Jump to content

Güncel ISO Larda Bulunan;"manifest.spdx.json" Dosyasının Işlevi Nedir.

NAMIKABI
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

2024 Mayıs ayından önceki (yerli-yabancı) windows 10 - windows 11 işletim sistemi ISO larında görmediğim bir hususu sormak istiyorum.

2024 Mayıs ayı güncel ISO içeriklerinde bulunan ; "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevi nedir.

Nettede bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Ancak .json dosya türüyle alakalalı bir link buldum.

https://www.turhost.com/blog/json-nedir-ve-ne-icin-kullanilir/ linkinde ".json" dosya türü ile ilgili geniş bilgi verilmiş.

Bu konuyu okuduktan sonra "manifest.spdx.json" dosyasının işlevini daha da merak ettim.

Konuyu sitemizin (tabi 2-3 site dahil) değerli paylaşımcısı KingHaze üstada sordum. 

Kendisi; "O klasör son çıkan msdn isolarda var. Çok kısa bir özetle baktım, dosyaların hash doğrulamasını sağlıyor sanırım. Bir nevi kontrolcü gibi."

Cevabını verdi. Elbette öyle bir şeydir. Yoksa ISO içerisinde gözönünde bariz bir dosyanın ne işi olur.

Ben "ISO içerisindeki dosyaların hash değerini kontrol ediyordan ziyade" sanki "telemetri" uyguluyor gibi düşünmüştüm.

Ben "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasını notepad ile açtım. Birşey anlamadım.

Bugün (21.05.2024) https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

linkinden "Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndirme" kısmından indirdim.

Win11_23H2_Turkish_x64v2.iso olarak indirdi. ISO içeriğinin tamamı 04.12.2023 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu. 

Ayrıca; Yine Bugün microsoftun "MediaCreationTool_22H2" aracıyla Windows 10 Türkçe 64 bit ISO indirdim.

ISO kalıbı ana dosyaları 04.12.2023 tarihli fakat "sources" klasörü ve içeriği 21.05.2024 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu.

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

Böylece herkes bilgilenir.

• Thanks 2

Posted (edited)

Ayrıca; Yine Bugün microsoftun "MediaCreationTool_22H2" aracıyla Windows 10 Türkçe 64 bit ISO indirdim.

ISO kalıbı ana dosyaları 04.12.2023 tarihli fakat "sources" klasörü ve içeriği 21.05.2024 tarihliydi. ///////    ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu.  /// Yerinizde olsam bu şekilde bir ISO indirir. Kurmak istediğim ISO dosyalarından install.wim ayıklarım ve indirdiğim orijinal ISO içerisindeki install.wim ile yer değiştiririm. Benim bu şekilde kuramadığım windows yok. Yazdığınız aracı kullanılarak indirilen iso içeriği, bütün windows sürümleriyle uyumlu. Bu yöntemi zamanında TR_bay üstadımızdan öğrenmiştim. Kuramadığım windows yok bu şekilde. Ltsc pro cart curt 2024 olanı bile bu şekilde kurdum. Saygılarımla...

Edited by relati7ity
  • Haha 1

Posted (edited)
relati7ity, 17 dakika önce yazdı:

Ayrıca; Yine Bugün microsoftun "MediaCreationTool_22H2" aracıyla Windows 10 Türkçe 64 bit ISO indirdim.

ISO kalıbı ana dosyaları 04.12.2023 tarihli fakat "sources" klasörü ve içeriği 21.05.2024 tarihliydi. ///////    ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu.  /// Yerinizde olsam bu şekilde bir ISO indirir. Kurmak istediğim ISO dosyalarından install.wim ayıklarım ve indirdiğim orijinal ISO içerisindeki install.wim ile yer değiştiririm. Benim bu şekilde kuramadığım windows yok. Yazdığınız aracı kullanılarak indirilen iso içeriği, bütün windows sürümleriyle uyumlu. Bu yöntemi zamanında TR_bay üstadımızdan öğrenmiştin. Kuramadığım windows yok bu şekilde. Ltsc pro cart curt 2024 olanı bile bu şekilde kurdum. Saygılarımla...

Senin bahsettiğin içerik ile bizim konuda tartıştığımız içerik farklı, bizim bahsettiğimiz consumer ve business MSDN isolarında var.

Arkadaş bunun olduğunu sormuş sen farklı şeyden bahsetmişsin. Konuyla bir ilgisi yok yani yorumun.

