Jump to content

Windows 7 Ye Geçmeyin çağrısı!

vistaarda

Recommended Posts

Free Software Foundation ya da kısaca FSF, Windows 7'ye ve Microsoft'a karşı harekete geçti. IT alanında karar alanları hedefleyen hareket, Windows 7'ye geçişin gerçekleşmesini istemiyor.

FSF en büyük şirketler listersindeki 500 şirketten 499'una mektup yollayarak, Windows 7'ye geçişin Microsoft'a bağımlılığı arttıracağı konusunda uyardı. Aternatif olarak GNU/Linux kullanmalarını önerdi. Bu mesajın yollanmadığı şirket mi? Tabii ki bu Microsoft'tu.

FSF Windows7sins.org adlı bir site açtı. FSF'nin üzerinde durduğu noktalar basit: "Microsoft tekel oluşturuyor. Yeni işletim sistemine geçerseniz Microsoft'a destek olacak de Microsoft'a muhtaç olduğunuz bir kısır döngü yaratacaksınız. Oysa açık kaynak kodlu işletim sistemleriyle bağımsızsınız, üçüncü parti firmalar yazılım geliştirip teknik destek sağlayabilir. Sayısız ücretsiz uygulama cabası! Ayrıca Windows Genuine Advantage'ın sabit diski tarayarak kullanıcı gizliliğini ihlal ediyor."

Peki büyük firmalar ne düşünüyor?

Elbette ilk 500'deki şirketler, sistemlerinde devamlılıktan yana, üstelik teknik desteği Microsoft gibi dev bir şirketten almak da duydukları güveni arttırıyor. İşte bu yüzden büyük şirketlerin Microsoft'tan ve Windows'tan vazgeçmesi çok zor görünüyor.

Ancak FSF'nin bu çabası sayesinde iki nokta şirketlerin nazarı dikkatini celbediyor: destek ve fiyat. Yeni Windows sürümleriyle beraber eski sürümlerin desteğinin bitmesi ve arasında pek az özellik farkı bulunan Windows 7 sürümleri arasındaki fiyat farkları şirketleri hiç memnun etmiyor.

Büyük şirketler bu iki noktadan yola çıkarak Microsoft'la biraz daha sıkı pazarlık ederek, Windows 7'ye geçişi daha ucuza mal edebilirler ve belki de teknik destek süresi konusunda uzun antlaşmalara imza atabilirler.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?FSF mi haklı büyük şirketler mi?

kaynak:chip.com.tr

hiçbir işletim sistemi maalesef ms in verdiği güvenliği vermiyor kullanıcılarına.FSF haklı ama şahsen ben açık kaynak işletim sistemlerine karşı soğuğum.Linux ve türevlerini hariç tutarsak geriye mac os kalıyor ama hakkında edindiğim kısıtlı bilgi,mac os hakkındaki tüm sorularıma cevap vermiyor..forumlarda yeteri kadar konu ve destek sayfaları da ayrılmıyor Mac os'a

hiçbir işletim sistemi maalesef ms in verdiği güvenliği vermiyor kullanıcılarına.FSF haklı ama şahsen ben açık kaynak işletim sistemlerine karşı soğuğum.Linux ve türevlerini hariç tutarsak geriye mac os kalıyor ama hakkında edindiğim kısıtlı bilgi,tüm sorularıma cevap vermiyor..forumlarda yeteri kadar konu ve destek sayfaları da ayrılmıyor Mac os'a

windows 7 rc3 yükledim dün,şu an gıkını çıkarmadı.başlığı gördüğümde önemli birşey zannettim.sadece sizlerin de fikirinizi almak istedim.Saygılarımla.

hiçbir işletim sistemi maalesef ms in verdiği güvenliği vermiyor kullanıcılarına.FSF haklı ama şahsen ben açık kaynak işletim sistemlerine karşı soğuğum.Linux ve türevlerini hariç tutarsak geriye mac os kalıyor ama hakkında edindiğim kısıtlı bilgi,mac os hakkındaki tüm sorularıma cevap vermiyor..forumlarda yeteri kadar konu ve destek sayfaları da ayrılmıyor Mac os'a

Ben Linux hayranı değilim ama MS güvenli değil.İnternette araştırırsanız en güvenli işletim sisteminin ubuntu olduğunu görürsünüz

Arkadaşlar sizler kişisel kullanıcısınız.Şirket yada vb kuruluşlar değil.Madem o kadar güvenliğe düşkünsünüz.güvenlik elemani alin. ;)

Yani nedir bu sizin güvenlik düşkünlüğünüz.bu zamana kadar windows kullandım bişey olmadi.

Ben Linux hayranı değilim ama MS güvenli değil.İnternette araştırırsanız en güvenli işletim sisteminin ubuntu olduğunu görürsünüz

kesin şu aptal güvenli sistem muhabbetini.her sistem virüs kapar.sadece kapma oranı az veya fazladır.her sistemde muhakkak bir anti-virus bulunmalıdır.saygılarımla.

