Jump to content

Teamviewerdan Format.:!

Bay_RC
 Share

Recommended Posts

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='tenekecezve' date='13 April 2012 - 22:44 ' timestamp='1334357091' post='1186296']
Güzel yöntemmiş peki arkadaşlar sizler kafa kafaya verseniz bu yöntem için özel bir imaj hazırlasanız ve yapılışını resimli ve videolu falan anlatsanız çok güzel bir çalışma elde etmiş oluruz. Herkes elinden ne gelirse yapsın. Sitemize ait güzel bir çalışma olabilir bence ve bu işi daha basite indirgesek yani ne kadar az tıklama ile yapılabilecek bir çalışma olursa o kadar güzel olur... Acronisi pek bilmiyorum. bilalozkan7 'ın yaptığı çalışma bootlayarak yapılıyordu bunun windowstan çalışanı olabiliyorsa ve kişiye özel değil de her bilgisayara uyumlu olursa çok güzel olur...
[/quote]

Hocam bunun anlatımı çok derin detaylı bir konu ve çok sorunlarla karşılaşılıyor belirli bir noktaya gelene kadar. Görüyorsun JixP 2 yi verdik. Kurulumu başlatamayan bir sürü insan var. Acronis çok teferruatlı bir program. Ama kullanmasını bilirsen harbiden o zaman o sloganı söyletiyor adama :D COMPUTE WİTH CONFİDENCE :D

evet arkadaşlar sonunda başardım çok basit ve hızlı oldu. Yalnız şöyle bir durum sözkonusu: Sevgili bilal kardeşimin yaptığı jixp.iso'nun içindeki jixp.tib imajındaki şifre boot cd ile boot edince parolayı görüyor normal windows içinde çalıştırınca ne denediysek olmadı hata veriyor invalid password diyor bunu bilalözkan kardeşin kendisi de yaptı olmadı. Peki ben nasıl başardım, hemen anlatayım:

Boot cd ile boot edip jixp.tib imajını boş bir sürücüye yükledim. Sonra tekrar parolasız imajını aldım. Vede teamdan kurdum sonuç çok hızlı ve kolay oldu. Peki bu nedemek oluyor Jixp.tib imajının yeniden uploadı demek oluyor. Tabi bootable bir dosyaının içinde iso olarak upload edilmesi gerek. Ben bunu yaparım ama tabi malum upload hızım 50-60 kilobittlerde. Şimdi başlasam sabaha anca biter ki sabaha ne kaldı. Bunu sadece ben değil bilal kardeşim de yapabilir bunun için yukarda yazdıklarımı aynen yapması lazım. Ama ben de yaparım tabi bilal isterse :)

[quote name='bilalozkan7' date='14 April 2012 - 01:56 ' timestamp='1334357816' post='1186299']
Hocam bunun anlatımı çok derin detaylı bir konu ve çok sorunlarla karşılaşılıyor belirli bir noktaya gelene kadar. Görüyorsun JixP 2 yi verdik. Kurulumu başlatamayan bir sürü insan var. Acronis çok teferruatlı bir program. Ama kullanmasını bilirsen harbiden o zaman o sloganı söyletiyor adama :D COMPUTE WİTH CONFİDENCE :D
[/quote]

Acronisi bilmediğimden soruyorum, bu kadar katılımsız kurulum var bunun için de o ayarlar default yapılıp bir katılımsız yapılamaz mı? Neden diyorum bu işi bilen zaten kendi kurulumunu kendi yapıyor. Biz bilmeyen ya da az bilen için işleri en az tıkla halletmenin yolunu bulalım...

