Jump to content

Taşınabilir Diskimdeki Verilerimi Kaybettim.

fearlesshackteam

Recommended Posts

Arkadaşlar sorunu kendim çözmek için çok uğraştım, çevremdeki arkadaşlarıma sordum ama çözüm bulamadım. Bir de size sormak istedim.

Geçen hadta garip bir şekilde bir klasörümü kaybettim. :) Şimdi nasıl diyeceksiniz. Ben şu şekilde açıklayayım.

Aşırı yoğunlukta kullandığım 500 gb taşınabilir sabit diskim var. 500 gb ın yaklaşık 460 gb ı dolu. Geçen haftaya kdar hiçbir sorun yokken irden bir klasörümün yok olduğunu farkettim. Ve bu klasör öyle bir öneme sahip ki tüm verilerimi silip onları almaya değecek kadar öneme sahip benim için. ".ÖzelKlasör" adında bir klasörüm var.(Şu anda yok olan :) ) Başındaki "." nın anlamı Ubuntuda klasör gizlemek için. Windosda da gizli olarak saklıyordum. İçinde çok eski aile video ve resimlerim, okul anılarım, akrabalarımın resimleri gibi benim için manevi önemi çok fazla yüksek olan veriler bulunmakta. Yaklaşık boyutu 20 gb kadardı. Şimdi bu klasörüm garip bir şekilde yok oldu.

Klasörlerimi çok özenle saklarım. İsmi, konumu, içeriği ve diğer tüm özelliklerine göre kategoriler şeklinde ve her birinin yerini adım gibi biliyorum. Bana şu belge lazım desem aramaya ihtiyaç duymadan şurda diyebilirim. Bu klasörümü de aynı şekilde koruyordum. Adresini KESİNLİKLE bilmeme rağmen yerinde bulamıyorum. Gizli klasörleri açmama rağmen göremedim. Diskin kök dizinine gittim ve tüm diskteki klasörlerin özniteliklerini görünür yaptım ama yine klasörüm ortalıkta görünmüyor.

İşin garip yanı eğer klasörüm silinseydi kesinlikle belli olurdu. Windows 7 kullanıyorum. Bilgisayarıma girdiğimde disklerin doluluk oranları gözüküyor. eğer 20 gb kadarlık bir veri silinseydi gözden kaçması imkansız olurdu sanırım. Belki olurda windows dan kaynaklanan bir nedenden dolayı göremiyorumdur deyip Ubuntuda baktım orda da göremedim yine.

Daha önce (4-5 ay kadar önce) birkaç kez hdd de sorun çıkmıştı ve verilere erişemiyordum. O zaman tüm verilere erişemezken şimdi sadece bir klasörüme erişemiyorum ve bu biraz garip bir sorun. O zman R-Studio (Hayatımın anlamı benim :) ) yardımı ile tüm verilerimi kurtarmıştım. Şimdi yeniden tarama yaptığımda herhangi bir silinmiş veri göremiyorum. Ne yaptıysam o klasöre ulaşamadım.

Şimdi benim ne yapmam gerekir ki o verilere ulaşabileyim. Nasıl olur da sadece bir klasör kaybolur anlayamadım.

Son olarak arama yap diyecek olan arkadaşlara şu cevap yeter sanırım. :) Windows un araması, gelişmiş araması, ubuntunun araması ve başa bir programla denedim ama hiçbir arama sonucunda bir kalıntı dahi bulamadım.

Biraz garip bir sorun ama ne yapmam gerekir ? diske her türlü işgenceyi yapmaya hazırım yeter ki o verilere ulaşayım. O eski anıların hiçbir zaman geri gelemeyeceğini bildiğim için bu kadar öneme sahip bende. Diğer tüm verilerimi silebilirim yeter ki o veriler geri gelsin.

Her türlü öneriyi denemeye hazırım.

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Diskin Taşınabilir Olduğunu Yazmışsınız.

