Jump to content

Ve Türkiye'de Internet çöktü!

0sk1

Recommended Posts

138555.jpg

Uzun süredir devam eden bağlantı sorunlarının sebebi, sonunda ortaya çıktı...

Kullanıcılar özellikle 3 Haziran'dan bu yana internet bağlantısında inanılmaz bir yavaşlama ve sıkıntı hissediyor.

Türkiye genelinde Google'ın ana arama sayfasındaki hizmetlere, örneğin Google Translate hizmetine erişimde sorun yaşanıyor. Aynı şekilde zaten yasaklı olan YouTube'a alternatif yöntemlerle erişen kullanıcılar erişemiyor. Esas sıkıntı ise Translate'de olduğu gibi Google hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlar.

Dahası sayısız yerli ve yabancı internet sitesine erişim inanılmaz derecede yavaşlayabiliyor, ya da bazen bağlantı sağlanamıyor.

Türk internet kullanıcılarını çileden çıkartan bu durumun sebepleri konusunda ortaya farklı görüşler sürüldü. Ancak işin gerçek sebebi, resmi olarak ortaya çıktı...

İşte açıklaması

Bu durum, internet servis sağlayıcılara yollanan ve Biri'nin de müşterileriyle paylaştığı bilgiler sayesinde açıklığa kavuştu.

3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan internet servis sağlayıcılara iletilen karar ile aydınlandı.

Google'a ait bazı IP'lere, detaylı açıklanmayan hukuksal nedenlerden dolayı erişimin engelleneceği belirtildi. Ancak Google'a ait IP'lerin engellenmesi Türk kullanıcılarını çok sert bir şekilde vuruyor.

Google'ın internetin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte, Google'a ait IP adreslerinin engellenmesi, Google hizmetlerinin bir kısmına erişilmesini engelliyor veya yavaşlatıyor.

Tam bir yasak değil ama...

Kısıtlı Google yasağı Türkiye'de interneti çok derinden vuruyor:

- Google web sitesine erişimde sorun yaşanması,

- Reklam vb. analiz verisi için web sitelerinde Google analytics, Google maps gibi Google uygulamalarını kullanan portal veya web sitelerinde erişimlerin yavaşlaması,

- Google Toolbar yüklü bilgisayarlarda bazı sitelere yavaş erişme,

- Web siteleri dahilinde "google search" kullanan alan adlarına erişimde yavaşlama,

- Firmalara ait Google uygulamalarıyla entegre ya da Google Search'e dayalı bir takım uygulamalarınızın bu erişim kısıtlamasından etkilenmesi söz konusudur.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

04.06.2010 13:42:27

ttnete son 2 gündür etmediğim küfür kalmadı.aradım müşteri hizmetlerini habire.her türlü gideri var yaptım.santrali aradım ana avrat düz.efendim mahkemeye verceklermiş beni.vermeyenin .....anasını satim ya.araplara bak ya.paramızla oynatıyorlar bizi.SEDAT PEKER abimize ait superonline ve ortağı tellcom bütün kazancını fiber altyapıya aktarıyor.ttnet daha bakır kabloları kullansın.az sıkın dişiniiz 2-3 yıl içinde ttnet ayvayı yiyecek.

en güzeli arayın müşteri hizmetlerini boşaltın sinirlerinizi :crazy:

ttnete son 2 gündür etmediğim küfür kalmadı.aradım müşteri hizmetlerini habire.her türlü gideri var yaptım.santrali aradım ana avrat düz.efendim mahkemeye verceklermiş beni.vermeyenin .....anasını satim ya.araplara bak ya.paramızla oynatıyorlar bizi.SEDAT PEKER abimize ait superonline ve ortağı tellcom bütün kazancını fiber altyapıya aktarıyor.ttnet daha bakır kabloları kullansın.az sıkın dişiniiz 2-3 yıl içinde ttnet ayvayı yiyecek.

en güzeli arayın müşteri hizmetlerini boşaltın sinirlerinizi :crazy:

Valla ne diyeyim güzel abim bende satıyorum ttneti lanet ettim s.online gelsede kurtulsak millete sınırlı 63 tl geçmemesi gereken fatura 84 tl geliyor ttnetin sonu çok yakın