[quote name='beyantt' date='13 April 2012 - 22:34 ' timestamp='1334356443' post='1186291']
Benim aylardır kullandığım bir yöntem. Birincisi acronis imajı yani *.tib dosyası bilgisayarınızın d surucusunde veya baska bır surucusunde olmalı (genel olarak windows c surucusune kurulduğu için) harıcı hdd de olabılır. Aynı zamanda makinanızda acronis te kurulu olmalı. Format değil aslında imajı geri yukleme olayı ve birde disk ve partition yedekleme ile (birebir yani) imaj alınmışsa o dahada sakıncalı, Ben c ye 50 gb ayırmıs ve imajı buna gore almıssam sen benım aldığım (bu konudaki versıyon gibi tabi kac gb ayrılmıs bilemiyorum.) yuklemeye kalkarsan arconıs dogrudan hdd nızı buna gore boluyor (DİKKAT!!), yani bu konu sağlıklı değil diyebilirim. Ben ne yapıyorum su an turkıyenın 5-6 ilinde arkadaşım var ve onların makınasını su sekılde ayarlamıştım ve halada mudehale ediyorum yeri geldiginde. İstediği windows versıyonunu kuruyorum, (eksıksız olarak.) (acronis ve teamwieveride 6-7 versiyonunuda kurmayı unutmuyorum. BU ÇOK ÖNEMLİ, teamwiever olmazsa mühale edemezsiniz makinaya.), sorun cıkmaması ıcın acronis ve ve teamwiever kısayollarını baslat ve masaustunden siliyorum yanışlıkla kurcalamasınlar dıye. En son olarak acronis ile disk ve partition yedeklemesini alıyorum, Bilgisayaryedegi12122012.tib gibi isim vererek. (*.tib dosyasını arkadaşımın bulamayacağı ve sadece benim bildiğim bir yere saklıyorum, eğer silerse bu iş baştan bitmiş demektir. :) )

NASIL MUDEHALE EDİYORUM!!

Sorun var windows kurmalıyız dedıklerınde, teamwiever ile baglanıyorum, arconis calıstırıyorum ve daha önce almış olduğum *.tib yani acronis yedeğini geri yukleme yapıyorum. Zaten geri yukleme basladıgında makına kendını tekrar baslatarak almıs olduğunuz imajı sorunsuz halde geri yuklüyor. (bu durumda internet ne mi oluyor tabiki baglantınız kopuyor doğal olarak.) Sadece arkadaşınızı işlem bitene kadar beklemesi ve birşeye mudehale etmemesı konusunda uyarın, işte bu kadar basıt. :) (basıt ama ammada uzun yazmısım..)
[/quote]

işte jixp'nin farkı burda ortaya çıkıyor. Asıl konuda şu: beyantt kardeş, sen daha önceden ayarladığın bir bilgisayara imaj geri yüklüyorsun ama ben isterse antartikadaki bir bilgisayara bile hiç tanımadığım adını cinsini evini mahallaesini bilmediğim her kim olursa olsun ister türk ister yabancı direk bilgisayarına format atabilirim. Hemide daha önceden ayarlamaya gerek kalmadan. :clapping:

Edited by sere

[quote name='tenekecezve' date='13 April 2012 - 23:07 ' timestamp='1334358460' post='1186307']
Acronisi bilmediğimden soruyorum, bu kadar katılımsız kurulum var bunun için de o ayarlar default yapılıp bir katılımsız yapılamaz mı? Neden diyorum bu işi bilen zaten kendi kurulumunu kendi yapıyor. Biz bilmeyen ya da az bilen için işleri en az tıkla halletmenin yolunu bulalım...
[/quote]

Programları seçmeli hale getirirsem tam sizlerin istediği gibi olacak sanırım. Ama o zamanda kurulum süresi uzayacak işte. O da beni üzüyo nedense [img]http://www.tnctr.com/public/style_emoticons/default/sad.gif[/img]

Şifre olayı biraz sıkıntı yaratıyor malesef, nedendir anlamadım. Aslında sorun olmamalı ama oluyor işte, makına imajlarına şifre koymazsanız daha iyi olur.

[quote name='tenekecezve' date='13 April 2012 - 22:44 ' timestamp='1334357091' post='1186296']
Güzel yöntemmiş peki arkadaşlar sizler kafa kafaya verseniz bu yöntem için özel bir imaj hazırlasanız ve yapılışını resimli ve videolu falan anlatsanız çok güzel bir çalışma elde etmiş oluruz. Herkes elinden ne gelirse yapsın. Sitemize ait güzel bir çalışma olabilir bence ve bu işi daha basite indirgesek yani ne kadar az tıklama ile yapılabilecek bir çalışma olursa o kadar güzel olur... Acronisi pek bilmiyorum. bilalozkan7 'ın yaptığı çalışma bootlayarak yapılıyordu bunun windowstan çalışanı olabiliyorsa ve kişiye özel değil de her bilgisayara uyumlu olursa çok güzel olur...
[/quote]

