Jump to content

aga0101
 Share

Recommended Posts

Sistem analizi ve tasarımı dersi proje ödevim var. Bu konuda bana yadım edebilecek arkadaş var mı. Aşağıdaki konulardan biriyle proje yapmam lazım.

Hastane Otomasyonu (Web Tabanlı )

Araba Satış Otomasyonu (Web Tabanlı)

Otel Otomasyonu (Web tabanlı)

Alışveriş (Satış - Stok) (Web Tabanlı)

Petshop Otomasyonu (Web Tabanlı)

Şehir Tanıtım Sitesi (Joomla - )

Doktor yada Bakkal Otomasyonu

Flash ile E-Learning (Animasyon-Test)

Teknoloji Haber Sitesi (Joomla + Forum)

Cd Takip Programı

Joomla ile Turizm Konulu Site

Kütüphane Otomasyonu ( Web Tabanlı )

Yurt Otomasyonu (Web Tabanlı)

Online Sınav Sistemi

Eczane Otomasyonu (Web Tabanlı)

Market Otomasyonu (Web Tabanlı)

Otopark Programı

Anket Programı (Web Tabanlı)

Eğitim Sitesi (Joomla + Mezun öğrenci)

Dernek Otomasyonu (Web Tabanlı)

Oyun Sitesi (Joomla + Forum)

Muhtar Otomasyonu

Müsteri Satış sonrası destek (Web tabanlı)

Aynı yollardan bende geçtim Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıfında portal yazmıştım php de kendi çapımda tamda bitmemişti ama 80 almıştım... :)

Yazdığın portal duruyormu duruyorsa paylaşabilirmisin.

Yukarıda paylaştığım konuları nasıl proje olarak yapacağımı bilmiyorum.Hiç anlamadığım bir olay bu yukarıdaki proje konusu. Elinde diğer senelerde böyle bir proje yapmış olan varsa paylaşabilir mi. Ondan dolayı böyle bir konu açtım.

Arkadaşım sana biri bu şekilde bir proje verse bile, direk tıklayınca çalışacak birşey değil ki bu? Local'e kuracaksan Wamp yada EasyPHP kurup veritabanını yerine koyacaksın, php dosyalarında değişiklik yapman gerekecek bir sürü iş. Sen hiç bilgin yokken nasıl yapacaksın ya da bu dersi neden alıyorsun anlayamadım.

Arkadaşım sana biri bu şekilde bir proje verse bile, direk tıklayınca çalışacak birşey değil ki bu? Local'e kuracaksan Wamp yada EasyPHP kurup veritabanını yerine koyacaksın, php dosyalarında değişiklik yapman gerekecek bir sürü iş. Sen hiç bilgin yokken nasıl yapacaksın ya da bu dersi neden alıyorsun anlayamadım.

Meslek yüksek okulunda okuyorum ondan.

Paşam buradaki insanlar zaten yardım etmek için burdalar ama eğitim sisteminin çarpıklığı yüzünden sana yardımcı olamıyorlar. Dediğim gibi sanırım sana hazır projeyi kurabilecek bilgiyi bile verememişler. Buradaki yüksekokulda programlama bölümü var, hocalar hiç birşey öğretmedikleri halde öğrencilerden über projeler istiyorlar. Anlıyorum ben seni işin zor...

Sana fikir babası olarak yardımda bulunabilirim.

İşin yazılımsal kısmını bilmem ama :whistle:

Tam 5 sene hastane otomasyonu üzerine çalıştım. Hastanelere tam otomasyon sistemi kurup kullanıcılara eğitim verdim.

Şimdide market otomasyon işindeyim ve bir çok markete otomasyon sistemi kuruyorum. Ayrıca devam ediyorum.

Ama dediğim gibi işin yazılımsal kısmından pek anlamam :)

Allah kolaylık versin..