Klasörünüz kaybolmadan Önce Disk Takılı iken Geri Yükleme Yapmışsanız Eğer Tekrar Diski Takıp Eski Haline Geri Yükleyin.

Biz de Bir taraftan Araştırmaya Devam Edelim.Gerçekten ilginç.

Teşekkürler öneriniz için ama o biraz tehlikeli. Ben de düşündüm yapacaktım ama biraz korktum açıkcası. Eğer ciddi bir sorun varsa hiç erişemem verilere. Ben onu şu şekilde denedim. Birkaç dosyası silerek diski boşaltmaya çalıştım. 90 gb kadar veri silerek denedim ama olmadı. Yeniden taramama rağmen bir sonuç vermedi. Buun dışında biraz daha az tehlikeye sahip bir öneriniz var mı ? Verileri kurtardıktan sonra diskin yanması bile önemli değil benim için yeter ki o verileri bilgisayarıma bir kopyalayayabileyim.

Diskin Taşınabilir Olduğunu Yazmışsınız.

Klasörünüz kaybolmadan Önce Disk Takılı iken Geri Yükleme Yapmışsanız Eğer Tekrar Diski Takıp Eski Haline Geri Yükleyin.

Biz de Bir taraftan Araştırmaya Devam Edelim.Gerçekten ilginç.

Yok ben geri yükleme yapmam hiç. Hele bir de taşınabilir diskimle asla yapmam. Daha önceden böyle bir deneyimim olmuştu ama o başka diskteydi ve hiçbir önemi olmadığı için boşver demiştim ben de. Bir çözümü olmalı ama ne bir türlü anlayamıyorum.

Öznitelerde sistem klasörlerini de görünür yaptın mı yoksa sadece gizli klasörleri mi göster dedin?

İkisini de denedim ama sonuç aynı.

Bir çözümüm olamayacak ama verilerini sık sık yedekle.Örneğin başka bir hdd ye veya dvd lere

Umutsuzlandıymayın lütfen :) Videolardan birkaçının yedeği var ama hepsinin değil. Sadece düğün videolarının yedekleri var. Bir de son günlerdeki okul fotoğraflarımın. onlar da arkadaşlarda zaten. Ben tamamını kurtarmaya çalışıyorum. Ya da kurtaracak bişey var mı onu anlamaya çalışıyorum.

icon13.gifDİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

Forum Kuralları - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecektir.

Tamam düzeltiyorum ama anlamlı bir başlık bulamadım başka :(

7zip'i Normal Windows Gezgini gibi Kullanın Belki Bir Faydası Olur.

Çünkü Bu Tür Arşiv Proğramları exe Uzantılı Dosyaları Bile Açabiliyor.Bu Sayede Bütün içeriği Görebilirsiniz.

Eğer işe yararsa Gerisi Kolay Zaten.Başka Bir Dizine Çıkartıp yedeklersiniz.

Silinmiş olduğundan emin olsak. Güzel bir veri kurtarma programı önereceğim ama ondan da emin değiliz. Disk doluluğunda göründüğünü söylüyorsun. Yine de programı istersen yaz buraya. Araştırmaya devam edelim.

7zip'i Normal Windows Gezgini gibi Kullanın Belki Bir Faydası Olur.

Çünkü Bu Tür Arşiv Proğramları exe Uzantılı Dosyaları Bile Açabiliyor.Bu Sayede Bütün içeriği Görebilirsiniz.

Eğer işe yararsa Gerisi Kolay Zaten.Başka Bir Dizine Çıkartıp yedeklersiniz.

Hemen denedim ama herzamanki dizininde yok. Diğer tüm dizinleri de tek tek deniyorum ama bir faydası olmadı sanırım.Teşekkürler.

Silinmiş olduğundan emin olsak. Güzel bir veri kurtarma programı önereceğim ama ondan da emin değiliz. Disk doluluğunda göründüğünü söylüyorsun. Yine de programı istersen yaz buraya. Araştırmaya devam edelim.

