Jump to content

Mouse Ile Bilgisayarı Açmak

gozyası
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Bios ile tabi,Power tuşum basmadıgından dolayı bu olaya başvurdum..  :) ,benim biosum  farklı CMOS SETUP UTİLİTY 

kltlc.png

okadar internetde araştırmama rağmen bu bios  ile ayarı  bulamadım,bu  biosla pcsini mouse yada klawye ile açabilen varmı?gerçi ben biraz kurcaladım yazdım 5  karekterli bişi yazdım ama olmadı ..  çok  kurcalamama rağmen ama şunu ögrenmek istiyorum bu bios ile pc yi mouse ile  yada klawye ile  açabilirmiyim?

Edited by gozyası

Bir ara arkadaşıma ayarlamıştım. Klavyeden istediğiniz kelimeyi yazınca da açılıyordu. Tam olarak yerini şimdi hatırlayamasam da Verdiğin bios (Power Managment olabilir) menülerinin içine bakman lazım arayacağın menü ise Power on by PS/Mouse disabled olan yeri Enabled yapıp ayarları kaydedip çıkman lazım

Edited by akura

klavyeden de açılıyor. mouse veklavye her iki ayar da biosun bi bölümündeydi hatırlamıyorum.

Integrated ve power management  bölümünü

inceledim aşıırı kurcaladım...Power management de yaptım  aslında ama olmadı  işde

Çok ilgimi çekti öyle başlığı görünce :D denemek isterim bulunursa

bu  olay  çokdandır  var :)

Bir ara arkadaşıma ayarlamıştım. Klavyeden istediğiniz kelimeyi yazınca da açılıyordu. Tam olarak yerini şimdi hatırlayamasam da Verdiğin bios (Power Managment olabilir) menülerinin içine bakman lazım arayacağın menü ise Power on by PS/Mouse disabled olan yeri Enabled yapıp ayarları kaydedip çıkman lazım

evet dediğim yerde burasıydı yaptım ama malesef  açlımadı (mouse nasıl tıklamam gerekiyordu açılması için)

klvq1.jpg

Yine tam olarak hatırlamamakla birlikte ayarları yapıp bios ayarlarını kaydet bilgisayar yani Windows tam olarak açıldıktan sonra ya normal kapattığında ya da uyku modunda kapattığında oluyor olabilir. Ayrıca biostan ya klavyeyle aç ya da mouse'la açılmayı seç yani ikisini aynı anda devre içi yapmadan bir dene. Bende deneyerek yapmıştım ;)

Yine tam olarak hatırlamamakla birlikte ayarları yapıp bios ayarlarını kaydet bilgisayar yani Windows tam olarak açıldıktan sonra ya normal kapattığında ya da uyku modunda kapattığında oluyor olabilir. Ayrıca biostan ya klavyeyle aç ya da mouse'la açılmayı seç yani ikisini aynı anda devre içi yapmadan bir dene. Bende deneyerek yapmıştım ;)

Nasıl yani ben yaptım derken biraz açarmısınız? birinimi kapamak diğerini aktif edmek? zaten biri  kapalı  klawye yani :)

Yani daha önceden bir kaç kez (7-8 sene önce) yapmıştım demek şöyle oluyor :p Benim ayarladığım bilgisayarlar masaüstüydü Notebook değildi. İşlemi doğru olarak yaptığımızda bilgisayar kapanıyor power'a kadar herşey susuyor mouse'un sol tuşuna tıklayınca power çalışmaya başlayıp açılıyordu. İlk olarak Bios resmine baktığımda en üstte Device Wakeup from S3 Disabled görünüyor onu da Enabled yapman gerekebilir önce bir bunu dene şayet olmazsa ikinci olarak aklıma yeni gelen o yıllarda mouse ve klavye çıkışlarının usb olmadığıydı belki bundan da olmayabilir diyorum ama tam olarak emin değilim. Usb mouse veya klavyeyle de bilgisayar açılabilir. Yani biraz daha kurcalamaya bakıyor.

Birini kapamak diğerini açmak konusu ise bilgisayarı hem klavyeden hem de mousetan açılır yapma yalnız biri Enabled olsun dedim ;)

Yani daha önceden bir kaç kez (7-8 sene önce) yapmıştım demek şöyle oluyor :p Benim ayarladığım bilgisayarlar masaüstüydü Notebook değildi. İşlemi doğru olarak yaptığımızda bilgisayar kapanıyor power'a kadar herşey susuyor mouse'un sol tuşuna tıklayınca power çalışmaya başlayıp açılıyordu. İlk olarak Bios resmine baktığımda en üstte Device Wakeup from S3 Disabled görünüyor onu da Enabled yapman gerekebilir önce bir bunu dene şayet olmazsa ikinci olarak aklıma yeni gelen o yıllarda mouse ve klavye çıkışlarının usb olmadığıydı belki bundan da olmayabilir diyorum ama tam olarak emin değilim. Usb mouse veya klavyeyle de bilgisayar açılabilir. Yani biraz daha kurcalamaya bakıyor.

