Jump to content

Tamer Şahin - Hacker'ın Aklı

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor

p4wlq.jpg

Tamer ŞAHİN - Hacker'ın Aklı

Bu kitabı dün aldım ve bir solukta bugün bitirdim.

Bilişim konularına merakı olan herkese bu kitabı şiddetle tavsiye ederim.

Kitabın 24. sayfasındaki şu yazılanlar, hoşuma gittiği için kısa bir pasaj yayınlıyorum:

"... Bundan 10 yıl önce internette sohbet ederken adını soyadını söylemek için bir hafta bekleyen insanlar bugün ad, soyadı, doğum tarihi, zevkleri, alışkanlıkları dahil pek çok bilgiyi bir veri yığını içerisinde istihbarat amacıyla kullanılmak üzere Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlar aracılığıyla yerel ve küresel güçlere teslim ediyorlar.

.....................
Böyle bir gelecekte artık en büyük problem ne dinlenen telefonunuz, internetiniz, ne de arkadaş listeniz olacak. Tek sıkıntının gerçekten "mahrem" biçimde veri paylaşabilmek olduğu bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Bu gelecekte gizliliğimizi koruyacak kişiler ne teorik adademisyenler, ne dev şirketlerin yönlendirdiği mühendisler, ne de devletin kendisi olacaktır. Sanal ve gerçek özgürlüğünüz arasındaki çizginin silikleştiği anda sizi kurtaracak insanlar etik değerleri savunan gerçek hacker'lar olacaktır...."
Edited by mephistooo2

İnternette resim paylaşımı ile ilgili her zaman verdiğim bir örnek var ve genelde kızlar bu örnek karşısında fatal error veriyor. Facede şurda burda neyse artık herkese açık şekilde resmini paylaşanlara şöyle diyorum. Madem bunu milyarlara gösteriyorsun gel şöyle bişey yapalım daha kolay yoldan tanısın seni millet. Elindeki en güzel pozları bi çıktı alalım renkli fotokopide 200-300 çoğaltıp sokakta gelen geçene dağıtalım. Hiç adam seçmeden, tipine bakmadan herkese verelim sırayla... Buna kimin cesareti var?