Jump to content

Sadece Acemi Birinin Sorduğu Sorular

blackman12

Recommended Posts

arkadaşlar bu ilk mesajım belki bana kızçaksınzı ama ben bu xp cd si yapma olayını ilk defa sizden gördüm ve kısa sürede siteyi fazlaca kurcaladım ve bu konuda gerek bu siteden gerek başka sitelerden bir sürü bilgi topladım ama harmanlayamıyorum. çünkü herkes farklı yollardan yapmış diyorum hadi diğer siteleri boşver sadec tnc team yardım eder ama yapanlarda farklı yollardan yapış meseka sk8er_boi adminim le onuchlu arkadaşımızın mesajlarını takip ettim ve bilgi edindim ama hala anlamadım sizden ricam özellikle sk8er_boi'den tncxp yi yaparkenki tüm adımları uygulayarak resimli bi anlatım veya video hazırlayamazmı ?

2. ben bu windows güncellemelerinin hepsini tek linkten nasıl edinirim

3. bu katılımsız kurulumlar var mesela avastınki falan yapılmış iki kere sfx leyince noldu sonuç olarak ben hiç bişi anlamadım yardım edebilcekmisiniz acabaa ?

arkadaşlar bu ilk mesajım belki bana kızçaksınzı ama ben bu xp cd si yapma olayını ilk defa sizden gördüm ve kısa sürede siteyi fazlaca kurcaladım ve bu konuda gerek bu siteden gerek başka sitelerden bir sürü bilgi topladım ama harmanlayamıyorum. çünkü herkes farklı yollardan yapmış diyorum hadi diğer siteleri boşver sadec tnc team yardım eder ama yapanlarda farklı yollardan yapış meseka sk8er_boi adminim le onuchlu arkadaşımızın mesajlarını takip ettim ve bilgi edindim ama hala anlamadım sizden ricam özellikle sk8er_boi'den tncxp yi yaparkenki tüm adımları uygulayarak resimli bi anlatım veya video hazırlayamazmı ?

3. bu katılımsız kurulumlar var mesela avastınki falan yapılmış iki kere sfx leyince noldu sonuç olarak ben hiç bişi anlamadım :blush::o:blush: yardım edebilcekmisiniz acabaa ?

Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Arkadaslar sağ

olsunlar hayli emek vermişler ama bir yerlere

gelince "bilene" anlatmaya başlıyorlar. Yani işin bir

yerinde "örnek olarak şu programı CD'ye entegre edelim"

yerine batch dosyasından veya hazır komutları bulabileceğiniz

linkler.... vb. şeklinde anlatmaya devam ediyorlar.

Benim gibi acemiler de tabii ki takılıp kalıyorlar.

Ne diyelim baka baka öğreneceğiz besbelli bir gün...

Esenlikler...

Aynı sıkıntıyı ben de yaşıyorum. Arkadaslar sağ

olsunlar hayli emek vermişler ama bir yerlere

gelince "bilene" anlatmaya başlıyorlar. Yani işin bir

yerinde "örnek olarak şu programı CD'ye entegre edelim"

yerine batch dosyasından veya hazır komutları bulabileceğiniz

linkler.... vb. şeklinde anlatmaya devam ediyorlar.

Benim gibi acemiler de tabii ki takılıp kalıyorlar.

Ne diyelim baka baka öğreneceğiz besbelli bir gün...

Esenlikler...

Arkadaşlar kısaca 1. CD yi anlatayım.

1.Windows CD sini CDRom a takın.

2. ile ve istediğiniz diğer güncellemeleri ekleyin.

rvmmainmtd8.jpg

A yazan yerde CD yi gösterin

Browse To The Destination Directory yazan yerde CD içeriğinin kopyalanacağı yeri seçin

B yazan yerde gösterin

C yazan yerde diğer eklemek istediğiniz

Please register to see this content.
ekleyin

2 yazan yerde üsteki iki seçeneği işaretleyin.

Entegre işlemini gerçekleştirin.

3. nLite programı ile fazla ayar yapmadan (sadece dilleri silin, TR F klavye hariç diğer klavyeleri silin,Tema desteği aktif ve Dosya Koruması pasif) Tam otomatik kurulum hazırlayın.

4. Daha sonra isterseniz sırasıyla F_s_M paketlerini uygulayın (Uygulamaya bilirsiniz)

5. En son winnt.sif içeriğini tekrar gözden geçirin, $OEM$ klasörünün içeriğini tamamlayın.

Arkadaşlar iyi güzel ama bu gibi konularda herşeyi birden yutmaya çalışıyorsunuz.Dikkatli olun çok çabuk hevesiniz kırılabilir yada kafanız bulanabilir.Sıfırdan bile başlıyor olsanız,uzun süredir uğraşıyorda olsanız eğer bir noktada bilginiz yoksa tıkanmak son derece normal.Ben hemen ara verip dikkatimi dağıtıyorum sonra devam ediyorum.Önemli olan programların çeşitliliği veya kurulum yollarının fazla olması değil.Tek gereken işin mantığını kavrmaya çalışmak.Elbette bazı programları bilmek gerekiyor.Altyapı olturmadan gökdelen dikmeye çalışmak zaman ve emek israfına sebep olur.Acele etmeyin,sakin olun,hiçbirşeyi gözünüzde büyütmeyin çünkü yapabileceğinizden fazlasını içermiyor,basit düşünün.

Ben uzun zamandır uğraşmama rağmen bazı şeylerin nasıl ve neden öyle oluğunu hala anlayamıyorum.

Örneğin ramboot denen bir olay var bunu yeni deniyorum ve az bir bilgiyle işe başlıyorum.Yaklaşık 1 haftadır uğraşıyorum.İçerikten iki dosyayı değiştirmem sorunumu çözdü.Bunu anlamam 1 haftamı aldı ama değidi doğrusu.

