Jump to content

Dosya Kopyalama Engeli

Dj Demir
 Share

Recommended Posts

SelamLar Herkese
Bu konuda Bilgisi Olan arkadasLar Yardim Lütfen..

Ben Netcafe isletiyorum ve Bu isi yapan herkes gibi arsivimin sömürülmesinden oldukca Rahatsizim.. Gecen bir internet cafede bir uygulama gordum..

ister terminal makinada olsun ister agda acilan bir klasordeki dosyalari kesinlikle ne bir flash bellege nede baska bir aygida kopyalama yapmiyordu..

Yapmiyordu dedigim herhangi bir prgoram devrede oldugunu düsünmüyorum Cünkü Kopyalanmiyor Yasak Var Yada Benzeri Bir hata ile karsilasmiyorsun dosyalar oldukca normal bir sekilde kopyalaniyordu ama flas bellegi ( bu hard disk bile olsa ) cikardigin zaman icinde hic bir sey kalmiyordu..

Kendim Bizzat Denedim Yedek Hard disk Bagladim ( Bu usb Tasinabilir disk degil Kasayi Acip SATA Yuvalarinin birine Hard disk Bagladim ) Oyun kopyaladim kendi cafeme getirdigimde hard disk bom bos :) buyuk bir husrana ugradim Anliyacaginiz..
isin ilginc Tarafi ise DeepFreez i devre disi birakip kopyalama yaptigim zaman Bu islem devre disi kaliyor ve kopyalama yapabiliyorum:
Ancak Deepfreez de oyle bir yasak olmadigini bildigim halde Bunu nasil yaptigini cok merak ettim..Ayni Olayi Kullanmak istiyorum..
Bu konuda yardim ederseniz memnun olacagim.Simdiden Tesekkürler...

Akinsoftta Flas bellegi engelleme olaylarini biliyoruz zaten ama bu yetersiz kaliyor cünkü flash diske dosya kopyalama engeli koydugunuz zaman musteri acilmasi icin israr ediyor.. Bu yol bizim icin cözüm degil..

Edited by Dj Demir

öncelikle arşiv in somurulmesi ne demek sende aynı teknikle başkasının arşivini somuruyorsun ortada haksız bir durum yok !

Bu işlem için deepfreeze yada başka bir programa ihtiyacın yok windows xp pro veya Windows 7 Professional Edition da cok daha etkili bir yontem var tabiki burda bunu anlatmayacagım biraz ugras bulmak için bari buna emek harca :D

• 2 hafta sonra ...

arkadasım deepfrezede olebı mantık var.deep administrator die bisi var orda deep clientini kendin ayarlıyosun ve ayarlarken tum suruculerı sec olayını kullanırsan ısdedıyın seyede ulasmıs olacaksın.yanı hdd veya usb takdıgında ıllakı bı surucu harfı alıcakdır ve sen cliette tum surucu engellını koyarsan bu yenı yuklenen surucuyede deep atmıs gıbı olacaksın. ( ve bu yasagı cıgnemek ısdıyosarn 1.5 tb veya usdu hdd kullan cunku bu boyutlarda deep nanayı yıyor yanı engel koyamıyor )... Hadı Selametle... Bılgı Yardımcı Olduysa Bı Tesekkuru Cok Gorme Hacı.

[quote name='tnc_tr' date='25 August 2011 - 05:55 ' timestamp='1314251735' post='1069499']
öncelikle arşiv in somurulmesi ne demek sende aynı teknikle başkasının arşivini somuruyorsun ortada haksız bir durum yok !

Bu işlem için deepfreeze yada başka bir programa ihtiyacın yok windows xp pro veya Windows 7 Professional Edition da cok daha etkili bir yontem var tabiki burda bunu anlatmayacagım biraz ugras bulmak için bari buna emek harca :D
[/quote]

Bu arkadaşıma katılmakla beraber;eğer cafe sahibiysen bunu yapma bence millet belki arşivin için geliyordur müşteri kaybetme artı onu almak isteyen zahten her halıukarda alır ne kadar programlarla engel koysanda aksi programlarda var.Bence boşuna uğraşmış olursun...

Edited by yuhan

eğer deep freeze'i kapatınca kopyalama engeli kalkıyorsa deep freeze'i kurarken a'dan z'ye tüm sürücüleri aktif edip o şekilde kurmuşlardir. aktif etmek derken dos penceresinde [b]subst X: C:\windows[/b] dediğiniz zaman X: adında bir sürüc oluşur C:\windows klasorunun içeriğini gösterir. yani bu şekilde tüm sürücüleri yalandan gösterip hepsinde deep freeze i işaretleyip yapmış olabilir denemek lazım

Şimdi ben bir müşteriyim ve senin kafene geldiğimi varsayalım.
Internetten bazı dosyalar indirmem gerekiyor veyahut, flash diskimdeki bazı dosyalar üzerinde çalışmam gerekiyor.