Arkadaşlar sizler kişisel kullanıcısınız.Şirket yada vb kuruluşlar değil.Madem o kadar güvenliğe düşkünsünüz.güvenlik elemani alin.

Yani nedir bu sizin güvenlik düşkünlüğünüz.bu zamana kadar windows kullandım bişey olmadi.

senin bu dediğinle "bugüne kadar her dışarı çıktığımda evimin kapısını açık bıraktım,hiçbişi olmadı" demek arasında hiçbi fark yok tosunum:)

kesin şu aptal güvenli sistem muhabbetini.her sistem virüs kapar.sadece kapma oranı az veya fazladır.her sistemde muhakkak bir anti-virus bulunmalıdır.saygılarımla.

Ben linux hayranı değilim dedim zaten kendim vista kullanıyorum.Gerçek ama linux - ubuntu daha güvenli ister bunun gerekçesini popüler olmadığı için linux a göre virüs yazılmaması diye ister açık kaynak kodlu diye gösterin ama bu bi gerçek linuxta anti virüs e ihtiyaç bile duymazsınız.Büyütmeye gerek yok bence aptal güvenli sistem muhabbeti yapmıyorum arkadaş en güvenilir sistem windows demiş windows anti-virüs ve güvenlik açığı yamalarıyla hayatta o yüzden dedim.

Sistemleri zor duruma düşüren güvenlik açıkları ve bu açıkları kullanarak saldırı yapan kişiler öyle gelişigüzel saldırılar yapmazlar. Önce hedef belirlenir, sonra saldırılacak hedef hakkında bilgi toplanır, en son saldırı yapılır. Sizce biz ve bizim gibi kullanıcılar hakkında kim saldırı planı yaparda sizteme sızar ve bilgi çalar :) Siz olası virüs ve benzeri tehditler için antivirüs veritabanını güncel tutun, gerisi teferrüat olacaktır. Son olarak Linux çok güvenli diyen arkadaşlar için birkaç sözüm olacak. Günün birinde dünya genelinde büyük firmalar MS ürünlerinden vazgeçip Linux türevlerini kullanmaya karar verirse o zaman MS ürünleri daha güvenli sistemler olarak kabul görecek. Çünkü virüsler, trojenler v.s. Linux tabanlı sistemler için yazılacak :)

siz üretileni kullanmaya bakın.bırakın şirketler birbirini yesin.güvenlik olarak benim bankam veya icat ettiğim gizli bir üretimim yok.renkli sayfalar dışında.onuda internetin her aşamasında görürsünüz zaten. :) saygılar :)

linux kullanmak windows sürümlerini kullanan biri için fransızca gibi gelir :) bugüne kadar 98, xp , vista vs .. sürümler kullandığımızdan linux çok ters geliyor aralarında pek bir ortak nokta yok ev kullanıcılarına pek hitap ettiğini sanmıyorum.

Hayır yaw Linux kullananlar sandığınız kadar az değil, ben hemen hemen tüm Linux türevlerini kullandım ve dünyada azımsanmayacak kadar çok Linux kullanan insan var. Linux'un tehditlere karşı güvenli olmasının nedeni dosyalama sisteminin farklı olmasındandır. Linux EXT3, EXT4 gibi dosyalama sistemi kullanır, Windows ise NTFS ve FAT32 diye bilinen dosyalama sistemlerini kullanır. NTFS veya FAT32 gibi sistemler için yazılan zararlı yazılımlar EXT3 dosya sisteminde donmuş gibi kalır :) çünkü sistem dosya isimleri ve yolları çok farklıdır.

Linux Kullanıcı Sayısı Dediğiniz Gibi Okadarda Az Değil Fakat MS'yi Yakalamsı İçin Daha Çok Ekmek Yemesi Lazım.. Örneğin MS'den Beleş Windows CD si İstedim Dedim Üniversite Öğrencisiyim Master Yapıyorum Araştırmalarım İçin Orjinal Windows Üzerinden Gideceğim Temin Edecek Param Yok Yollıyabilirmisiniz Die... Cevap Yazmadılar... Ubuntu'dan İstedim Yolladılar :)

dünyanın en iyi casusu windows.

dünyanın en güvenli sisitemi ubuntu.

dünyanın en büyük tekeli microsoft.

dünyanın en büyük salağı bill gates.

dünyanın en iyi saz ekibi microsftun salak mühendisleri.

dünyanın en mal sistemi tabiki windows.

açıkçası.mecburen hiç sağlam olmayan ve içinde binlerce casus barındıran bir sistem kullanıyoruz.sebeb.birçok oyun ve yazılım hatta %90 ı win uyumlu.bu tekeli yıkmk lazım bence.

win 7, 8, 9, .... fark etmez windows her zaman açık vermeye mahkum dostum. Neden diye soracak olursan;

1 kul yapımı olması,

2 karşısında çok fazla bilginin para ile satılmaması gerektiğine inanan insan olması,

3 tekel oluşturma sevdası yüzünden tepkileri üzerine çekmesi,

.

.