Ben misal bildiğim kadarıyla cevapladım.

-

Please register to see this content.

Olay buymuş, kullanılan araç paketlediği içeriği doğrulama amacıyla oluşturuyor. Ordaki dosyayı kullanıp paketlenen içerikler, orjinal içerikle aynı mı diye kontrol ediyor.

Edited by KiNGHaZe
  • Like 1

KiNGHaZe, 1 dakika önce yazdı:

Senin bahsettiğin içerik ile bizim konuda tartıştığımız içerik farklı, bizim bahsettiğimiz consumer ve business MSDN isolarında var.

Arkadaş bunun olduğunu sormuş sen farklı şeyden bahsetmişsin. Konuyla bir ilgisi yok yani yorumun.

Ben misal bildiğim kadarıyla cevapladım.

O içerikdeki dosya olmasın diye, ben ISO içeriğini orjinal kullansın dedim. Aynı şeyden bahsediyoruz aslında...

• Haha 1

relati7ity, 12 dakika önce yazdı:

O içerikdeki dosya olmasın diye, ben ISO içeriğini orjinal kullansın dedim. Aynı şeyden bahsediyoruz aslında...

Dostum,

Konuyu açmamdaki amaç, ISO düzenlemek veya ISO dan kurulum yapmak, veya  _manifest" klasöründen kurtulmak değil.

2024 Mayıs öncesinde olmayan, 2024 Mayıs ayı güncel ISO içeriklerinde bulunan ;

"\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevini öğrenmek.

"manifest.spdx.json" dosyasıyla ilgili hiçbir bilgiye sahip değiliz. En azından ben değilim.

İnternettede doyurucu bir bilgi bulamadım.

Bu dosyayla ilgili bilgilerini bizimle paylaşırsan sevinirim.😄

• Like 1

manifest.spdx.json dosyası, Microsoft’un Software Bill of Materials (SBOM) oluşturmak için kullandığı bir dosyadır. İşte bu dosyanın görevi ve önemi:

SBOM Nedir?

SBOM (Software Bill of Materials), bir yazılımın oluşturulmasında kullanılan bileşenlerin bir listesini içerir. Bu bileşenler, açık kaynak yazılım, bileşenler ve potansiyel olarak derleme araçları gibi unsurları içerebilir.

SBOM, yazılımın şeffaflığını, bütünlüğünü ve kimliğini sağlar.

Manifest.spdx.json Dosyasının İçeriği:

Bu dosya, SPDX (Software Package Data Exchange) formatında oluşturulur. SPDX, yazılım bileşenlerini tanımlamak ve paylaşmak için bir standarttır.

Dosya, aşağıdaki bilgileri içerir:

SPDXID: Bileşenin benzersiz kimliği.

spdxVersion: Kullanılan SPDX sürümü.

creationInfo: Oluşturma tarihi ve yaratıcı bilgileri.

packages: Bileşenlerin ayrıntıları (örneğin, isim, sürüm, lisans, açıklama vb.).

Neden SBOM Kullanmalıyız?

Yazılım Şeffaflığı: SBOM, yazılımın içeriğini açıkça gösterir ve lisans ve güvenlik risklerini değerlendirmeyi kolaylaştırır.

Yazılım Bütünlüğü: SBOM, dosya ve paket karma kontrol toplamlarını içerir, böylece imzalar mevcut olmadığında bile bütünlüğü doğrulamak mümkündür.

Yazılım Kimliği: SBOM, yazılımı daha doğru bir şekilde tanımlamak için kullanılır.

Microsoft’un Yaklaşımı:

Microsoft, kendi özel derleme manifestolarını yıllardır oluşturuyor.

2019’dan bu yana, Microsoft, Consortium for Information & Software Quality (CISQ)Tool-to-Tool (3T) SBOM endüstri çalışma grubunu yönetiyor ve yeni bir standart SBOM şeması tanımlıyor.

Microsoft, 3T ile birlikte Linux Vakfı’nın çalışmalarını birleştirerek tüm SBOM’ları SPDX formatında oluşturmayı hedefliyor.

Bu dosya, yazılımın bileşenlerini tanımlamak ve güvenlik açıkları ve lisans uyumsuzlukları gibi riskleri değerlendirmek için önemlidir. Microsoft, bu standartı benimseyerek yazılımın şeffaflığını artırmayı amaçlamaktadır1.