Aslında olabilir fakat cok komplıke bır durum var donanım sorunu, malum her makına aynı parçaları kullanmıyor buda dogruda makına için sürücü tanımlarının olamayacağı anlamına geliyor. (sürücüler sonradan manuel olarak yuklenırse olabilir fakat bu durumda bu olayın mukemmellığıne golge dusurur malesef.)Nasıl yapılabilir öncelikli olarak ilk etapta xp kullanılmalı eksı ve artıları görülmeli, ve eksiksiz olarak kurulumlar yapılmalı (temel gereksınımler örngin: temwiever, arconis, framework versiyonları vs... ), sürücü tanımları için windows basladığında otomatık surucu tanımlama ve yukleme otomatık olmalı (driver solution pack gibi ki bu dosya boyutunu mütiş derecede arttırır ve bu servir hiçbirşey sormadan doğrudan donanımı tespit etmeli ve sesiz olarak kurmalı ekranda tam ortada bir reklam yazısı ile LUTFEN BEKLEYİNİZ DONANIMLARINIZ TESPİT EDİLEREK SÜRÜCÜLERİNİZ YÜKLENİYOR!! gibi bir yakışıklı yazı görülmeli ve sürücü yüklemesi bittiğinde bu yazıda kalkmalı ve TEBRİKLER KURULUM BAŞARIYLA TAMAMLANDI ARTIK KULLANMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ gibi bir cumle ilede noktalanmalı bu nasıl olacak otomatık surucu yukleme olayı onu bılmıyorum işte o işin teknik kısmı malesef..) veya alternatıf olarakki bu daha mantıklı proğram yazma olayı rica edilecek ve soyle birşey yazması istenecek ücretsiz ama her sürücünün bulunabildiği istisnasız olarak sürücü indirilebilen sitelerden donanıma göre sürücülerin otomatık indirilerek kurulmasını sağlayacak bir proğram yazılabilir, (böylece dosya boyutundanda tasarruf edilebilir, bu daha mantıklı BUNU YAZABİLECEK VEYA BUNA BENZER BİR OLAYI YAPABİLECEK ARKADAŞLARIMIZ VAR ARAMIZDA.. İSTERLERSE YAPABİLİRLER..) Bu projenin en zor kısmı bu malesef bana göre, yapılabilirse sorunlar çözülmüş olacak ve eminim harika bir çalışma çıkacak. BUDA DÜNYADA BİR İLK OLACAK BENCE..

[quote name='sere' date='13 April 2012 - 23:09 ' timestamp='1334358583' post='1186308']
işte jixp'nin farkı burda ortaya çıkıyor. Asıl konuda şu: beyantt kardeş, sen daha önceden ayarladığın bir bilgisayara imaj geri yüklüyorsun ama ben isterse antartikadaki bir bilgisayara bile hiç tanımadığım adını cinsini evini mahallaesini bilmediğim her kim olursa olsun ister türk ister yabancı direk bilgisayarına format atabilirim. Hemide daha önceden ayarlamaya gerek kalmadan. :clapping:
[/quote]

:) çalışmalarınız için teşekkür ederim. Doğrudan team ile kurulum yapılabilir, fakat önemli olan kurulumdan sonraki başlayan sıkıntı, sürücülerin kurulması. Konuyu üsttki yazıda biraz açıklamıştım. (format atmasını bilmeyen arkadaşlarımızın sürücüleri bularak yüklemesini beklememiz biraz garip olur gibi..) :)

[quote name='beyantt' date='13 April 2012 - 23:11 ' timestamp='1334358675' post='1186310']
Şifre olayı biraz sıkıntı yaratıyor malesef, nedendir anlamadım. Aslında sorun olmamalı ama oluyor işte, makına imajlarına şifre koymazsanız daha iyi olur.

