Jump to content

Windows 8 Çok Hızlı

Ezio06
 Share

Recommended Posts

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

arkadaşlar benim Windows 8 i 20 kez kurdum pc me 1 ayda hep aynı sorunla karşılaştım sistemi kurduktan sonra driverları filan kuruyorum pc bi daha açılmıyor mavi ekranda sorunla karşılaştı otomatik onarım yapılacak filan diyo yeniden başlıyo sonra otomatik onarım yükleniyor diyor onu geçiyor sonra siyah ekranda bekliyo öyle Mouse imleci oynatabiliyom fakat siyah ekran öyle kalıyor ondan sonra c sürücüsü bozulmuş bi hale geliyor cd den çalışan Windows 7 ile c yi biçimlendirip işletim sistemi kurabiliyom yoksa kurulmuyoda Sistemim : Core i7 q720 1.6 Ghz 6 GB Ram Nvidia gt420 m ekran kartım var 600 gb hard diskim var laptop kullanmaktayım Samsung Rf 510 S04tr modeli 2010 çıkışlı bi laptop sorun neden acaba bilmiyorum hiç

[quote name='sere' timestamp='1353348899' post='1257459']
ozaman driverlarda sorun var. Ekran kartı driver'ı için ürün markası yerine chip markası anasayfasından driver yüklemeyi dene..
[/quote]
son çıkan driverı kuruyorum bugün bi daha denedim 310.bilmem kaç vardı beta sürümü onu kurdum gene aynı ondan öncede 306.000 bişey vardı onu kuruyordum gene aynı valla şuan için windows 8 den vazgeçtim artık sistem rayına tam bi otursun öyle kurcam artık

@Yasin_92 kullanmakta olduğun laptop marka ve modeli, BIOS yapılandırması, yüklediğin sürücülerin hangileri (mümkün ise link ve Sürücü versiyonu ile) olduğunu ve kurulum sırasını belirtir isen sana yardımcı olmaya çalışayım. Sanırım eksik bir sürücü yüklemesi yaptığın için oluyor bu mavi ekran hataları. Sürücüleri belirli bir düzen içerisinde kurmaz isen zaten sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden sürücü yükler iken dikkat etmen gereken şartlar şunlar;
[list]
[*]Öncelikle Windows yüklemesi tamamlandıktan sonra ilk olarak Chipset sürücünü kur. Bu anakartına ait gereken bileşen bilgilerini tanımlaması ve gereken sürücüler için IRQ yapılandırmasının sağlanması için gereklidir.
[*]Daha sonra Intel kullanıcısı isen Intel Matrix Storage Manager kurulumunu yap, AHCI mod kullanıyor HDD'ler ile ilgili sıkıntıları bu sürücü düzeltecek ve daha stabil HDD kullanımı kazanacaksın.
[*]Daha sonra ekran kartı kurulumuna geç, Eğer kullandığın laptopta 2 ekran kartı (Intel HD + AMD veya Nvidia) var ise öncelikle Intel HD Graphics daha sonra AMD veya Nvidia sürücüsünü yükle. Genelde çift ekran kartı kullanan laptoplarda bu aşamada sorun çıkıyor. Eğer BIOS üzerinde Switch Graphics Mode FIXED olarak ayarlı olmaz ise genelde Nvidia veya AMD ekran kartı sürücüsü yüklendiği zaman donanım çakışması nedeni ile mavi ekran hatası alınıyor. Bunun nedeni hem Nvidia hemde AMD sürücülerinin standart olarak birincil ekran kartı olarak kendi ekran kartı sürücülerini tanımlaması ve registry'e daha önceden tanımlanmış olan Intel ekran kartı ile çakışma yaşatmasıdır. Bu çakışmaya izin vermemek için önce BIOS üzerinden FIXED olarak ayarla, sürücüleri yükle, yeniden başlat. Windows sorunsuz açıldıktan sonra tekrar BIOS'a girerek FIXED olarak tanımlı olan değeri DYNAMIC olarak değiştir. Bu şekilde enerji tasarrufu gereği düşük performans gerektiren uygulamalarda Intel HD Graphics, yüksek performans isteyen uygulamalarda AMD-Nvidia kartları sorunsuz kullanılabilmektedir.
[*]Daha sonra ethernet, Wireless, bluetooth, ve diğer sürücülerini istediğin şekilde kurabilirsin.
[/list]
Sanırım yeterince detaylı olarak anlatmışımdır.