• Like 3
  • Thanks 2

NAMIKABI, 8 saat önce yazdı:

Merhaba,

2024 Mayıs ayından önceki (yerli-yabancı) windows 10 - windows 11 işletim sistemi ISO larında görmediğim bir hususu sormak istiyorum.

2024 Mayıs ayı güncel ISO içeriklerinde bulunan ; "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının işlevi nedir.

Nettede bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Ancak .json dosya türüyle alakalalı bir link buldum.

linkinde ".json" dosya türü ile ilgili geniş bilgi verilmiş.

Bu konuyu okuduktan sonra "manifest.spdx.json" dosyasının işlevini daha da merak ettim.

Konuyu sitemizin (tabi 2-3 site dahil) değerli paylaşımcısı KingHaze üstada sordum. 

Kendisi; "O klasör son çıkan msdn isolarda var. Çok kısa bir özetle baktım, dosyaların hash doğrulamasını sağlıyor sanırım. Bir nevi kontrolcü gibi."

Cevabını verdi. Elbette öyle bir şeydir. Yoksa ISO içerisinde gözönünde bariz bir dosyanın ne işi olur.

Ben "ISO içerisindeki dosyaların hash değerini kontrol ediyordan ziyade" sanki "telemetri" uyguluyor gibi düşünmüştüm.

Ben "\_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasını notepad ile açtım. Birşey anlamadım.

Bugün (21.05.2024)

Win11_23H2_Turkish_x64v2.iso olarak indirdi. ISO içeriğinin tamamı 04.12.2023 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu. 

Ayrıca; Yine Bugün microsoftun "MediaCreationTool_22H2" aracıyla Windows 10 Türkçe 64 bit ISO indirdim.

ISO kalıbı ana dosyaları 04.12.2023 tarihli fakat "sources" klasörü ve içeriği 21.05.2024 tarihliydi. ISO içeriğinde "\_manifest" klasörü yoktu.

json dosyaları genelde sözlük veri tipleri için uygun olur örnek olarak     '{"isim":"Berkay", "yas":23, "araba":null}'

• Like 1

Posted (edited)

Baya zaman önce aida64 programın'da karşılaşmıştım, manifest dosyasını silince reklam göstermedi diye hatırlıyorum, reklam yada güncelleme ile alakalı olabilir.

Edited by gangstarap
  • Like 1

NAMIKABI, 21.05.2024 - 14:41 yazdı:

Merhaba,

linkinde ".json" dosya türü ile ilgili geniş bilgi verilmiş.

Bugün (21.05.2024)

Merhaba üstadım..
MSDL kalıp ISO dosyasından Mayıs ayı güncellemesinden _manifest dosyasını kaldırmışlar.. Tahminimce bazı tepkilere neden olduğu için bu sefer koymamışlar. :)

İndirmek istersen buyur indir..

Windows 10 22H2

Windows 11 23H2

Kolay gelsin..

• Like 2

Değerli arkadaşlar, ".json" dosyası nedir?, Ne iş görür?, Nerelerde kullanılır? soru bu değil.

Soru; "_manifest\spdx_2.2\manifest.spdx.json" dosyasının Windows 10 ve Windows 11 ISO'sunda ki işlevini öğrenmek.
Yani; "manifest.spdx.json" dosyası ISO içerisinde ki görevi nedir? Ne iş yapıyor? 
Bu dosyayı silersek neyi eksik veya (belkide) doğru yapmış oluruz?
Ben 1-2 ISO'da "_manifest" klasörünü komple sildim ve öyle sistem kurulumu yaptım ve hiç bir olumsuz durum ile karşılaşmadım.

Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bizi de bilgilendirirse sevinirim.

bensuslu11, 21.05.2024 - 16:48 yazdı:

manifest.spdx.json dosyası, Microsoft’un Software Bill of Materials (SBOM) oluşturmak için kullandığı bir dosyadır. İşte bu dosyanın görevi ve önemi:

SBOM Nedir? ...

Manifest.spdx.json Dosyasının İçeriği: ...

Dosya, aşağıdaki bilgileri içerir: ...

Neden SBOM Kullanmalıyız? ...

Microsoft’un Yaklaşımı: ...

Microsoft, kendi özel derleme manifestolarını yıllardır oluşturuyor.