Aslında olabilir fakat cok komplıke bır durum var donanım sorunu, malum her makına aynı parçaları kullanmıyor buda dogruda makına için sürücü tanımlarının olamayacağı anlamına geliyor. (sürücüler sonradan manuel olarak yuklenırse olabilir fakat bu durumda bu olayın mukemmellığıne golge dusurur malesef.)Nasıl yapılabilir öncelikli olarak ilk etapta xp kullanılmalı eksı ve artıları görülmeli, ve eksiksiz olarak kurulumlar yapılmalı (temel gereksınımler örngin: temwiever, arconis, framework versiyonları vs... ), sürücü tanımları için windows basladığında otomatık surucu tanımlama ve yukleme otomatık olmalı (driver solution pack gibi ki bu dosya boyutunu mütiş derecede arttırır ve bu servir hiçbirşey sormadan doğrudan donanımı tespit etmeli ve sesiz olarak kurmalı ekranda tam ortada bir reklam yazısı ile LUTFEN BEKLEYİNİZ DONANIMLARINIZ TESPİT EDİLEREK SÜRÜCÜLERİNİZ YÜKLENİYOR!! gibi bir yakışıklı yazı görülmeli ve sürücü yüklemesi bittiğinde bu yazıda kalkmalı ve TEBRİKLER KURULUM BAŞARIYLA TAMAMLANDI ARTIK KULLANMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ gibi bir cumle ilede noktalanmalı bu nasıl olacak otomatık surucu yukleme olayı onu bılmıyorum işte o işin teknik kısmı malesef..) veya alternatıf olarakki bu daha mantıklı proğram yazma olayı rica edilecek ve soyle birşey yazması istenecek ücretsiz ama her sürücünün bulunabildiği istisnasız olarak sürücü indirilebilen sitelerden donanıma göre sürücülerin otomatık indirilerek kurulmasını sağlayacak bir proğram yazılabilir, (böylece dosya boyutundanda tasarruf edilebilir, bu daha mantıklı BUNU YAZABİLECEK VEYA BUNA BENZER BİR OLAYI YAPABİLECEK ARKADAŞLARIMIZ VAR ARAMIZDA.. İSTERLERSE YAPABİLİRLER..) Bu projenin en zor kısmı bu malesef bana göre, yapılabilirse sorunlar çözülmüş olacak ve eminim harika bir çalışma çıkacak. BUDA DÜNYADA BİR İLK OLACAK BENCE..
[/quote]

ben şu anda zaten son mesajlarımı masaüstü bilgisayarımdan team viiewer aracılığıyla netbook'a kurduğum jixpden yazıyorum. İnanın netbook'un bile tüm driverlrını yüklemiş hatta web kamerasını bile tek eksik wlan yüklenmemiş onuda driver pack ekranında varsayılan seçili olduğundan hani hatırlarsınız müdahale etmicem demiştim netbook'a :)

Basit ve mantıklı lakin pc boot olduktan sonra malum internet erişimi olmadığı için alınmış olan imajda hdd boyutu ne ise kullanıcının hdd si o boyutta olacak doğal olarak geriye kalan hdd bölümünü kendisi tanımlaması gerekecek ki bunu format atamayan bir kişiye tarif etmek biraz zor ve riskli malum windows kurulu hdd yi yeniden biçimlendirme riskide var :dribble::) tabi recovery yapıldıkdan sonra tekrar team ile bağlanıp kendin yapmazsan.. Bu işin en mantıklı çözümü çoğunluk ile teknik servis işleri ile uğraşanların kullanması ilk formattan sonra hdd nin tam imajı alınıp oluşturulacak secure zone içine gizlenip müşteri windows da sorun var virüs bulaştı tarzı şikayetlerinde internet üzerinden anında müdahale ile en başarılı netice alınır diye düşünüyorum. Bu arada bu tarz çalışmalarda bulunan arkadaşları tebrik ederim.. Başarılar :drinks:

[quote name='i_turkay' date='13 April 2012 - 23:57 ' timestamp='1334361449' post='1186321']
Basit ve mantıklı lakin pc boot olduktan sonra malum internet erişimi olmadığı için alınmış olan imajda hdd boyutu ne ise kullanıcının hdd si o boyutta olacak doğal olarak geriye kalan hdd bölümünü kendisi tanımlaması gerekecek ki bunu format atamayan bir kişiye tarif etmek biraz zor ve riskli malum windows kurulu hdd yi yeniden biçimlendirme riskide var :dribble::) tabi recovery yapıldıkdan sonra tekrar team ile bağlanıp kendin yapmazsan.. Bu işin en mantıklı çözümü çoğunluk ile teknik servis işleri ile uğraşanların kullanması ilk formattan sonra hdd nin tam imajı alınıp oluşturulacak secure zone içine gizlenip müşteri windows da sorun var virüs bulaştı tarzı şikayetlerinde internet üzerinden anında müdahale ile en başarılı netice alınır diye düşünüyorum. Bu arada bu tarz çalışmalarda bulunan arkadaşları tebrik ederim.. Başarılar :drinks:
[/quote]

Bakınız JixP 2.0 Nedir,Nasıl Kurulur, Bu adam neden böyle team viewer la format atılır diyor :)

[quote]http://www.tnctr.com/topic/199287-jixp-20-cykty-10-dk-format-videolu-mf-link/[/quote]

[b]Programları hiç yükleme, sadece xp için olmazsa olmaz eklentiler olsun ve kişi istediği programı kendi kursun, dediğim gibi sade bir sistem güncellersen indirilme sayısı olabildiğince artacaktır...