.

bu liste uzar gider :)

@vistaarda kardeşim, hayatının hangi dilimine aldın Linux'u da bu kadar kesin yargılar ortaya atabiliyorsun?

ben 10 yıldan fazladır bilgisayarla haşır neşirim, 7-8 yıldan fazladır bilgisayara aşırı bir merakın var ve 3 yıldır düzenli olarak bilgisayar-internet ağı içinde yaşıyorum.

2 sene önce sırf mecburiyetten (sistem bilgilerimi kurtarmak için) Ubuntu LiveCD kullandım ve o gün bu gündür Linux diğer sistemlerden daha iyidir diye bas bas bağırıyorum :dribble:

Niye Mi?

* daha az tercih edildiği ve/veya açık kaynak kodlu olduğu için yaptığı-girdiği bütün komutları notkası virgülüne görebiliyorsun.

* (Profesyonel kullanıcıları) artık görselliğin hiçbir önemi yok. Sadece bizim gibi ev kullanıcıları için önemli aero muhabbeti fln :dribble: sen hangi işyeri bilgisayarında WindowBlinds kurulu gördün :)

* "aptal güvenlik mevzusu"na gelince :dribble: kim ne derse desin Linux Tabanlı sistemler MS ve MacOS tan kat be kat daha güvenlidir. Açıka kaynak kodlu olmasına rağmen. Bu testlerle ispatlanmıştır, benim anlatmak için kasmama gerek yok.

Microsoft Neden tercih ediliyor dersen:

* Başta oyuncular için; oyunların nerdeyse tamamı (java destekli) C++ ile yazılıyor ve Windows'un (XPden sonraki sürümleri) kendisi de c++ ile yazıldığından çalıştırmasında sorun olmuyor. DirectX vs cabası.

* Ev Kullanıcıları için; sen de görmüşsündür, ev kullanıcılarının çoğu MSN açmak ve internette gezmek dışında pek bişey yapmazlar, çok çok arada sırada Ofis kullanırlar. e bu adamlar için sistemin açık kaynak olup olmamasının bir önemi yok.

+1: Özellikle Windows95ten sonra bilgisayar dünyası yeniden şekillendi. Artık HDD diye bir kavramdan söz edilir oldu. Stabil işletim sistemleri... Bilgisayarın bulunuşundan sonra belki de en büyük adım. ve bu adımı UNIX den önce yapmanın haklı başarısı var Microsoft'ta... Hatta öyle ki Linux'un bazı sürümleri hala kurmadan kullanılıyor ve kullanıma ihtiyaç duymuyor. Bir ev kullanucusu Kişiselleştirdiği (belgelerim, müziğim cartım curtum) bilgilerini her yeniden başlatışında yeniden ayarlamaktansa kurulu sisteme terfiyi tetcih ediyorlar :D

* Kişiselleştirme dedik; Aslında Linux tabanlı sistemler de kişiselleştirilebiliyor (hatta nispeten Windowstan daha fazla))Pardus ve Ubuntu için konuşuyorum) Ama en sorunsuzu ve en kolay kullanılırlık Windows ta.

* Kullanılabilirlik; Windowsta acemi kullanıcılar hedef alınmıştır. "birkaç tıkla işimi halledeyim" düşüncesindedir kullanıcılar. Ama linux biraz daha karışıktır, ve dediğim gibi biraz da uzmanlık gerektirir.

....

daha çok sebep sayabilirim kıyaslama için ama özet geçmek gerekirse bunları söyleyebilirim.

Şirket sahiplerinin Windowsu kullanması için hiçbir mantıklı sebebi yok aslında (ASP.NET tabanlı web sayfaları dışında; ki zaten çoğu görselliğe hitap ediyor) Şahsen benim bir şirketim olsa Kesinlikle Ubuntu kullandırırdım. Hem parasal yönden hem de güvenlik vs yönünden

Alışkanlıklarımızdan vazgeçemediğimiz için bu kadar soğuk davranıyoruz Linuxa aslında. ama objektif olmak gerekirse Windows 7 olmasaydı Microsoft 2 seneye kepenklerini indirirdi...

Ve şunu hep söylerim; Linux DiretX tabanına %10 uyumluluk versin, Windowsun yüzüne dahi bakmam :)

senin bu dediğinle "bugüne kadar her dışarı çıktığımda evimin kapısını açık bıraktım,hiçbişi olmadı" demek arasında hiçbi fark yok tosunum:)

Tosunumyanlış benzetme yaptin olmadı o :)

Kapici evimin kapisi yapar ama kilidini takmaz.Bende gider kaliteli kilit alir takarim :)

anladın mı tosunum.Benzetme bu.

linux mac gibi sistemlerde program desteği çok az neredeyse yok..

oyun oynucam oynuyamiyorum.google da bi arama yapsam program için hemen tak windowsunu buluyorum..

napayim şunu bunu desteklemeyen sistemi ? ben istediğim oyunu istediğim programi kuramicaksam istediği kadar güvenlik elemani diksin başina.kullanmam haci..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...