Jump to content

Bu Soru Adamı Deli Eder

zng
 Share

Recommended Posts

50 lira sahte parayı bozdurup 15 lira müşteriye veriyor sattığı ayakkabı 35 lira. Ayakkabı beleşe gitmiş oluyor 15 lirada müşteriye harçlık niyetine gitmiş oluyo etti mi sana 50. Komşu esnaf gelip kendisinden 50 lira daha alınca 100 lira olmuş oluyo. Adamın kasasını düşünmeyin,

Adamın zararı; bir Ayakkabı, 15 lira ve bir de 50 papel. Hepsinin parasal toplamı 100 lira olur. 100 de diretiyorum.

• Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Ot7oMaN' date='14 March 2012 - 23:52 ' timestamp='1331769165' post='1169759']
50 lira sahte parayı bozdurup 15 lira müşteriye veriyor sattığı ayakkabı 35 lira. Ayakkabı beleşe gitmiş oluyor 15 lirada müşteriye harçlık niyetine gitmiş oluyo etti mi sana 50. Komşu esnaf gelip kendisinden 50 lira daha alınca 100 lira olmuş oluyo. Adamın kasasını düşünmeyin,

Adamın zararı; bir Ayakkabı, 15 lira ve bir de 50 papel. Hepsinin parasal toplamı 100 lira olur. 100 de diretiyorum.
[/quote]
Komşuya verdiği para zaten parayı bozdururken aldığı para, neden onda hesaba katıyorsun?

Arkadaşlar siz soruya yanlış yerden bakıyorsunuz bence.
mesele söyle bakın:

sahte 50 lirası olan biri bir dükkana giriyor ve
sahte 50 lirasını, bir ayakkabıya ve 15 liraya çeviriyor.
bu adamın kazancı 50 lira ise
dükkan sahibinin zararı da 50 liradır.
dükkan sahibi isterase 10 tane dükkandan para bozdursun
sonrada geri versin bu gerçeği değiştirmez!
dükkana giren sahte 50 lira; çıkan sahici 50 lira.
yani dükkanın zararı 50 lira.

Yahu şimdi konuyu şöyle düşünün, 35 lira ayakkabı adamın verdiği 50 lira bozuk olmadıgı için gidip yan dükkandan bozdurup bu 50 lirayı, adama para üstü olarak 15 lira uzatıyorum...demekki;
ayakkabı maliyetiyle para üstünün toplamı 50 tl bize kazık olarak dönmüş olur bukadar kafa bulandırmaya gerek yok...

ayakkabı maliyeti 35 tl + 15 lira üstü = 50 TL KAZIK...

[quote name='hayatın_içinden' date='15 March 2012 - 02:54 ' timestamp='1331772888' post='1169781']
Yahu şimdi konuyu şöyle düşünün, 35 lira ayakkabı adamın verdiği 50 lira bozuk olmadıgı için gidip yan dükkandan bozdurup bu 50 lirayı, adama para üstü olarak 15 lira uzatıyorum...demekki;
ayakkabı maliyetiyle para üstünün toplamı 50 tl bize kazık olarak dönmüş olur bukadar kafa bulandırmaya gerek yok...

ayakkabı maliyeti 35 tl + 15 lira üstü = 50 TL KAZIK...
[/quote]
100 tl yi savunanlar buna ilaveten yan komşuya geri verilen 50 lirayıda ekliyolar

Müşteri geldi ve 50 YTL verdi. Kasamızda bozuk paramız olmadığı için (ya da aslında kasamızda para olmadığı için de diyebiliriz) bu parayı aldık ve yan dükkana götürdük. Parayı bozdurduk, daha sonra da kendi dükkanımıza geri dönüp, 15 YTL para üstünü müşteriye verdik. Kasamızda şu an 35 YTL paramız oldu.
10 dakika sonra yan dükkanın sahibi yanımıza geldi ve ona verdiğimiz paranın sahte olduğunu, söyledi.... Bunun üzerine parasını iade etmek için kasadaki 35 YTL'yi verdik ve üstünü tamamlamak için de cebimizden 15 YTL verdik... Bu durumda kasada yine hiç para kalmadı ve cebimizden de 15 YTL eksilmiş oldu... Ayakkabı ise bedavaya gitmiş oldu... Yaniiii

Ayakkabının parası: 35 YTL
Cebimizden çıkan para: 15 YTL

35 + 15: 50 YTL

Toplam zararımız ise: 50 YTL'dir. Cevap A şıkkıdır.

