Jump to content

Yeni Bilgisayarcı Için Öneriler

skyforce
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar. Yanlış anlaşılmasın bugün açılacak demiyorum. Ama Allah nasip ederse mutlaka açılacak. Daha önceden üyesi bulunmuş olduğum forumlarda bu soruyu sordum. Fakat tam olarak beni tatmin eden bir cevap alamadım. Bundan dolayı birde bu forumda aynı soruyu sorayım dedim. Açıkçası olay şu 2007 yılında ukrayna ulusal teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliğini bitirdim ve zamanında öss ile gittiğim için denkliğim var. Aslında ukraynayı yazdığım yıl iki yıllık bilgisayar teknikerliği yazmayı düşünmüyordum. Ama düz lise mezunu olduğum için ve öss ye girdiğim yıl bütün iki yıllıkların kontenjanlarını meslek liselerine ayırdıkları için ( şimdiki mevzuatı bilmiyorum ) Ben de dört yıllık bir üniversite arayışına girdim. Tam da o yıl ukrayna teknik üniversitesi kontenjan açmıştı. Çok düşük bir puanla okulu kazandım. Fakat gerek okulun kalitesizliği gerek yaş ilerlemesinden dolayı mesleğin geç öğrenilmesi gerekse mezun olduğumdan beri kendimi geliştirmek için kendime gerekli ortam bulamayışımdan dolayı iş bulamadım. Şartlar beni hiç istemesemde bulunduğum ilçede bir bilgisayarcı açmaya itti ve itiyor. Şimdi olay şu , iş yeri açtığımda Gerekli yazılımsal desteği az çok müşterilerime verebilirim. Donanım konusunda, masa üstü bilgisayar kasası tamir ve toplamasında da sorun yok. Esas sorun şöyle.

1. Laptop tamiri , lcd ekran tamiri, yazıcı tamiri, modem tamiri yapacak bilgim var ama becerim hiç yok. Bundan dolayı iş yerimi bu durumlarda bir aracı konumuna geçirip ÇOK DÜRÜST, ÇOK GÜVENİLİR, ÇOK SAĞLAM İŞ YAPAN ve bayi kabul eden bir tamir merkezi tavsiyesine ihtiyacım var. Vereceği komisyonun miktarı önemli deyil maksat müşteriyi geri döndürmemek.

2. Şunu biliyorum ki piyasada bu işin üç kağıtçısı çok. O yüzden bilgisayar toptancısıda seçmek çok önemli. Sizden bu konuda yine güvenilir tavsiyeler bekliyorum.

3. Bazı sorunlarla karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz. Örneğin çok temiz görünümlü bir laptop (fiyatıda iyi) size format için geldi. Siz formata başladınız, baktınız ki formatın bir yerlerinde bilgisayar da daha önce hiç olmayan bir hata meydana geldi ve bilgisayar bozuldu. Ama siz kesinlikle hiç bir yanlış müdahale yapmadınız. Bilgisayarın bozulacağı vardı oda elinizde patladı bu durumda ne yaparsınız veya ne yapılması gerekiyor.
Buna benzer bir sürü örnek sıralayabilirim. Bundan dolayı gerçek tecrübe ve tavsiyeleriniz bekliyorum.

Arkadaşlar lütfen bilgisayarcı açma filan demeyin Başka çarem yok. Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

[font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=2]3 ) bence bu durumda müşteri hatanın sizden kaynaklanacağını düşünür çünkü adam size sadece format için getirdi ama sizin elinizde bozuldu. bence güven sağlamak ve müşteriyi kaybetmemek adına bilgisayar sizdeyken meydana gelen sorunun sizden kaynaklandığını kabul etmek ve sorunu halletmek. ücrette ise belki parça falan aldıysanız onun parasını istersiniz. yada 2. bi format vs gerekiyorsa tek format parası alırsınız.

1 ) bu konuda da becerisine ve ustalığına güvendiğiniz bi ortakla beraber çalışmanızı öneririm. tamir merkezine hiç ihtiyaç duymazsınız böylece. [/size][/font]

[quote name='6489426' date='08 July 2011 - 19:26 ' timestamp='1310145985' post='1042948']
[font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=2]3 ) bence bu durumda müşteri hatanın sizden kaynaklanacağını düşünür çünkü adam size sadece format için getirdi ama sizin elinizde bozuldu. bence güven sağlamak ve müşteriyi kaybetmemek adına bilgisayar sizdeyken meydana gelen sorunun sizden kaynaklandığını kabul etmek ve sorunu halletmek. ücrette ise belki parça falan aldıysanız onun parasını istersiniz. yada 2. bi format vs gerekiyorsa tek format parası alırsınız.

