Jump to content

Windows 11 Soru Ve Cevaplar

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

22000.348 sürümü 346 dan sonra KB5007262 yamasını aldı 348 oldu. Bu yamayla :

Microsoft Installer'ı (MSI) kullanarak uygulamaları onarmaya veya güncellemeye çalıştıktan sonra Kaspersky uygulamaları gibi uygulamaların açılmasını engelleyebilecek bilinen bir önemli bir sorun düzeltildi.

Edited by kadetti

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum...

Windows 10 Pro lisansım var. 10 Pro kurup kullanıyor iken 11 çıktı ve nihai sürümü bekledim. Windows 11 Msdn ISO yayımlandıktan sonra indirdim ama yükseltme yapmama izin vermedi. Bilgisayar sağlık taramasından geçemedim. Sonra forumda bir arkadaş paylaşım yaptı 1 tıkla bu testi geçtim ve yükseltme yaptım. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım ve güncellemeleri de alıyorum.

Sorum şu : Bilgisayara format atıp direkt olarak Windows 11 Msdn ISO ile yükleme yapabilir miyim? Kurulum sırasında bana bu bilgisayara kurulum yapılamaz gibi bir uyarı verir mi? Yoksa mecburen 10 Pro kurup sonra 11'e mi güncellemem gerekecek?

Şimdiden çok teşeşkür ederim...

KaYRa, 35 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum...

Windows 10 Pro lisansım var. 10 Pro kurup kullanıyor iken 11 çıktı ve nihai sürümü bekledim. Windows 11 Msdn ISO yayımlandıktan sonra indirdim ama yükseltme yapmama izin vermedi. Bilgisayar sağlık taramasından geçemedim. Sonra forumda bir arkadaş paylaşım yaptı 1 tıkla bu testi geçtim ve yükseltme yaptım. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım ve güncellemeleri de alıyorum.

Sorum şu : Bilgisayara format atıp direkt olarak Windows 11 Msdn ISO ile yükleme yapabilir miyim? Kurulum sırasında bana bu bilgisayara kurulum yapılamaz gibi bir uyarı verir mi? Yoksa mecburen 10 Pro kurup sonra 11'e mi güncellemem gerekecek?

Şimdiden çok teşeşkür ederim...

Forumda Tpm secure ve ram fixlen miş atlatılmış W11 paylaşımları var onlarla kurulum yapabilirsiniz veya elinizde W11 varsa iso sources içindeki boot.wim dosyasını aşağıdaki fixlenmiş ile değiştirip kurulum yapabilirsiniz.

Please register to see this content.

• Like 1

Aynen devam edebilirsiniz. Yapı olarak 11, 10 üzerinden devam ediyor zaten. Sadece W10 ismini W11 yaptılar. Lisanslarda değişme yok bildiğim kadarıyla 10 için olan lisansınız 11 için de geçerli olmalı. Ben öyle kullanıyorum. Formatlayıp W11 kuruyorum o lisansı tanıyor. ( + benim sayar da zaten TPM yi geçmiyor. )

Edited by kadetti
  • Like 1

TR_by, 27 dakika önce yazdı:

Forumda Tpm secure ve ram fixlen miş atlatılmış W11 paylaşımları var onlarla kurulum yapabilirsiniz veya elinizde W11 varsa iso sources içindeki boot.wim dosyasını aşağıdaki fixlenmiş ile değiştirip kurulum yapabilirsiniz.

Teşekkür ederim bu çok işime yarayacak.

• Like 1

kadetti, 3 saat önce yazdı:

Aynen devam edebilirsiniz. Yapı olarak 11, 10 üzerinden devam ediyor zaten. Sadece W10 ismini W11 yaptılar. Lisanslarda değişme yok bildiğim kadarıyla 10 için olan lisansınız 11 için de geçerli olmalı. Ben öyle kullanıyorum. Formatlayıp W11 kuruyorum o lisansı tanıyor. ( + benim sayar da zaten TPM yi geçmiyor. )

Size de teşekkür ederim. Önce direk denerim olmadı dosya değiştiririm artık

• Like 1

Arkadaşlar Windows güncelleştirmelerini tamamen kapatma yolu var mı ?

Ne güzel Windows 11 modifiyesi sistem kullanıyordum , güncellemeyi kapattım halde güncellestirme geldi ve sistemi mahvetti .

Sinirden deliye döndüm yeminle. Windows 7 de ne güzeldi ,bir defa kapattık mi unutuyorduk lanet olsun böyle ise ya 

kacaksevgilim, 52 dakika önce yazdı:

Ne güzel Windows 11 modifiyesi sistem kullanıyordum , güncellemeyi kapattım halde güncellestirme geldi ve sistemi mahvetti .

