Jump to content

Ppvw(fidye) Virüs Hakkında

güvenali
 Share

Recommended Posts

iyi akşamlar

kullandığım  pc ye ppvw isimli bir virüs bulaştı bütün dosyaların eklentsini değişip  dosya içeriğini bozmuştur bunun çözümü için 490usd  ücret istmekteler varmı bunun çözümü

pc de şuan virüs gözükmüyor bi kaç anti virüsle temizlik yaptım ama dosyalar düzelmedi

• Confused 1
  • Sad 1

Maalesef bende aynı sorunla karşı karşıyayım 

güvenali, 01.11.2023 - 21:04 yazdı:

iyi akşamlar

kullandığım  pc ye ppvw isimli bir virüs bulaştı bütün dosyaların eklentsini değişip  dosya içeriğini bozmuştur bunun çözümü için 490usd  ücret istmekteler varmı bunun çözümü

pc de şuan virüs gözükmüyor bi kaç anti virüsle temizlik yaptım ama dosyalar düzelmedi

Geçmiş olsun kardeşim yukarıdaki uygulamayı yapacağım umuyorum yardımcı olur 

• Like 1

Bu benimde başıma geldi. Hatırlamadığım bir siteden exe dosyası indirmiştim (Buradan Fidye virusu Bulaştı) ve hatırladığım güvenilir bildiğim bir siteden linke tıklamıştım (Buradan Rat Yedim) Ne yaptıysam Olmadı virus ü sildim Tüm elimdeki şifreleri ve mail adreslerini  değiştirdim ancak şifrelenen dosyaları dönüştüremedim. Bu nedenle arkadaşların dediği gibi Belirli, zamanlarda mutlaka Harici USB veya HDD SSD kullanarak yedek almak gerek. Ben akıllandım her 7 veya 10 günde bir yedek alıyorum. Güncel Paralı aldığım 2023 Antivirus Kullanıyorum. malum sitelere girmiyorum girsemnde VPN kullanıyorum çünki 10 linkin 9 u reklamlı ve yönlendirmeli .İndirdiğim dosyalara dikkat ediyorum (İDM bazen zorla ek dosya indirmek ister aman dikkat)Bilmediğim sitelere Gerçek VPN (aşağıdaki Linki Kontrol Ediniz) kullanıyorum. Bimediğim katılımsız program kullanmıyorum veya bilmediğim sitelerden İşletim sistemi veya program indirmiyorum.RAT Yememek için Google Chrome veya firefox'ta şifrelerimi kayıt etmiyorum  Reklam engelleyicisi Kullanıyorum. Gibi gibi Şeyler yapıyorum. Halen Dikkat ediyorum ve halen korkuyorum.Çünki bana pahalıya patladı.

Her VPN VPN değildir.

Please register to see this content.

Edited by bynec
  • Like 2
  • Sad 1

Tarayıcılardaki çıkan spamlardan bulaşıyor bende böyle bulaştı. Allah'tan yedek hddlerimde vardı . Bunlara çözüm yok . her zaman hddlerinizi yedekde tutun . Birde her çıkan spamlara dikkat ediniz 

• Like 2

güvenali, 01.11.2023 - 21:04 yazdı:

iyi akşamlar

arkadaşım geçmiş olsun benimde başıma geldi fidye virüsü bulaştı harici hdd olmadığı için verilerim gitti temiz format sonrası elinde veriler varsa önceden virüslü bile olsa sil Adguard Premium kur her siteden spam virüs gelmez linki:  indirme linki: 

indir ingilizce kurulur masaüstü gelince menüden türkçe olur 160 gün lisanslar otomatik sonrası Add Trial Adguard lisans yenilersin fidye virüsüne çözüm bu güvendiğin sitelerden film müzik veri indir 

• Like 1

Live kurulumsuz çalışan bir linux işletim sistemiyle sistemi açarak uzantıları değişmiş olan dosyalara bakmak gerekli. Virüs windows üzerinde etkin olduğundan linux üzerinde çalışmayacaktır virüs. Bu bakımdan linux mint gibi bir sistem indirip ventoy veya rufusla yazdırıp usbdiske boot ederek sistemi başlatarak iyice kontrol edin. Dosyalar açılıyorsa ve okunuyorsa eğer ki, yedeklerini ayrı bir diske alarak yedeklenebilir. Bol şanslar dilerim umarım kurtarırsınız dosyalarınızı.