Haydi kolay gele !

[color=#282828][font=helvetica, arial, sans-serif]Samsung Rf 510 S04tr model laptopum var birçok kez denedim olmadı driver navigatör le tarattım hepsini tek tek indirdim kurdum driverların hepsi yüklendikten sonra bi sıkıntı yok ama 2 - 3 reset atma filan yaptıktan sonra mavi ekranda sorunla karşılaşıldı araştırılıyor filan diyo başlangıç onarımı diye bişey açılcak diyo ama yeniden başlamadan sonra windows 8 açılış onarımı açılıyor diyor 2-3 dakika sonra siyah bi ekran öyle bekliyor 1 saate kadar bekledim ama siyah ekran hep öle kaldı her yükleyişimde aynı sorun vardı acaba windows 8 in yeni bir sürümü çıkacakmı daha onda bu sorunlar düzelirmi[/font][/color]

Xp dahil bu güne kadar [b]en yavaş açılan sistem Windows8'tir[/b]
[b]Neden Mi?[/b]
Aslında siz hiçbirzaman windowsu kapatmıyorsunuz sadece hazırda bekletiyorsunuz ;)
Eskisi gibi açılsaydı vasat olurdu çünkü normalde yarı yarıya hızlanması lazım bende w,n7den yavaş açılıyor ve 2.kere çötü şu anda çökük linuxdan giriyorum :D

[quote name='sere' timestamp='1353343560' post='1257427']
ben e2200 intel işlemci ile performans olyorum. Birde teyyare gibi sistemin olaydı turbo basardım :yahoo:
[/quote]

Önemli olan PC değil, o PC'nin başında kimin iş yaptığı ve işin niteliğidir. Ayrıca nasip ise önümüzdeki ay 3770K almayı planlıyorum. Şimdiki işlemcimi ve anakartımı da sanırım satacağım.

[quote name='nano68' timestamp='1353582707' post='1258270']
Xp dahil bu güne kadar [b]en yavaş açılan sistem Windows8'tir[/b]
[b]Neden Mi?[/b]
Aslında siz hiçbirzaman windowsu kapatmıyorsunuz sadece hazırda bekletiyorsunuz ;)
Eskisi gibi açılsaydı vasat olurdu çünkü normalde yarı yarıya hızlanması lazım bende w,n7den yavaş açılıyor ve 2.kere çötü şu anda çökük linuxdan giriyorum :D
[/quote]

Kullandığın sistemi, kurduğun driverleri ve yapmış olduğun sistem yapılandırmasını bilmediğim için bişey demek istemiyorum. Gereken ayarları yaptıktan sonra oldukça hızlı açılabilen bir sistem, hazırda beklete alırsan zaten 2-3 snde açılıyor :D Sen Linux'a devam et, Bill amcaya sana özel sistem geliştirmesini söyleriz, bu şekilde de senin sorununda çözülmüş olur.

Haydi kolay gele !

TeYyArEe

Kardeşim gereken ayarlar nedir.win8'i sen kurdugunda ne gibi ayarlar yapıyosun.
Tamam açılış kapanış çok güzelde.Masaüstü performansı sanki win7 bana daha hızlı gibi geldi.
Bana kurdugunda ne gibi ayarlar yaptıgını yazarmısın bana

nano68 inde dediği gibi windows 8 in hızlı açılması aslında kandırmadan ibaret.
Niyemi ? Kapat dediğiniz zaman hızla kapanıyor aç dediğiniz zaman hızla açılıyor.
Peki yeniden başlat deyin ve bios iletileri ekrana gelmeye başlayınca süre tutun bakalım açılışın windows 7 den bir farkı varmı ?