O olimpiyatlarda ben de yarışmıştım :)

[quote name='tenekecezve' date='15 March 2012 - 03:49 ' timestamp='1331776191' post='1169803']
Müşteri geldi ve 50 YTL verdi. Kasamızda bozuk paramız olmadığı için (ya da aslında kasamızda para olmadığı için de diyebiliriz) bu parayı aldık ve yan dükkana götürdük. Parayı bozdurduk, daha sonra da kendi dükkanımıza geri dönüp, 15 YTL para üstünü müşteriye verdik. Kasamızda şu an 35 YTL paramız oldu.
10 dakika sonra yan dükkanın sahibi yanımıza geldi ve ona verdiğimiz paranın sahte olduğunu, söyledi.... Bunun üzerine parasını iade etmek için kasadaki 35 YTL'yi verdik ve üstünü tamamlamak için de cebimizden 15 YTL verdik... Bu durumda kasada yine hiç para kalmadı ve cebimizden de 15 YTL eksilmiş oldu... Ayakkabı ise bedavaya gitmiş oldu... Yaniiii

Ayakkabının parası: 35 YTL
Cebimizden çıkan para: 15 YTL

35 + 15: 50 YTL

Toplam zararımız ise: 50 YTL'dir. Cevap A şıkkıdır.

O olimpiyatlarda ben de yarışmıştım :)
[/quote]
Oraya satıcının kar marjınıda ortaya koyup öyle bir alengirli soru ortaya atsalardı kim bilir işin içinden nasıl cıkarlardı onu düşünüyorum şimdi :blush:
Bu arada eskide kalmışsın anlaşılan (YTL) :)

Edited by hayatın_içinden

Sahte olan para = 50 tl
Beğenilen ayakkabı = 35 tl
Ayakkabı tutarı (-) 50 tl üstü = 15 tl

Toplamda dükkanın zararı 100 tl, ayakkabı alan adamın kârı ise 50 tl :) bu kadar basit

((50-35)+(35+50))=100 förmül bu

Deli olmadan çözüm için, förmülleri seçin :)

Edited by AAPWD

adamın parayı hıc bozdurmadıgını dusunursek; müsterıye verdıgı ayakkabı:35 +15 tl para üstü, eder sana 50 tl

-
ya da soyle dsunursek, kasada 50 tl bozuk olmasına ragmen, adam bu bozuk para lazım olur dusuncesıyle gene de yan komsuya 50 tlyi bozdurur, müşteriye bu bozdurdugu paradan 15tl ve ayakkabıyı verır
kasada sadece 50 tl+35= 85 tl bırıkmıs oldu
yan komsu sahte parayı gerı getırdı
adam kasadaki 50 tlyi geri verdı, kasada kalan sadece 35 tl
mağazada 1ayakkabı(35tl) artı kasadaki 50 tlden 15 lira eksılmıs oldu, bu durumda zarar sadece 50 tldir (kasada hala 35 lırası duruyor)

Edited by ozanaus

ya kompleks düşünmeye gerek yok
müşteri 35 tl lik mal almış + 15 tl para üstü almış eder 50 tl zarar
artı verdiği 50 tl sahte çıkmış eder 50 tl zarar
yani toplam 100 tl zarara uğramış adam

derin düşünelim derseniz adam malı kaça almış %kaç kar koymuş :)) bilmek gerek..

Edited by kedice

[quote name='zng' date='14 March 2012 - 22:26 ' timestamp='1331763986' post='1169703']
MATEMATİK OLİMPİYAT SORUSU :) ADAMI DELİ ETTİ

Ayakkabı mağazasına gelen müşteri dükkanda dolaştıktan sonra bir ayakkabı beğenir. Fiyatının 35 TL olduğunu öğrendiği ayakkabıyı satın almak istediğini söyler ve satıcıya 50 TL para uzatır. Kasasına bakan satıcı kasasında bozuk para olmadığını görür ve yan dükkana gider, bu 50 TL' yi bozdurur ve mağazısına geri dönüp para ve ayakkabıyı müşteriye teslim eder. Aradan 10 dk geçer ve yan dükkan sahibi gelerek kendisine verdiği 50 TL nin sahte olduğunu ve parasını iade etmesini ister. Satıcı duruma şok olur ama ilgili tutarı iade eder ve sahte parayı teslim alır

Bu durumda ayakkabı satıcısı ne kadar zarardadır.

a)50

b)65

c)85

d)100

e)Hiçbiri

ekleme:satıcı ayakkabıyı maliyetine satıyor olsun
[/quote]

Eğer sorunun "mağazısına geri dönüp para ve ayakkabıyı müşteriye teslim eder" kısmında;

Para + Ayakkabı 50+35=85 TL olur.