1 ) bu konuda da becerisine ve ustalığına güvendiğiniz bi ortakla beraber çalışmanızı öneririm. tamir merkezine hiç ihtiyaç duymazsınız böylece. [/size][/font]
[/quote]

1) Burası küçük bir yer ilçenin 50 bin nüfusu var öyle bir yerde öyle bir beceriye sahip biri zaten gider kendi dükkanını açar.

3) Ufak arızalarda belki işin içinden bir şekilde çıkılır ama özelikle pahallı notebooklarda özelikle tamir olunmaz anakart arızası verdiğinde çok yüklü masraflar söz konusu. senede birkaç defa böyle olsa karın büyük bir bölümünü götürür. Hatta iş az olmuşsa zarara bile düşersiniz. Hemde şöyle bir durum söz konusu, bu gibi olaylarda işin çok afedersiniz çakalı çok. Zaten ayağı bir çukurda olan aletini size özellikle formata getiriyor. Siz dikkat etmezseniz olayı size kaktırmaya çalışıyor. Sonuçta bu gibi şeylerin kurbanı olmakta var. Benim aklıma gelen iş yerinin camına genel uyarılar asmak ama oda müşteriyi kapıdan kaçırmak demek.

bilgisayarcı açma demem çünkü her ne kadar satışların çoğu artık teknoloji marketlere,internete kaysada bu işin servisini verebilecek kişilerede her zaman ihtiyaç olacak elbette yine satışta yapacaksın..tamir konusunda ise kendim olsam müşterinin telini alır,tamir firmasıyla ortalama ücreti konuşur ve buna göre müşteriye fiyat veririm,işe yarar mı bilmiyorum ama ben olsam böyle yapardım :) işin teknik kısmı bir yana umarım esnaflığıda çabuk kaparsın;sonra vereyim,yarın vereyim,bu fiyata olur hadi hadi kısımlarıda kolay değil :)

arkadas benım dükkanım yok ama dızüstüne fazla bulasmammaya calıs masaüstünde sorun cıksa fazla malıyetin olmaz ama dizüstünde sorun cıkarsa yenısını al daha hayırlı olur arkadasların dedıgı gibi çakal cok basımıza oto yıkamada geldı adama arabanın beynine su kacırmıs bize motor yıkatmaya geldı anlamasak vay halimize esnaflı kolay degıl uyanık ol bırde sabırlı ne cinslerle tanıscan

konuyla pek alakalı degıl ama benımde basıma 7 ay once bır olay geldı... adam geldı kasasını bıraktı gıttı format attım, o gunun aksamına gelıp kasayı aldı... ve gectıgımız 3 hafta once getırıp bu kasa bızım degıl... sıze verdıgım kasa arcelıktı deyıp durdu.. yapacagım hıcbırsey yok dedım 7 ay aklını z neredeydı dedım ve yolladım.. gercekten de bulundugum muhutte cakallar cok bırde bıraz serserı tıplerse sizden ellerı geldıgı kadar bırseyler yolmaya geleceklerdir... ogunden sonra musterı ıcın form bastırdım ozellıklerı kasa modelı ve anlasma ıcın maddeler yazılı olan bır form ımzalayıp gıdıyor ve bunları saklıyorum bır klasor olusturdum... sadece anlatmak ıstedım boyle ufak tefek seylerıde dusunmek lazım...

konuyla pek alakalı degıl ama benımde basıma 7 ay once bır olay geldı... adam geldı kasasını bıraktı gıttı format attım, o gunun aksamına gelıp kasayı aldı... ve gectıgımız 3 hafta once getırıp bu kasa bızım degıl... sıze verdıgım kasa arcelıktı deyıp durdu.. yapacagım hıcbırsey yok dedım 7 ay aklını z neredeydı dedım ve yolladım.. gercekten de bulundugum muhutte cakallar cok bırde bıraz serserı tıplerse sizden ellerı geldıgı kadar bırseyler yolmaya geleceklerdir... ogunden sonra musterı ıcın form bastırdım ozellıklerı kasa modelı ve anlasma ıcın maddeler yazılı olan bır form ımzalayıp gıdıyor ve bunları saklıyorum bır klasor olusturdum... sadece anlatmak ıstedım boyle ufak tefek seylerıde dusunmek lazım...

[color="#006400"][b]İstanbul'da oturuyorsan ve dükkanı acıyorsan elimden geldiğince yardım etmek isterim.Pc işini cok severim.Laptop tamirinde ,modemlerde ve lcd ekran tamirinde becerim var.

www.hendese.com.tr 'yi önenirim güvenilirler.Her türlü bilgisayar parcanı oradan temin edebilirsin.[/b][/color]

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='08 July 2011 - 21:14 ' timestamp='1310152478' post='1043032']
[/quote]

Evet from olayı çok mantıklı ama küçük yerlerde özellikler iş yerleriyle deyilde normal müşteri ile çalışıyorsanız müşteri bunu çok garip karşılıyor. Ama aklımın bir köşesinde duracak bu öneri saol.