Edited by By_FaRuK

Proje ödevin bu listede ki 24 maddelik tüm projeleri yapmak mı yada bunlardan en az birini yapmak mı? diye sorasım geldi.

Gerçi zor değil ama tek başına biraz(cık) vaktini alır.Kendine sınıf arkadaşlarınla ekip kurmalısın en az üç kişi olmalısınız.

[spoiler]

Sistem analizi ve tasarımı dersi proje ödevim var. Bu konuda bana yadım edebilecek arkadaş var mı. Aşağıdaki konulardan biriyle proje yapmam lazım.

Hastane Otomasyonu (Web Tabanlı )
Araba Satış Otomasyonu (Web Tabanlı)
Alışveriş (Satış - Stok) (Web Tabanlı)
Petshop Otomasyonu (Web Tabanlı)
Şehir Tanıtım Sitesi (Joomla - )
Doktor yada Bakkal Otomasyonu
Flash ile E-Learning (Animasyon-Test)
Teknoloji Haber Sitesi (Joomla + Forum)
Cd Takip Programı
Joomla ile Turizm Konulu Site

Kütüphane Otomasyonu ( Web Tabanlı )
Yurt Otomasyonu (Web Tabanlı)
Online Sınav Sistemi
Eczane Otomasyonu (Web Tabanlı)
Market Otomasyonu (Web Tabanlı)
Otopark Programı
Anket Programı (Web Tabanlı)
Eğitim Sitesi (Joomla + Mezun öğrenci)
Dernek Otomasyonu (Web Tabanlı)
Oyun Sitesi (Joomla + Forum)
Muhtar Otomasyonu
Müsteri Satış sonrası destek (Web tabanlı)

[/spoiler]

Ben:Bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü 2. sınıf terk.

Sana fikir babası olarak yardımda bulunabilirim.

İşin yazılımsal kısmını bilmem ama :whistle:

Tam 5 sene hastane otomasyonu üzerine çalıştı. Hastanelere tam otomasyon sistemi kurum kullanıcılara eğitim verdim.

Şimdide market otomasyon işindeyim ve bir çok markete otomasyon sistemi kuruyorum. Ayrıca devam ediyorum.

Ama dediğim gibi işin yazılımsal kısmından pek anlamam :)

Allah kolaylık versin..

Merhaba arkadaşım şimdi bu kurduğun market otomasyon sistemi markete özel üretilen bir sistem mi yoksa bi otomasyon sistemi var herkese mi kuruyorsun birde bu sistem ne işe yarıyor ben bunu da anlamadım.Site giriş çıkış işine mi yarıyor markette ne alınmış ne satılmış gibi?

Proje ödevin bu listede ki 24 maddelik tüm projeleri yapmak mı yada bunlardan en az birini yapmak mı? diye sorasım geldi.

Gerçi zor değil ama tek başına biraz(cık) vaktini alır.Kendine sınıf arkadaşlarınla ekip kurmalısın en az üç kişi olmalısınız.

[spoiler]

[/spoiler]

Ben:Bilgisayar teknolojisi ve programlama bölümü 2. sınıf terk.

Sadece birini yapmak

Merhaba arkadaşım şimdi bu kurduğun market otomasyon sistemi markete özel üretilen bir sistem mi yoksa bi otomasyon sistemi var herkese mi kuruyorsun birde bu sistem ne işe yarıyor ben bunu da anlamadım.Site giriş çıkış işine mi yarıyor markette ne alınmış ne satılmış gibi?

Şirkette bir yazılımcımız var ve sql veritabanında hızlı satış programı diyebileceğimiz bir program yazdı.

Ve biz bu programı marketlere kuruyoruz.

Program genel olarak;

Öncelikle programa elindeki ürünleri barkotları ile tanıtıyorsun. Tabi bunun kdv oranları var, alış-satış fiyatı var.

İstersen stok sayılarınıda girebiliyorsun. Bu sayede satış yapıldığında o üründen elinde ne kadar kaldığını görebiliyorsun.

