Jump to content

Window 10 2019 Ltsc X64 V2108 Lite (sadece 884 Mb!)

nadiren
 Share

Recommended Posts

archive.org'da ivankehayov adlı kullanıcının bir çalışması. orjinal dili ingilizce, ama diller eklenebiliyor.

sadece 881 MB olması beni şaşırttı doğrusu. hiç bu kadar küçük boyutlu bir windows 10 iso'su görmemiştim daha önce.

indirme linki : https://archive.org/download/win-10.-ltsc-2019.x-64.lite.v-2108-ik/Win10.LTSC2019.x64.lite.v2108-IK.iso

archive.org'daki konunun linki: https://archive.org/details/win-10.-ltsc-2019.x-64.lite.v-2108-ik

Spoiler

Windows 10 Enterprise 2019 LTSC x64 v2108 lite (ivankehayov)

Win10.LTSC2019.x64.lite.v2108-IK.iso (size: 882 MB)
(SHA1: xxx)

(based on en_windows_10_enterprise_ltsc_2019_x64_dvd_74865958.iso)

This is a lite version of Windows 10 LTSC x64 made by me (ivankehayov) with updates until August 2021.

This lite Windows must be installed from USB drive as fresh installation only. You can’t upgrade your current OS!
Keep in mind, future monthly cumulative updates won't be installed but Windows Defender and .NetFx receive updates!

Some features of this release:
- stable;
- small size of installation media;
- WMP and media features are intact;
- Windows Defender is intact and updateable;
- software/apps compatible;
- nothing integrated except latest updates;
- no registry tweaks applied;
- remaining features can be turned on or off;
- Language packs can be downloaded and installed;
- MS account can be used;
- MS Store and any app can be installed. Use the following link to install MS Store - https://forums.mydigitallife.net/threads/guide-add-store-to-windows-10-enterprises-sku-ltsb-ltsc.70741/page-30#post-1468779
- IE is removed - click cmd file on desktop to download latest MS Edge browser;
- Calculator is pinned to taskbar for convenience.

Features removed:
Adobe Flash for IE, Backup, BitLocker, Cortana, Disk quota, Ease of Access most options, Face/finger Recognition, Fax, File History, Fonts (Asian and rarely used), Hyper-V, IE-DeveloperTools, IIS, Internet Explorer, Handwriting recognition, Memory Diagnostic, MSMQ, MultiPoint Connector, NFC tools, Offline Maps, OCR, Parental Control, Private Character Editor, Recovery, Remote Assistance, Remote Desktop feature, Spatial sounds, Speech/voice option, Steps Recorder, Storage Spaces, Windows Insider Hub, Windows Mixed Reality, Windows Subsystem for Linux, Windows To Go, Work Folders, XPS viewer/creator, most drivers (BE READY WITH YOUR NETWORK DRIVERS at least after installation!).

Features left (as appeared in StartMenu):
Calculator, Character Map, Notepad, Paint, Snipping tool, Windows Media Player, WordPad, Component Services, Computer Management, Defragment and Optimize Drives, Disk Cleanup, Event Viewer, ODBC Data Sources, Print Management, Registry Editor, Services, System Configuration, System Information, Task Scheduler, Windows Defender Firewall with Advanced Security, Windows PowerShell, Windows Security, Command Prompt, Control Panel, File Explorer, Run, Task Manager, Windows Administrative Tools.

Other features left:
.NET Framework, Airplane mode, all Keyboard Layouts, basic drivers, Bluetooth, Connect/project to remote display, Data Usage for internet, File Sharing Support, Legacy Components (DirectPlay), Local Group Policy Editor (gpedit.msc), Location, Media Features, Media Sharing option, Mobile hotspot, Multitasking, Print to PDF, Quick Action menu, Remote Differential Compression, Sync option, System Restore option, UAC.

For permanent ACTIVATION – https://github.com/massgravel/Microsoft-Activation-Scripts/tree/master/MAS_1.4/All-In-One-Version

I put an autoattended.xml file to automatize installation process -> Language: en-US, EULA accepted; User name: IK (Administrators), PC name: IK-PC, time: UTC+2h.