Konuyu biraz daha açmak gerekirse :
Dizüstü pc de windows 7 kullanıyorsunuz diyelim. Pc yi bataryadan kullanıyorsunuz fişe takılı değil kabul edelim. Batarya tamamen boşalırken pc kendini beklemeye alır ve kapatır.
Fişe takıp power butonuna bastığınızda "Resume from file hibernation." Gibi bir ileti çıkar ve pc anında açılır.

Windows 8 de kapattığınız zaman her açılışta bu ibare geliyor.Fakat yeniden başlattığınız zaman gelmiyor.

[b]şimdiye kadar kurduğum hiç bir oyun yada programda herhangi bir sıkıntı yaşamadım...!!! blur u denemedim ama... en son çıkan bütün oyunları denedim.. [/b]

[b]max payne 3[/b]
[b]sleeping dogs[/b]
[b]call of duty bo2[/b]
[b]medal of honor warfighter[/b]
[b]assassins creed brotherhood, revalations ve III[/b]
[b]Fifa 12, 13 [/b]
[b]Pes 12, 13[/b]
[b]Sims 3[/b]
[b]Hitman Absolution[/b]
[b]Battlefield BC2, 3[/b]
[b]GTA San andreas, 4, Libert City[/b]
[b]L.A Noire[/b]
[b]007 Legends[/b]
[b]Need For Speed Most Wanted 2012[/b]

[b]Bunlar Aklıma Gelenler... Daha da Var :D [/b]

[quote name='yasin_92' timestamp='1353862911' post='1259041']
androide özenmmişler gibi geldi bana windows 8 de :D
[/quote]
sıçıp batırmışlar başka bir forumda biri tablete yüklemiş klavye bütün ekranı kaplıyormuş..

[quote]Tablet pc'me bu lanet işletim sistemini kurdum. İlk başta herşey güzeldi, gayet hızlı ve explorerdaki ribbon arayüzü şahane. Benim pc, laptop görünümünde ama ekranı çevirip yatırınca tablet oluyor. Derken sanal klavyeyi kullanayım dedim; o da ne ekranın yarısını kaplıyor. Birşey yazacağım, yazacağım yer klavyenin altında kalıyor. Klavyeyi taşıyorum ama ekranın yarısını kapladığı için resmen yazı yazarken savaş veriyorum. Tam ekran uygulamaya geçiyorum sanal klavye meydanda yok yani klavyesiz olsa tabletim, reset atmaktan başka çare kalmayacak. Nedir bu kepazelik?

Erişim seçeneklerinde 2. bir klavye çeşidi daha var. Resmen alay etmek için koymuşlar. Çarpıya basınca komple kapanıyor yani Win 7'deki gibi kıyıya köşeye saklanmıyor komple çıkıyor klavyeden. Tekrar açmak için yine menülerde heder oluyoruz.

Windows 7'deki sanal klavyeyi mumla arar oldum. Onda ekranın dışına otomatik kendini saklardı. Kulağına dokununca meydana çıkardı. Çok şahaneydi. Windows 8'de sözde tabletlere yönelik işletim sistemi ama tablet desteği de rezil rüsva. Hakikaten yazık 2. bir vista faciası...

İkinci rezilliği anlatayım. Kalem girişe geçiyorum ama hani ekranın köşelerinden uygulamadan çıkma, uygulamalar arası geçiş var ya; kalemle çalışmıyor. Yani tabletinizde multitouch olmasa, sadece kalem girişi olsa; tam ekran uygulama açtınız diyelim ayvayı yediniz kalemle mümkünatı yok çıkamıyorsunuz. Resmen rezillik...[/quote]

[quote name='Ezio06' timestamp='1353098750' post='1256669']
[b]Merhaba arkadaşlar bugün windows 8 kurdum cidden çok harika hem görsel olsun hem kullanış olsun çok harika. heleki hız konusu beni çok şaşırttı kapama 4-5 sn açılma süresi 3-4 sn sürüyor ciddi söylüyorum hayatımda ilk defa böyle bir işletim sistemi ile karşılaştım [img]http://www.tnctr.com//public/style_emoticons/default/smile.png[/img] sizde nasıl ? [/b]
[/quote]
çoğu kişi işletim sisyteminin hızını açılış hızı ile ölçüyordu microsoft da ne yaptı hokos pokus hazıda beklet ve kapatın yerini değiştirdi alsana hızlı açılan sitem
maalesef masaüstü ve ileriye dönük bir sistem değil yenilikler sadece görselde
usb 3.0 dan başka yeniliyok arkadaşlar
donanım ile ilgili gerçekten hız vaadeden bir yenilik yok neymiş metroymuş masaüstü bilgisayar kullanan birkişi metroyu neyapsın latopta sanki çok gerekli windows 8 tablet diye çıkarsanız ağzımı bile açmazdım