İşin garip yanı da o ya anlam veremedim daha ne olduğuna. Hangi program bu konuda yazılkmış onu da bilmiyorum. Benim de önerilere ihtiyacım var. Bir bilen veya deneyimi olan çıkar inşallah. Ben hala tüm klasörleri arıyorum.

komut isteminden -dir komutuyla baktın mı?

Hiç aklıma gelmemişti ama şimdi baktım yine aynı. Gözükmüyor yerinde. Tüm klasörlerin bir listesini nasıl çıkartabilirim ? Bir bilginiz var mı ? Gerçi klasör sayısı o kadar fazla ki dos ekranına sığar mı veya bir metin belgesine yazıdrabilirmiyim bilmiyorum. Eğer çıkarmak mümkünse nasıl yapabilirim ? Bir belgeye yazdırarak bir de orda arasam belki bişey çıkabilir.

Düzeltme:

tree komutunu kullandım ve klasör listesine ulaştım ama bu nasıl bir belgeye aktarılır :)

tree komutunu kullandım ve klasör listesine ulaştım ama bu nasıl bir belgeye aktarılır :)

f:\yedek\dir> liste.txt[/CODE]

yazarsan bulunduğun klasördeki listeyi liste.txt dosyası oluşturup buna kaydeder.

birde

[CODE]f:\yedek\dir \ /s |find ".ÖzelKlasör"[/CODE]

komutunu dene kolay gelsin

f:\yedek\dir> liste.txt[/CODE]

yazarsan bulunduğun klasördeki listeyi liste.txt dosyası oluşturup buna kaydeder.

Dediğiniz gibi yaptım ama sonuç şu şekilde çıktı :(

[CODE]³   ³   ÃÄÄÄFontlar
³   ³   ³   ÀÄÄÄ100 Selected Fonts
³   ³   ÃÄÄÄGrafik
³   ³   ³   ÃÄÄÄPhotoshop fr‡alar
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄElmas fr‡as
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄGothic fr‡as
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄKalp fr‡as
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄKarŸk fr‡alar
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄPlug-in
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄSa‡ ”rnekleri
³   ³   ³   ³   ÃÄÄÄVector.Brush.Set.II
³   ³   ³   ³   ÀÄÄÄYksek €”znrlkl Photoshop Foliage Fr‡alar
³   ³   ³   ÃÄÄÄShutterStock Skull Vectors by ColorX
³   ³   ³   ÀÄÄÄ™rnekler
³   ³   ³       ÃÄÄÄDVD kutular
³   ³   ³       ÃÄÄÄGlass Marbles
³   ³   ³       ÀÄÄÄKredi Kart ”rnekleri[/CODE]

Türkçe karakterleri tanımadı. Yine de ben ".ÖzelKlasör" ün "zel" karakterlerini aradım ama çıkmadı yine de. Başka bir yöntem lazım sanırım. Ya da ilk önce sorunu tespit etmek lazım.

Total commander programını kullan bakalım bence orda gözükür.

Total commander lisans ister gerçi TNCTR' de vardır araştırmadım ama bir tane ücretsiz program var dosya yönetici.

http://www.freecommander.com/fc_setup_.zip[/CODE]

Dene bakalım.

"Daha önce (4-5 ay kadar önce) birkaç kez hdd de sorun çıkmıştı ve verilere erişemiyordum. O zaman tüm verilere erişemezken şimdi sadece bir klasörüme erişemiyorum ve bu biraz garip bir sorun. O zman R-Studio (Hayatımın anlamı benim smile.gif ) yardımı ile tüm verilerimi kurtarmıştım. Şimdi yeniden tarama yaptığımda herhangi bir silinmiş veri göremiyorum. Ne yaptıysam o klasöre ulaşamadım.