If you like and enjoy my Windows, Please donate at PP.me/ivankehayov

PS: I tested all my releases in VM and real PC and I always use my latest build as the only OS on my PC.
If you find any incompatible software with my release let me know by PM or comment. I will try to fix the incompatibility in my next month release as I always do.
I can be reached also at MDL forum - https://forums.mydigitallife.net/members/ivankehayov.95971

Enjoy my lite Windows :)
ivankehayov

• Like 6
  • Thanks 1

amd_turkey, 5 dakika önce yazdı:

Yerli malı yurdun malı, Köylü, Delipetro06,  polymorpha, emre028 çalışmalarını öneririm

--Doğru söze ne denirki. Ne idü belirsiz kişinin Sistemini kurmak bana ters geliyor. Hemde Her tarafından kırpılmış olarak.

• Like 3

denemek lazım eski bilgisayar kullananlara alternatif olabilir.forumda tabi ki var ama alternatif olmasının zararı yok ben baya eski bir makine kullanıyorum 10.yılı forumdaki lite sistemlerden sadece köylü arkadaşın lite si sağlıklı çalışıyor 1 senedir dönüp dolaşıp ona geliyorum belki geçiş yapacağım bi sistemdir merak ettim indiriyorum

Edited by 20072011
karakter yanlış

Bence de denenilebilir. Boyutu çok dikkat çekici, işe yarar dosyaların da kaldırılmadığından şüpheliyim. Performans sunacaksa neden olmasın. Denemeden bilmeden eleştirmek olmaz değil mi :) Sistem yapan arkadaşlar da incelemek için indirmeli bence 😉

• Like 3

Kaldırılan özellikler:
IE için Adobe Flash, Yedekleme, BitLocker, Cortana, Disk kotası, Çoğu seçenek Erişim Kolaylığı, Yüz/parmak Tanıma, Faks, Dosya Geçmişi, Yazı Tipleri (Asya ve nadiren kullanılır), Hyper-V, IE-DeveloperTools, IIS, Internet Explorer , El Yazısı tanıma, Bellek Tanılama, MSMQ, Çok Noktalı Bağlayıcı, NFC araçları, Çevrimdışı Haritalar, OCR, Ebeveyn Kontrolü, Özel Karakter Düzenleyici, Kurtarma, Uzaktan Yardım, Uzak Masaüstü özelliği, Mekansal sesler, Konuşma/ses seçeneği, Adım Kaydedici, Depolama Alanları, Windows Insider Hub, Windows Karma Gerçeklik, Linux için Windows Alt Sistemi, Windows To Go, Çalışma Klasörleri, XPS görüntüleyici/oluşturucu, çoğu sürücü (en azından kurulumdan sonra AĞ SÜRÜCÜLERİNİZLE HAZIR OLUN!).

Deneyecek kişiler mutlaka ağ sürücünü de USB belleğe atsın, öyle kuruluma başlasın.  Sürücüler kaldırılmış. 

Emre028, 3 dakika önce yazdı:

Ne varsa silmiş sistemden 500 MB bile olabilirdi boyut boot wimide temizlesin 

boot.wim i temizlerse eror alma olasılığı çok fazla ama win PE yi falan kesin kaldırmıştır.

ByOs, 9 dakika önce yazdı:

Kaldırılan özellikler:
IE için Adobe Flash, Yedekleme, BitLocker, Cortana, Disk kotası, Çoğu seçenek Erişim Kolaylığı, Yüz/parmak Tanıma, Faks, Dosya Geçmişi, Yazı Tipleri (Asya ve nadiren kullanılır), Hyper-V, IE-DeveloperTools, IIS, Internet Explorer , El Yazısı tanıma, Bellek Tanılama, MSMQ, Çok Noktalı Bağlayıcı, NFC araçları, Çevrimdışı Haritalar, OCR, Ebeveyn Kontrolü, Özel Karakter Düzenleyici, Kurtarma, Uzaktan Yardım, Uzak Masaüstü özelliği, Mekansal sesler, Konuşma/ses seçeneği, Adım Kaydedici, Depolama Alanları, Windows Insider Hub, Windows Karma Gerçeklik, Linux için Windows Alt Sistemi, Windows To Go, Çalışma Klasörleri, XPS görüntüleyici/oluşturucu, çoğu sürücü (en azından kurulumdan sonra AĞ SÜRÜCÜLERİNİZLE HAZIR OLUN!).