Bu dosya, yazılımın bileşenlerini tanımlamak ve güvenlik açıkları ve lisans uyumsuzlukları gibi riskleri değerlendirmek için önemlidir. Microsoft, bu standartı benimseyerek yazılımın şeffaflığını artırmayı amaçlamaktadır.

Hocam, senin;

paylaşımında Microsoft "_manifest" klasörünü "Sources" klasörünün içerisine atmış.

Yani direk ISO içerisinde göze batıyor diye düşünmüş herhalde şimdide sources klasörü içerisine atmış.

Sana zahmet senin ilgin, bilgin ve yeteneğin çok daha yukarılarda, şu "manifest.spdx.json" dosyasına bir bak ne yapmaya çalışıyor?

Yurtdışı kulisler bu dosya için neler söylüyor. 😁

NOT: Senin "Windows 11_Iot_ENTERPRISE_LTSC, version 24H2 (26100.712) amd64" paylaşımında bu konuyu sorarak paylaşımın amacına zarar vermek istemedim.

Posted (edited)

Yapay zeka derki:

"manifest.spdx.json" dosyası, yazılımın lisanslarını, bağımlılıklarını ve diğer açık kaynak bileşenlerini izlemek ve raporlamak için kullanılan SPDX (Software Package Data Exchange) formatında bir belgedir. Bu dosya genellikle bir yazılım projesinin kök dizininde bulunur ve projeye dahil edilen açık kaynaklı bileşenlerin lisans bilgilerini eksiksiz bir şekilde izlemek için kullanılır.

SPDX formatı, yazılım bileşenlerinin türünü, kaynağını, sürümünü ve lisans bilgilerini standart bir formatta raporlamak için tasarlanmıştır. "manifest.spdx.json" dosyasındaki veriler, yazılım geliştiricilerinin hangi bileşenlerin projeye dahil edildiğini, bu bileşenlerin hangi lisanslar altında yayınlandığını ve diğer lisanslama ve bağımlılık bilgilerini anlamalarına yardımcı olur.

Bu dosya, özellikle açık kaynaklı bileşenlerin kullanıldığı projelerde lisans uyumluluğunu korumak, lisans anlaşmazlıklarını gidermek ve yazılımın lisanslama durumunu şeffaf bir şekilde göstermek için önemlidir. Ayrıca, kuruluşların farklı projeler arasında lisans bilgilerini kolayca karşılaştırmasına ve analiz etmesine olanak tanır.

Genellikle "manifest.spdx.json" dosyası, yazılım geliştirme süreci boyunca lisans uyumluluğunu sağlamak ve açık kaynak lisanslama politikalarını takip etmek için kullanılır. Bu dosya, açık kaynak bileşenlerin yönetimi ve lisanslaması konusunda şeffaf ve tutarlı bir yaklaşımın benimsendiği projelerde önemli bir rol oynar.

Başka bir yapay zeka derki:

manifest.spdx.json dosyası, genellikle açık kaynaklı yazılım projelerinde kullanılan bir tür lisans ve bağımlılık raporlama dosyasıdır. SPDX (Software Package Data Exchange) formatında oluşturulan bu dosya, yazılım projesinin kök dizininde bulunur ve projede kullanılan açık kaynak bileşenlerin lisans bilgilerini ve bağımlılıklarını raporlamak için tasarlanmıştır.

Bu dosya, yazılım geliştiricilerine projenin kullanılan bileşenlerinin lisans durumu hakkında tam bir görünüm sunar. Ayrıca bu dosya, projenin lisans uyumluluğunu takip etmek ve yönetmek için kullanılır. SPDX formatı, yazılım bileşenlerinin türünü, kaynağını, sürümünü ve lisans bilgilerini standart bir formatta raporlamak için tasarlanmıştır.

manifest.spdx.json dosyası, özellikle açık kaynaklı yazılım projeleri için lisans uyumluluğunu sağlamak, açık kaynak bileşenlerini izlemek ve raporlamak amacıyla kullanışlıdır. Bu dosya, projeye dahil edilen açık kaynak bileşenlerin lisans bilgilerini eksiksiz bir şekilde izlemek ve raporlamak için kullanılır. Bu sayede yazılım geliştiricileri, projelerinde kullandıkları bileşenlerin lisans durumunu belgelemek ve izlemek konusunda daha iyi bir kontrol ve görünürlük elde ederler.

