Jump to content

Windows 7'de Winsxs Klasörünün Boyutunu Düşürmek

sk8er_boi
 Share

Recommended Posts

• Administrator
Windows klasörü içinde bulunan winsxs klasörü, windowsu kullandıkça eski ve gereksiz sistem dosyalarıyla şişip büyür.

Az önce kontrol ettiğimde winsxs klasörü 11GB idi.

Bu klasörü tamamen silmek tehlikeli. Bu yüzden windowsun içinde bu klasördeki update öncesi dosyaları silebilmek için bir komut var.

Komut satırına bu komutu yazdığınız zaman temizleme işlemi başlayacak.
[code]dism /online /cleanup-image /spsuperseded[/code]

[img]http://www.iishacks.com/wp-content/uploads/2011/06/WinSXS4.jpg[/img]
Bu işlem sonrasında klasörün boyutu %50 oranında düşüyor. Sistem sürücüsünde yer sıkıntısı çekenler için çok faydalı olacağına inanıyorum.

[quote name='sk8er_boi' date='05 November 2011 - 21:07 ' timestamp='1320520068' post='1107303']
Demek ki sende silinecek bir şey yokmuş. Win7 sp1 yüklemediysen bir işe yaramaz zaten.
[/quote]

Windows 7 sp1 Ultimate Yüklü Zaten.

[b]Edit:
[/b]Entegre Değil,Orjinal Sp1

Edited by gozyası

Sanırım bu komut windows update yapıldıktan sonraki alınan yedek dosyaları temizliyor. Güncelleme yapılmayan sistemlerde de yukardaki gibi temizleyecek birşey bulamıyor. Benimki de yukarıda ki gibi. Komutun işe yaramadığı anlamına gelmez :)

[b]bende baktım 7gb yer kaplıyor... çalıştırmayı denedim... ve sonuç..

şunuda sölimm... system32 kalsörü altında bu komutu yazmanız gerekiyor... aks taktirde çalışmıyor komut...[/b]

[img]http://a1111.hizliresim.com/r/5/c976.png[/img]

Edited by KenanK

• Editor

Daha önce bu konuyu forumda iki kişiye sormuştum, net bir cevap alamamıştım, Şimdi cevapda net sonuç da...
W7 Home Basic x64 Laptop orj üzerinde uyguladım; 11 GB olan dosya 6.54GB düştü
Yarın Sıra Ulltimate de :)
mephistoo nun W7 deki dosya zaten 4,21 GB imiş silinecek dosya yokmuş (komut çalıştı)

Edited by semsibey

tenekecezvem komut çalışıyor ama silecek birşey bulamıyor.Çünkü yok.cmd.exe yi system32 klasörüne girip çalıştırmak gerekiyor.Orada komutu çalıştırmalısınız.Eğer silinecek bir şey yok diyorsa yoktur.Uğraşmanıza gerek yok.Ben de winsxs klasörü 4.28 gb.
Ve sistem 1 Şubat 2011 de kuruldu.Türkçe dil dosyası dışında gerisi orjinal.Saygılarımla

• 1 ay sonra...

Hocam bu sorun bendede var. Benim Yerel Disk(C) Full doluyor bunun yüzünden. Dediğiniz yolu denedim. Ancak hiçbirşey değişmedi.
Temizleme işlemi ilerlemiyor yazıyor.Sizce başka ne yapılabilir.

[quote name='&ULTİMATE&' date='23 December 2011 - 17:10 ' timestamp='1324653000' post='1131013']
Hocam bu sorun bendede var. Benim Yerel Disk(C) Full doluyor bunun yüzünden. Dediğiniz yolu denedim. Ancak hiçbirşey değişmedi.
Temizleme işlemi ilerlemiyor yazıyor.Sizce başka ne yapılabilir.
[/quote]
Senin problemin farklı gibi. Zira bu komut ile silinebilecek dosyalar olsaydı zaten silinirdi. Yani diyelimki önce win 7 kurdun ve daha sonra buna sp1 ekledin. Bu sp1 kurularak aktif hale gelmeden önce ilgili eski dosyalar yedeklenir (Olumsuz ihtimallere karşı). İşte bu cmd komutu bu yedekleri silip temizlemektedir (Yada windows update sırasında oluşan yedekleri..). Eğer sen sp1 entegre ve güncel modifiye bir win 7 kurduysan bu komut neyi ve hangi yedeği temizliyebilir.
Öyleyse sen sisteminde ciddi bir şekilde virüs taraması yapmalısın. Gerekirse antivirusünü değiştirerekte..
Kolay gelsin..

• 1 yıl yıl...