Birini kapamak diğerini açmak konusu ise bilgisayarı hem klavyeden hem de mousetan açılır yapma yalnız biri Enabled olsun dedim ;)

tamam şimdi giriyorum biosa bu dediğinide yapacağım.

geçen Win 8 yüklemiştim normal kapatınca fareyi oynatmada ve klavyenin 1 tuşuna basmada çalışıyordu 

hayır yanlış anladınız bilgisayar  komple ya da uykuyken  klavye yada mouse  ile  açmak :) tabi bu bios ile  

Hadi ya :(

Wake-Up Key karşısında password yazıyor yani şifre ile açmak istersen altına yani Wake-up Password Press-Enter yerine şifre girmen gerekecek. Anlatmak istediğim Bios'ta Wake-Up Key'in karşısında Password yeri değiştiriliyor mu bir de buna bak. Yani password yerine Mouse veya başka bir şey geliyorsa değiştir.

Hadi ya :(

Wake-Up Key karşısında password yazıyor yani şifre ile açmak istersen altına yani Wake-up Password Press-Enter yerine şifre girmen gerekecek. Anlatmak istediğim Bios'ta Wake-Up Key'in karşısında Password yeri değiştiriliyor mu bir de buna bak. Yani password yerine Mouse veya başka bir şey geliyorsa değiştir.

tamam da ilk ddediğini yptım zaten şifre girilcek..v.s  bu son da yazdığını deniyeceğim

Power tusu calısmıyorsa, reset tusunu Powerla yer degsıtır

anakartın uzerınde Power ile reset kablosunun yerını degıstıririsen pcyı resetle acabılırsın

hocam malesef  reset tuşu sizlere ömür,yoksa onu da düşünmüştüm   :)

Edited by gozyası

Eski tip bağlantı mausla oluyordu ozamanlar elektirk tüketiminde pclerde ecomot yokdu şimdiki bütün anakartlarda eco çevreci logosu var mausdan açabilmen için mausun çalışıor olmalı yani anakartın bekleme enerjsini senin mausla paylaşıor olmalı aynı tv bekleme stanby gibi mausda ışık olmuorsa hareket ettirdiğinde olmamışdır.

Mausun sol ve sağ tuşlarına hızılı basınca açılıordu açma kapama düğmen bozuksa ataçla aç olmadı pcilere git düğme al bir liralık şey oda olmadı elktrikçiye git ufak anahtar al elektronikçide zaten bulursun.

anakartın bekleme enerjsini senin mausla paylaşıor,demissinde o nasıl  olcak?birazdaha aydınlatırsanız sevinirim :)

Şuan netbook kulanıyorum eski ankartlarda oluyordu.Şimdiki anakartlarda olmuyo olabilir eco çevre modu aktif yani iş biosda bitior.Ben kesin olur demedim sen o power suplay düğmesini kasadan çıkar tırnaklarını kırmadan temizle 100 de 90 çalışır o düğmecik :D

İşde bende onu diyorum   benim  bios  da  olurmu?yani  okadar denememe rağmen sonuç olumsuz..

Konu almış başını gitmiş, ama pekte ele avuca sığan cevap halen yok ortada. Dahası garip garip iletilerde mevcut :D

Bu işi kısaca açıklamak gerekir ise, mouse ile PC'yi başlatmak mümkün, BIOS üzerinde Power Menagement  ayarları içerisinde bulunur, tabi BIOS'unuz destekliyor ise.

Mouse ile bilgisayarı başlatmak için BIOS üzerinden yapılabilecek ayarlar ve açıklamaları;

Power on by mouse : Mouse tıklaması ile bilgisayarı açmak için kullanılır. İşletim sistemi ile alakası yoktur. Mouse çift tıklamasını power butonu olarak kullanma mantığı içerir.

Resume on by mouse : Mouse tıklaması ile bilgisayarı devam ettirir. İşletim sistemi kapanış şekli ile alakalıdır. Windows'u normal kapatmak yerine Askıya al seçeneği ile kapatıldığında devreye giren bir özelliktir. Mouse çift tıklaması ile açılış tamamlanır.

Wakeup on by mouse : Mouse tıklaması ile bilgisayarı devam ettirir. İşletim sistemi kapanışı ile alakalıdır. Windows'u normal kapatmak yerine Uyku seçeneği ile kapatıldığında devreye giren bir özelliktir. Mouse çift tıklaması ile açılış tamamlanır.

Kısaca işleyiş şekilleri bunlar, BIOS'undaki bu ayarlara ve açıklamalarına göre Windows'u kapatır isen mouse çift tıklaması ile açabilirsin. 

Haydi kolay gele !

Konu almış başını gitmiş, ama pekte ele avuca sığan cevap halen yok ortada. Dahası garip garip iletilerde mevcut :D

...

evet  haklısın :D ama bi sorun var  bende bu seçenek  yok Power on by mouse :

Edited by gozyası