[b]Evet daha geçenlerde başıma geldi format için aldım kasayı taktım formata başladım tam önyükleme bitiyor ve sistem restart yapıyor hep böyle devam etti Müşteriyede bu bozuk diye veremezdim oturdum ugraştım heryolu denedim ve yaptım biosda ki ayarları değiştirmişler ama benim en son baktığım yer bios olmuştu sabır çok önemli sabır olmasaydı yapamazdım.[/b]

[quote name='lmuzun' date='08 July 2011 - 21:21 ' timestamp='1310152887' post='1043039']
[color="#006400"][b]İstanbul'da oturuyorsan ve dükkanı acıyorsan elimden geldiğince yardım etmek isterim.Pc işini cok severim.Laptop tamirinde ,modemlerde ve lcd ekran tamirinde becerim var.

www.hendese.com.tr 'yi önenirim güvenilirler.Her türlü bilgisayar parcanı oradan temin edebilirsin.[/b][/color]
[/quote]

İlgin ve alakan için saol. İstanbulda oturmuyorum. Hatay ın Samandağ ilçesindeyim.

[quote name='HaReKeTlİ' date='08 July 2011 - 21:29 ' timestamp='1310153384' post='1043045']
[b]Evet daha geçenlerde başıma geldi format için aldım kasayı taktım formata başladım tam önyükleme bitiyor ve sistem restart yapıyor hep böyle devam etti Müşteriyede bu bozuk diye veremezdim oturdum ugraştım heryolu denedim ve yaptım biosda ki ayarları değiştirmişler ama benim en son baktığım yer bios olmuştu sabır çok önemli sabır olmasaydı yapamazdım.[/b]
[/quote]

Sorun Allahtan yazılımsal. Ondan bir şekilde halledilmiş. Ama düşünün ya ramler bozulmuş olsaydı ondan resart atıyor olsaydı. Sonuçta şöyle bir durum var burda adi formata 25 tl alınıyordu en son. Yani demem o ki 25 tl kazamancam diye çok daha fazla zarar etme olayı var.

[quote name='yasarcay' date='08 July 2011 - 19:42 ' timestamp='1310154165' post='1043055']
İlgin ve alakan için saol. İstanbulda oturmuyorum. Hatay ın Samandağ ilçesindeyim.
[/quote]

Leymuni yada Yerli soyadlarını duydunmu, tanırmısın?

[quote name='yasak_ask' date='08 July 2011 - 22:40 ' timestamp='1310157626' post='1043091']
Leymuni yada Yerli soyadlarını duydunmu, tanırmısın?
[/quote]

Samandağın da pek sosyal biri değilim malesef. Son dört yıldır sadece samandağındayım. Yalnız şunu söyleyebilirim. Anneme sordum Yerli soyadını tanımadı fakat Leymuni soyadını tanıdı. Fakat ben ne tanıyorum ne biliyorum. Hayırdır niçin sordunuz.

[quote name='yasarcay' date='08 July 2011 - 20:55 ' timestamp='1310158547' post='1043098']
Samandağın da pek sosyal biri değilim malesef. Son dört yıldır sadece samandağındayım. Yalnız şunu söyleyebilirim. Anneme sordum Yerli soyadını tanımadı fakat Leymuni soyadını tanıdı. Fakat ben ne tanıyorum ne biliyorum. Hayırdır niçin sordunuz.
[/quote]

Benim üniversitede samandağlı çok arkadaşım vardı da. Üniversiteyi Van'da okudum bu arada. Tşkler cvp için. :)

[quote name='yasak_ask' date='08 July 2011 - 23:00 ' timestamp='1310158833' post='1043104']
Benim üniversitede samandağlı çok arkadaşım vardı da. Üniversiteyi Van'da okudum bu arada. Tşkler cvp için. :)
[/quote]

Bir şey deyil.

1-)Benim bildiğim kadarıyla öyle merkezi tamir bayiliği veren bir yer yok.Bu işi tam kavrayabilmek için profesyonel birisiyle çalışmak daha mantıklı gelebilir.
2-)Kendi çalıştığım bayileri söyleyeyim.Güvenilir ve sağlam yerlerdir.
Sebil Bilgisayar www.sebilbilgisayar.com.tr
Sönmez AGB www.sonmezagb.com
Arena Bilgisayar www.pencere.com
Penta Bilgisayar www.bayinet.com
Bu 4 firmayla çalışıyoruz.Gayet sağlam firmalardır.Hangisi kafana yatarsa ordan bayilik alabilirsin.
3-)Elektronik bir işle uğraşıyoruz neticede.Her an herşey olabiliyor.Önemli olan o anda sakin düşünüp bir çözüm yolu bulmaktır.
1-2 defa elimde hdd patladı onuda kendi hddlerimi vererek çözdüm artık.Yapabileceğim çok fazla seçenek yoktu.