Işte çalışmalarımı yapıp flash diskime kayıt ediyorum... Sonra işte flashı çıkarıp, cafeye borcumu ödeyip gidiyorum.
Farlı bir bilgisayarda flashımı takıp çalışma yaptığım dosyalara bakarsam ve herangi bir değişiklik olmadığını görürsem, sence senin kafen hakkında ne düşünürüm?
Harcadığım zaman boşa gitmiş olur. :(

Bu duruma genelde öğrenciler düşebilir. Yani bir ödev hakkında araştırma yapıp, ilgili meteryallleri toplayıp flash diskine kayıt edebilir.
E sonra öğrenci başka pcde flash diske baktığında dosyalar olmaz ise, sence ne düşünecek?

Bence bu konudan uzak durum. Farklı bir yöntem bulmanızda/kullanmanızda fayda var gibi görünüyor...

Ya şimdi bu konu etikoloji açısından çok tartışıldı ve tartışılmaya devam edilecek. Blue_life haklı ama şimdi adamın evinde bilgisayar var ve interneti yok bişeyleri indiremiyor onun yerine gelip kafelerdeki oyun/muzik/film gibi materyalleri kopyalayıp evine götürüyor ve orda takılıyor. halbuki kopyalama yasak olsa gelip senin kafende oynayacak/izleyecek ve sen para kazanacaksın. ama sırf bu yuzden bir öğrenci ders notlarını indirip evine gittiğinde bakacakki flash disk bomboş. bunun yerine yine kopyalamayı yasaklayıp isteyen kişilerin flash disklerine anamakinadan istedikleri dosya atılırsa bu iş olur gibime geliyor. ki bu yontemi kullanan bi çok yer var.

[font="Tahoma"][color="#4169E1"][b]Öncelikle şunu belirtmeliyim ki
Konuyu ben açmadım
Şifrem server bilgisayarda kayıtlı olduğu için arkadaşlardan biri açmış olabilir

[/b][/color][/font]
[font="Tahoma"][b][color="#4169E1"]Gel gelelim konuya[/color]
[color="#4169E1"]Kusura bakmayın ama [/color][color="#FF0000"](Kintaro ve BLueLife Hocam sizleri tenzih ederek )[/color][color="#4169E1"] ne kadar saçma cevaplar vermişsiniz yahu [/color]
[color="#4169E1"]Bu kadar da boş konuşulmaz ki ama.[/color][/b][/font]
[font="Tahoma"][b][color="#4169E1"]Biri kalkmış bana akınsoft demiş [/color][/b][/font]
[font="Tahoma"][b][color="#4169E1"]Biri ordan kendi egosunu tatmin etmek için yazmış
Biri kalkmış konuya sen yanlış kelime kullanmışsın demiş[/color]
[color="#4169E1"]Sömürüyor demen doğru değil demiş[/color]
[color="#4169E1"]Hayır gayet iyi demiş , sömürüyor adam.[/color]
[color="#4169E1"]8 tane Film birden kopyalanır mı Allah aşkına[/color][/b][/font]
[font="Tahoma"][color="#4169E1"][b]Benim harddiskime yazık
Arşivi Harici harddiskten çekiyorum ve bu kadar yüklenilince de Server kafayı yiyor .
Ama ben farklı bakıyorum konuya[/b][/color][/font]
[font="Tahoma"][b][color="#4169E1"]Öyle bi uygulama geliştirmek mümkün olabilir mi bilmiyorum[/color]
[color="#FF0000"]Sadece herhangi bi dizinde bulunan klasörleri engellemek iyi olabilir[/color]
[color="#4169E1"]Flash diske kopyalayacak[/color]
[color="#4169E1"]Kopyalama bittikten sonra o dosyayı silecek :))[/color]
[color="#4169E1"]İlginç olur [/color]

[/b][/font]

Edited by Dj Demir

Çıkarttığı anda nasıl silecek zaten çıkarmış artık :) Heralde arkadaşlar böyle anlıyor senin dediğini.

Ama ben senin nedediğini anladım. Müşteri flash belleğe yazdığını sanacak ama aslında bilgisayar flash belleğe hiç bir şey kopyalamayacak.

[color="#4169E1"][b]Ya çıkarttığı anda derken kopyalayacak ardından silinecek anlamında dedim[/b][/color]
[color="#4169E1"][b]Herhalde çıkarttıktan sonra silemez ya :)[/b][/color]
[color="#4169E1"][b]
[/b][/color]
[color="#4169E1"][b]Ayrıca ne olur kimse gelip de [/b][/color]
[color=#4169E1][b]Yok Akınsoft yok USB'leri devre dışı bırak yok efendim al şu uygulamayı kur kopyalama engeller felan demesin.[/b][/color]

Bu konu için tekrar düşüncelerimi yazmak istiyorum.
Amacımız sisteme yeni bir disk takıldığında, belirli isimdeki dosyaların kopyalanmasını önlemek ise;

Ilgili bilgisayarlarda arkaplanda devamlı çalışan bir uygulama yapılır.
Bu arkaplanda çalışan uygulama, sisteme yeni disk takılmaz ise uyku modunda kalır.
Sisteme yeni bir disk takılınca, yeni diskteki dosya listesini alır.
Yeni diske, bir dosya yazılırken daha önce belirlenmiş yasaklı listesine bakar ve bu yazılan dosya yasaklı listesindeyse, ilgili diski sistemden çıkartır siler!
Ayrıca kullanıcıya bir uyarı verebilir.
Bu şekilde, ilgili kullanıcı dosyayı sağlıklı bir biçimde diskine kopyalayamamış olur.