Saygılarımla.

• Like 1

tentarm, 7 saat önce yazdı:

bu virüs çok mu trend olmaya başladı bugün benim 2 aylık bilgisayarıma da bulaştı başlık için net bir çözüm bulunabildi mi acaba. Format atmak istemediğimden bir süre daha araştırmak istiyorum.

bu virüs yazılımı eskiden beri var çık güçlü bir hackerin yazılımınla yaptığı her ülkeden her ülkede bilgisayari olana kimsenin kiramadigi şifreleme sistemi ile virüs bulaşıyor çözümü antivirüsler değil virüsü temizler veriler program film müzik ne varsa kilitler para ister kılıfı açmaz virüsü antivirüs programı ile temizlik yapmak verilerin çoğu zaten kilitli silmek baştan temiz format atmak olur güvendiğin sitelerden izlemek indirmek bile olsa virüs spam reklam virüsü gelir çözümü antivirüsler değil adguard premium kurmak masaüstü ne adguard premium fidye yazılımı virüsune karşı çok güçlü program 

bu konu içinde araştırma yapmak iyi bilincli olmaktır çözüm yolu çok ama kalıci çözüm adguard premium kurmak olur çok güçlü antivirüs programları bile kendi virüs teşkil eder antivirüs kurdun kendi programını bile her programı virüs görür güvendiğin sitelerden indirdigin kurduğun izlediğin film diyelim internetten spam virüs reklam virüslerinden gelir adguard premium çözümü birde bilgisayarinda gizlilik ayarları çok önemli heryerden virüs saldırıya geçmek ister sen bunun olmaması için önlem Alican işlemciden sistemden kurduğun programlardan indirdigin herşeyde adguard premium kurduğunda reklam virüsü gelmez adguard premium bunun önüne geçiyor reklam virüsü gelmesine izin vermiyor olay bu 

• Like 2

güvenali, 2 saat önce yazdı:

15-20 yıllık işimle alakalı video pdf dosyaları yazılımlar arşivlerin  hepsi gitii pc ye format atmak zorunda kaldım  format attığım halde bi sıkıntı çıkarmı diye korkuyorum

elimde hiç bişey gelmiyor bela okumak dışında

arkadaşım korkmakta haklısın benim büyük arşivim gitti film programlar resimlerim şifrelerim gitti fidye yazlımı virüsü gelince herşeyi kilitledi sistemim çöktü format attım antivirüs programınla tarattım kalan virüs varmı diye binlerce doya sildim kilitli olduğu için korku nedir bilirim adguard masaüstüne kuarsan gizli ayarlar yaparsan tehlike olmaz geçmiş olsun bundan sonra yedek hdd kullan ben öyle yapıyorum daha dikkatli oluyorum 

güvenali, 2 saat önce yazdı:

15-20 yıllık işimle alakalı video pdf dosyaları yazılımlar arşivlerin  hepsi gitii pc ye format atmak zorunda kaldım  format attığım halde bi sıkıntı çıkarmı diye korkuyorum

elimde hiç bişey gelmiyor bela okumak dışında

işin gerçeği yurt dışında olan kim olduğu belli değil kendisini gizliyor virüslerini dünyanın heryerinde insanlara belirliyor kilit koyup binlerce dolar istiyor kiliti açıp açmayacağı meçhul sen format attın basit olmasın sistemin üzerinde kendi bildiğin nekadar gizlilik ayarlarını yap sistemden tarayacılardan islemciden virüs gelmesin ben kendi bilgisayarıma format attığımda format kısa sürüyor işlemler 6 saati, buluyor binlerce dosya var yerler var onlara karşı açık kapı bırakmıyorum editli mod lite sistem değil saf el değmemiş iso kullanıyorum kendi ayarlarımı kendim yapıyorum adguard premium kullan 

• Like 1

Aynı hatayaaa düşmemeniz için her zaman haricî HDD alıp yedeklemek. Madem çok önemli arşiviniz olacak bin TL haricî HDD alıp kafanız rahat olacak. Benim 32tb yedek HDD var.  Fidye virüsü bulaşmasindan çok alligoritma ya çevirdiği uzantılar adam a koyuyor. Format atsanız da gidenler gitti artık Kalan sağlar bizimdir 

• Like 3

bu tür fidye virüslerinin şifrelediği dosyayı çözmenin yolu yoktur. özel şifreleme algoritması yapıp dosya içeriğini şifreleyebilirler. hiçbir program ile brute-force bile yapamazsınız.

