Jump to content

Windows 8 Için Şok Karar! ( Anketli Haber )

temmuz
 Share

31 members have voted

1. 1. " Aero " kaldırılırsa nasıl olur?

Recommended Posts

[color="#8B0000"][b]Windows 8 için şok karar![/b][/color]

[b]MS, Vista ile hayatımıza giren, 7 ile iyice alıştığımız bu özelliği şok kararla Win 8'den çıkardı![/b]

[img]http://img98.imageshack.us/img98/6166/ekranalntskw.jpg[/img]

Microsoft geçtiğimiz gün, yeni işletim sistemi olan Windows 8 hakkında belki de bugüne dek yaptığı en önemli açıklamayı yaparak, ilk defa Vista ile kullanılan ve Windows 7'de de kendisiyle içli dışlı olduğumuz "Aero" arabirimini daha fazla kullanmayacağını ilan etti.

Windows 8 kullanıcı deneyimi takımının başında bulunan program yöneticisi Jensen Harris ise "world blog post" üzerinden yaptığı bir açıklamada, yeni kullanıcı arabiriminin Aero'da bulunan cam ve yansıma özelliklerini geride bırakacağını belirtti ve eklendi; "Widows 8 ile birlikte kullanacağımız arabirim çok daha temiz ve net olacak."

Harris'e göre yeni arabirim çok daha geleneksel bir yapı sunacak ve yeni Metro sitili arabirime benzeyecek. "Sonuç olarak biz de masaüstünün görüntüsünü Metro estetiğine daha yakın bir hale getirmeye çalışıyoruz. Tabi bunu yaparken pencere kenarlarındaki krom dokuyu, kontrol sistemini ya da sistem arabirimini bozmadan yapmaya çalışıyoruz." diyen Harris sözlerine şöyle devam ediyor; "Yaptığımız yeniliklerle yüzeyleri daha düz bir hale getirdik ve yansımaları ortadan kaldırdık. Kısacası Aero Glass sisteminin ötesine geçtik."

[color="#FF0000"][b]Yıllardır kullandığımız Aero arabirimine veda[/b][/color]

[img]http://img12.imageshack.us/img12/543/ekranalnts2y.jpg[/img]

Windows 8 ile karşımıza çıkacak olan bu yeni ve farklı arabirim ise ne yazık ki sistem tam anlamıyla piyasaya çıkana kadar son kullanıcıya tanıtılmayacak. Firmanın yapacağı son "Customer Preview"i ise şimdilik Haziranın ilk haftası olarak belirlenmiş durumda. İşin ilginç yanı Microsoft'un arabirim bilgilerini ilk kez bu kadar gizli tutuyor olması. Windows Vista ve 7 için yapılan arabirimler, ürünler piyasaya çıkmadan haftalar hatta aylar önce kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Harris'in yaptığı açıklamada dikkat çeken noktalardan bir diğeriyse Windows 8 arabiriminin yeniden tasarlanması altında yedi farklı amaç bulunması. Bunların başında günümüzde giderek yaygınlaşan tablet bilgisayarlar gibi dokunmatik cihazlar için rahat bir kullanım yer alıyor. Aynı zamanda enerji sorunu yaşayan mobil cihazlar da yeni işletim sisteminin üzerine fazlasıyla titrediği noktalardan sadece bir diğeri.

[b]CHIP Türkiye - 22 Mayıs 2012 11:15[/b]

Sonuçta ben dahil bazı kullanıcılar için görsellik çok şey demektir.2012 yılında kırpılmış windows 7 bizi bekliyor.Microsoft 2007 yılında Windows 8 'i sonra Vista'yı daha sonrada windows 7 çıkarmalıydı.Koyma ama atıyorum tablete koyma arm işlemcili makınalara koyma.Masaüstü kullanıcılarından ne istiyorsun?AERO sadece saydam pencere gözüyle bakmamak gerekli 3.parti uygulamalarla çok daha görsel olabiliyor

Bence aero özeliğini kısıtlamak yerine ki sanırım sistemi zorlıyacağını falan düşündüler farklı sürümler çıkararak bu sorunu aşabilirler yani bi sürüm görselliğe 7 dende daha fazla yer verirken diğer sürümlerde sadeliği seçebilirler diye düşünüyorum.