[quote name='HaReKeTlİ' date='08 July 2011 - 21:29 ' timestamp='1310153384' post='1043045']
[/quote]
bıosa tam olarak ne yaptın aynı sorunu yasıyom tam harddıskı biçimlendircem pc kapanıyor

[quote name='sisliyol16' date='08 July 2011 - 21:56 ' timestamp='1310162170' post='1043142']
bıosa tam olarak ne yaptın aynı sorunu yasıyom tam harddıskı biçimlendircem pc kapanıyor
[/quote]

Bios pilini çıkar ve geri tak. Bios sıfırlanır.

MERHABA BEN ANKARA http://www.fnybilgisayar.com/ BURANIN TEKNİK SERVİS SORUMLUSUYUM DİKKATİMİ ÇEKTİ AÇTIĞIN KONU SANA ŞU ŞEKİLDE YARDIMCI OLABİLİRİM TÜM DONANIM SAL ANAKART LAPTOP LCD V.S ARIZALARIN İÇİN TEKNİK DESTEK VE YARDIM CI OLABİLİRİM KARGO ANLAŞMAMIZ VAR ZATEN ÇIKAMADIĞIN SİSTEMSEL SORUNLARIN İÇİN ÇALIŞA BİLİRİZ ADIM VOLKAN 5397154906 ULAŞA BİLİRSİN 24 SAAT AYRICA İŞYERİNDEN GÜN İÇİNDE ULAŞABİLİRSİN

[quote name='volkandemir' date='09 July 2011 - 00:07 ' timestamp='1310162878' post='1043159']
MERHABA BEN ANKARA http://www.fnybilgisayar.com/ BURANIN TEKNİK SERVİS SORUMLUSUYUM DİKKATİMİ ÇEKTİ AÇTIĞIN KONU SANA ŞU ŞEKİLDE YARDIMCI OLABİLİRİM TÜM DONANIM SAL ANAKART LAPTOP LCD V.S ARIZALARIN İÇİN TEKNİK DESTEK VE YARDIM CI OLABİLİRİM KARGO ANLAŞMAMIZ VAR ZATEN ÇIKAMADIĞIN SİSTEMSEL SORUNLARIN İÇİN ÇALIŞA BİLİRİZ ADIM VOLKAN 5397154906 ULAŞA BİLİRSİN 24 SAAT AYRICA İŞYERİNDEN GÜN İÇİNDE ULAŞABİLİRSİN
[/quote]

İlgi ve alakanız için sağolun. Sizi bir kenara not aldım.

3. Format için geldiğinde bilgisayar açılmıyorsa, senin şöyle bir sorununda var diyerek bilgilendirebilirsin ,Ama müşteri son gördüğünde bilgisayar açılıyorsa sana yükleyebilir suçu. Ağzının iyi laf yapması gerekiyor.

10 senedir bilgisayarcılık sektöründeyim iş yerimi açalı 3 sene oldu tecrübelerime dayanaraktan söylüyorum kimse yanlış anlamasın arkadaşlar.
yaşarçay kardeş öncelikler ortak iş konusunda kimseyle girme tek gir batsanda devam etsende yapacak bişe yok.esneflık kumara benzer risk almadan hiç bir şey olmuyor onun için iş yerini aç etrafındaki esnaflar gelip senle tanışmak isteyecek senin işini bi elektronikçi görür arızalı monitör geldi gönder yapsın arada komisyon alırsın.mersin civarındaysan irtibata geçeriz yardımcı olurum.iyi günler

1- Ne olursa olsun dürüst ol. Yalan söyleme.
2- İşini gereği kadar önemse ve bütün dikkatini ver.
3- Bir yerlere gelmek zaman alır sabırlı ol. Cesaretini kaybetme.
4- Çok ayrıntılı düşünüyorsun. Gereksiz kaygı ve tasalarla zaman kaybetme.
5- Kendini ve Malzemeni sürekli geliştir. ARGE'ye mutlaka zaman ayır. Sistemli çalış. Dağınık olma.
6- Kendinide müşterilerinide ihmal etme.

Acizane Not: İnsanların güvenini dürüst olarak kazanırsın. İşi çok iyi bilirsin yada bilmessin bu çok önemli değil. Biraz yeteneğin varsa elinde yatkınsa, zamanla öğrenirsin. Bazı meseleleri kendi içinde çok abartmışsın, Hayata geç atılmanın yan etkileri olsa gerek. Bir şekilde bu işi yapmayı düşünüyorsan bütün soru ve sorunlarını bırak ve başla. Kelimelerle öğrenemessin hayatı, iş hayatıda böyledir. İşin içine girmen ve kendin görmen gerekir. Unutma göç yolda dürülür. Selametle.
Allah yardımcın olsun.