Jump to content

Bilgisayarın Harcadgı Elektrigi Ölçen Prgram Varmı

DrMakarna_
 Share

Recommended Posts

Donanımını geçtim, atıyorum PES oynarken harcadığı elektrik ile normal nette gezindiğinizdeki elektrik de bir değil.Böyle bir program bu yüzden olamaz bence, fakat psu'nuzun gücüne göre ve bilgisayarı kullanımınıza göre belki ortalama hesap çıkar.

Şu mesele.Aynı olay bizim evde de var oluyodu.Çok kalitesiz bi bilgisayara sahip değilsen (psu bakımından) veya çok güçlü bi bilgisayar sahip değilsen inan senin çok etkin yok.Mutfakta kullanılan cattle daha fazla harcadığına emin olabilirsin.

Kabaca fikir versin diye söylüyorum. 300 WATT Güç kaynağı olan bir PC'nin donanımının da güç kaynağının kaldıracağı parçalardan oluştuğunu ve PC'nin 7 Gün 24 saat açık kaldığını var sayarsak çok genel bir ifade ile 25-30 TL arasında güç harcayacağını söyleyebiliriz.

Ancak; 95 watt ve üzeri çalışan bir işlemci ve güncel bir ekran kartı olan bir bilgisayarın elbette daha fazla enerji harcayacağını söyleyebiliriz. Bu da en genel ifade ile 45 -50 TL'lik bir masraf açacağını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır.

Ancak bu şekildeki bir oyun bilgisayarıyla günlerce hiç durmadan oyun oynanmayacağını ve ay boyunca açık kalmayacağını tahmin edebileceğinize göre bu yine en genel bir ifade ile, ortalama bir kullanımla bir PC'nin aylık elektrik giderinin 30 TL'yi geçmemesi gerekmektedir.

Zor bir hesabı kolaylaştırmaya çalıştım, fikir versin diye. Aksi takdirde işin içinden çıkmak kolay olmayacak.

Düzeltme: Bir kere elektrik yazmışım, onu da yanlış yazmışım.. :)

Edited by shiftdeletenet

500 watt power supply kullanıyorum. günde ortalama olarak 5 saat falan açık. çoğunda monitör kapalı ve film indiriyor oluyorum. işlemcim amd athlon II x2 255. ekran kartım onboard. bi tane işlemci fanı var. ekran kartım AMG760G. anakartımda asus m4a78lt-m le. kabaca hesap bu. dediğinize göre endişelenmeme gerek yok sanırım

[quote name='Kunteper' date='02 October 2011 - 21:36 ' timestamp='1317580610' post='1088833']
Program olamaz zatende linkteki aleti kullanırsan kesin sonuca ulaşırsın.
http://urun.gittigidiyor.com/Priz-Tipi-Wattmetre-Enerji-Olcum-Cihazi_W0QQidZZ37893235
[/quote]

70 lira. kesin sonuc verir ama bi fatura da burdan cıkar. bunun gibi bisey belki cevremde birinde vardır. ama almaya degmez ya o para bi faturayı ölcmek icin