Jump to content

Windows 10 - Boot Failed Hatası

Semih5555
 Share

Go to solution Solved by amd_turkey,

Recommended Posts

Merhaba.

HP Pavilion x2 laptopum var, bir süredir kenarda duruyordu. Format atıp arada birkaç iş için kullanayım dedim ama ne denediysem deneyeyim sürekli aynı hatayı aldım.

• Bios güncelledim,
  • Farklı USB'ler denedim.
  • Farklı Windows sürümleri denedim,
  • Rufus'tan MBR ve GPT olarak Windows oluşturup denedim,
  • Bios'tan Secure Boot özelliğini kapatıp denedim. (Bios menüsünde Legacy Boot seçeneği yok.)

Ne yapabilirim? İnternette net bilgi bulamadım.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar.

1.png

1. İhtimal bios içerisinde usb boot disabled ayarlı olabilir.

2. olarak default factory settings yapıp save and exit yaparsanız garanti olur

3. sistem açılırken devamlı esc ye bas çek yapın hp pavilion serisinde menü geliyordur sanırım oradan f9 diye hatırlıyorum boot kısayoluna bastığınızda hala boot aygıtını göremiyorsanız farklı usb girişlerinde aynı işlemi yapın.

tüm herşeye rağmen yapamazsanız dvd medya oluşturup windows kurun driverları tanıtınca herhangi bir usb porttan aksiyon alamazsanız anakarttaki çip set sizlere ömür. Çünkü usb portların, touch pad gibi yerlerin voltajları ile dataları oradan geçmektedir

Semih5555, 3 saat önce yazdı:

Merhaba.

HP Pavilion x2 laptopum var, bir süredir kenarda duruyordu. Format atıp arada birkaç iş için kullanayım dedim ama ne denediysem deneyeyim sürekli aynı hatayı aldım.

• Bios güncelledim,
  • Farklı USB'ler denedim.
  • Farklı Windows sürümleri denedim,
  • Rufus'tan MBR ve GPT olarak Windows oluşturup denedim,
  • Bios'tan Secure Boot özelliğini kapatıp denedim. (Bios menüsünde Legacy Boot seçeneği yok.)

Ne yapabilirim? İnternette net bilgi bulamadım.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler, iyi akşamlar.

Please register to see this content.

Kardes öncelikle Bios menüsüne girebiliyormusun o önemli... Bu HDD den de kaynaklanabilir... Acilis sistem dosyalarini bulamiyor.. HDD nin  IDE /  SATA  yada AHCI  ayarindan da kaynaklanabilir.. Oradaki hata windowsla ilgili degil yani anlayacagin oradaki hata Donanimsal bir hata... Yükleme aygiti bulunamiyor ...

Edited by TOLGAHAN5

Senkron2, 1 saat önce yazdı:

1. İhtimal bios içerisinde usb boot disabled ayarlı olabilir.

2. olarak default factory settings yapıp save and exit yaparsanız garanti olur

3. sistem açılırken devamlı esc ye bas çek yapın hp pavilion serisinde menü geliyordur sanırım oradan f9 diye hatırlıyorum boot kısayoluna bastığınızda hala boot aygıtını göremiyorsanız farklı usb girişlerinde aynı işlemi yapın.

tüm herşeye rağmen yapamazsanız dvd medya oluşturup windows kurun driverları tanıtınca herhangi bir usb porttan aksiyon alamazsanız anakarttaki çip set sizlere ömür. Çünkü usb portların, touch pad gibi yerlerin voltajları ile dataları oradan geçmektedir

Bios ayarlarında Usb Boot Disabled diye bir ayar yok hocam. Tüm Bios'u kontrol ettim. F9'a basıp boot ayarlarına geldiğimde USB'ye ve içindeki dosyalara ulaşabiliyorum. Ulaştığımda bootmsgr.efi (isim yanlış olabilir) seçtiğimde yine aynı hatayı alıyorum.

TOLGAHAN5, 1 saat önce yazdı:

Kardes öncelikle Bios menüsüne girebiliyormusun o önemli... Bu HDD den de kaynaklanabilir... Acilis sistem dosyalarini bulamiyor.. HDD nin  IDE /  SATA  yada AHCI  ayarindan da kaynaklanabilir.. Oradaki hata windowsla ilgili degil yani anlayacagin oradaki hata Donanimsal bir hata... Yükleme aygiti bulunamiyor ...