Iyi düşünmek lazım....

Arkadaşı ben anladım ve bir araştırma yaptım. Halen konuyla ilgileniyorsa ona nasıl yapıldığını anlatabilirim. Güzel özelliği ise bir programa göre yapılandırabiliyosun. Diyelim öğrenci ödevini, araştırmasını kaydedecek, programdan word, excel, powerpoint gibi programlara izin verirsin. Olur biter.

Edited by pcusta_99

Akınsoft deme demişin ama bende bi öneride bulunmak isterim Akınsoft Kota tarifesi var 300m izin ve lirsen kimse senin film arşivine götüremez 300m film yoksa tabi müşterilerinde zor durumda kalmaz 300m sonra para alırsın dvd çekiyorum dersin bende net kafe işletiyorum böyle yapıyorum dvd başına 5m alıyorum kolay gelsin hayırlı işler

[quote name='Teknik Servis 7/24' date='16 September 2011 - 10:01 ' timestamp='1316167317' post='1080465']
dvd basını 5 tl mı yazık gunah resmen somurduk mılletı.. bedne cafe ısletıyorum server da fılm muzık oyun var dedıgın gıbı kotam var pc basına... dedıgın gıbı bende cd ve dvd ıcerısıne kayıt yapıyorum... netten ındırdıgım fılmlerı cd ıse 1 tl ye eğer dvd ıse 1.5 tl ye verıyorum...
[/quote]

Ben başka yerden aldığımda film satan yerden cd 2m dvd 5 alıyorlar bizim onlardan eksiğimiz olduğuna inanmıyorum dvd 4 5 film sığıyor yaklaşık senin dediğin fiyata kota koymanın anlamı yok tabi alıştırmakta önemli

[font="Tahoma"][color="#4169E1"][b]BLueLife Hocam
Tam da benim demek istediğim böyle birşeydi ama yapması ne kadar kolay bilemem :)[/b][/color][/font]

[quote name='blue_life' date='15 September 2011 - 10:18 ' timestamp='1316071124' post='1079763']
Bu konu için tekrar düşüncelerimi yazmak istiyorum.
Amacımız sisteme yeni bir disk takıldığında, belirli isimdeki dosyaların kopyalanmasını önlemek ise;

Ilgili bilgisayarlarda arkaplanda devamlı çalışan bir uygulama yapılır.
Bu arkaplanda çalışan uygulama, sisteme yeni disk takılmaz ise uyku modunda kalır.
Sisteme yeni bir disk takılınca, yeni diskteki dosya listesini alır.
Yeni diske, bir dosya yazılırken daha önce belirlenmiş yasaklı listesine bakar ve bu yazılan dosya yasaklı listesindeyse, ilgili diski sistemden çıkartır siler!
Ayrıca kullanıcıya bir uyarı verebilir.
Bu şekilde, ilgili kullanıcı dosyayı sağlıklı bir biçimde diskine kopyalayamamış olur.

Iyi düşünmek lazım....
[/quote]

e ben o aman atıyorum gelmeden önce film.avi oluştururum aldığım filmleri üstüne kaydederim aynı isimle yürütürüm filmleri :) Bence ms kopyalamak için hangi dll hangi fonksiyonunu kullanıyosa veya böyle bi api varsa bunu engelleyemeliyiz.diğer türlü her zaman sakatlık çıkma ihtimali var.

@MostWanted

Illaki sakatlık çıkabilir ama genelde bu arkadaşlar filmleri aynı isimde kopyalarlar.
O zaman bizde dosya boyutlarınıda dahil edebeliriz.
Veyahut en basiti, belli boyutun üstündeki dosyalar kopyalanmak istenildiğinde engelleme yapılabilir.

Şimdi seninde bildiğin üzere, sisteme takılan yeni yazılabilir sürücü kontrolü çok basit.
Sonra ilgili sürücünün içeriği almakta basit.

Daha sonra yeni dosyaları tespit etmekte basit. Ama kopyalamayı iptal edemiyoruz.
Windows explorerde kopyalama işlemini shell32.dll üstleniyordu.

Biz windows explorer için bir şey yapsak, bunun cmd.exe gibi farklı programları mevcut.
Kopyalama anında sürücüyü sistemden de çıkartamıyoruz. Şimdi baktım.

Bilgisyarımda temsil eden harfini silebiliyoruz lakin, kopyalama işleminde ilgili dll dosyaları volume ismini kullanıyor.
Yani bilgisarımda explorerin ulaşabildiği harfi uçursak dahi kopyalamada bir sıkıntı çıkmıyor.

Iyi incelemek lazım. Tabi kopyalamanın ardından kopyalanan dosyayı bozmak kolay :)