Ayrıyetten bence de yardım şeyini başlata sabitlemektense kısayol atsan başlattaki menüye yeterli olur.[/b]

Edited by murt4z4

[code]http://www.tnctr.com/topic/187915-easysysprep-kullanymy-win7-icin-video-eklendi/[/code]

Anlatım zaten aylardır yatıyor burada.
Acronis imajını atmayı bilen herkes jixp ile format ta atar. Yalnız bendeki imajdan farkettiğim ufak birşey var.
En iyi yapılandırma ayarlarına dönmeye çalıştığımda mavi ekran hatası alıyorum 3 bilgisayarda yaşadım bunu.
İmaj alınmadan önceki duruma dönmeye çalıştığı için mavi ekran hatası verdiğini düşünüyorum.

[quote name='justpl4y' date='14 April 2012 - 06:30 ' timestamp='1334385025' post='1186339']
[code]http://www.tnctr.com/topic/187915-easysysprep-kullanymy-win7-icin-video-eklendi/[/code]

Acronis imajını atmayı bilen herkes jixp ile format ta atar. Yalnız bendeki imajdan farkettiğim ufak birşey var.
En iyi yapılandırma ayarlarına dönmeye çalıştığımda mavi ekran hatası alıyorum 3 bilgisayarda yaşadım bunu.
İmaj alınmadan önceki duruma dönmeye çalıştığı için mavi ekran hatası verdiğini düşünüyorum.
[/quote]

Evet konu yararlı olabilir.

• 4 hafta sonra ...

[quote name='justpl4y' date='14 April 2012 - 06:30 ' timestamp='1334385025' post='1186339']

[/quote]

Bu systemin adı sysprep %10000 de 1 de olsa patlak verebilir. sanırım kafe işletiyorsunuz 3 bilgisayarın 3ünde de aynı donanım vardır. Ben kendi dükkanımda kullanıyorum bunu ama öyle bir sorun yok su an için.Yani senin mesajınla bunu denedim ve sorun yok.

acronis, jixp.tib dosyasını yüklediğiniz diyelim. şöyle bir durum var

eğer jixp imajı 10 gblik C sürücüsüne göre ayarlanmışsa, kurulum yaptığınız bilgisayarda da minimum 10 gb (veya üstü olabilir) C sürücüsü olması gerekir. kurulum yapılan bilgisayarda 5 gb disk alanı varsa acronis kurulumu yapamaz diye düşünüyorum. zira ben manuel olarak aynı sistemimde başka harddiske kurulum yaparken bu sorunu yaşadım.

jixp imajının kaç gblık C sürücüsü imajı olduğunu bilmediğim için farazi olarak 10 gb dedim.

[quote name='bilalozkan7' date='10 May 2012 - 12:26 ' timestamp='1336652771' post='1199212']
Bu systemin adı sysprep %10000 de 1 de olsa patlak verebilir. sanırım kafe işletiyorsunuz 3 bilgisayarın 3ünde de aynı donanım vardır. Ben kendi dükkanımda kullanıyorum bunu ama öyle bir sorun yok su an için.Yani senin mesajınla bunu denedim ve sorun yok.
[/quote]

Şu ana kadar Acronis ile atılan sysprep imajlarını saymak gerekirse; Yaklaşık sayı 200 olmuştur.
3 bilgisayarın 3'ünde de demişsiniz. Okuduğunuzu anlamadan yorum yapmamanızı öneririm.
Tekrar okursanız Orada anlatılan durum farklıdır. Sayamayacağım kadar çok olan bilgisayarların (Minibook, Notebook, Masaüstü PC) hepsinin donanımlarının aynı olması ihtimalini düşünemiyorum.