Sinirden deliye döndüm yeminle. Windows 7 de ne güzeldi ,bir defa kapattık mi unutuyorduk lanet olsun böyle ise ya 

Yine de hizmetlerden kontrol edin.

a.gif.ae2bf255ddaac1e04c0483bb76b37c82.gif

kacaksevgilim, 48 dakika önce yazdı:

Merhaba..
Aşağıdaki Videoyu izleyerek Win11 güncellemelerini tamamen kapatabilirsiniz. Veya Win11 de 5 haftaya kadar durdurma imkanı var bunu yapabilirsin.

Video

• Like 1

Bay_KG, Bir saat önce yazdı:

Merhaba..
Aşağıdaki Videoyu izleyerek Win11 güncellemelerini tamamen kapatabilirsiniz. Veya Win11 de 5 haftaya kadar durdurma imkanı var bunu yapabilirsin.

Video

Paint yazılımı yeni özellikler aldı

Spoiler

Duyurusu :

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Dev Channel'da Windows 11 için Paint uygulaması için Windows Insider'lara bir güncelleme sunmaya başlıyoruz. Bu güncelleme, topluluğun beğeneceğini düşündüğümüz bir dizi iyi değişiklik ve iyileştirme içeriyor!

"Rengi Düzenle", "Yeniden Boyutlandır ve Eğ" ve diğer iletişim kutularını yeni Windows 11 tasarımının stiline uyacak ve yeni Paint uygulaması arka planına uyacak şekilde güncelledik.

Paint'te Yeni Renk Düzenle İletişim Kutusu. Paint'te Yeni Yeniden Boyutlandırma ve Eğme İletişim Kutusu.

Bu sürümde de ek düzeltmeler yaptık:

• Bir renk örneğini Shift tuşuna basarak tıkladığınızda artık o rengi ikincil renginiz olarak seçeceksiniz.
  • IME kullanılırken metin kutularının beklenmedik şekilde hareket etmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • İbranice, Felemenkçe, Norveççe ve diğer dillerde bazı diyalogların düzgün bir şekilde yerelleştirilmemesi sorunu düzeltildi.
  • Ekran okuyucular için geliştirilmiş destek.

Her zaman olduğu gibi, geri bildirim almayı seviyoruz ve düşüncelerinizi dikkate alacağız, bu nedenle önerilerinizi  paylaşın .

Teşekkürler,
Dave Grochocki, Baş Program Yöneticisi Lideri – Windows Gelen Kutusu Uygulamaları

Chrome ve Edge'de Windows 11 Stil Menülerini ve Kullanıcı Arayüzünü Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

Spoiler

Alıntıdır :

Microsoft'un yeni işletim sistemi  , yeniden tasarlanmış yeni yuvarlak kullanıcı arayüzü ve görsel efektlerle birlikte geliyor. Windows 11'de bulunan yeni UI , yarı saydam bulanıklık ve cam şeffaflık efektleriyle birlikte akrilik malzeme UI öğelerini içeren Fluent design UI olarak adlandırılıyor . Windows 11, arka planda yuvarlatılmış köşeler, daha büyük yazı tipleri ve yeni gölge efektleri kullanan menüler görüntüler.

Artık  ve  gibi modern web tarayıcıları , Windows 11 tasarım stillerini benimsemeye başladı. Microsoft Edge web tarayıcısı, Windows 11 ile birlikte/önceden yüklenmiş olarak geldiğinden, Microsoft, Edge'de yerel Windows 11 stili menüleri ve diğer UI öğelerini zaten etkinleştirmiştir. Microsoft Edge tarayıcısını 

gibi diğer Windows sürümlerinde kullanıyorsanız , daha büyük menüler, yeni vurgulama stili vb. gibi bazı UI değişikliklerini de fark edeceksiniz.

Windows_11_Style_Menus_UI_Changes_Google_Chrome_Microsoft_Edge.png

Google Chrome ekibi, Chrome tarayıcısında Windows 11 tasarım stillerini de uygulamaya başladı, ancak şu anda, bu UI geliştirmeleri varsayılan olarak devre dışı bırakıldı ve ilgilenen kullanıcıların, gizli bir tercihi/bayrağı değiştirerek Windows 11 stil değişikliklerini manuel olarak etkinleştirmeleri ve etkinleştirmeleri gerekiyor.

Her iki web tarayıcısı da Microsoft Edge ve Google Chrome aynı Chromium motorunu temel alır, bu nedenle her ikisi de tarayıcı penceresinde Windows 11 UI değişikliklerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için yerleşik bir bayrak sağlar .

