin sabit diskinde sorun var demektir, ki bu çok düşük ihtimaldir.Bence yukarıdaki seçenekleri denemelisin çözüme ulaşırsın mutlaka
[/quote]

Kullandığım ISO dosyasında bir problem yok. CD ye çekip denedim, microsoft'un kendi programı ile USBye boot ettim. Her iki seferde de çalıştı. Microsoft'un proramı bildiğiniz gibi USB'ye sadece bir ISO yu boot ediyor. Multiboot olmuyor. Ama hiçbir problem olmadan kurulum yapabiliyorum. Yani ISO dosyası sağlam.
Kullandığım bilgisayarda problem yok çünkü Multiboot haricindeki diğer yöntemlerde çalışıyor. Birden fazla bilgisayarda denedim hep aynı sorun.
Ama Nt6IsoSetup programı ile hiç denemedim. Onu deneyeceğim.

[quote name='manyakisko' timestamp='1354211052' post='1259976']

Iso dosyasından sorunsuz çalıştırmak için Blue_Life'ın yaptığı Nt6IsoSetup aracını kullandınız mı? Ben Nt6IsoSetup aracıyla sorunsuz boot ettim windows 8 'i. Kurulum yapmadım ama bahsettiğiniz sabit diski biçimlendirme ekranına kadar geldim, hard diskimin 3 partitionunu da gördüm. (Yalnız Nt6IsoSetup aracında tam ismi nasıl geçiyordu hatırlamıyorum ama kurulum sırasında aşağıda görev çubuğu çıkmasını sağlayan seçeneğin tikini kaldırdım.)
[/quote]
Bu yöntemi denemedim. Deneyeceğim. Çalışıp çalışmadığını forumda bildireceğim. Sen hard diskinin patition larını gördüğüne göre büyük ihtimalle çalıması gerekir diye düşünüyorum.

İlgilenen herekese teşekkür ederim.

Benim kullandığım iso 9in1 yani hem 32 bit hem 64 bit sürümleri içeriyor. Senin hata almanın nedeni simge çubuğundan diye tahmin ediyorum. Iso oluştururken simge çubuğu oluşturmadan dener misin. Aşağıdaki resimde en üstteki tiki kaldır.
[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/05_Nt6IsoSetup.png[/img]

[quote name='HKN2004' timestamp='1354183440' post='1259845']
Sayın Blue-Life

öncelikle çalışmalarınız ve desteğiniz için teşekkür ediyorum.

errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errorcheck on
boot

sizin çalışmalarınızdan aldığım bu komutlarla usb den orj dvd içeriğini usb root dizinine atarak rahatlıkla sadece win7 veya sadece win8 boot yapabiliyorum. Fakat ne kadar uğraştıysam ikisini aynı usb den ayrı ayrı boot edilebilir hale getiremedim. win7 yi ana dizinde yerinde bıraktım win8 i W8 diye bir klasör içine atıp yukarıdaki komutları şöyle değiştirdim.

errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /W8/sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /W8/SOURCES/BOOT.WIM
chainloader /W8/bootmgr || chainloader /W8/BOOTMGR
errorcheck on
boot

fakat başarılı olamadım. nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim.benim grub dos bilgim yok.eski dos'u bilirim sizin çalışmalarınızı kullanarak birşeyler yapabiliyorum teşekkür ederim
[/quote]

Dostum w8 klasörü içinden setup dosyalarını çalıştıramazsın Dosyaların tamamı root (ana klasörde) olmalı.
w7 ve w8 i aynı anda kullanmak istiyorsan http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=159142 bukonuyu incelemeni tavsiye ederim.

[quote name='manyakisko' timestamp='1354265138' post='1260141']
Benim kullandığım iso 9in1 yani hem 32 bit hem 64 bit sürümleri içeriyor. Senin hata almanın nedeni simge çubuğundan diye tahmin ediyorum. Iso oluştururken simge çubuğu oluşturmadan dener misin. Aşağıdaki resimde en üstteki tiki kaldır.
[img]http://i624.photobucket.com/albums/tt321/Blue_Life/05_Nt6IsoSetup.png[/img]
[/quote]

Zeten tiki kaldırıp denemiştim. Tik şeçili halde denememiştim.
Tiki şecince oldu :)
Şimdi multiboot'a atacağım

Edited by KayhanG

Arkadaşlar, win8 kurulumunu denemediğim ve bildiklerimi önceki mesajlarda yazdığım için, win8 kurulumu hakkındaki soruları (win8 kurulumunu grub4dos ile deneyene kadar) yanıtlamayacağım. Bunun için kusura bakmayın.

@aanto

Bildiğim kadarıyla bizim kullandığımız versiyonlarda mouse yoktu. Lakin konu hakkında detaylı malumatım yok. Usb klevye normalde grub4dos menüsünde çalışmaktadır. Bunun için anakartının biosundan gerekli düzenlemeleri yapman gerekiyordu. Bak aşağıdaki sitede anlatım yapılmış. Incelersin.

http://www.bootbeta.com/blog/enable-usb-keyboard-and-mouse-support-in-bios.html

Tabi her anakart (genelde eski anakartlar) başlangıçta usb klevyeyi vs. desteklemeyebilirler..

Sadece eski anakartlarda diil yenilerdede aynı oluyor..

Normal boot ta (xp cd veya dos ekranında ) usb klavye sorun vermiyor grub4dost ta bu oluyor ve birçok anakartta denedim aynı sonuç, diğer klavyelerde sorun yok

Neyse artık var olanla idare edicez..

Teşekkürler;

Birde Win8 ve Win7 isolarını aynı usb de çalıştırmayı başardım ama bir kaç deneme daha yapmam lazım..

Normalde bir çok programla denedim hata mesajları verdi ama sonunda çözdüm..

Edited by aanto