Deneyecek kişiler mutlaka ağ sürücünü de USB belleğe atsın, öyle kuruluma başlasın.  Sürücüler kaldırılmış. 

boot.wim i temizlerse eror alma olasılığı çok fazla ama win PE yi falan kesin kaldırmıştır.

Peyi sildiğinde 150mb falan düşer kullanan yok zaten ama boot wim en önemlisi ben şahsen ben indirmem hiçbir sürücü yok ne gerek var 

Emre028, 11 dakika önce yazdı:

Peyi sildiğinde 150mb falan düşer kullanan yok zaten ama boot wim en önemlisi ben şahsen ben indirmem hiçbir sürücü yok ne gerek var 

valla şahsen sürücüsüz windowsları tercih ediyorum, hiçbir zaman kullanmayacağım binlerce sürücü yüklü gelmesi bence mantıksız. nasıl olsa otomatik sürücü kurucular aynı işi 10-15 dk'da yapıyor. sadece elle wireless veya network sürücüsü kurmak gerekiyor. o da biraz bilen biri için çok basit.

ama 880 mb'a indirirlmiş daha önce windows görmemiştim. ne kadar da bileşen silinse de virtual'da deneyip yazacağım kullanıcı yorumlarımı.

ByOs, 1 saat önce yazdı:

Bence de denenilebilir. Boyutu çok dikkat çekici, işe yarar dosyaların da kaldırılmadığından şüpheliyim. Performans sunacaksa neden olmasın. Denemeden bilmeden eleştirmek olmaz değil mi :) Sistem yapan arkadaşlar da incelemek için indirmeli bence 😉

Kesinlikle seni eleştirmek amaçlı söylemedim. Yanlış anlaşıldım. Arayıp bulup Buradan Paylaştığın için Sağolasın Ancak,Yıllardır bu sitede ki sistemlerinin içinde en düşük olmasından dolayı vede Tanımadığım birinin Bu kadar içinden operasyon yapılmış bir sistemi kullanmayacağımı söylemek istedim. Benim gibi düşünen Arkadaşlar olacağına da eminim.

• Like 1

bynec, 26 dakika önce yazdı:

Kesinlikle seni eleştirmek amaçlı söylemedim. Yanlış anlaşıldım. Arayıp bulup Buradan Paylaştığın için Sağolasın Ancak,Yıllardır bu sitede ki sistemlerinin içinde en düşük olmasından dolayı vede Tanımadığım birinin Bu kadar içinden operasyon yapılmış bir sistemi kullanmayacağımı söylemek istedim. Benim gibi düşünen Arkadaşlar olacağına da eminim.

Alınmadım zaten sıkıntı yok, ortaya yazdım. 🙋‍♂️😁 selamlar.

• Like 1

• 1 yıl yıl...

yıllardır bu sistemi kullanıyorum, bir sürü custom iso denedim ama sistem olarak geri kalmış bilgisayarlarda tek geçebileceğim bir windows sürümüdür. günlük kullanım ve oyunlar için de uygundur. sadece microsoft ve xbox uygulamaları gerektiren oyunlar için ekstra mağaza kurulumu gerekiyor.

Valla ben kurdum ve kullanıyorum,hiç bir eksiği yok,şimdilik gayet iyi,Güncellemeleri kapattım,sürücüleri kurdum.Kendime göre ayarlamaları yaptım,LZX sıkıştırma yaptım,icon değişikliği yaptım,Eset Online Scanner ile tarattım,hiç bir terslik yok.Kapladığı alan 5 gb.Ancak Malwarebytes' ı kurdurmuyor.Saygılar,