MesutÖzil, Bir saat önce yazdı:

Bilgisayar boot edilebilir bir disk göremiyor. Bios ayarlarından hdd'ı ahci/raid moduna getirmen gerek, nasıl yapılacağına googledan bakabilirsin

F9'a basıp boot ayarlarına geldiğimde USB'ye ve içindeki dosyalara ulaşabiliyorum. Ulaştığımda bootmsgr.efi (isim yanlış olabilir) seçtiğimde yine aynı hatayı alıyorum. Bu noktada aygıt bulunuyor olabilir mi?

Edited by Semih5555

Semih5555, 1 saat önce yazdı:

Bios ayarlarında Usb Boot Disabled diye bir ayar yok hocam. Tüm Bios'u kontrol ettim. F9'a basıp boot ayarlarına geldiğimde USB'ye ve içindeki dosyalara ulaşabiliyorum. Ulaştığımda bootmsgr.efi (isim yanlış olabilir) seçtiğimde yine aynı hatayı alıyorum.

F9'a basıp boot ayarlarına geldiğimde USB'ye ve içindeki dosyalara ulaşabiliyorum. Ulaştığımda bootmsgr.efi (isim yanlış olabilir) seçtiğimde yine aynı hatayı alıyorum. Bu noktada aygıt bulunuyor olabilir mi?

Evet aygit yani USB yi görebiliyorsun ama usb den yükleme yaptiginda yükleme yeri senin HDD olacaktir. Yani demek istedigim yüklemeye baslayabilmesi icin Bilgisayarinin HDD yi tanimasi lazim ve nerede oldugunu bilmesi lazim (Hangi kanalda) yükleme bittigindede oradan baslamasi gerekiyor.. Sana bir soru Yüklemeye hic baslayabiliyormusun yoksa hic yükleyemiyormusun...

TOLGAHAN5, 4 dakika önce yazdı:

Evet aygit yani USB yi görebiliyorsun ama usb den yükleme yaptiginda yükleme yeri senin HDD olacaktir. Yani demek istedigim yüklemeye baslayabilmesi icin Bilgisayarinin HDD yi tanimasi lazim ve nerede oldugunu bilmesi lazim (Hangi kanalda) yükleme bittigindede oradan baslamasi gerekiyor.. Sana bir soru Yüklemeye hic baslayabiliyormusun yoksa hic yükleyemiyormusun...

Hiç başlayamıyorum. Boot edemeden bu hatayı alıyorum.

TOLGAHAN5, 12 dakika önce yazdı:

Bios un uefi mi legacy mi acaba

Bios'ta Legacy seçeneği yok. Zaten seçenekler de çok kısıtlı.

Bios'u en güncel sürüme güncellememe rağmen bu seçenekler bende gözükmüyor.

Edited by Semih5555

Semih5555, 17 dakika önce yazdı:

Bios'ta Legacy seçeneği yok. Zaten seçenekler de çok kısıtlı.

Bios'u en güncel sürüme güncellememe rağmen bu seçenekler bende gözükmüyor.

Bazi ayarlara ulasabilmen icin Bir üst menüdeki ayarlari acman gerekiyor.. Onlara ancak böyle ulasabilirsin kontrol et ...

hdd de bozuk değil biosunu güncellediğin için uefi moda dönmüş artık bu sürümde legacy kullanamazsın.

2 seçeneğin var sanal PE de açıp bir önceki bios sürümüne dönebilirsin. Ya da acronis disk gibi araçlarla açıp diski tamamen gpt üzerinden sıfırlaman lazım.Sıfırlayıp kuruluma hazır hale getireceksin.Diskpartta yapabilirsin.

Ayrıca biosu EĞER sorun yaşamıyorsanız asla güncellemeyin. Bios diğer donanımlara benzemez.

Hiçbir çare bulamazsan da bios pilini çıkar 5 dk ama bu çok dikkat isteyen birazda uzmanlık isteyen bir konu risk alarak yap ama bunu son çare olarak düşün.Yapmamaya gayret et.

• Thanks 2

AdemYakups, 7 dakika önce yazdı:

hdd de bozuk değil biosunu güncellediğin için uefi moda dönmüş artık bu sürümde legacy kullanamazsın.

2 seçeneğin var sanal PE de açıp bir önceki bios sürümüne dönebilirsin. Ya da acronis disk gibi araçlarla açıp diski tamamen gpt üzerinden sıfırlaman lazım.Sıfırlayıp kuruluma hazır hale getireceksin.Diskpartta yapabilirsin.

Ayrıca biosu EĞER sorun yaşamıyorsanız asla güncellemeyin. Bios diğer donanımlara benzemez.

Hiçbir çare bulamazsan da bios pilini çıkar 5 dk ama bu çok dikkat isteyen birazda uzmanlık isteyen bir konu risk alarak yap ama bunu son çare olarak düşün.Yapmamaya gayret et.