Edited by justpl4y

jixp2 ile 20 ye yakın bilgisayar bunların içinde netbook, laptop vb. vardır. sorun yaşamadım. ufak tefek netbooklarda driver sorununu saymassak, en eski bilgisayardan en yenisine kadar. ama bilal kardeşim bunu geliştirme konusunda halen kararsızmısın, forumda bir arkadaşa demiştin, bir cevap bile vermemişsin diye, şimdi aynı şeyi ben sana soruyorum, sen de bize bir cevap verme lütfunda bulunsan. bu çalışmaların devamını bekliyoruz kardeş.

Anladığım kadarıyla arkadaşın yaptığı windowsu açık internete bağlı bir pc ye Acronis ile windows üzerinden sys prep yedeği (jixp.tib) geri yüklemekten ibaret.
Mümkündür Olabilir.

Hatta jixp ye bağlı kalmanız da gerekmez.
[color="#000080"][u][b]driverpacks.net[/b][/u][/color] adresindeki tüm driverleri MSDN-XP cd sine entegre edersiniz. (Buradaki entegre ayarları önemli.)
Tüm Windows güncellemelerini de üstüne eklersiniz.
Elinizde yaklaşık 1.5 GB büyüklüğünde Full driver Full güncel bir xp *.iso su olmuş olur.
Bunu DVD ye çekersiniz.
İsterseniz windows güncellemelerini eklemeden de Full Driver xp cd *.iso su ile işleme devam edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz Full Driver + Full Güncel XP DVD si veya Full Driver XP CD sile herhangi bir bilgisayara xp yüklersiniz.
Kurulum esnasında tüm driverler otomatik olarak yüklenir.
Eger windows güncellemeleri entegre edilmemiş yalnızca driverler entegre edilmiş bir cd ile yükleme yapmışsanız
Windows güncellemelerini windos tan otomatik olarak yükletirsiniz.

Daha sonra Antivirüs, Office, Flash Player, Adobe reader, win-rar,google chorome ... gibi her sşstemde bulunması gereken programları yüklersiniz. Yapmanız gereken ince ayarlar varsa yaparsınız.

Bütün bunları yaparken sistemi yüklediğiniz bölüm dışındaki bölümler henüz oluşturulmamış olmalı.
Aksi takdirde office perogramları ve bazı programlar sonradan sorun çıkaracaktır.

Tüm işlem bittikten sonra sistemin yüklü olduğu bölüm dışındaki bölümleri oluşturabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi Acronis ile yedek almaya : Sistemin yüklü olduğu bölümün yedeğini diğer bölüme almaya.
Burada bölüm yedeğini mbr olmadan alacağımız için disk bölümlerinin boyutları hedef pc açısından önemli değil.
Yedeği hedef pc nin hdd ının birinci bölümüne atacağız. Hedef pc nin bölüm boyutları değişmeyecek.
Dilerseniz Acronis Boot Cd veya usb ile hemen yedekleme yapabilirsiniz.
Dilerseniz de Sys-prep den sonra yedek alabilirsiniz.
Her iki durumda da aldığınız yedek genel olarak tüm sistemlerde çalışır.

Eğer Sys-prep yapmadan doğrudan yedek aldıysanız,
Yedeği geri yüklemek için Windows üzerine Acronis ile beraber Plus Pack eklentisini de yüklemeniz gerekir ve sistemi geri yüklerken Üniversal restore yi etkinleştirmeniz gerekir.
Sys-prep den sonra yedek aldıysanız o yedeği Acronisle doğrudan yükleyebilirsiniz.
Tabii Burada sys-prep ayarları da önemli.

Yine de bazı sistemlerde bazı sorunlar çıkabilir.

Edited by kalelibilişim

• 4 hafta sonra ...

[quote name='justpl4y' date='10 May 2012 - 14:36 ' timestamp='1336660574' post='1199267']
Şu ana kadar Acronis ile atılan sysprep imajlarını saymak gerekirse; Yaklaşık sayı 200 olmuştur.
3 bilgisayarın 3'ünde de demişsiniz. Okuduğunuzu anlamadan yorum yapmamanızı öneririm.
Tekrar okursanız Orada anlatılan durum farklıdır. Sayamayacağım kadar çok olan bilgisayarların (Minibook, Notebook, Masaüstü PC) hepsinin donanımlarının aynı olması ihtimalini düşünemiyorum.
[/quote]

Hocam kendinizden çok emin konusuyorsunuz fakat isterseniz bunu size video çeker gösterebilirim ayrı ayrı bilgisayarlarda. Kullandıgınız bilgisayar ile ilgili bir sıkıntı oldugunu söylüyorum size. Bunu sizden başkalarıda belirtirdi o zaman değil mi ? Sadece sizin bilgisayarlarınızda yapıyorsa sorunun nerede oldugu acıkca belli !!!!

