Jump to content

Türkiye Internette Tam Gaz

mucit41
 Share

Recommended Posts

[b]Konu Başlığı :[/b] [b] [color="#FF0000"] Türkiye internette tam gaz [/color] [/b]

[b][u]Kaynak Linki :[/b][/u]

[code] http://www.sabah.com.tr/Teknoloji/Haber/2011/10/02/turkiye-internette-tam-gaz[/code]

[b]Konu Tarihi:[/b] [b]02.10.2011[/b]

[quote] [b] [size="3"][color="#FF0000"]Türkiye internette vites yükseltiyor. VDSL2 testini yapan telekom şirketleri fiber ve bakır kablo ile internet hızını 50 megabite çıkaracak ilk adımı atıyor. [/color][/size]

Türkiye'de internet hızını 50 megabit ve üstüne taşıyacak ilk adım atılıyor. Mevcut bakır kablolar kullanılarak oluşturulan VDSL2 teknolojisi ile fiber kablodaki internet hızlarına ulaşmak mümkün olacak. Türk Telekom ilk testleri tamamladı. Almanya ve İngiltere'de büyük telekom şirketleri hızlı internet bağlantısı için fiber kablo ile mevcut bakır kablolar kullanarak hızlı internet erişimi sunuyor. Bütün evlere fiber kablo çekmenin maliyeti 30 -40 milyar dolar olduğundan VDSL2 Vectoring teknolojisi kullanılıyor. Uygulanan yöntem; evlerin yakına kadar fiber kablo ve evlerin içine mevcut kablolarla girmek.

[color="#FF0000"]FİBER KADAR HIZLI [/color]

Alcatel-Lucent'in geliştirdiği, VDSL2 Vectoring teknolojisi ile saniyede 50 megabit daha hızlı internet sunuluyor. Türkiye'de de büyük operatörlerin denediği teknoloji bir süredir Belgacom tarafından kullanılmaya başladı. Broadband World Forum (BBWF) 2011'de, VDSL2 Vectoring teknolojisini Belgacom dışında Türkiye gibi gelişmekte olan pazarlarda da kullanmayı planlıyor. VDSL2 Vectoring teknolojisi abonelere, saniyede 50 megabit daha hızlı internet sağlıyor. İnternette hız ihtiyacının artmasına öncelikli olarak video izleme neden oluyor.

[color="#FF0000"]HEDEF 100 MEGABİTE ÇIKMAK[/color]

2011 yılının dördüncü çeyreğinde, geniş bant erişim platformunda kullanıma sunulacak olan VDSL2 Vectoring teknolojisi, bakır teller üzerinden saniyede 100 megabite varan hızı destekleme yeteneğine sahip. VDSL2 Vectoring teknolojisi, pek çok kişiye süper hızlı geniş bant erişim imkanı sağlayacak

[/b] [/quote] Edited by mucit41

Fiber optik ve bakır kablo diyorlar :D heryere çekileceğini pek sanmıyorum. Süperonline gibi onlarda talebe göre yaparlar muhtemelen. Evlere vermezler. Alt yapı çalışmları bitti bizim burada 16 mbt destekliyor dediler :D ben 8 mbti görmedim ki hiç :D

[font="Arial Black"]ben türkcell süper online de çalıştım fiber internet döşüyolar telekomdan ayrı daha iyi kampanyalar felan ucuz ama dahaca her tarafa ulaşmamış 10 şehirde şimdilik :)) inş. her tarafa gelir ama ttnet kolay kolay döşemez fiber her yere .... evlerimize kadar fiber çekiyolar ama telekom öyle değil malesef şehrin dışına kadar fiber sonrası bakır ....[/font]

Tüm Şirketler Birleşiyormuş ta, Bir birine Destek Olup Hedefi 50MBit ten 100MBit Çıkaracaklarmış.. vs.. :nea:

Çıkardıkları Kampanyaların ve Verdikleri Bilgilerin Hepsi Vasat İş.. :unsure:

Onu Geçtim.. Yabancılar 1000MBit Net Kullanıyor. :whistle:

Rezil Net, TTNET.. :huh:

Edited by croteam

Eski bir TT çalışanı olarak şunları söylebilirim. VDSL teknolojisi şu an TT' nin kullandığı bir teknoloji ve ben de işyerimde kullanıyorum. Fiber olayına gelince de: Bugün fiberin metresi 1$ civarlarına düşmüş durumda. Bakırın ise hurdası 10Tl civarı. TT' nin projesi bildiğim kadarıyla yerlatı ve yerüstündeki bakırları firmalara toplatmak ve karşılığnda fiber çektirmek ve bu işten kâr etmek. Şimdiki teknolojide fiberi aparmanlara kadar çekip bir kabin koyup kabinetten interneti bakır veya fiber üzerinden abonelere verebiliyorlar. Benim oturduğum apartman bu şekilde ve maliyeti düşük bir sistem. En azından bakım ve onarım masrafları yok denecek kadar azalıyor. Bakırdaki arıza olayından kurtulmuş oluyor TT. Düşünsenize yeraltı ve yerüsütnde bir bakır serveti var. Bakır kablo nerelere nerelere gidiyor. Türkiye bir ağ ile örülmüş vaziyette. Bu servetten faydalanıp her yere fiber döşemek istiyorlar, proje bu. TT' ye bir maliyeti de yok ve daha kârı var. İşçilik maliyetleri dahil olmak üzere TT bu işten kârlı çıkacaktır. Ama tabii ki zaman isteyen bir proje.