Para (Para üstünü kastediyor ise) +Ayakkabı 15+35=50 TL olur.

Yan dükkan sahibinden 50 TL alınıp verilmiş. Laf kalabalığı :) Düşünmeyin...

Sahte para nedir ? Bir kağıt parçası. Laf kalabalığı :) Düşünmeyin...

[size="3"][color="#0000FF"]dikkat edelim soruda kasada ne kadar gerçek/sahte para kalmıştır denmiyor zararı soruyor.

müşterinin sahte parası=50 Tl komşuda bozdurdu geri dukkana donunce
gercek 15 tl + 35 Tl degerinde ayakkabıyı müşteriye verdi=[b]50 Tl[/b] zarar
kasada kaldı gerçek 35 Tl.komşu geldi dükkana verdiği 50 Tl'nin sahte oldugunu söyledi
komşuya kasadaki gerçek 35Tl+cebindengerçek15 Tl=50 Tl geri ödedi = gerçek [b]50 Tl[/b] zarar

ama komşunun geri getirdiği sahte 50 Tl'de ayakkabıcının cebinde durur,bundan sonrası ayakkabıcının vicdanına kalmış,
ya gider sahte 50 Tl.'yi ya polise teslim eder toplamda =[b]100 Tl zarar olur[/b],

yada ayakkabıcıda gider müşteriden aldığı sahte 50 Tl'ti baskasına yutturursa(maalesef) zarar 50 Tl'ye duser"tabi bu işin şakası"

siz daha ne düşünüyorsunuz anlamadım,bunun aksini düşünenler inşallah şirket veya holding sahibleri/yöneticileri değilsinizdir yoksa Türkiye Ekonomisini tekrar krize sokarsınız mazallah[/color][/size]

Edited by akincaglar

[quote name='blackman12' date='15 March 2012 - 01:47 ' timestamp='1331768853' post='1169752']
ayakkabıcı bu olaydan sonra tükkanı kapattı beyler, zarar büyük.
[/quote]

olaylara bakış açına hayranım :D

Hayali olarak bu adamın dükkanında bir tek 35 liralık ayakkabı olsun ve sabah işe gittiginde de cebinde 50 lira tüm para olsun. Başlangıçta satacağı bir çift ayakkabısı ve 50 lirası var. Ayakkabıyı sattıgında cebinde 85 lirası var. Komşusu geldiğinde cebindeki 50 lirayı ona verirse cebinde 35 lirası kalıyor. Yani başlangıçta 50 lirası ve ayakkabısı var akşama 35 lirası var ve ayakkabısı yok. Zararı bir ayakkabı ve 15 lira. Gün sonunda 35+15=50 lira zarrı olur.

bide şöyle düşünün müşteri sahte parayla yani olmayan parayla cebi boş bir şekilde mağazadan 15 lira ve 35 tl degerinde bir ayakkabı alıp çıkıyor
bu durumda zarar 50 tldir.
hala 100 tl diyen var :mellow:

Edited by ozanaus

[quote name='ozanaus' date='15 March 2012 - 08:45 ' timestamp='1331801130' post='1169855']
bide şöyle düşünün müşteri sahte parayla yani olmayan parayla cebi boş bir şekilde mağazadan 15 lira ve 35 tl degerinde bir ayakkabı alıp çıkıyor
bu durumda zarar 50 tldir.
hala 100 tl diyen var :mellow:
[/quote]
cevabı kendin söylüyorsun ama :)) sahte parayla alışveriş yapmış adam üstüne bide sahte para takası yapmış bu durumda sahte para aklamamadığı gibi mal ve para üstüde kaybedilmiş zarar 100 tl

senin dediğin şu şekilde doğru olurdu: müşteri ayakkabıyı ve 15tl yi çalsa idi zarar 50 tl olurdu ama bunun yanında sahte 50 tl yi git komşunla takas et demiş :))

Edited by kedice

[quote name='hayatın_içinden' date='15 March 2012 - 03:03 ' timestamp='1331773418' post='1169787']
Ticaret'e atılınca bunlar yandılar desene kısaca.. :closedeyes:
[/quote]

[color="#0000FF"][size="4"]daha nedeyim,
50 tl'yi komsuya vermesinmi ayakkabıcı? gobekmi atsın komsuya sahte 50 Tl'yi yutturdum diye?
zaten komsu geri sahte 50 tl'yi getirip gerçek 50 Tl'yi alıyor +15Tl+35 Tl ayakkabı maliyeti/tutarı gerçek 100 Tl zarar.
dedigin gibi ticarette zarar etmemek için yoksa insanlar birbirinimi kazıklasın yani ayakkabıcı aldıgı sahte 50 Tl parayı başkasınamı yuttursun ticaret ahlakı bu mu?[/size][/color]