Tabi sistem barkodlu sistem. Yani satışları barkod okuyucu ile yapıyorsun.

Tabi ekranda hızlı satış butonlarıda var. İstersen bu butonlara ürün atayıp butonlar vasıtasıylada satış yapabiliyorsun. Bu genelde barkotsuz ürünler oluyor.

Satışlarla ilgili raporlama seçenekleri var. Ne kadarlık satış yapmışım? Hangi üründen ne kadar satmışım? gibi.

Program en basit mantık olarak bu şekilde. Tabi anlattığım kadar basit değil :)

Çok daha fazla detayı var ama şu anda buna gerek yok.

örnek olsun

Ms Access programında veritabanı oluştur. Adı araba1.mdb olsun 
 Tablo1'de alanlar
 ServisAdi : Metin, İl : Metin, Adres: Metin, Firma:Metin

2 adet asp dosya var ve sadece kayıt ekleme var:

Kayitekle.asp
 <html><head>
 </head><Body>
 <center>
 <br><br>
 <form action="ekle.asp" method="post">
 <table>
 <tr><td>Servis Adı :</td><td><input type="text" name="servisadi" size="20"></td></tr>
 <tr><td>İl :</td><td><input type="text" name="il" size="20"></td></tr>
 <tr><td>Adres :</td><td><input type="text" name="adres" size="50"></td></tr>
 <tr><td>Firma :</td><td><input type="text" name="firma" size="20"></td></tr>
 </table>
 <input type="submit" value="Ekle"><input type="reset" value="Temizle">
 </form>
 </center>
 </body>

ekle.asp
 <html><head>
 </head><Body>
 <center>
 <%
 Set Baglantimiz = Server.CreateObject("adodb.connection")
 Baglantimiz.Open "provider=Microsoft.Jet.Oledb.4.0;Data Source=" & Server.Mappath("Araba1.mdb")

Set Kayit = Server.CreateObject("adodb.recordset")
 sql="select * from tablo1"
 kayit.open sql , Baglantimiz , 1,3

kayit.addnew
 kayit("ServisAdi")= Request.Form("ServisAdi")
 kayit("il")= Request.Form("il")
 kayit("adres")= Request.Form("adres")
 kayit("firma")= Request.Form("firma")
 kayit.update
 kayit.close
 Set kayit = Nothing
 Baglantimiz.close
 Set Baglantimiz = Nothing

Response.Write "<center>"
 Response.Write "<br><br>"
 Response.Write "Başarıyla Eklendi...<br>"
 Response.Write "</center>"
 Response.End
 %>
 </center> 

Şirkette bir yazılımcımız var ve sql veritabanında hızlı satış programı diyebileceğimiz bir program yazdı.

Ve biz bu programı marketlere kuruyoruz.

Program genel olarak;

Öncelikle programa elindeki ürünleri barkotları ile tanıtıyorsun. Tabi bunun kdv oranları var, alış-satış fiyatı var.

İstersen stok sayılarınıda girebiliyorsun. Bu sayede satış yapıldığında o üründen elinde ne kadar kaldığını görebiliyorsun.

Tabi sistem barkodlu sistem. Yani satışları barkod okuyucu ile yapıyorsun.

Tabi ekranda hızlı satış butonlarıda var. İstersen bu butonlara ürün atayıp butonlar vasıtasıylada satış yapabiliyorsun. Bu genelde barkotsuz ürünler oluyor.

Satışlarla ilgili raporlama seçenekleri var. Ne kadarlık satış yapmışım? Hangi üründen ne kadar satmışım? gibi.

Program en basit mantık olarak bu şekilde. Tabi anlattığım kadar basit değil :)

Çok daha fazla detayı var ama şu anda buna gerek yok.

Peki şirketteki yazılımcınızda. Basit programlar yok mu bu ödevde istenen gibi bunu  sorabilir misiniz.