[quote name='radyofon' date='02 October 2011 - 18:14 ' timestamp='1317579268' post='1088819']
Eski bir TT çalışanı olarak şunları söylebilirim. VDSL teknolojisi şu an TT' nin kullandığı bir teknoloji ve ben de işyerimde kullanıyorum. Fiber olayına gelince de: Bugün fiberin metresi 1$ civarlarına düşmüş durumda. Bakırın ise hurdası 10Tl civarı. TT' nin projesi bildiğim kadarıyla yerlatı ve yerüstündeki bakırları firmalara toplatmak ve karşılığnda fiber çektirmek ve bu işten kâr etmek. Şimdiki teknolojide fiberi aparmanlara kadar çekip bir kabin koyup kabinetten interneti bakır veya fiber üzerinden abonelere verebiliyorlar. Benim oturduğum apartman bu şekilde ve maliyeti düşük bir sistem. En azından bakım ve onarım masrafları yok denecek kadar azalıyor. Bakırdaki arıza olayından kurtulmuş oluyor TT. Düşünsenize yeraltı ve yerüsütnde bir bakır serveti var. Bakır kablo nerelere nerelere gidiyor. Türkiye bir ağ ile örülmüş vaziyette. Bu servetten faydalanıp her yere fiber döşemek istiyorlar, proje bu. TT' ye bir maliyeti de yok ve daha kârı var. İşçilik maliyetleri dahil olmak üzere TT bu işten kârlı çıkacaktır. Ama tabii ki zaman isteyen bir proje.
[/quote]

@'radyofon' Kardeş.. Saygı Duyarım.

Eleştirmek Gibi Olmasın ama TTNet Alt Yapısı Çok Kötü.. Zaten Sistemli Bir Biçimde Alt Yapıyı Oturtmak Çok Uzun Zaman Alır veya İmkansıza Yakındır. (Not: Hiç Bir Şey İmkansız Değildir, Önemli Olan Başaracağım Diyebilmen dir.)

Turkcell Süper Online, Simle Adsl, Koç Net vs.. Aynı Durumda.. Alt Yapıları Çok Kötü.. Sadece TTNet Değil.

2009 da hatlarımız yenilendi herhalde yenilerini çekiyoruz diye ne çektiler bilmiyorum internet ikinci bir sayfa açmıyo sözde 8 megabit kullanıyoruz komşumun 2g si var adam nerde ise benden hızlı çıldırıcam ttnet ancak kendini kandırır abi gaza gelmiyelim zehirleniriz

anlamıyorum sizi arkadaslar

tamam ttnet kotu peki baska kim var ?1 yıldır Superonline'a gerek netten,gerek telefon ile gerekse Tim abone merkezinden defalarca muracaat ettim fiber icin ama hala tık yok,yani kablo dosenmemis ben Antalya merkezde oturuyorum tam ortasında hala Superonline fiber yok,Turknet'e muracaat ettim onunda Fiberi burada yok sadece Adsl'si var belki ileride gelirmis, ne yapayım o zaman?tabiki Ttnet 8 mb'ye kadar Adsl'e deneme icin abone oldum ve 20 Ekim'e kadar deneme surem kaldı,evet dosya download hızı 100 Kbs civarında yani kablumba gibi var mı baska bir cozum, varsa soyleyin oraya geceyim

S.S.

TTNet' in altyapısının kötülüğü tabii ki bakırdan kaynaklanıyor. Sadece sistemlerden değil. Sistem yönünden pek bir sıkıntı yok. Ne zaman aboneler fibere geçerse o zaman rahatlama olacaktır. Tabii ki bunu taşıyacak sistemler de ardından gelecektir. Fakat fiyatların makul olması lazım. Dünyada interneti pahalıya kullanan ülkelerden biriyiz ve telefon aboneliği olmadan internet vermemek gibi çağ dışı bir uygulama da vardı. Şimdi onu kaldırdılar ama telefon aboneliğini iptal ettiğinizde sizden ayrıca bir fark ücreti istiyorlar. Fiyatların daha makul olabilmesi için TT' nin devlette kalması gerekirdi diye düşünüyorum. Rakip firmalar olmadığı müddetçe fiyatlar böyle olacak galiba.

Benim hızımı gittikçe düşürmeye başladılar ve 2 aydan beri bi sorunu çözemdiler kaç defa aramam rağmen ve bana santral uzaklığını bahane ediyo ilk zamanlar 4 mbps çekerken şimdi 1 mbps zor görüyom diyorum bu sefer cevap veremiyo 2 ay önce sözleşme imzaladım ama şu an o kadar pişmanım ki :angry2: