Jump to content

Bilgisayara Ne Kadar Sıklıkla Format Atılmalı

venom3535
 Share

Recommended Posts

1 sene olmuştur formatlamadıgım hiç bu kadar uzun sürmezdi enterpres çökmedi hala hayret devamlı bişiler kurup siliyorum hiçbi sıkıntı yok.

format atmamak için devamlı suretle clener kullanın defender bile yapmazasız clener şart hem clener kayıt defterindeki hataları vs. bile temizliyo.

arkadaşlar format atmak hdd yi falan bozmaz bunlar hurafe sen q hormat deilde normal format atarken o esnada fişi cekmezsen yada resetlemezsen fln bozulmaz eski kasetler gibi üst üste yazıp durur byte leri hem bozulsa nolur kac kuruş sanki ama hurafedir ben tahmini 1100 kere falan atmışımdır format meslek icabı tabi.

düzenli format 6 ayda bir atılır bence şarttır.

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kendi kullandığım makineye en son ne zaman format attım hatırlamıyorum. Her türlü siteyi istediğim zaman gezerim antivirüs te kullanmam.Hani bakıma gelen makinalar olmasa format atmayı bile unutacağım. Sadece sistem çöktüğünde format atmayı tercih etmelisiniz. Eğer sistem geri geliyorsa genede format atmayın en iyi sistem unutmayın çalışan sistemdir.

kardeşim sana aynen katılıyorum benimde pcmöyle ne antivirüs kullanırım ne güvenlik duvarı nede güncelleştirme .... önceden bende çok format atardım xp sp2 sp3 vista en son olarakta 7 unutmayın format her zaman en son çaredir sistem çalışıyosa sorunyok sorun çıkıtğında geri yükleme yapın en iyisi format her tarafı pis olan bir evin sadece tozunu almka gibidir untmayın ve zorunda olmadıkça format atmayın ....

haydi kolay gelsin ...

• 1 ay sonra...

Arkadaslar tncxp ve ya farklı bır xp yada wındows 7 hangııs olrsa olsun pcye formatı atıyorum tm acılıyor masaustu gelırken rest atıyor nerede aradysam bulamadım sorunun cozumunu...sımdı bana ramda sorun olablr yada ısnıyor demeyın cunku pc leptop ve yanında verılen format cd sı ıle format attgmda hc br sorun ıle karsılasmıyorum gayet duuzgun bıcımde calısyor ama ben ultra xp yada wın 7 kullanmak ıstedgmde ıse bu soyledgm rest sorunu ıle karsılasyrum..

Arkadaslar tncxp ve ya farklı bır xp yada wındows 7 hangııs olrsa olsun pcye formatı atıyorum tm acılıyor masaustu gelırken rest atıyor nerede aradysam bulamadım sorunun cozumunu...sımdı bana ramda sorun olablr yada ısnıyor demeyın cunku pc leptop ve yanında verılen format cd sı ıle format attgmda hc br sorun ıle karsılasmıyorum gayet duuzgun bıcımde calısyor ama ben ultra xp yada wın 7 kullanmak ıstedgmde ıse bu soyledgm rest sorunu ıle karsılasyrum..

kardeşim büyük ihtimal sistemler pcne ağır geliyo olabilir yada benim pcm iyi öyle şey olmaz dersende orjinal sistem kullanmanı tavsiye ederim 

sistem olarak tavsiyem köylünün win7 tüm sürümler 9ln1 aralık aıo sistemidir

haydi kolay gelsin

Format atmak HDD ömrünü kısaltır hurafeside neyin nesi? HDD ömrünü kısaltan fiziksel darbelerden başka sadece LOW-LEVEL format olayıdır(bundan da şüpheliyim ama) isterseniz günde 5-6 kez format atın.Sistemsel hatalar yada değişiklik isteyenler her ay formatı atar

zaten yıllardır süre gelen 2 şehir efsanesi var

1.si altı mor dvd olanlar ps2 gözünü bozar(gerçi tarihin tozlu sayfalarına efsaneyi yolluyoruz ama)Ne alakaysa PS2 lensi renk körü ya!

2.si Format HDD bozar hikayesi(ha birde çocuklugumda ebeveyinleri çocuklarını kandırmak için atari tv bozar hikayesi varki bu zaten efsanenin nirvanasıdır bir yalan ancak bu kadar gerçeğe dönüşebilir :D)

acaba SSD diskler içinde format SSD bozar diyecekler mi? herifin hiç mekanik aksamı yokta hatırlatmak babında :)

Edited by kacaksevgilim

Win Vista,7,8 kullananlar için formatın hddye zararı olmayacaktır.Çünkü hddyi gerçek anlamıyla vista,7,8'de biçimlendirmez sadece dosyaları siler ve tekrar kurar.

