Jump to content

Performans Seçenekleri Hk. (çözüldü)

va7eyla
 Share

Recommended Posts

// Açıklama...

Aşağıda göstermiş olduğum görüntüdeki, performans seçeneklerinin,

Uzun zamandır regedit kaydını arıyordum, denediklerimin hiçbiri olmadı, belki yanlış denedim.

Belki doğru olanı buldum ama yanlış uyguladım, bilemiyorum.

Sözün özü, aranızdan biri bana bu seçeneklerimin regedit kaydını yapabilir mi?

Sitede yardım sever insanlar var görüyorum, yardım etmeyi ben de seviyorum.

Mümkünse, hazır bir regedit dosyası sunabilirseniz buradan, sıfır sisteme ekleyeceğim.

Bilgisayarımda istediğim herşeyin regedit kaydına ulaştım, bu kısım hayli zamanımı aldı. Hala bulamadım.

Yorumlarınızı ve paylaşımlarınızı bekliyor olacağım.

Saygılarımla...

(( İstediğim görüntü. )))

1211852132_Adsz.png.12b72bee28ff9b3458f442010c3abce7.png

Edited by va7eyla

HARBİKIZ, 15 dakika önce yazdı:

Her zaman böyle ayarlı. Siz sistemi yapın gerisini kullanan ayarlar daha mantıklı değil mi? Kolay gelsin.

image.png.8c787a4682782706e74f97a2de0dd666.png

Özellikle kendi kullanmak istediğim ayar olduğu için, kendim için istiyorum.

• Like 1

Bunların hepsi HKCU\Control Panel\Desktop ve HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics altında tutuluyor. Mesela Ekran yazı tipi dediği Desktop altında FontSmooting, 0 yaparsa pasif 2 yaparsan aktif. Pencereler animasyonlu büyüyüp küçülsün Desktop\WindowMetrics altında MinAnimate, 0 yaparsan pasif 1 yaparsan aktif. Geri kalanı takip ederek bulabilirsiniz.

iomerg, 12 dakika önce yazdı:

Bunların hepsi HKCU\Control Panel\Desktop ve HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics altında tutuluyor. Mesela Ekran yazı tipi dediği Desktop altında FontSmooting, 0 yaparsa pasif 2 yaparsan aktif. Pencereler animasyonlu büyüyüp küçülsün Desktop\WindowMetrics altında MinAnimate, 0 yaparsan pasif 1 yaparsan aktif. Geri kalanı takip ederek bulabilirsiniz.

Hemen bakıyorum, teişekürler...

Hazır bir reg kaydı veren olsa daha iyi olurdu ama benim yaptığımı başkasından bekleyince, yapılmıyor demek ki..

iomerg, 54 dakika önce yazdı:

Söylediğiniz bu yöntem işe yaramıyor.

Şu reg yolunda tutuluyor bu seçenekler buradaki VisualFXSetting dword değerini 0 , 1 , 2, 3 değerlerini yapabilirsin her birisi sırayla bir seçeneğe denk geliyor test ettiğimde bu reg değeri değişince seçeneklerde otomatik seçilmiş oluyor fakat uygulamıyor uygulaması için pc restrat atmak gerekebilir önemli bir projem açık olduğu için test edemiyorum siz denersiniz. 

Reg yolu ;

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VisualEffects

Şu görsellerde sırayla bakabilirsiniz daha iyi anlayacaksınız mesela bende dword değeri 1 olarak ayarla ve sırayla 2. seçeneğe denk geliyor çünkü sıralama 1 den değil 0 dan başlıyor.

ss.png.a5482e00fac8a9bb9a6dd58a4d4ab424.pngss2.png.f49113b8372f67b54a8f50def6807d50.png

Not : Görünen iç değerler de VisualFXSetting altındaki anahtarlarda tutuluyor olabilir ayrıntıı incelemedim.

Edited by shadesofdeath
düzeltme
  • Like 1

shadesofdeath, 8 saat önce yazdı:

Şu reg yolunda tutuluyor bu seçenekler buradaki VisualFXSetting dword değerini 0 , 1 , 2, 3 değerlerini yapabilirsin her birisi sırayla bir seçeneğe denk geliyor test ettiğimde bu reg değeri değişince seçeneklerde otomatik seçilmiş oluyor fakat uygulamıyor uygulaması için pc restrat atmak gerekebilir önemli bir projem açık olduğu için test edemiyorum siz denersiniz. 

