Jump to content

Hoş Geldiniz Açılış Ekranında Uzun Süre Bekleme Sorunu

juvanpix
 Share

Recommended Posts

laptobum son iki günden beri hoş geldiniz ekranında 5 dk kadar bekliyor. Öncesinde böyle bir sorun yoktu. şimdiye kadar temp klasörü hiç temizlememiştim bilmezdim temizledim ardından sonraki ilk açılışında biraz daha iyiydi fakat sonradan yine aynı oldu. disk temizleme de yaptım. ccleanr programı kullanıyordum uzun süredir kullanmıyorum güvensiz diye duyunca. Çözümü bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

windows 10 home sngle langue

Please register to see this content.
. Kapalıysa açıp bir de öyle deneyin. Başlangıçta çalışan program varsa sayısını azaltın yada kapatın. Çalıştıra msconfig yazarak, normal başlangıca ayarlayın yada ordaki ayarları kontrol edin.

94033899_nasl22.gif.022decc0a7b15520797991d701d80143.gif697600521_2024-1-610-52-40.jpg.ae0e32c0a442991a7ba523de06cf760c.jpg

Edited by cmlacla
  • Like 2

cmlacla, 7 saat önce yazdı:

. Kapalıysa açıp bir de öyle deneyin. Başlangıçta çalışan program varsa sayısını azaltın yada kapatın. Çalıştıra msconfig yazarak, normal başlangıca ayarlayın yada ordaki ayarları kontrol edin.

94033899_nasl22.gif.022decc0a7b15520797991d701d80143.gif697600521_2024-1-610-52-40.jpg.ae0e32c0a442991a7ba523de06cf760c.jpg

Hocam bir deneyeyim dönüş yaparım. Ek olarak ccleaner programı hiç eksik etmezdim sildim. Sizce kullanmalı mıyım 

Posted (edited)
cmlacla, 10 saat önce yazdı:

Hocam dediklerinizi yaptım şöyle bir şey oldu. Normal başlangıç seçiyorum kapat aç yapıyorum uzun sürüyor aynı ayara bakınca kendiliğinden seçmeli başlangıç oluyor. Pc de photoshop aftr effct vs. programları yüklüydü epeydir kullanmadım. Son kullanmamdan itibaren olmaya başladı gibi emin değilim tabi. 

Bir de Pc açılırken üç ışıktan ilki pwrre basınca açılıyor o normal, en sağdaki ise hoş geldiniz ekranında 6 dk bekledikten sonra masaüstü gelince yanıyor. Bir de hard disk aynı şekilde Cd alır gibi masaüstü gelince ses çıkarıyor. 

Edited by juvanpix

cmlacla, 40 dakika önce yazdı:

Böyle bir uygulamanın başlangıç yönetimi bölümünü deneyin. Ücretsiz hibit uninstaller, glary utilities vs....gibi

485114893_nasl22.gif.a154f121a90515877e62245c7b38ebe9.gif

Hocam bu uygulamada ne yapacağım. Hepsini devre dışı mı bırakacağım 

Microsoft girdilerini gizle tıklı olsun, gösterdiklerini değerlendirin. Açılmasına gerek duymadıklarınızdan tiki kaldırın. Hizmetler zamanlanmış görevler dahil. Ccleaner kullanmayın bence çöp.

Edited by cmlacla

Yazılımsal olma olasılıgı yüksek ama Sistem dosyaları yüklenirken olan hatalarda  depolama (hdd ssd) sorunlarından olur. Donanımınızı da kontrol edin.

• TornadoEffect changed the title to Hoş Geldiniz Açılış Ekranında Uzun Süre Bekleme Sorunu
shaolin, 8 saat önce yazdı:

Kulağınızla dinleyin göğsünden tıkır tıkır nefes alamıyormuş gibiyse değiştirin. 🤣

Program ile bakamaz mıyız. Bir de içerisindeki verileri nasıl alacağız. 

juvanpix, 4 saat önce yazdı:

Program ile bakamaz mıyız. Bir de içerisindeki verileri nasıl alacağız. 