örneğin aşağıdaki sitede c# dili üzerinde rc4 algoritması ile dosya şifreleme kodları paylaşılmış, internette binlerce örnek var.

kısaca bu tür yazılımları yapması çok kolaydır, dikkatli olunması çok önem arz eder şirket bilgisayarlarına bulaşırsa zararlar çok büyük olur, para ödemeden asla çözemezsiniz. belki para ödesen bile dosyaların şifresini çözmeyebilir virüsü yapan şerefsizler. yakalanmamak için zaten kripto para kullanıyorlar ve bunlar yurtdışında yaşıyor geneli

Tavsiyem kişisel pc kullanımında Adguard + iyi biri antivirüs + harici disk ile arada sırada önemli dosyaların yedeğinin alınması. bilgisayara sürekli bağlı kullanmayacağınız disk olması daha iyi olur çünkü virüs yerseniz onları da şifreleyebilir. eğer bilgisayara takılı disk kullanacaksanız disk sürekli kullanımda değilse bitlocker ile şifreyebilirsiniz lazım olunca bitlocker şifresini çözersiniz bu da pratik olabilir.

geçmiş olsun.

Edited by Mixus
  • Like 1
  • Thanks 1

bozart, 04.11.2023 - 21:21 yazdı:

Üstad deneyen olmuş mu

ben ayrıntılı olarak hem disk kurtarma hem şifre çözücü program her ikisinde denedim maalesef olmuyor özellikle şifre çözücü son dürüm indirdim sayfayı takip edeceğim. 

ayrıca çok teknik olmamakla çözüm üretecek olursa yada çözüm konusunda nihayete erdiren olursa paylaşım yaparsa memnun olurum. Burada konular  ayrıntılı olarak ve güzel bir şekilde derinlemesine özetlenmiş maalesef bu ilk ve son olmayacak gibi dünyadan iyiler gibi kötülerde var benim çok fazla önemli bir datam gitmedi şükür fakat ben bu kişilere bunu yapan kişilere yakın zamanda bir felaketin allah tarafından gelmesini dua eder olacağım. 

ayrıca bir husus dikkatimi çekti 

buarada anladığım şifre çözümüne ilişkin paylaşım burada yapılacak yada buranın bu hususta bilgisi olacak ben dosyaları rar ile sıkıştırıp koydum bir kenara takip edeceğim senaryoma göre bunu yapan insan evladı bu yazılanları okuyacak baktı iş çıkmıyor  emsısof ve kişiyi takip etmenizi öneririm. 

Edited by semsibey
Düzen
  • Like 1

çernobil virüsü aklıma geldi, bulaşıp da hala açılamayan bilgisayarlar varmış, ben o zamalar daha bilgisayar kullanmıyordum ama söylentiler doğruysa bankacılık sistemi dahil biç çok bilgisayara çok zahiyat vermiş: bu virüs tipi de benzer sanırım...

• Like 1

Deep&Blue, 42 dakika önce yazdı:

çernobil virüsü aklıma geldi, bulaşıp da hala açılamayan bilgisayarlar varmış, ben o zamalar daha bilgisayar kullanmıyordum ama söylentiler doğruysa bankacılık sistemi dahil biç çok bilgisayara çok zahiyat vermiş: bu virüs tipi de benzer sanırım...

çernobil virüsü bombalı saldırıya denk gelen bilinçli yapılan bankaların paralarının hiç edildiği bir zamandı bu kadar kötü sonuç alacaklarını bilmiyorlardı biosu bile sildiren bir virüs yazdılar neyse her şey unutuldu gitti bu da ona benzer bişi önümüze bilinçli koyuluyor gibi hiçbir virüs programı bununla çalışma yapmıyor verilerinizin yedeğini tutun diyor anca ben bu zamana kadar virüs programı kullanma dım bir kere eset kurmuştum 1 ay olmadan pioner virüs yedim daha sonrada işim olmadı reklam engelleyici kurarım farlı siteye girip bişi indireceksem pe usb den cd den çalışan sistemli işleri hallederim aile resimleri kesinlikle harici diskte tutarım pc müzilker olur indirilenler lazım olmayıncada silierim hadi size kolay gelsin.

• Like 2