Reg yolu ;

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VisualEffects

Şu görsellerde sırayla bakabilirsiniz daha iyi anlayacaksınız mesela bende dword değeri 1 olarak ayarla ve sırayla 2. seçeneğe denk geliyor çünkü sıralama 1 den değil 0 dan başlıyor.

ss.png.a5482e00fac8a9bb9a6dd58a4d4ab424.pngss2.png.f49113b8372f67b54a8f50def6807d50.png

Not : Görünen iç değerler de VisualFXSetting altındaki anahtarlarda tutuluyor olabilir ayrıntıı incelemedim.

Az önce denedim, olumsuz, özel olarak ayarlıyor fakat hepsini tikli veriyor.

Reg kaydı içeriğinde ise hepsi 1 olarak geçiyor.

Sonuç olumsuz...

MrRush, 10 saat önce yazdı:

Şu bağlantıyı inceleyerek başlayabilirsin @va7eyla.

Bu araçla da yapılan değişikliklerin yolunu görebilirsin.

Please register to see this content.

Teşekkürler üstadım.

Öncedende atmıştınız ama bu kez yapmadığım bir şey yaptım.

Öncelikle performans ayalarından istediğim görüntüyü oluşturdum.

Sonrasında,

Gösterilen reg yolunu ve alt yolları, ana reg kaydıyla beraber yedekledim.

Gereksizleri yani, gösterilen yerin dışında kalan girdileri sildim.

En son haliyle, ayarları normale çevirip,

reg kaydını tıkladığımda ve yeniden başlattığımda, yine istediğimi veriyor.

Tekrar tekrar teşekkürler ama, uzun süredir çözemediğim bir konuydu.

Aranızdan biri bile, ayarları istediğim gibi yapıp, hazır bir reg kaydı paylaşmadı maalesef.

İsteyen varsa ben atarım bu şekilde olan reg kaydını.

Saygılarımla...

va7eyla, 55 dakika önce yazdı:

Teşekkürler üstadım.

Öncedende atmıştınız ama bu kez yapmadığım bir şey yaptım.

Öncelikle performans ayalarından istediğim görüntüyü oluşturdum.

Sonrasında,

Gösterilen reg yolunu ve alt yolları, ana reg kaydıyla beraber yedekledim.

Gereksizleri yani, gösterilen yerin dışında kalan girdileri sildim.

En son haliyle, ayarları normale çevirip,

reg kaydını tıkladığımda ve yeniden başlattığımda, yine istediğimi veriyor.

Tekrar tekrar teşekkürler ama, uzun süredir çözemediğim bir konuydu.

Aranızdan biri bile, ayarları istediğim gibi yapıp, hazır bir reg kaydı paylaşmadı maalesef.

İsteyen varsa ben atarım bu şekilde olan reg kaydını.

Saygılarımla...

Bazı şeyleri kendin yaparsan öğrenirsin. 

• Like 1

Posted (edited)
iomerg, 26 dakika önce yazdı:

yuh olsun bize! şahsım adına özür dilerim(!)

Haşa... Bu arada regedit kaydını oluşturdum ama genel bir regedit kaydı olduğu için, isoya entegre ettiğinde düzgün çalışmıyor. Açık sistemde çalıştırıp, yeniden başlatınca aktif oluyor ama...

Edited by va7eyla

va7eyla, 1 saat önce yazdı:

Haşa... Bu arada regedit kaydını oluşturdum ama genel bir regedit kaydı olduğu için, isoya entegre ettiğinde düzgün çalışmıyor. Açık sistemde çalıştırıp, yeniden başlatınca aktif oluyor ama...

Setupcomplete denedin mi? Bu tür ayarlar kullanıcı oluşturulduktan sonra eklenmesi gerekir diye hatırlıyorum.

MrRush, 2 dakika önce yazdı:

Setupcomplete denedin mi? Bu tür ayarlar kullanıcı oluşturulduktan sonra eklenmesi gerekir diye hatırlıyorum.