Kendinize eziyet etmeyin. SSD mutlaka alın. Makineniz gözle görülür şekilde hızlanacak. Diskteki bilgileriniz ne kadar bilemiyorum. Harici harddisk ya da usbye yedek almanız lazım.

C'de Kullanıcılar klasöründe kullanıcı isminizi bulun. Onun içine girin. Genelde yedeklediğim Belgeler, Desktop(Masaüstü), İndirilenler, Resimler, Videolar klasörleridir.

Bunun dışında C'ye girince yanlışlıkla atılan kişisel dosyaların olduğu klasör varsa almanız lazım. C:\özel gibi mesela.

Programlarınız baştan zaten kurulacak. Özel bir uygulama varsa bilemem.

• Like 1

Herhangi bir PE yada Linux ile sistemi başlatıp, size lazım olanları tek tek harici diske, usbye yada kaldıysa cd, dvdlere yazacaksınız, sonra temiz format. Hdd hala iş görür daha hafif bir sistem kurun. Forumda çok var, harika çalışmalar. W10/8.1/8 gibi. Yada Linux kullanın sorun kalmaz. (ubuntu gibi ağır sistemler hariç, onların Windowstan farkı yok.)

Donma dediğimiz. Bellek yetersizken  okuma yazma oranı düşük hddlerin sanal bellek olarak kullanılması yada işlemcilerin hesaplarken, atıyorum 100 adım sonrasında sonuç 50 olacak diye öngörüp 100. adımda hesap sonucunun 125 olduğu zaman yaşanılan şeydir. Daha çok sebebler var...

Yeterli bellek, sağlam işlemci, devir hızı yüksek hdd yada ssd (kullandığımız belleklerin gb, tb seviyesine gelen ssd) olduktan sonra, bir de kullandığınız sistem donanımınıza uygunsa sorun kalmaz.

Her şey hız demek değildir. Kişiye göre değişir. Asıl konu cüzdanınızın büyüklüğü, cüzdanınız ne kadar para alabiliyorsa o kadar rahatsınız. Malum herkesin kesesi ayrı.

Mikropsoftun her seferinde yeni donanım almaya zorlayacak sistem geliştirmesinden, birşeyleri anlamak lazım. Yada Mac sadece kendi ürettiği donanımlara kurulmaya zorlaması gibi...Kocaman bir pazar ve bunlar tröst. Taşeronlarıyla bunları hesap edin dünyada...

cmlacla, 47 dakika önce yazdı:

Mikropsoftun her seferinde yeni donanım almaya zorlayacak sistem geliştirmesinden, birşeyleri anlamak lazım. Yada Mac sadece kendi ürettiği donanımlara kurulmaya zorlaması gibi...Kocaman bir pazar ve bunlar tröst. Taşeronlarıyla bunları hesap edin dünyada...

Sadece alıntıladığım cümlelerle ilgili olarak, bilgisayarla tanıştığım onca yıldan sonra, bu yaşımda öğrendiğim ve artık öyle kullandığım bir yol var... Orjilinal sitesinden, en güncel Orijinal Win10 ya da Win11 indirip, tüm güncellemeleri tamamen devre dışı bırakıp, sadece driver güncellemeleri açık bir şekilde kullanmak. Ve bundan sonrada böyle olacak. Öyle hızlı, öyle akıcı ve öyle stabil kalıyor ki. Bilmeyenler ve ille de güncelleme alacağım diyenler çok sonra anlayacak belki ama, sistemin en güncelini orijinal sitesinden indirdikten sonra herhangi bir güncelleme gerekmiyor, Windows Update kısmından. Bilgisayarda ne yapılırsa yapılsın, gerekli olan ve gerekli olduğu düşünülen her şey pc içerisinde var. Ve gerektiğinde, her şey kuruluyor... Net.fremawork tarzında programlar ise, Windows Update kapalı bile olsa, İsteğe bağlı özelliklerden kuruluyor. Mağaza güncellemeleri dahil. Önemli olan sadece, Hizmetlerden; Orchestrator hizmetini kapalı tutmak. Bu şekilde; Windows Update dışında diğer tüm update hizmetleri devam eder. 