Peki şirketteki yazılımcınızda. Basit programlar yok mu bu ödevde istenen gibi bunu  sorabilir misiniz.

Açık konuşmak gerekirse kurumsal bir şirket olduğu için malesef böyle bir şey olabileceğini zannetmiyorum.

Ama dediğim gibi fikir olarak neresi nasıl olur? Nerde ne var? O konularda yardımcı olabilirim.

örnek olsun

Ms Access programında veritabanı oluştur. Adı araba1.mdb olsun 
 Tablo1'de alanlar
 ServisAdi : Metin, İl : Metin, Adres: Metin, Firma:Metin

2 adet asp dosya var ve sadece kayıt ekleme var:

Kayitekle.asp
 <html><head>
 </head><Body>
 <center>
 <br><br>
 <form action="ekle.asp" method="post">
 <table>
 <tr><td>Servis Adı :</td><td><input type="text" name="servisadi" size="20"></td></tr>
 <tr><td>İl :</td><td><input type="text" name="il" size="20"></td></tr>
 <tr><td>Adres :</td><td><input type="text" name="adres" size="50"></td></tr>
 <tr><td>Firma :</td><td><input type="text" name="firma" size="20"></td></tr>
 </table>
 <input type="submit" value="Ekle"><input type="reset" value="Temizle">
 </form>
 </center>
 </body>

ekle.asp
 <html><head>
 </head><Body>
 <center>
 <%
 Set Baglantimiz = Server.CreateObject("adodb.connection")
 Baglantimiz.Open "provider=Microsoft.Jet.Oledb.4.0;Data Source=" & Server.Mappath("Araba1.mdb")

Set Kayit = Server.CreateObject("adodb.recordset")
 sql="select * from tablo1"
 kayit.open sql , Baglantimiz , 1,3

kayit.addnew
 kayit("ServisAdi")= Request.Form("ServisAdi")
 kayit("il")= Request.Form("il")
 kayit("adres")= Request.Form("adres")
 kayit("firma")= Request.Form("firma")
 kayit.update
 kayit.close
 Set kayit = Nothing
 Baglantimiz.close
 Set Baglantimiz = Nothing

Response.Write "<center>"
 Response.Write "<br><br>"
 Response.Write "Başarıyla Eklendi...<br>"
 Response.Write "</center>"
 Response.End
 %>
 </center> 

Arkadaşım yardımın için teşşekkürler ama ms access programını hoca kitaptan okuyarak anlattı(kitabın tamamını değilde belli yerlerini okudu)onun için oluşturamıyorum. Yani ms access den de anlamıyorum.Nasıl oluştuluracağını yazarsan bana daha çok yardımcı olmuş olursun.

Açık konuşmak gerekirse kurumsal bir şirket olduğu için malesef böyle bir şey olabileceğini zannetmiyorum.

Ama dediğim gibi fikir olarak neresi nasıl olur? Nerde ne var? O konularda yardımcı olabilirim.

Yardımlarınız için sağolun.

Arkadaşım sen veritabanı oluşturmasını biliyor musun?

Sanalda Wamp yada EasyPHP kurup hiç çalıştın mı?

Sql den anlıyor musun?

Eğer bunlardan anlamıyorsan sen bu proje ödevinden vazgeç derim ben..

Beni yanlış anlama..

Arkadaşım sen veritabanı oluşturmasını biliyor musun?

Sanalda Wamp yada EasyPHP kurup hiç çalıştın mı?

Sql den anlıyor musun?

Eğer bunlardan anlamıyorsan sen bu proje ödevinden vazgeç derim ben..

Beni yanlış anlama..

Arkadaşım şimdi ben bunlardan anlasam buraya konu niye açim belirttiğim gibi hiç bir şey bilmiyorum.Diğer mesajlarımı da okursan anlarsın bana yardımcı olacak birini arıyorum.