Ana başlıkları komple yedeklediğimde, renk ayarlarım, performans seçeneklerim ve klasör seçeneklerim komple geri geliyor fakat benim icon arşivim farklı yerdeydi, klasör simgelerim gitmişti. Onu bir şekilde ayarlarım ama, ben sadece performans seçeklerimi yedeklemek istiyorum. Sadece onu isoya aktarmak istiyorum. Ana başlıkları, içerisinden hibirşey çıkarmadan kaydedince, açık kalan ve kullandığım tüm ayarları yedekledi sevmedim.

Posted (edited)
MrRush, 1 saat önce yazdı:

SetupComplate denemedim ama aklıma ikinci bir seçenek geldi. Format atıp, hiçbir işlem yapmadan, Sadece performans ayarı yaparak, gösterilen yerin ana regedit kayıtlarını kaydedeceğim. Sonrasında aldığım kaydı isoya entegre edeceğim. Bakalım...

Edited by va7eyla

MrRush, 2 saat önce yazdı:

SetupCompleteyi bilmem anlamam fakat, normal yollarla ve dediklerimi yaparak, sizin verdiğiniz ana regedit kayıtlarıyla...

İşlemi başarıyla tamamladım. Videoyu indirme ve izleme olanağınız varsa, bu da başardığımın kaydı.

Güç seçenekleri için 3 regedit, performans seçeneklerim için 3 regedit, toplamda 6 regedit kaydı entegre ettim.

Sonuç olarak çektiğim videoda, sanal makine diye güç seçeneklerinden işlemci hız sınırını %75 e getirdiğim görülmüyor.

Videosunu çektim ===   

Saygılarımla saygıdeğer abim :) :) Yine başardım ve bunun sevincini yaşıyorum, yanlış anlaşılmasın....

• Like 1

va7eyla, 8 saat önce yazdı:

Az önce denedim, olumsuz, özel olarak ayarlıyor fakat hepsini tikli veriyor.

Reg kaydı içeriğinde ise hepsi 1 olarak geçiyor.

Sonuç olumsuz...

Reg ile uğraşmak yerine bir Autohotkey uygulaması yapabiliriz basitçe şu alttaki exe uygulaması eğer Performans seçeneklerinde ilk baştaki seçenek yani "Bilgisayarım için en iyi olanı windows seçsin" seçeneği seçiliyse uygulamayı çalıştırdığınızda SystemPropertiesPerformance.exe başlatır ve "En iyi performans için ayarla" seçeneğini seçer ve kapatır. Eğer biraz daha seçenek istenilirse eklenebilir mesela alttaki özelliklerden basıları seçtirilebilir.  Şu videodan bakabilirsin ekran kaydı   

shadesofdeath, 1 dakika önce yazdı:

Reg ile uğraşmak yerine bir Autohotkey uygulaması yapabiliriz basitçe şu alttaki exe uygulaması eğer Performans seçeneklerinde ilk baştaki seçenek yani "Bilgisayarım için en iyi olanı windows seçsin" seçeneği seçiliyse uygulamayı çalıştırdığınızda SystemPropertiesPerformance.exe başlatır ve "En iyi performans için ayarla" seçeneğini seçer ve kapatır. Eğer biraz daha seçenek istenilirse eklenebilir mesela alttaki özelliklerden basıları seçtirilebilir.  Şu videodan bakabilirsin ekran kaydı   

Benim amacım, istediğimi isoya entegre etmekti, regedit kaydına bu yüzden ihtiyacım vardı. Hallettim, teşekkürler yine de.

va7eyla, 15 dakika önce yazdı:

Benim amacım, istediğimi isoya entegre etmekti, regedit kaydına bu yüzden ihtiyacım vardı. Hallettim, teşekkürler yine de.

Exeyi de gömebilirsin setup complete ile çalıştırılır exe ve halledilir ama yine işlerinizi kendiniz halletmeye çalışırsanız daha iyi öğrenirsiniz araştırmalarınızı türkçe değil ingilizce olarak yaparsanız daha sağlam bilgilere ulaşırsınız.

shadesofdeath, 2 dakika önce yazdı:

Exeyi de gömebilirsin setup complete ile çalıştırılır exe ve halledilir ama yine işlerinizi kendiniz halletmeye çalışırsanız daha iyi öğrenirsiniz araştırmalarınızı türkçe değil ingilizce olarak yaparsanız daha sağlam bilgilere ulaşırsınız.