Edited by tutuklu8

Sistem Windows 8 altında kasıyor diyen arkadaşların dikkatine !

Aşağıda belirtmiş olduğum ayar ve özelliklerden hangileri sizin sistemini için gerekli şekilde yapılandırılmış veya uygun durumda ?
[list]
[*]Sisteminizin BIOS ayarları doğru yapıldığından emin misiniz ?
[*]Sisteminiz AHCI modunda çalışıyor mu ?
[*]Kullandığınız sistemin RAM miktarı yeterlimi ?
[*]Sanal bellek (Pagefile.sys) olarak kullanılan disk, sistem diski ile aynı mı ve ne kadar hızlı ?
[*]Kurulum veya update esnasında hatalar aldınız mı ?
[*]Orjinal etkinleştirme yerine hangi etkinleştirme metodunu kullanıyorsuz ?
[*]Windows 8 için Güncel WHQL ve en önemlisi doğru sürücüleri kullanıyormusunuz ?
[*]İnternet hızınız 8 Mbit'in (1 MB/sn download) ne kadarını karşılıyor?
[*]Hızlı bir DNS kullanıyormusunuz ?
[*]Kullandığınız antivirüs sisteminizi ne kadar yoruyor ?
[*]Sistem registry temizliği ve birleştirmesi işlemini düzenli şekilde yapıyormusunuz ?
[*]Disk temizliği, MFT ve Disk birleştirme işlemini en son ne zaman uyguladınız ?
[*]HDD'niz için hangi dosya sistemini kullanıyorsuz ve alligment seviyeniz nedir ?
[*]HDD'nizin Partition (bölümleme) sağlık durumu nedir ?
[*]Windows özellikleri yerine başka programlar kullanıyormusunuz ? (Mesajlaşma yerine MSN, resim görüntüleyici yerine picasa gibi)
[*]Varsayılan programlar ile yüklediğiniz ek programlar ne kadar çakışıyor? Veya varsayılan programlar ile ilgili bir ayarlama yaptınız mı?
[*]Sisteminizde arka planında ne kadar uygulama çalışıyor ? Bunların hangileri gereksiz ?
[*]Sistem başlangıcında sizin nadiren kullandığınız ama her açılışta otomatik başlatılan gereksiz programlar ve otomatik olarak çalışan servislerden haberiniz var mı ?
[*]Kullandığınız WEB Browser ne kadar hızlı ve Windows 8 uyumluluğu var mı?
[*]QSS paket zamanlayıcınız standart olarak mı çalışıyor ?
[*]Prefecth ve Superfecth ile ilgili ince ayarlamalar yaptınız mı ?
[*]Kullandığınız programların halen eski sürümlerini kullanmaya devam mı ediyorsunuz ?
[*]Kullandığınız sistem türü (32 bit ve 64 bit) için doğru sürüm program ve program için gerekli ek uygulamalar (flash player, java, Net Framework, Visual C++ gibi) yüklü mü ? Ek uygulamalar yüklü ise güncel sürümleri mi ?
[/list]

Daha bunlar gibi bir çok sorular sorulabilir. Yukarıda yazdığım maddelerden hangileri sizin için tam olarak doğru şekilde cevaplanabiliyor ? İşte sağlıklı ve düzgün bir işletim sistemi kullanmak yukarıdaki maddelere ne kadar riayet ettiğinize bağlı. Kimse donanım yetersiz olmadığı müddetçe Windows 8 bilgisayarı kasıyor demesin. Suç sizde, sisteminizi iyi tanıyıp yukarıdakilere benzer bir çok ince ayarı yaparak sistem performansınızı optimum seviyeye getirebilirsiniz. Bu sayede kasma sorunlarından kurtulabilirsiniz.