Windows 11 UI stilini seviyorsanız ve bu UI öğelerini ve efektlerini Chrome ve Edge tarayıcılarında etkinleştirmek istiyorsanız, aşağıdaki adımlar size yardımcı olacaktır. Benzer şekilde, her iki tarayıcıda da Windows 11 stil değişikliklerinden hoşlanmıyorsanız, UI efektlerini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

Google Chrome'da Windows 11 Stil Menülerini ve UI Efektlerini Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

1. Google Chrome web tarayıcısını açın ve adres çubuğuna chrome://flags/ yazın ve Enter'a basın. Gelişmiş yapılandırma sayfasını açacaktır.

2. Şimdi  Arama bayrakları ” kutusuna Windows 11 yazın .

Aşağıdaki seçeneği alacaksınız:

Windows 11 Style Menus

Use Windows 11 style menus where possible. – Windows

#win11-style-menus

Enable_Disable_Windows_11_Style_Menus_UI_Changes_Google_Chrome.png

3. Chrome'da yeni Windows 11 stili yeniden tasarlanmış menüleri ve kullanıcı arayüzünü etkinleştirmek için, yukarıda belirtilen seçenek için açılır kutudan Enabled – All Windows Versions seçin .

Chrome'da yeni Windows 11 stili menüleri ve kullanıcı arayüzünü devre dışı bırakmak için, yukarıda belirtilen seçenek için açılır kutudan Disabled seçin .

4. Google Chrome, tarayıcıyı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Google Chrome'u yeniden başlatmak için " Relaunch now" düğmesini tıklayın.

Bu kadar. Chrome'da yeni Windows 11 stili görsel güncellemeleri başarıyla etkinleştirdiniz/devre dışı bıraktınız.

Microsoft Edge'de Windows 11 Stil Menülerini ve UI Efektlerini Etkinleştirin veya Devre Dışı Bırakın

1. Microsoft Edge web tarayıcısını açın ve adres çubuğuna edge://flags/ yazın ve Enter'a basın. Gelişmiş yapılandırma sayfasını açacaktır.

2. Şimdi  Arama bayrakları ” kutusuna Windows 11 yazın .

Doğrudan aşağıdaki seçeneğe gidecek:

Enable Windows 11 Visual Updates

Enables in-progress visuals appropriate for your currently installed version of Windows. – Windows

#edge-pc-ui-integration

Enable_Disable_Windows_11_Style_Menus_Visual_UI_Updates_Microsoft_Edge.png

3. Yeni Windows 11 stili yeniden tasarlanmış menüleri ve Edge'de UI'yi etkinleştirmek için, yukarıda belirtilen seçenek için açılır kutudan Enabled seçin .

Edge'de yeni Windows 11 stili menüleri ve UI'yi devre dışı bırakmak için, yukarıda belirtilen seçenek için açılır kutudan Disabled seçin .

4. Microsoft Edge, tarayıcıyı yeniden başlatmanızı isteyecektir. Microsoft Edge'i yeniden başlatmak için “ Restart” düğmesine tıklayın.

Bu kadar. Microsoft Edge'de Windows 11 stili görsel güncellemeleri başarıyla etkinleştirdiniz/devre dışı bıraktınız.

bkrydn68, 3 saat önce yazdı:

Arkadaşlar selamün aleyküm..Bir sorum olacaktı.Windows 11 de yerel disk C de disk temizleme seçeneğinde sistem dosyalarını temizle seçeneğini bulamadım.Windows 11 de yöntem değişti mi acaba

Kimin sistemini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama benim yaptığım sistemlerde UAC yönetici modunda kapatıldığından disk temizlerken sistem dosyalarını temizle seçeneği çıkmadan sistem dosyalarını temizler. UAC yönetici modunda kapatılmadıysa bu seçenek çıkar.

Eskiden imleçlerimi arşivlemişim belki size de lazım olur. Birçok install.inf dosyasını kendim yazdım. ( ki çoğu cursorfx içindi windowsa yüklemek için tek tek gözattan seçmek gerekiyordu. )

Klasörlere bakın beğendiğiniz olursa .inf dosyasına ( genelde install.inf ) sağ tıklayın yükle ye tıklayın, klavyeden windows+r tuşuna beraber basın çıkan kutuya main.cpl yazıp enter tuşuna basın. İmlecinizi seçin ve kullanın.

b.gif.f34f712833e639bf1d63d2861aab46d6.gif

1031799461_2021-12-78-20-23.jpg.55fb29a3a215b83d04eb14f3fa57d51b.jpg

a.gif.e1e7bcfaf1c816af2d4d953603b500ec.gif

Edited by kadetti
Ek
  • Like 1
  • Thanks 2

Merhaba sistemim

i5 7300HQ

1050 4GB

16 GB RAM

Kararlı windows 11 sürümü ariyorum şuan burdan kurdugum win 10 18xx sürümü kullanıyorum ama artık sıkıldım bi değişiklik olsun istiyorum performans odaklı oyunlarda sıkıntı yapmıycak hatalarla uğraştırmıyacak önemli güncellemeleri yapabileceğım defender vb ihtiyaç yok böyle bir modifiye iso önerebilir misiniz yurtta olduğum için bi sürüm kulabilirim internet biraz sıkıntı hangisini önerirsiniz.