Bilgileri parça parça işlemeye çalışın.Önce bootable cd yapın sonra otomatik kurulum yapın sonra basit programları tek tek kurdurmaya çalışın,gözlemleyin varsa hataları tespit edin,birkaç programı bir arada kurdurun.Bu böyle gider.Kısaca acele etmeyin hiçbirşey birden bire olmaz

ya zaten artık nlite mantığını kavradım ama mesela sabit olan katılımsız kurulum konuları var ya oradaki amaç nedir onu anlamadım ya diğerlerini hallettim güncellemleri sp2 yi bazı programları entegre ettim ama

işte benm anlamadıım yer sabit olan katılımsız kurulum konuları ne işe yarar. ama naladıım kadarıyla sölim register isteyen programlara bunu uyguluyoruz bölece register edilmiş halde windowsa yükleniyor aaammmaa sorun şurda mantığı nedir bunun ?? winrar la yaparken mesela 2 kere zipe atıoruz dosyayı ama hiç bi deişiklik elde etmioruz ki

genel olarak en çok kullanılan nlite programı hem cd boyutunu istenmeyen kısımları çıkartarak ufaltmaya yarar hemde belli bir kalıpta hazırlanmış olan yani nlite'ın kullanabileceği kalıpta hazırlanmış olan eklenti (programlar) paketlerini kurulum cdmize eklemeye yarar.Ben kullanmasamda nlite extra olarak windows güncellemelerinide cdye ekleyebilir.

Winrar yada 7zip olsun bu programlar ciddi bir sıkıştırma yaparak cdmiz için daha çok boş alan dolayısıyla daha çok program için yer kazandırır.Sıkıştırmanın dışında aslında basit olan ama kod aşamasında karışık gözüken komutları otomatik olarak işletirler.Özellikle winrar bu konuda birinci tercihim.Çünkü çok esnek bir program.

• 2 years yıl...

3. bu katılımsız kurulumlar var mesela avastınki falan yapılmış iki kere sfx leyince noldu sonuç olarak ben hiç bişi anlamadım yardım edebilcekmisiniz acabaa ?

blackman12 güzel bi konuya deyinmiş sk8er_boi adminimiz resimli bi anlatım veya video hazırlayamazmı enazından yaptıgımızın ne oldugunu allarız ;)

parsnarko ölüyü diriltti valla ;):D ama ben ilk mesaja baya şaşırdım gerçekten. bir çözümleme yaparsak: blackman ayın 25 inde üye olmuş 31 inde ise bu soruyu sormuş. demekki 6 günde siteyi altüst etti sp2 yi entegre etmeyi başardı. ancak adminden boş vaktim yok cevabını alınca bunu gururuna yediremedi bu sitenin katılımsız bölümüne damgamı vuracam dedi ve ahada sonuç :):D

Bende dedim içimden; Şu garibana yardım edeyimde sevinsin, hemde acemiymiş ;) Knu tarihinede bakmadım, blackman kardeşim öyle bi soru sormuş ki konuyu kim açmış, bir yanlışlık mı var diye sayfada gezinip durdum :D Sonuç olarak kendisini yetiştirmesini bilen insanlara en güzel örneklerden biri, Morning kardeşim de çok azimli, ikisinide tebrik ederim, birçok değerli arkadaş var burada, onlara da tebrikler...

Sağolun arkadaşlar...O günlerde bırakın TnC'yi Türkçe sayfa olarak internetin tamamında bile bu işlerle ilgili yazı bulmak mucizeydi.Ama o zamanda yine TnC bu konuda bayrağı Türkçe için taşıyan siteydi...İşte buradan da anlaşılacağı gibi önemli olan şey araştırmak herşeyi birilerinden beklemek yanlış oluyo...Ama sonuca bakarsak yine geride kaldım bu işlerden elimi ayağımı çekince ama haziran sonrası başka bir blackman geliyor...

Sağolun arkadaşlar...O günlerde bırakın TnC'yi Türkçe sayfa olarak internetin tamamında bile bu işlerle ilgili yazı bulmak mucizeydi.Ama o zamanda yine TnC bu konuda bayrağı Türkçe için taşıyan siteydi...İşte buradan da anlaşılacağı gibi önemli olan şey araştırmak herşeyi birilerinden beklemek yanlış oluyo...Ama sonuca bakarsak yine geride kaldım bu işlerden elimi ayağımı çekince ama haziran sonrası başka bir blackman geliyor...

Vay... Hadi bakalım abi inş, Haziran'ı bekliyoruz...Dediğin de çok doğru, insan bir şeyleri kendisi çalışarak başarınca çok daha etkili oluyor.Hem tarihine bakmadan ilk postu okuduğumda Blackman12 hafıza kaybı filan mı geçirmiş dedim :closed: Aman Allah başımızdan eksik etmesin.

Al bendende o kadar tarihe bakmadan önce yazıyı okuyordum ki hemen tarihe baktım olamaz böyle bir soru blackman12 den dedim.

Kardeş sen beni güldürdün Allah ta seni güldürsün efe nin dediği gibi kuyuyu çok derin açmışsın.

• 1 ay sonra...

azimle ..... ...... ......

bu başlık katılımsız konusunun en başına eklenmeli.

açtım okuyorum. dedim bu blackman dalgamı geçiyor ne. artık uğraşmıyor bu işlerle kafa buluyo bizle derken tarihe baktım. hiç sormayın nasıl rahatladım:)

kaz kaz nereye kadar blackman. kuyudan su çıkmasın sonra:)

• 11 ay sonra...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...