Başka bir yapay zeka derki:

"manifest.spdx.json" dosyası, yazılımın lisanslarını, bağımlılıklarını ve diğer açık kaynak bileşenlerini izlemek ve raporlamak için kullanılan SPDX (Software Package Data Exchange) formatında bir belgedir. Bu dosya genellikle bir yazılım projesinin kök dizininde bulunur ve projeye dahil edilen açık kaynaklı bileşenlerin lisans bilgilerini eksiksiz bir şekilde izlemek için kullanılır.

SPDX formatı, yazılım bileşenlerinin türünü, kaynağını, sürümünü ve lisans bilgilerini standart bir formatta raporlamak için tasarlanmıştır. "manifest.spdx.json" dosyasındaki veriler, yazılım geliştiricilerinin hangi bileşenlerin projeye dahil edildiğini, bu bileşenlerin hangi lisanslar altında yayınlandığını ve diğer lisanslama ve bağımlılık bilgilerini anlamalarına yardımcı …
manifest.spdx.json dosyası, genellikle açık kaynaklı yazılım projelerinde kullanılan bir tür lisans ve bağımlılık raporlama dosyasıdır. SPDX (Software Package Data Exchange) formatında oluşturulan bu dosya, yazılım projesinin kök dizininde bulunur ve projede kullanılan açık kaynak bileşenlerin lisans bilgilerini ve bağımlılıklarını raporlamak için tasarlanmıştır.

Bu dosya, yazılım geliştiricilerine projenin kullanılan bileşenlerinin lisans durumu hakkında tam bir görünüm sunar. Ayrıca bu dosya, projenin lisans uyumluluğunu takip etmek ve yönetmek için kullanılır. SPDX formatı, yazılım bileşenlerinin türünü, kaynağını, sürümünü ve lisans bilgilerini standart bir formatta raporlamak için tasarlanmıştır.

manifest.spdx.json dosyası, özellikle açık kaynaklı yazılım projeleri için lisans uyumluluğunu sağlamak, açık kaynak bileşenlerini izlemek ve raporlamak amacıyla kullanışlıdır. Bu dosya, projeye dahil edilen açık kaynak bileşenlerin lisans bilgilerini eksiksiz bir şekilde izlemek ve raporlamak için kullanılır. Bu sayede yazılım geliştiricileri, projelerinde kullandıkları bileşenlerin lisans durumunu belgelemek ve izlemek konusunda daha iyi bir kontrol ve görünürlük elde ederler.

manifest.spdx.json dosyası, Commons Clause ve diğer açık kaynak lisanslarının belgelendiği SPDX formatına uygun bir JSON dosyasıdır. Bu dosya genellikle bir yazılım paketinde bulunan tüm açık kaynak bileşenlerinin lisans bilgilerini içerir ve bu bilgilerin standart bir formatta sunulmasını sağlar.

manifest.spdx.json dosyası genellikle proje klasörünün kök dizininde bulunur ve proje geliştiricilerine, paketin hangi lisanslar altında dağıtıldığı konusunda net bir bilgi sağlar. JSON formatını kullanan bu dosya, aşağıdaki bilgileri içerebilir:

- Paketin adı ve sürümü
- Paketin içeriği ve bileşenleri
- Her bileşenin adı, sürümü ve lisansı
- Lisans metinleri ve bağlantıları
- Bileşenler arasındaki bağımlılıkların listesi

manifest.spdx.json dosyası, proje ve ürün sahiplerine açık kaynak bileşenlerinin lisanslarını izlemelerine ve uyumluluklarını sağlamalarına yardımcı olur. Ayrıca, proje açık kaynak lisanslarına uygun olarak dağıtıldığında yasal sorunların önlenmesine ve lisans gerekliliklerinin karşılanmasına da katkıda bulunur.

Bu dosya, paketin kaynak kodu ile birlikte dağıtılabilir ve üçüncü tarafların yazılım paketinin lisansını hızlı ve kolayca anlamalarına olanak sağlar. SPDX formatı yaygın olarak kullanıldığından, manifest.spdx.json dosyası sayesinde açık kaynak lisanslarının daha tutarlı bir şekilde yönetilmesi ve belgelenmesi mümkün olur.

BU İŞTE SIKINTI VAR GİBİ. :) :) 

Edited by Alphonso_Elric
  • Like 1
  • Thanks 1