Valla inanın internet çok ağırlaştı,forum sitemiz olan tnctr ye girmek bile problem olmaya başladı.Tnctr tıklıyorsun tam olarak 5 dk bekliyorsun ana sayfa gelene kadar.Sanırım adminimizde bunu okur.Diğer sitelere de giriş te ağırlaştı,modeme restat,pc restat ile çözüm halledilir diye denedim hepsi negatif.Pc işletim sistemim kendi yapım olduğundan orjinal sürüm olması nedeni ile online bitdefender taratmasında trojan türevi bişiler olur diye düşündüm ama taratmada bişi çıkmadı buna rağmen internet epey ağırlaştığını belirtmek istedim.Saygılarıma.

Valla ne diyeyim güzel abim bende satıyorum ttneti lanet ettim s.online gelsede kurtulsak millete sınırlı 63 tl geçmemesi gereken fatura 84 tl geliyor ttnetin sonu çok yakın

Saygıdeğer arkadaşım ttnetten aldığım bilgi doğrulusunda superonline gibi iss sağlayacıları telekom altyapısını kullanıyormuş bunuda bildirmek isterim,yani bağısız tek yönlü bir hizmet sunmuyor superonline iss sağlayıcı.

Tekeller kırılmalı,her alanda rekabet olmalı,sadece internet değil,her alada bu olmalı ancak o zaman müşteri gerçek hizmeti görebilir,TT net şu an hizmet etmiyor! Tekel olmanın verdiği güçle sömürüyor! Ne zaman yurt dışındaki internet tarifelerini görsem içimden etmediğim küfür kalmıyor!

Saygıdeğer arkadaşım ttnetten aldığım bilgi doğrulusunda superonline gibi iss sağlayacıları telekom altyapısını kullanıyormuş bunuda bildirmek isterim,yani bağısız tek yönlü bir hizmet sunmuyor superonline iss sağlayıcı.

Sen öyle san her yeri kesip fiberoptik kablo döşüyorlar ne ttnetin hattını kullanması adamlar bütün yatırımını alt yapıya bağladı o eskidendi senin dediğin telefon hattından bunda bakır kablo yok 10 Mbps sınırsız 49 tl 10 Mbps 5 gb sınırlı 29 tl yaaaa gelsin hemen bayilik iptal superonlineye geçiş

Sevgili kardeşlerim. Sorunun kaynağı ne orası, ne burası. Sorunun kaynağı özelleştirmelerle birlikte vurgun ve rant tan başka bişey değil. ''Önce insan'' denmesi gerekirken para ön plana çıkmıştır. Hizmetin adı yok, para kazanmanın haksızlığı var. Hep yalan dolanlarla ellerini cebimizde tutmanın gayreti var. Elin arabının elin gavurunun kilit nokta tabir ettiğimiz haberleşme ve enerjimizde işi ne. Bence bize hizmet etmeyeceği gün gibi meydanda olan bu yanlışlığın feryadını koparıyoruz farkında olmadan..

ya kapamaları bişi deyiştirmeyecek busefer dns kullanımı yaygınlaşacak

zaten kullanıcıların büyük bi kısmı kullanıyordu bu oran %90 %100 e çıkacak gibi gözüküyor.

bende opendns kullanıyorum buyrun

208.67.222.222

208.67.220.220

Arkadaşlar aslında firmalar x olsun y olsun z olsun hepsindeki temel amaç bizi sömürmek.

Bizim ülkemizde hiç bir şey yoktur ki insan yararına olsun en temel gaye para kazanmak ve bu hırslada halkı sömürmek. Burda bizede düşen kötünün iyisini beğenmek.

Çünkü başka alternatif yok adamlarda bunu bildiği için elele verip bizleri soyuyorlar.

Saygılar.

bende de aşırı yavaşlama var birkaç gündür.neyse ki dns değiştirip giriyorum google hizmetlerine. 156.154.70.22

156.154.71.22

yapın dnsnizi ve bir parça da olsa rahat edin.

eyvallah biraz rahatlama oldu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...