Edited by alpalm

[quote name='alpalm' date='22 May 2012 - 13:51 ' timestamp='1337683867' post='1203707']
Bence aero özeliğini kısıtlamak yerine ki sanırım sistemi zorlıyacağını falan düşündüler farklı sürümler çıkararak bu sorunu aşabilirler yani bi sürüm görselliğe 7 dende daha fazla yer verirken diğer sürümlerde sadeliği seçebilirler diye düşünüyorum.
[/quote]
Aero özelliği "Açılabilir/Kapatılabilir"de olabilir herhalde; yeterki yapmak istesinler. Eğer açılabilir kapatılabilir yapılırsa diğer özellikleri etkilenmeden ekran kartı özelliği, işlemci ve kullanılan ram büyüklüğü (PC performansı), pil tasarrufu, arm sistemler ve diğer mobil aletler vb durumlara göre tercih yapılabilir ve bundan tüm kullanıcılar memnun kalır. Metro ve masaüstünü, ikisini bir arada koyuyorlar ya bu niye olmasın?!
Eğer istenirse (Microsoft isterse/düşünürse) Denetim Masasından yada diyelimki Güç Seçeneklerinden açma kapatma seçeneği konulabilir diye düşünmekteyim. Keşke birilere bu konuda Microsofta öneri ve baskı yapsa..
Siz nasıl düşünürsünüz bilemem ama ben aero'ya çok alıştım. Artık aero olmayan sistemler bana garip ve ilkel gibi gelmekte.

Edited by temmuz

Bu bir pc işletim sistemi değil.Şu anda bu işletim sistemini bilgisayarıma kurdum ve kesinlikle tabletler ,için.Shutdowna tılıyorum hazırda bekley yapıyor normal kapanması bile yok.İlk önce işletim sistemi yükleniyor sonra önyükleme yöneticisi açılıyor.Zaten metroya lafım yok Ubuntu Unity ve KDEnin Plasma ve Plasma Active sinin karışımı.Yani fazla bişi beklemeyin.İlk açıldığında aha neler yapmışlar diye düşünüyorsunuz.Pcler çağ atladı gibi düşnüyorsunuz ama kurcaladıktan sonra bir bakıyorsunuz sırf göz boyama.Başlat yok bir köşeye çekince garip androidin yukardan çekildiğinde açılan şey gibi bişey çıkıyor.Bilgisayarı kapat yazan yeri bulmak için 10 dk uğraştım sistemdeymiş.Açılışta androidinki gibi bir kilit var.Pencereyi yukarıya doğru çekiyorsunuz.Sırf göz boyama + bir özellik yok yani ;)

arkadaşlar windows'un sırrı çözülmüş zaten şöyle ki;
win 98 kötü
win 2000 [color="#9ACD32"]iyi[/color]
win me kötü
win xp [color="#9ACD32"]iyi[/color]
win vista kötü
win 7 [color="#9ACD32"]iyi [/color]
win 8 kötü :)

microsoft sırayı hiç şaşırmıyor :)

Edited by .TekdaL.

[quote name='.TekdaL.' date='22 May 2012 - 19:51 ' timestamp='1337716269' post='1203913']
arkadaşlar windows'un sırrı çözülmüş zaten şöyle ki;
win 98 kötü
win 2000 [color="#9ACD32"]iyi[/color]
win me kötü
win xp [color="#9ACD32"]iyi[/color]
win vista kötü
win 7 [color="#9ACD32"]iyi [/color]
win 8 kötü :)

microsoft sırayı hiç şaşırmıyor :)
[/quote]
:)))) süper yorum

microsoft işletim sistemlerinin bence hiç birisi kötü değil gittikçe gelişiyor adamlar okadar çok çalışıyor
hep farklı şeyler yapmak için tabi kimse para vermeden kullandığı için kötü diyor bugün vistayı beğenmeyenlerin
yarısı win7 yide beğenmiyor modifiyeciler hep derler emeğe saygı falan filan ya o sistemleri yapanlar ne yapacak
gidin paranızla alın sonra beğenmeyin param boşa gitti deyin microsoftu suçlayın gerekirse iade edin paranızı alın
başkasının malını çalıp sonrada bu kötü demek çok kolay beğenmeyen kullanmasın sözüm meclisten dışarı
emek verilen hiç bir şey kötü değildir bu arada aero özelliği sistemleri zorladığı için yerine farklı birşeyler olabilir
yani farketmez

Edited by yawuz58

windowblinds var hemde daha güzel. Metro arayüzüne meraklı değilim. Sevmedim de zaten. Windows 7 ye devam. WindowFX dwm ile çalışıyor diye biliyorum. Stardock bi çözüm bulur buna. Aeronun efektlerine bin basar FX.