XP'de ise direk biçimlendirme işlemi uygulayarak hddyi komple siler ve bununda zararı vardır hdddeye çok fazla biçimlendirme çekerseniz sapıtmaya başlar.

Ama yani öle 10-15 formatla olcak bişey değil arkadşalar gibi günde düzenli olarak 2 format çekmeniz lazım 2aya hdd perte çıkar :)

Neyse format gerektikçe atılmalı ve format atmak son çare olmadılıdır.Defragla arada bir sürücüyü birleştirebilirsiniz.

Wise care,ccleaner,system care 6 gibi bakım programları ilede haftalık bakım yapılabilir.Bu şekilde düzenli kullanılırsa pc uzun bir süre gidecektir.

Format ihtiyac halinde atılır.Ama canın sıkıldıkça atabilirsin .Pc zarar vermez hardisk partihone hataları vermelerine sebep verir .Benim gibi pc cok işin oluyorsa acronisle yedegini al hem kısa zamanda kurulum yaparsın .Hemde hardisk zararsız bir şekilde daha uzun ömurlu kullanırsın 

kardeşim büyük ihtimal sistemler pcne ağır geliyo olabilir yada benim pcm iyi öyle şey olmaz dersende orjinal sistem kullanmanı tavsiye ederim 

sistem olarak tavsiyem köylünün win7 tüm sürümler 9ln1 aralık aıo sistemidir

haydi kolay gelsin

eyw kardes sağol ama ben zaten burdan ındrdgm koylunun win 7 yı kullanıyom baska wın 7 de denedım mxp.v2-----mxp.v3---ultra xp---easm xp vs... 9 tane format denedım fakat bır sonuc yok xp yukleyınce format atılıyo fakat tam wın ekranını gecıyo masaustu gelmeden mavı ekran hatası verıyor rest atıyo bu ıslem sabah kadar bıraksan devam eder...wın 7 de ıse mavı ekran vermıyo masaustu gelmıyor yıne rest atyr ondada aynı rest sureklı atyor...sıstem yenı alındı bekodan alınmıs 4 gb ram 1 gb ekran kartı bu ozellıgı gec 1 gb ram 128 mb ekran kartı olan pc ye bıle wın 7 yukledım musternın ıstegı uzerne fazla bır sorunda yasanmadı oyunlarda braz kasma dısında bır sorun yoktu pekı ozellıklerde ıstemde neden olablr benım fazla vaktım olmadgndan konu acamadım eger mumkunse bu konu hakkında dırek kopyalarayak yazdıklarmı konu acarmısın actgn konuyuda bana lınk atarsan cok mınnettar olurum..

• 3 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

Bakalım bu işe TeYyArEe hocam ne diyecek.

Yanı sıra hard diskte bir hata varsa low level format atmak HDD'nin dosya sistemi sorunlarını giderir fakat her seferinde low level format HDD ve SDD'lerin ömrünü kısaltabilir.

Günde 3 defa yemeklerden sonra, 15 dakikalık peryotlar halinde format atın. Reçete yazacağız sanki :D

Format atmak olarak neyi kastettiğinize bağlı bir durum. Formatlamak, diski biçimlendirmek veya halk tabiri ile işletim sistemi kurmak için kullanılabiliyor. Disk biçimlendirme olarak low level format kullanılmadığı müddetçe sıkıntı çıkartmayacak bir işlemdir. Tabi bazı kaideler söz konusu bu durum için. Günümüzde genelde quick format kullanılır, bunu sebebi hem disk boyutuna bağlı olarak sürenin kısalması, hemde olası yüzeysel tahribatın önüne geçmek içindir. Ancak disk bölümleme işlemi sırasında kullanılan HDD özellikleri, kullanım amacı ve kullanılacak işletim sistemi göz önünde bulundurularak bölümleme işlemi yapılmalıdır. 2 veya daha fazla bölüme ayrılmış HDD'lere format işlemi uygulanacağı zaman genelde formatlanacak bölüm silinir ve yeniden oluşturulur. Bu işlem Partition Table'ın (bölüm tablosu) zarar görmesine neden olabileceği gibi, HDD sektörleri içerisindeki yığın (chunk), blok (block) ve küme (cluster) yapısının bozulmasına ve HDD veriminin düşmesine de neden olabilir.

Low Level Format kullanıma gelince, HDD'ler için belli bir miktarda sorunlu bölgeleri düzeltebileceği gibi yüksek bir oranda ise HDD'nin daha fazla zarar görmesine neden olabilecek bir işlemdir. Ayrıca SSD disklere low level format atmakta neyin nesi ? Zaten flash çip kullanılarak oluşturulmuş bir disk low level formatlanır mı hiç ? 

Bu konu uzun uzadıya gider, ama HDD için her detayı burda tek tek açıklamak uzun süreceği için şimdilik benden bu kadar. 

Haydi kolay gele !