Sayarınız donanım olarak iyiyse W11 değilse W10 kurun. Konularda paylaşım yapan tüm arkadaşların windowsları güzel ve özel. Konuları okuyun beğeninize göre kurun. Hepsini de öneririm. Özeliklerinize göre W11 tavsiye ederim.

W11

W10

Edited by kadetti
  • Like 1

Windows 11 için Yeni Not Defteri, Windows insiderlara dağıtılıyor

Spoiler

Duyurusu :

Merhaba Windows Insider'lar, bugün Windows 11 için yeniden tasarlanan Not Defteri'ni Geliştirme Kanalındaki tüm Windows Insider'lara sunmaya başlıyoruz.

Hepinize, topluluğun beğeneceğini düşündüğümüz bir dizi değişikliği içeren yeniden tasarlanmış Windows 11 Not Defteri'ni tanıtmaktan büyük heyecan duyuyoruz! İlk olarak, yuvarlatılmış köşeler, Mika ve daha fazlası dahil olmak üzere Windows 11'in yeni görsel tasarımıyla uyumlu, tamamen güncellenmiş bir kullanıcı arayüzü göreceksiniz. Günlük iş akışlarınızın çoğu için Not Defteri'nin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bu nedenle klasik uygulamadaki bu modern dönüşü taze ama tanıdık hissetmek için tasarladık.

Windows 11 için hafif temayla yeniden tasarlanmış Not Defteri.

En sevdiğimiz yeni özellik karanlık mod. Bu, topluluk tarafından en çok sorulan sorulardan biri oldu ve umarız siz de bu muhteşem yeni temayı bizim kadar seversiniz. Varsayılan olarak, Not Defteri, sistem tema tercihlerinize uyum sağlar, ancak bu seçeneği, yazı tipi seçenekleri için de yeni ana sayfa olan yepyeni ayarlar sayfasında kendiniz değiştirebilirsiniz.

Tamamen yeni karanlık temada Windows 11 için yeniden tasarlanmış Not Defteri.

Daha üretken olmanıza yardımcı olmak için, yeniden tasarlanmış bir bul ve değiştir deneyimi sunuyoruz ve ayrıca çok düzeyli geri alma desteği ekliyoruz - başka bir üst düzey topluluk özelliği isteği.

Windows 11'de Not Defteri için yeniden tasarlanmış bul ve değiştir deneyimi.

Verimlilik, performans ve güvenilirlik Notepad'de çok önemlidir. Notepad'i iş akışlarınıza nasıl dahil ettiğinize bakılmaksızın, Notepad'in bu alanlarda mükemmel olmaya devam etmesini sağlayacağız. Bugün yayınladığımız önizleme sürümünde, gelecekteki güncellemelerde ele alacağımız bir dizi bilinen sorun var. Buna, farklı giriş dilleri arasında geçiş yaparken veya Japonca IME kullanırken klavye erişim tuşları kullanımını etkileyen sorunlar dahildir ve belirli koşullar altında, metni seçmek için üst karakter tuşunu kullanırken veya kaydırma yaparken beklenmeyen davranışlar fark edebilirsiniz. Ayrıca çok büyük dosyaları açarken performansı iyileştirmeye devam ediyoruz.

Yeniden tasarlanan Not Defteri deneyimi hakkında geri bildiriminizi almak isteriz, bu nedenle lütfen önerilerinizi 

paylaşın  .

Teşekkürler,
Dave Grochocki, Baş Program Yöneticisi Lideri – Windows Gelen Kutusu Uygulamaları

Karanlık mod gerçekten hoş olmuş.

Arkadaşlar iki faklı bilgisayara farklı ISO'laran (orjinal ve modifiye) Windows 11 kurdum. Ama ikisinde de "Bazı ayarlar sistem yöneticiniz tarafından yönetilir" ve "Bazı ayarlar kuruluşunuz tarafından yönetilir" gibi uyarılar çıkarak sistemde değişiklikler yapamıyorum izin vermiyor, pasif geliyor.

Nete çok araştırdım, register ayarları kullanıcı yetkilendirme ayarlar hiçbiri işe yaramadı. Windows 11 de böyle bir sorunla karşılaşıp çözüm sağlayabilen varmı ?

Teşekkür ederim.