Şimdi benim ne yapmam gerekir ki o verilere ulaşabileyim. Nasıl olur da sadece bir klasör kaybolur anlayamadım."

demişsiniz verilerinizi bir an önce başka bir şekilde depolayın muhtemelen kulanılan hdd bir şekilde kötü sektör oluşmuş gibi yada oluşacak gibi

yapılacak fazla bir şey yok gibi veri kurtanmak istediğinde ise muhtemelelen hdd tepkisiz kalır kolay gelsin

Arkadaşım... Bende formatlanmış yada yanlışlıkla silinmiş disklerden çok veri kurtardım. Ama öncelikle, verilerini silip silmediğinden emin değilsen, freecommander diye ücretsiz bir program var. Önce bunu indir ve kur. Programı başlattığın zaman iki bölme görünecek ve her iki bölümdede sabit Hdd sürücüleri (bölünmüş veya tek) taşınabilir Hdd ve Cd-Dvd sürücülerin görünecek. Verilerini kaybettiğin harddiskin sürücü ismi neyse onu seç. Böylelikle o hardiskinin içindeki görünen veya gizli yada herhangi bir uygulama ile saklanmış olan bütün dosyaların görünür. Eğer silindiğini sandığın dosyayı yada verilerini bu şekilde görebiliyorsan o pencerede iken kopyala-yapıştır yöntemiyle başka sürücüye aktarabilirsin. Yok eğer görünmüyorsa panik yapma. Önce, Get Data Back diye kurtarma programı var, bunu bul ve bilgisayarına yükle. Bu programın iki türlüsü var; Fat ve Ntfs. (Yani Get Data Back For Fat yada Get Data Back For Ntfs) Senin kurtarma yapacağın harddisk hangi dosya sistemiyse sende onu kuracaksın. Dosya sistemini öğrenmek için; Bilgisayarımı çift tıkla ve aç. Ardından taşınabilir harddiske bir kere sol tıkla, sol taraftaki bölmede hangi dosya sistemine sahip olduğu görünür. Yada HDD üzerine sağ tıkla özellikleri seç, oradada görünür. Sonra bu programla verilerini kaybettiğin harddiskini tarattır. Yalnız sabırlı olman gerekiyor, çünkü bu çok uzun sürebiliyor. (6-7 saat gibi) Harddiskin boyutuna ve bilgisayar sisteminin hızına bağlı. Yine buna benzer bir program daha var. Recovery My Files. Bu ikisiylede kurtarmayı dene. İlk önermiş olduğum programla %95 verilerini kurtaracaksın. İnşallah verdiğim bilgiler işine yarar ve belgelerini kurtarabilirsin. Sonuçtan haberdar edersen sevinirim.

aynı sorun benimde başıma gelmişti dosya boyutunu vs görüyordu ancak içindekiler yoktu

bende o klasoru komple sildim (içindekiler zaten görünmüyordu)

recover my files ile tam arama yaptım yaklaşık 2 gün sürdü

sonuç başarılıydı

denemeye değerse dene derim

Total commander programını kullan bakalım bence orda gözükür.

Total commander lisans ister gerçi TNCTR' de vardır araştırmadım ama bir tane ücretsiz program var dosya yönetici.

http://www.freecommander.com/fc_setup_.zip[/CODE]

Dene bakalım.

O klasör içerisinde ve diğer klasörler içerisinde bulamadım yine. Sanki hiç olmamış gibi kalıntısız bir şekilde kaybolmuş durumda şu anda.

Diskin FAT alanı bozulmuş. İstersen Diski scandisk ile tarat. Ama uzun sürebiliyor. Değişik programlar var. Araştırmak gerekli. (Benzer olay bende yaşamıştım. Verilerin %95 ulaştım)

Olası bir ihtimal. Deneyeceğim birazdan. Şu anda Recovery my files ile tarıyorum tüm diski. İşlem bitince hemen zaman kaybetmeden denerim.

"Daha önce (4-5 ay kadar önce) birkaç kez hdd de sorun çıkmıştı ve verilere erişemiyordum. O zaman tüm verilere erişemezken şimdi sadece bir klasörüme erişemiyorum ve bu biraz garip bir sorun. O zman R-Studio (Hayatımın anlamı benim smile.gif ) yardımı ile tüm verilerimi kurtarmıştım. Şimdi yeniden tarama yaptığımda herhangi bir silinmiş veri göremiyorum. Ne yaptıysam o klasöre ulaşamadım.

