Jump to content

Linux Hangi Sürüm?

Dexter18
 Share

Recommended Posts

[quote name='genceli34' date='28 May 2012 - 16:43 ' timestamp='1338223437' post='1206035']
[font="Comic Sans MS"][b][size="3"][color="#FF00FF"]Arkadaşlar Linux işletim sistemi Windows gibi kullanması basitmi yoksa baya baya Linux u öğrenmek mi lazım? :( [/color][/size][/b][/font]
[/quote]
Hiç zor değil :good: Hatta windows7den daha basit diyebilirim (Linux Mint,Ubuntu,Kubuntu ve Xubuntu için).Ben kullanıyordum wine dönmem gerekti 1 yıl sadece linux kullandım ve win7 aramadım :good:
Ama kurmadan önce gparted programıyla hddnizi düzgün görüyormu diye bakın. :warning: Yanlış bölüm görüyorsa kesinlikle kurmayın :warning: Diski dinamik yapar.Çile çektirir.(yüzde %0.1 ihtimal bu olay olur :good:
MostWanted abi sanalda ve LiveCd de öyle yapar :good: normal ama kurunca uçuyor.Eğer sanaldan kuracaksan Lubuntu kur.O beni kesmez diyorsan Xubuntu herşeyini karşılar :good:
Ben Ubuntu 11.10 için konuşuyorum 12.04'ü denemedim

Edited by nano68

[quote name='genceli34' date='28 May 2012 - 16:43 ' timestamp='1338223437' post='1206035']
[font="Comic Sans MS"][b][size="3"][color="#FF00FF"]Arkadaşlar Linux işletim sistemi Windows gibi kullanması basitmi yoksa baya baya Linux u öğrenmek mi lazım? :( [/color][/size][/b][/font]
[/quote]

baya baya linuxu öğrenmek lazım değil ama windows alışkanlıklarından vezgeçmen gerek.

[quote name='MostWanted' date='28 May 2012 - 16:38 ' timestamp='1338215925' post='1205993']
Ubuntu 12.04 kullanıyorum da maşallah işlemcimi öldürüyor (sanalda).Bende mi bi sorun var acaba?
[/quote]
o sürümün stabil olmadıgını duydum şu anda en iyi 11.10 diyolar bu sürüme geçmeni öneririm.

[quote name='ylmaz42' date='28 May 2012 - 19:03 ' timestamp='1338224580' post='1206041']
o sürümün stabil olmadıgını duydum şu anda en iyi 11.10 diyolar bu sürüme geçmeni öneririm.
[/quote]

Ubuntu 12.04 LTS olarak çıkmıştır. LTS Long time support uzun sure destekli sürümüdür.

Ubuntu orta seviye kullanıcılar için cok iyidir.

Yeni başlayanlar için mint öneririm.

Bu kadar uzattığınız nedir anlamadım. Kurdun, beğenmedin, kaldır gitsin, eline mi yapışacak... GNU/Linux dağıtımlarının çoğunda mevcut işletim sisteminin yanına otomatik kurulum seçeneği vardır, konuyu bu kadar uzatana kadar kurup denemiştin bile...

[quote name='TORUNAGA' date='29 May 2012 - 11:51 ' timestamp='1338285102' post='1206242']
Bu kadar uzattığınız nedir anlamadım. Kurdun, beğenmedin, kaldır gitsin, eline mi yapışacak... GNU/Linux dağıtımlarının çoğunda mevcut işletim sisteminin yanına otomatik kurulum seçeneği vardır, konuyu bu kadar uzatana kadar kurup denemiştin bile...
[/quote]
üslubuna dikkat et

[quote name='halill07' date='29 May 2012 - 17:05 ' timestamp='1338303909' post='1206347']
Ubuntu 12.o4.Forever ubuntu.
[/quote]

Download linki varmı acaba?
[quote name='djonur007' date='29 May 2012 - 17:40 ' timestamp='1338306022' post='1206364']
Ubuntu 12.04 Desktop. Ben windows 7 ile beraber kullanıyorum. :)
[/quote]

[quote name='Dexter18' date='29 May 2012 - 15:50 ' timestamp='1338306626' post='1206365']

[/quote]

http://www.ubuntu.com/download/desktop

Bu sayfada 32/64 bit seçimini yap, indir. Linux tecrüben yoksa sayfadaki "windos installer" linkini kullan.
Windows installer "wubi" adlı küçük bir dosyadır. Onu indirip çalıştırınca bir pencere açılır. Kullanıcı adı, parola, linuxun kurulacağı disk ve atanacak boyut sorulur. Onları ayarlayıp kurulumu başlat. Gerekli dosyayı indirip(Yaklaşık 700 mb. Sabırlı olmalısın.) makinayı resetlemeyi sorar. Resetle ve açılışta ubuntuyu seç. Sonrasında bir şey yapmayacaksın. Hiçbir müdahaleye gerek olmadan linuxu kurar.

Bu sistemde makinanın ayarları değişmez. Hdd ntfs olarak kalır. Virtual bir disk üzerinde kurulum gerçekleşir. Vhd üzerine windows kurmuşluğun varsa onun gibi bir şey.

Sonuçta windows altında program kurar gibi, hdd bölümlerinle oynamadan linux tecrübesi yaşarsın. Sevmezsen yine windows altında "wubi" dosyasını çalıştırıp kaldırırsın. Acemilik yüzünden hdd'ne zarar verme riski olmaz.

Edited by halill07