Yazılan yorumlar arasına hızlı açılış ile ilgili bir çok bilinmeyen veya şehir efsanesi var. Bunlara yanıt vereyim;

Sistem normal açılış yerine hazırda bekleme moduna geçiyor demişsiniz. Evet standart olarak bu şekilde çalışıyor, ancak bunu değiştirmek için [color=#0000ff]Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Sistem Ayarları[/color] menüsünden[color=#ff0000] hızlı başlatı aç[/color] seçeneğini pasifleştirebilirsiniz. Bu sistemi hazırda bekleme yerine normal kapanmasını sağlayacaktır. Hızlı başlat aktif iken sistemim 8 saniyede pasif iken sistemim 10saniyede açılıyor. Şimdi diyeceksiniz ki sen SSD kullanıyorsun. Hızlı başlat zaten normal HDD'ler kullanan kişiler için geliştirilmiş bir uygulamadır. Sistemin daha hızlı açılmasını sağlamak için geliştirilen bir yöntem, beğenmiyor iseniz verdiğim denetim masası ayarından kapatabilirsiniz.

Mağaza uygulamaları için oturum açmak 1 dk alıyor denilmiş, bu mağaza için otomatik oturum açma onayı ile ilgili bir sorun. Ayrıca sizin internet ve DNS ayarlarınız ile de ilgili, daha da önemlisi TTNET kullanıcısı iseniz yapacak bişey yok demektir.

Uyumluluk ve mavi ekran hataları gözüme çarptı. Sistem bileşenlerinizin durumu, kullandığınız programın sürümü, kullandığınız sürücü ve sürücü yapılandırması, ve IRQ çakışmaları bu tip hatalara neden olabilir. Bunları gidermek sizin elinizde.

Performansı Windows 7'den düşük demişsiniz, hatta açılış kapanış hızı ile performans ölçülmez bile denmiş. Birçok sistem performans yazılımı ile sistemi test ettim. Sonuçlar ise Windows 7 ile Windows 8 arasında %10-20 arasında değişen ve Windows 8 lehine olan sonuçlar. Sistem kaynak kullanımı, başarım oranı, geliştirilmiş güç yönetimi ile güç tasarrufu...... vs vs, alınan sonuçlar hep Windows 8'den yana !

Kısaca yeni bir işletim sistemi ve yeni kullanım şekli. Yeniliklere açık olmayan bir memleketten daha fazlasını ummak biraz zor. Yeni işletim sisteminizde halen eski sürüm program ve sürücü kullanıyorsanız, aynı işi yapan Windows uygulamaları yerine saçma sapan programlar yükleyerek Windows'u çıkmaza sokuyor iseniz, yanlış sürücüler ile sistemi zorluyor iseniz, arka planda çalışan ve işinize ancak haftada/ayda bir yarayan programları halen çalıştırmaya devam ediyor iseniz, Sisteminizi tanımadan her şeyi Windows'tan bekliyorsanız yapacak birşey yok demektir. Yüksek performans alabilmeniz için sisteminizi ben kuracak ve yapılandıracak değilim ya ? Birazda suçu kendinizde arayın !

Gereken sistem performansı ayarlarını internetten araştırıp bulabilirsiniz. Herşeyi devletten beklemeyin, azcıkda olsa arada elinizi taşın altına sokun ki birşeyler öğrenmeye başlayın. Yada Windows 7 kullanmaya devam edin !

Haydi kolay gele !

arkadaşlar sistem henüz daha çok yeni windows 7 de de ilk başta sorunlar hatalar vardı ama ilerki güncellemeler ve Servis Paketinden sonra baya sağlam çökmesi zor bi sistem olmuştu bunun içinde biraz zaman lazım görünüşü arayüzü cidden çok hoş windows ile android karışımı yapılmış gibi geldi bana bi android kullanıcısı olarak zamana ihtiyacı var bnce sistemin başka bi açıklaması yok windows 8 orjinal ürün anahtarım var ama windows 7 kullanmaktayım hala zamanı gelince windows 8 kullanıcam