Sistem Analizi ve Tasarımı dersinde amaç öğrencinin bir konuda araştırma yapıp buna binaen bir proje ortaya çıkarmasıdır.

Elbette bunun için temelinin biraz iyi olması lazım.

Şİmdi arkadaş php otomasyon sistemi yapacaksa öncelikle php den sonra veritabanından temelde olsa anlaması lazım.

Meslek yüksek okullarında sistem analizi ve tasarımı dersi 2. sınıfın 2.dönemi olan bir derstir.

Öğrenci bu aşamaya gelene kadar internet programcılığı ve veritabanı dersi alır.(ikmep planına göre ki bütün myolar artık ikmep e göre ders planı yaptıklarına göre)

İnternet programcılığında önce html ,css ve javascript sonra herhangi bir web programlama dili asp,php,asp.net v.b gösterilir.

Kardeş eğer sistem analizini alıyorsan bu dersleri de görmüş olmalısın.

Birazda olsa temelin olmalı.

Projeye gelince ilk olarak bir veritabanının nasıl oluşturulacağını, hangi veri tabanı yönetim sistemi kullanman gerektiğini öğrenmen lazım.

Bu iş öyle birisi proje paylaşsın onun üstünden değiştireyim yapayım mantığı ile olmaz.

Sonra herhangi bir web dilini kavraman lazım.Gerekirse oturacaksın ufak ufak web sayfaları tasarlayacaksın.

Projeye başlayacaksın sonra gelip burda yazamadığın kodlar konusunda yardım isteyeceksin.

Ayrıca bir projeyi aldım değiştirdim mantığı ile bir yere varılmaz.Hem vatana , hem gördüğün eğitime yazık olur.

Sistem Analizi ve Tasarımı dersinde amaç öğrencinin bir konuda araştırma yapıp buna binaen bir proje ortaya çıkarmasıdır.

Elbette bunun için temelinin biraz iyi olması lazım.

Şİmdi arkadaş php otomasyon sistemi yapacaksa öncelikle php den sonra veritabanından temelde olsa anlaması lazım.

Meslek yüksek okullarında sistem analizi ve tasarımı dersi 2. sınıfın 2.dönemi olan bir derstir.

Öğrenci bu aşamaya gelene kadar internet programcılığı ve veritabanı dersi alır.(ikmep planına göre ki bütün myolar artık ikmep e göre ders planı yaptıklarına göre)

İnternet programcılığında önce html ,css ve javascript sonra herhangi bir web programlama dili asp,php,asp.net v.b gösterilir.

Kardeş eğer sistem analizini alıyorsan bu dersleri de görmüş olmalısın.

Birazda olsa temelin olmalı.

Projeye gelince ilk olarak bir veritabanının nasıl oluşturulacağını, hangi veri tabanı yönetim sistemi kullanman gerektiğini öğrenmen lazım.

Bu iş öyle birisi proje paylaşsın onun üstünden değiştireyim yapayım mantığı ile olmaz.

Sonra herhangi bir web dilini kavraman lazım.Gerekirse oturacaksın ufak ufak web sayfaları tasarlayacaksın.

Projeye başlayacaksın sonra gelip burda yazamadığın kodlar konusunda yardım isteyeceksin.

Ayrıca bir projeyi aldım değiştirdim mantığı ile bir yere varılmaz.Hem vatana , hem gördüğün eğitime yazık olur.

macromedia dreamweaver de ben bir web sayfası yapsam konuya uygun.Bunu projeye uygun olarak yapabilirmiyiz. Bana o zaman yardım edebilirmisiniz.html  ve javascript gördük ama çok az buda bir web sayfası yapmama yetmiyecek kadar. asp,php,asp.net bunlarıda görmedik gördüysekde ben hatırlamıyorum.Örnek:Kütüphane Otomasyonu ( Web Tabanlı )demiş burda bir kütüphane web sitesi kura bilirim ancak otomasyon(web tabanlı)yapamam bilmiyorum... 