Şimdi benim ne yapmam gerekir ki o verilere ulaşabileyim. Nasıl olur da sadece bir klasör kaybolur anlayamadım."

demişsiniz verilerinizi bir an önce başka bir şekilde depolayın muhtemelen kulanılan hdd bir şekilde kötü sektör oluşmuş gibi yada oluşacak gibi

yapılacak fazla bir şey yok gibi veri kurtanmak istediğinde ise muhtemelelen hdd tepkisiz kalır kolay gelsin

Evet bozulmuş bir sektör olabilir. Arkadaşımın da 500 gb lık bir diski var. Ondan rica ettim akşama getirecek ona yedeklemeyi düşünüyorum tüm diski. Ama yine de şu anda tüm veriyi silebilirim. 4-5 yılın birikimi var sadece ama benim için hiçbir önemi yok. tek önemli olan veri yok olmuş durumda.

Arkadaşım... Bende formatlanmış yada yanlışlıkla silinmiş disklerden çok veri kurtardım. Ama öncelikle, verilerini silip silmediğinden emin değilsen, freecommander diye ücretsiz bir program var. Önce bunu indir ve kur. Programı başlattığın zaman iki bölme görünecek ve her iki bölümdede sabit Hdd sürücüleri (bölünmüş veya tek) taşınabilir Hdd ve Cd-Dvd sürücülerin görünecek. Verilerini kaybettiğin harddiskin sürücü ismi neyse onu seç. Böylelikle o hardiskinin içindeki görünen veya gizli yada herhangi bir uygulama ile saklanmış olan bütün dosyaların görünür. Eğer silindiğini sandığın dosyayı yada verilerini bu şekilde görebiliyorsan o pencerede iken kopyala-yapıştır yöntemiyle başka sürücüye aktarabilirsin. Yok eğer görünmüyorsa panik yapma. Önce, Get Data Back diye kurtarma programı var, bunu bul ve bilgisayarına yükle. Bu programın iki türlüsü var; Fat ve Ntfs. (Yani Get Data Back For Fat yada Get Data Back For Ntfs) Senin kurtarma yapacağın harddisk hangi dosya sistemiyse sende onu kuracaksın. Dosya sistemini öğrenmek için; Bilgisayarımı çift tıkla ve aç. Ardından taşınabilir harddiske bir kere sol tıkla, sol taraftaki bölmede hangi dosya sistemine sahip olduğu görünür. Yada HDD üzerine sağ tıkla özellikleri seç, oradada görünür. Sonra bu programla verilerini kaybettiğin harddiskini tarattır. Yalnız sabırlı olman gerekiyor, çünkü bu çok uzun sürebiliyor. (6-7 saat gibi) Harddiskin boyutuna ve bilgisayar sisteminin hızına bağlı. Yine buna benzer bir program daha var. Recovery My Files. Bu ikisiylede kurtarmayı dene. İlk önermiş olduğum programla %95 verilerini kurtaracaksın. İnşallah verdiğim bilgiler işine yarar ve belgelerini kurtarabilirsin. Sonuçtan haberdar edersen sevinirim.

FreeCommander de işe yaramadı. Bakıyorum yerinde yok klasör. Şimdi Get Data Back programını kuruyorum onunla da deneyeceğim hemen.

aynı sorun benimde başıma gelmişti dosya boyutunu vs görüyordu ancak içindekiler yoktu

bende o klasoru komple sildim (içindekiler zaten görünmüyordu)

recover my files ile tam arama yaptım yaklaşık 2 gün sürdü

sonuç başarılıydı

denemeye değerse dene derim

Recorvery My Files ile silindiyse geri getirebilirsin dene istersen.

Şu anda taramada. Bekliyorum.

Hocam denemiş olabilirsin ama nacizane önerim avafind kurup bir bak istersen..

Hemen arıyorum programı. Sonucu yazarım birazdan.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...