[quote name='kalelibilişim' date='14 May 2012 - 22:10 ' timestamp='1337033457' post='1201136']
Anladığım kadarıyla arkadaşın yaptığı windowsu açık internete bağlı bir pc ye Acronis ile windows üzerinden sys prep yedeği (jixp.tib) geri yüklemekten ibaret.
Mümkündür Olabilir.

Hatta jixp ye bağlı kalmanız da gerekmez.
[color="#000080"][u][b]driverpacks.net[/b][/u][/color] adresindeki tüm driverleri MSDN-XP cd sine entegre edersiniz. (Buradaki entegre ayarları önemli.)
Tüm Windows güncellemelerini de üstüne eklersiniz.
Elinizde yaklaşık 1.5 GB büyüklüğünde Full driver Full güncel bir xp *.iso su olmuş olur.
Bunu DVD ye çekersiniz.
İsterseniz windows güncellemelerini eklemeden de Full Driver xp cd *.iso su ile işleme devam edebilirsiniz.

Oluşturduğunuz Full Driver + Full Güncel XP DVD si veya Full Driver XP CD sile herhangi bir bilgisayara xp yüklersiniz.
Kurulum esnasında tüm driverler otomatik olarak yüklenir.
Eger windows güncellemeleri entegre edilmemiş yalnızca driverler entegre edilmiş bir cd ile yükleme yapmışsanız
Windows güncellemelerini windos tan otomatik olarak yükletirsiniz.

Daha sonra Antivirüs, Office, Flash Player, Adobe reader, win-rar,google chorome ... gibi her sşstemde bulunması gereken programları yüklersiniz. Yapmanız gereken ince ayarlar varsa yaparsınız.

Bütün bunları yaparken sistemi yüklediğiniz bölüm dışındaki bölümler henüz oluşturulmamış olmalı.
Aksi takdirde office perogramları ve bazı programlar sonradan sorun çıkaracaktır.

Tüm işlem bittikten sonra sistemin yüklü olduğu bölüm dışındaki bölümleri oluşturabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi Acronis ile yedek almaya : Sistemin yüklü olduğu bölümün yedeğini diğer bölüme almaya.
Burada bölüm yedeğini mbr olmadan alacağımız için disk bölümlerinin boyutları hedef pc açısından önemli değil.
Yedeği hedef pc nin hdd ının birinci bölümüne atacağız. Hedef pc nin bölüm boyutları değişmeyecek.
Dilerseniz Acronis Boot Cd veya usb ile hemen yedekleme yapabilirsiniz.
Dilerseniz de Sys-prep den sonra yedek alabilirsiniz.
Her iki durumda da aldığınız yedek genel olarak tüm sistemlerde çalışır.

Eğer Sys-prep yapmadan doğrudan yedek aldıysanız,
Yedeği geri yüklemek için Windows üzerine Acronis ile beraber Plus Pack eklentisini de yüklemeniz gerekir ve sistemi geri yüklerken Üniversal restore yi etkinleştirmeniz gerekir.
Sys-prep den sonra yedek aldıysanız o yedeği Acronisle doğrudan yükleyebilirsiniz.
Tabii Burada sys-prep ayarları da önemli.

Yine de bazı sistemlerde bazı sorunlar çıkabilir.
[/quote]

Universal Restore ara sıra sıkıntı cıkarır ama onuda bildirelim. Bu işin piiri Easy Sysprep'tir. Yani windows xp 'nin kendi sysprep aracı bile çuvallıyor.

bu işler riskli mesela Autounattend ayarı yapılarak hiçbirşeye dokunmadan format atılabilir.Fakat tecrübe olması şart bilmeyen yarıda ay ne oluyomu diyecek.
nth6 içerigine bi Autounattend ayarlayıp c üzerine hiçbişeye dokunmadan win7 kurulabilir amma velakin tecrübe tecrübe tecrübe