Kardeş otomasyon yapmak o kadar basit bir iş değil.

Sebebini açıklayayım.

Öncelikle otomasyonun veritabanı kısmı çok önemli.Kütüphane otomasyonu dediğin zaman basit bir veritabanı değil.Bunun detayını açmalısın.

Zamanında bende php ile basit bir okul kütüphane otomasyonu yapmıştım.

Yaptığı işlem şuydu Kitapları kayıt edebiliyorsun.

Kitap arayabiliyorsun.

Kitap ödünç verebiliyorsun.

Ama arama kısmı çok detaylı değildi.Yani parametreleri azdı.

Öncelikle otomasyonunun detayı ne olacak onu net belirlermelisin.Sonra veritabanını tasarlamalısın.

Daha sonra demelisinki otomasyon sistemini yapayım.

Dreamviewer da html ile sayfayı tasarlaman yeterli değil.

Mutlaka bir dinamik dil php,asp v.b bilmen lazım.Hiç bilmiyorsan ya şimdi hemen öğrenmeye başlamalısın.

Yada burda bu konuda sana yardım edecek kimse olmaz.

Yardım edecekte ancak şöyle yapar sen projeyi söylersin senin yerine yapar.

Yada hazır kütüphane otomasyon scripti varsa onu paylaşır sende resimleri yazıları değiştirir.Kendin yapmışsın gibi sunarsın.

Ama  sana tavsiyem eğer programlama temelin(algoritman) biraz varsa bir dinamik dil öğrenmeye başla fazla zor değil.

Zaten onu öğrenirken ne yapman gerektiğini görürsün.

Ama yok benim kafam programlamayı almıyor dersen yapacak birşeyin yok.Ya burda bu şekilde kıvranacaksın bu şekilde yada birine yaptıracaksın olayın özeti bu.

Allah kolaylık versin.

Kardeş otomasyon yapmak o kadar basit bir iş değil.

Sebebini açıklayayım.

Öncelikle otomasyonun veritabanı kısmı çok önemli.Kütüphane otomasyonu dediğin zaman basit bir veritabanı değil.Bunun detayını açmalısın.

Zamanında bende php ile basit bir okul kütüphane otomasyonu yapmıştım.

Yaptığı işlem şuydu Kitapları kayıt edebiliyorsun.

Kitap arayabiliyorsun.

Kitap ödünç verebiliyorsun.

Ama arama kısmı çok detaylı değildi.Yani parametreleri azdı.

Öncelikle otomasyonunun detayı ne olacak onu net belirlermelisin.Sonra veritabanını tasarlamalısın.

Daha sonra demelisinki otomasyon sistemini yapayım.

Dreamviewer da html ile sayfayı tasarlaman yeterli değil.

Mutlaka bir dinamik dil php,asp v.b bilmen lazım.Hiç bilmiyorsan ya şimdi hemen öğrenmeye başlamalısın.

Yada burda bu konuda sana yardım edecek kimse olmaz.

Yardım edecekte ancak şöyle yapar sen projeyi söylersin senin yerine yapar.

Yada hazır kütüphane otomasyon scripti varsa onu paylaşır sende resimleri yazıları değiştirir.Kendin yapmışsın gibi sunarsın.

Ama  sana tavsiyem eğer programlama temelin(algoritman) biraz varsa bir dinamik dil öğrenmeye başla fazla zor değil.

Zaten onu öğrenirken ne yapman gerektiğini görürsün.

Ama yok benim kafam programlamayı almıyor dersen yapacak birşeyin yok.Ya burda bu şekilde kıvranacaksın bu şekilde yada birine yaptıracaksın olayın özeti bu.

Allah kolaylık versin.

Evet şimdiye kadar detaylı dersler gösterilmediği için anlamıyorum. Diğer derslerde var. Ondan dolayı uğraşacak vaktim yok.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...