Tamam ama arkadas uefi modda da yükleme yapamiyor. Rufus ile uefi moda göre yani yeni sisteme görede USB hazirlamis ama ne yazik ki yükleme yapamamis.. Bence usb den nasil boot yapilacagini tam kavramis degil. Zaten egerki usb den boot yapamiyorsa sanal PE ye nasil girecek. Önyüklenebilir bir CD bile hazirlasa boot menüsünden onu secmesi gerekiyor.. Zaten USB den boot yapabilse HDD yi formatlayabilir..

Bios pilini cikarmasininda bir anlami yok. Cünkü Bios pilini cikarmasi bir önceki sürüme geri yüklemeyecektir. Sadece su anki sürümün ayarlarini sofirlayacaktir yani bir anlami yok. onu F9 tusuylada yapabilir..

Edited by TOLGAHAN5

TOLGAHAN5, 23 saat önce yazdı:

Tamam ama arkadas uefi modda da yükleme yapamiyor. Rufus ile uefi moda göre yani yeni sisteme görede USB hazirlamis ama ne yazik ki yükleme yapamamis.. Bence usb den nasil boot yapilacagini tam kavramis degil. Zaten egerki usb den boot yapamiyorsa sanal PE ye nasil girecek. Önyüklenebilir bir CD bile hazirlasa boot menüsünden onu secmesi gerekiyor.. Zaten USB den boot yapabilse HDD yi formatlayabilir..

Bios pilini cikarmasininda bir anlami yok. Cünkü Bios pilini cikarmasi bir önceki sürüme geri yüklemeyecektir. Sadece su anki sürümün ayarlarini sofirlayacaktir yani bir anlami yok. onu F9 tusuylada yapabilir..

Hocam USB'den daha önce defalarca belki de yüzlerce kez boot yaptım, Windows yükledim. O konuda problem yok, her şeyi gayet düzgün yaptığıma da eminim.

Bende acer 573g var. Uefi

Ssd yanı sıra, dvd yuvasına 2.5 hdd taktım

Sorun şu, sistem dvd yuvasına takılan 2.5 hdd yi biosta hdd olarak görmüyor.

Aynı olmasa da yakın sorun.. Ssd den açılırsa dvd yuvasına takılan hdd görüyorum, fakat bios ta görmediğim için ondan başlatamıyordum.

Ventoy da bahsettiğim yöntemle sorunu aşmıştım. İnşallah sizde de işe yarar

amd_turkey, 1 saat önce yazdı:

Bende acer 573g var. Uefi

Ssd yanı sıra, dvd yuvasına 2.5 hdd taktım

Sorun şu, sistem dvd yuvasına takılan 2.5 hdd yi biosta hdd olarak görmüyor.

Aynı olmasa da yakın sorun.. Ssd den açılırsa dvd yuvasına takılan hdd görüyorum, fakat bios ta görmediğim için ondan başlatamıyordum.

Ventoy da bahsettiğim yöntemle sorunu aşmıştım. İnşallah sizde de işe yarar

Ventoy'u indirip, USB'yi seçip Install yaptıktan sonra direkt ISO dosyasını mı atıyoruz USB'ye?

Harddiske önceden uefi kurulum yaptınız varsayıyorum.

Ventoy u usb ye kurun.

Bios tan usb den açılacak şekilde ayarlayın.

Zaten ventoy arayüzü ile açılacak.

Ordan f4e basıp search and boot

. Diye başlayan yere tıklayarak devam edin.

• Like 1

amd_turkey, 25.11.2021 - 00:26 yazdı:

Harddiske önceden uefi kurulum yaptınız varsayıyorum.

Ventoy u usb ye kurun.

Bios tan usb den açılacak şekilde ayarlayın.

Zaten ventoy arayüzü ile açılacak.

Ordan f4e basıp search and boot

. Diye başlayan yere tıklayarak devam edin.

Halihazırda yüklü olan Windows'u ben yüklemedim, fabrika çıkışı yüklü gelen Windows var içerisinde.
Şu an Windows ISO'sunu USB'ye atıyorum, birazdan denemiş olurum.

Hocam çok teşekkür ediyorum, evet şimdi Boot etmeyi başardım.

Ancak x64 UEFI bulunamadı diye bir hata aldım, bilgisayarda 2 GB Ram olduğu için 32 bit bir sistem yüklemeyi denemiştim. Sanırım bilgisayar kabul etmedi, bunu tam olarak anlayabilmiş değilim, aynı sorunu yaşayanlardan 32 bit yüklenemediğini yazanlar olmuştu. Emin olamadım açıkçası.

Şimdi 64 bit bir sistem indirip deneyeceğim, sanırım bu sefer olacak.