Edited by va7eyla
  • Like 1

SSD var iken bir zorunluluktur. HDD her türlü kanser eder. Bir yemek yeseniz doğru düzgün 200 tl. 2 yemek parasına SSD alabiliyorsunuz. İşlemci anakart vs alın demiyorum. SSD özgürlük ve rahatlıktır. 

HDD ikinci depo yedek olarak kullanılabilir sorun yok. Ama işletim sistemi programlar SSD'de olmalıdır.

Limonun suyunu sıkmaya gerek yok. Artık sıkacak damla kalmamış. HDD iyidir demeyin artık. 

Örneğin eski bir android telefon kullanmak ister misiniz? Zayıf işlemcili, 8-16 hafızalı. Adamı kanser etmez, yaşarken öldürür. Tavsiye etmeyin o yüzden. 

240 GB'lık alın en az. Gerisini bütçenize göre değişir. Bizim kurumda HDD'den önce SSD'den sonra devri vardır. Ağlayan personelden gülen sesi çıkmayan personel psikolojisine. 

• Like 1

shaolin, 7 dakika önce yazdı:

SSD var iken bir zorunluluktur. HDD her türlü kanser eder. Bir yemek yeseniz doğru düzgün 200 tl. 2 yemek parasına SSD alabiliyorsunuz. İşlemci anakart vs alın demiyorum. SSD özgürlük ve rahatlıktır. 

HDD ikinci depo yedek olarak kullanılabilir sorun yok. Ama işletim sistemi programlar SSD'de olmalıdır.

Limonun suyunu sıkmaya gerek yok. Artık sıkacak damla kalmamış. HDD iyidir demeyin artık. 

Örneğin eski bir android telefon kullanmak ister misiniz? Zayıf işlemcili, 8-16 hafızalı. Adamı kanser etmez, yaşarken öldürür. Tavsiye etmeyin o yüzden. 

240 GB'lık alın en az. Gerisini bütçenize göre değişir. Bizim kurumda HDD'den önce SSD'den sonra devri vardır. Ağlayan personelden gülen sesi çıkmayan personel psikolojisine. 

Bu arada ben hdd yi övmedim, ya da ssd yi zorunluk olarak görmedim. Sadece, Windows'ta ,,, Sadace ayarlar kısmından girilen Windows Update kısmı tamamen saçmalık ve zorunluluk yoktur.

Yani ssd kullansalarda zorunlu değiller, Windows Update ye...

akillialtay1995, 7 dakika önce yazdı:

Benim kullandığım bilgisayara SSD takılamıyor. Yani SSD takacak yer yok.

20230926_113315-min.jpg.7d7817563faa921d917f871604dbab62.jpg

Daha önceden seylemiştik sanırım size. Sizin hdd niz;  şu açık noktalı olan yerlerin altındadır, ve kasayı diğer tarafından açmanız lazım. Bu camlı kısım değil diğer tarafından, hdd varsa, hdd sata kablosuyla bağlıdır ve sata kablosu var diye ssd takılır, takılamaz değil yani, tüm hdd li sistemelere ssd takılır size özel bi durum yok yani...

Edited by va7eyla

va7eyla, 1 dakika önce yazdı:

Daha önceden seylemiştik sanırım size. Sizin hdd niz;  şu açık noktalı oan yerlerin altındadır, ve kasayı diğer tarafından açmanız lazım. Bu camlı kısım değil diğer tarafından, hdd varsa, hdd sata kablosuyla bağlıdır ve sata kablosu var diye ssd takılır, takılamaz değil yani, tüm hdd li sistemelere ssd takılır size özel bi durum yok yani...

Kasa tek bir yerden açılıyor.

akillialtay1995, 8 dakika önce yazdı:

Kasa tek bir yerden açılıyor.

Yanlışınız var, elle bükülür vidalar olmasa bile. Tornavida ile kasanın diğer kapağını açmanız lazım. Açılamaz değildir, açılamaz olsa, kasayı yapanlar nasıl alt tarafa koyduğu hdd nin bağlantısını yapsınlar. Siz diğer taraftaki kapağın vidalarını çıkartın açılır.

Edited by va7eyla
  • Like 1