Teşekkürler, zamanında aradığım her şeyi, aramam gereken dilde google amcaya soruyordum ama uzun zamandır araştırma yapmıyorum, bildiklerimin üzerinden yola çıkıyorum.

Dediğiniz konuda haklısınız, her zaman söylüyorum, neyi nerede nasıl arayacağımızı bilirsek, google gibi büyük bir amcamız var...

Bu performans seçenekleri konusunda ise, aradığımı bulsam da uyguladığımda yanlış sonuç almıştım.

Üzerinden zaman geçince daha iyi düşünüp, şuan ki kafayla, ana başlıktaki reg kaydını komple yedeklemek güzel sonuç getirdi...

Teşekkürler yine de.

Aslında burada sormamın ve aramamın nedeni hazır reg kaydı veren biri olur diye idi. Fakat yine kendim hazırlamak zorunda kaldım. Ve nasıl olduysa bu kez başardım...

Teşekkürler tekrar.

buradan yola çıkabilirsin

:: Visual Effects
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "UserPreferencesMask" /t REG_BINARY /d "9012038010020000" /f
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "DragFullWindows" /t REG_SZ /d "0" /f
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics" /v "MinAnimate" /t REG_SZ /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer" /v "ShellState" /t REG_BINARY /d "24000000372800000000000000000000000000000100000013000000000000006a000000" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "IconsOnly" /t REG_DWORD /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "ListviewAlphaSelect" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "ListviewShadow" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "TaskbarAnimations" /t REG_DWORD /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VisualEffects" /v "VisualFXSetting" /t REG_DWORD /d "3" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM" /v "AlwaysHibernateThumbnails" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM" /v "EnableAeroPeek" /t REG_DWORD /d "0" /f

va7eyla, 15 saat önce yazdı:

SetupCompleteyi bilmem anlamam fakat, normal yollarla ve dediklerimi yaparak, sizin verdiğiniz ana regedit kayıtlarıyla...

İşlemi başarıyla tamamladım. Videoyu indirme ve izleme olanağınız varsa, bu da başardığımın kaydı.

Güç seçenekleri için 3 regedit, performans seçeneklerim için 3 regedit, toplamda 6 regedit kaydı entegre ettim.

Sonuç olarak çektiğim videoda, sanal makine diye güç seçeneklerinden işlemci hız sınırını %75 e getirdiğim görülmüyor.

Videosunu çektim ===   

Saygılarımla saygıdeğer abim :) :) Yine başardım ve bunun sevincini yaşıyorum, yanlış anlaşılmasın....

Burada hallettiğimi söyledim... Teşekkürler yine de.

adbenim, 4 saat önce yazdı:

buradan yola çıkabilirsin

:: Visual Effects
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "UserPreferencesMask" /t REG_BINARY /d "9012038010020000" /f
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop" /v "DragFullWindows" /t REG_SZ /d "0" /f
reg add "HKCU\Control Panel\Desktop\WindowMetrics" /v "MinAnimate" /t REG_SZ /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer" /v "ShellState" /t REG_BINARY /d "24000000372800000000000000000000000000000100000013000000000000006a000000" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "IconsOnly" /t REG_DWORD /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "ListviewAlphaSelect" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "ListviewShadow" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced" /v "TaskbarAnimations" /t REG_DWORD /d "0" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\VisualEffects" /v "VisualFXSetting" /t REG_DWORD /d "3" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM" /v "AlwaysHibernateThumbnails" /t REG_DWORD /d "1" /f
reg add "HKCU\Software\Microsoft\Windows\DWM" /v "EnableAeroPeek" /t REG_DWORD /d "0" /f

• Like 1

Hocam konu başlığının yanına (ÇÖZÜLDÜ) diye güncelleme yaparsanız başka kişiler de sorun devam ediyor diye tekrardan yorum yazmak zorunda kalmazlar.

• Like 1

• va7eyla changed the title to Performans Seçenekleri Hk. (çözüldü)
va7eyla, 07.03.2024 - 08:53 yazdı:

gene küsmek için kendince bir sebep bulmuşsun. sen gerçekten ruh hastasısın bak senin cidden tedaviye ihtiyacın var. insanlar senin her dediğini yapmaya mecbur mu? belki kimsenin o konuda bilgisi yok ne hakla böyle hiç tanımadığın insanlara trip atabiliyorsun anlamıyorum ki. 

• Like 4
  • Thanks 1