Jump to content

Pc 10 Dk Bir Komple Kapanıyor

betenabeki
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar
benim pc her 10 dk da bir komple kapanıyor. hdd değiştim olmadı,ram değiştim olmadı, power supply değiştim olmadı,ekran kartı değiştim olmadı ,yeni format attım yine aynı :)
pc yi de temizledim yani hava sıktım tertemiz yıne kapanıyor.
sadece anakart ve işlemci kaldı .(değiştirmediğim)
işlemci sıcaklık testi de yaptım 35 38 derece yi gösteriyor.
yani 10 15 dk bir kesin kapanıyor komple hemde reset falan yok
kablolarıda değiştim yıne aynı sorun devam ediyor.

sizce sorun nedendir kolay gelsin .

muhtemelen ana kartında sorun vardır bir arkadaşımda aynı sorunu yaşamıştı anakartı bozulmuştu bu nedenle reset atıyordu bir bilgisayar teknikerine götürün pcyi o anlayacaktır hemen zaten

[quote name='g.a' date='11 December 2011 - 15:44 ' timestamp='1323611085' post='1127171']
Bu sorun bendede olmuştu işlemcinin termal macununa bak ben bir baktım hiç kalmamıştı ısınıp kapanıyordu eğer yoksa alıp sür üstüne :)
[/quote]

Termal macundan dolayı iletkenlik sorunu olabilir ama 35-38[sup]o[/sup]C imiş işlemci.

1) Anakartını Defulta al.
2) işlemci fanını cıkart macunu yenıle fanını temızle ve fanının ayaklarını güzelce oturttuguna emin ol.

Merhaba Herkez İşlemci Fanını Örnek Vermiş fakat arkadaşımız 38 derece civarında diyor bi kere o ihtimal 0
benim tavsiyem ise power tuşundan ana karta giden ve voltajı ileten kablolara bakman belki bi kopukluk olabilir yada yanlış şekilde bağlanmış olabilir

[font="Arial Black"]Bilgisayar tamamen kapanma (reset değil) sorunlarının sebepleri öncelik sıralarına göre :

1- En büyük olasılık power supply dır. (Değiştirmişsiniz)

2.İşlemci fanı bacaklarından birisi boşa düşmüş dengesiz basıyor olabilir böylece sıcaklık yavaş yavaş artarak yaklaşık 90 derecede kapatmaktadır.İşlemci üzerindeki macun kurumuş kemikleşmiş olabilir.

3.Power ve reset butunlarından biri takılı kalmış olabilir.İkisinide boşa alıp metal bir parça ile anakart üzerinden start verdirip deneyin.

4.Anakart üzerindeki işlemcinin kenarındaki mosfetlerin birinde sızıntı olabilir anakart zaten garantiliymiş.[/font]

Islemci fanını temizle, termal macununu yenile, 10 dk da bir kapanmasının sebebi ısıdır veyahut chipsetinde çatlak vardır. Çatlak var ise yapacak iki sey vardır, ya yeni bir anakart alırsın yada tamirat yapan güvenilir bir yerde tamiratını yaptırırsın. Ama ilk olarak Işlemci fanını kontrol et.

• 3 hafta sonra ...