Edited by akincaglar

[quote name='kedice' date='15 March 2012 - 10:54 ' timestamp='1331801679' post='1169861']
cevabı kendin söylüyorsun ama :)) sahte parayla alışveriş yapmış adam üstüne bide sahte para takası yapmış bu durumda sahte para aklamamadığı gibi mal ve para üstüde kaybedilmiş zarar 100 tl

senin dediğin şu şekilde doğru olurdu: müşteri ayakkabıyı ve 15tl yi çalsa idi zarar 50 tl olurdu ama bunun yanında sahte 50 tl yi git komşunla takas et demiş :))
[/quote]

BİDE ŞU CVBIMA GÖRE YORUM YAP

[quote name='ozanaus' date='15 March 2012 - 09:18 ' timestamp='1331795888' post='1169834']
adamın parayı hıc bozdurmadıgını dusunursek; müsterıye verdıgı ayakkabı:35 +15 tl para üstü, eder sana 50 tl

-
ya da soyle dsunursek, kasada 50 tl bozuk olmasına ragmen, adam bu bozuk para lazım olur dusuncesıyle gene de yan komsuya 50 tlyi bozdurur, müşteriye bu bozdurdugu paradan 15tl ve ayakkabıyı verır
kasada sadece 50 tl+35= 85 tl bırıkmıs oldu
yan komsu sahte parayı gerı getırdı
adam kasadaki 50 tlyi geri verdı, kasada kalan sadece 35 tl
mağazada 1ayakkabı(35tl) artı kasadaki 50 tlden 15 lira eksılmıs oldu, bu durumda zarar sadece 50 tldir (kasada hala 35 lırası duruyor)
[/quote]

[quote name='akincaglar' date='15 March 2012 - 08:56 ' timestamp='1331801779' post='1169863']
[color="#0000FF"][size="4"]daha nedeyim,
50 tl'yi komsuya vermesinmi ayakkabıcı? gobekmi atsın komsuya sahte 50 Tl'yi yutturdum diye?
zaten komsu geri sahte 50 tl'yi getirip gerçek 50 Tl'yi alıyor +15Tl+35 Tl ayakkabı maliyeti/tutarı gerçek 100 Tl zarar.
dedigin gibi ticarette zarar etmemek için yoksa insanlar birbirinimi kazıklasın yani ayakkabıcı aldıgı sahte 50 Tl parayı başkasınamı yuttursun ticaret ahlakı bu mu?[/size][/color]
[/quote]
istanbulda çoooook sahte 1tl yedim ben dolmuşlarda:)))

şimdi bu konuyu okunca aklıma bi fıkra geldi yazıyım bari dedim :D

temel eczaneye girer ve çoşturucu haplardan ister :)
eczacı uzatır hapı temel sorar ne kadar diye 15 der adam bi 100lük çıkarır cebinden verir adama
eczacı : pardon ama bozuk paranız yokmu
temel : yok der
e: abi dükkanda tekim bozdurun size zahmet
t: kimseyi tanımıyorum hem 100 lira kimsede bozmaz
e: karşıdaki bakkala gidin beni söyleyin o bozar
t: iyide ya adam bana inanmazssa ?
e: ya siz gidin beni gösterin ben burdan işaret ederim
peki der temel gider bakkala derki
t: beni karşı eczaneden yolladılar öncelikle şu 100 lirayı bozacaksınız ve eczaneye 1500 lira para lazımmış onuda bana vereceksiniz
tabi bakkal tereddüt eder temel derki inanmıyorsan al bak kendi orda
bakkal bakar eczacı tamam diye el sallıyo işaret ediyor verir parayı ayrıca 100 lirayıda bozar
temel gelir ilacın parasını verir ve gider
ertesi gün hafif yaşlı utangaç bir amca eczaneye girer ve utana sıkıla sorar

-ya şu hani hapar varya cinsel şeyleri duyguları şey ediyo varmı ondan :)
-var efendim
-ne kadar
-15 lira
-ya şey evladım yanlış anlama ama işe yarıyormu bu hakkaten
-valla amca daha dün sattım bu haptan birine
adam daha kutusunu açmadan önce bakkalı sonra beni bi güzel ......

şimdi eczacının zararı ne kadar ?

hakkatten sinir bozucuymuş soru 100 diyodum ama tabloya dökünce durum ortaya çıktı 50 :)) kabul ediyorum yanlışmış ilk düşüncem..

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1331803365__ekran_alnts.png[/img]

Edited by kedice