Jump to content

Benden En Az 9 Yaş Küçük Çocuklar Bana Abi Demiyor

Koller_47
 Share

Recommended Posts

Toplumumuz sıfatları kullanmayı seven bir yapıya sahiptir.Çünkü bizler hep yönetilenler olduk efendilik( ingilizce lord kelimesinin karşılğını google amca sor)  bizlere hiç layık görülmedi.Bizler efendi olmayı öğrendiğimizde kullandığımız sıfatların rengi de değişecektir.

"abi" sözcüğünün karşılığı http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&arama=kelime&guid=TDK.GTS.52bfe470b4de37.14773375  , sakın yanlış anlama kan bağı yoksa demek zorunda değil. Ama bizim toplumumuzda akrabalık sıfatlarını kullanarak "abi, abla, amca dayı teyze hala" gibi  demek samimiyetle karışık saygı göstergesidir yarı argo olarak. şimdi aşağıdaki metine dikkat et

-selam abi birşeye ihtiyacın var mı?

- babamın anneni tanıdığını bilmiyordum..

ne kadar iğrenç bir espiri ve hayali gerçek

insanlar bana abi diyorlarsa ki genellikle tanıyanlar "usta" der, bun onların beni ne kadar uzun zaman tanıdığıyla ve yaşadığımız ilişkiler doğrultusunda abi kelimesini kullanırlar. Abi derken aslında "büyüksün - saygı gösterilensin" anlamında kullandıkları bir sıfattır. Şimdi benim işverenim benden 20 yaş küçük ben işverenime ne diye hitap etmem gerekir? onu ismiyle mi çağırmam seslenmem doğrudur yoksa isminin sonuna "bey" sıfatı mı koymam doğrudur. Doğru olan tabii ki Bey sıfatını kullanmamdır. hireyarşik düzende ben bazen ona abi diye seslendiğimde  onun yaşına değil makamına olan hürmetimi dikkate alırım.Daha önceki işverenim benden 12 yaş büyüktü ben o işverenime ortamın rengine göre abi yada bey diye hitap ederken, Almanya'dan gelen 16 yaşındaki yeğeni ona adıyla seslenirken bana abi demesi çok ilginç değil mi?   Bu sadece saygıdır; bizler" bey-hanım" kelimesini "beyefendi-hanımefendi" kelimelerini kullanmayı öğrenmeliyiz. edebiyatımız ve dünya edebiyatını okuyup saygı ifadelerini doğru kullanmayı öğrenmeye çalışmalıyız. Eğer saygı görmek istiyorsam (istiyorsan) isminin (isminin) sonuna "bey- beyefendi--hanım - hanımefendi" sıfatı konulması yeterlidir. Sana karşı kullanılan sıfatlara fazla takma kendi payıma bana kardeşlerimden başkalarının bana abi demesi yerini usta demesini tercih ederim çünkü benim büyüklüğüm yaşım değil maharatimdir. Eğer çırak diyorlarsa onada razıyım çırak olmak bile çok zordur bırakın ustalığı....

Bay ve bayan arkadaşlara sesleniyorum siz abi ve abla olmayı hakediyormusunuz ?

Kalabalık bir yerde yürürken yaşlılara omuz vurup geçen dönüp bir özürü fazla gören biraz dikkatli ol dendiğinde üzerine yürüyüp küfreden,

Otobüslerde müzik kulaklığını takıp dumamazlıktan gelen, uyuma moduna girip yaşlılara yer vermemek için çaba harcayan,ayakta duramayacak kadar yaşlılar ayakta iken çocuğunu kucağına alıp o yaşlılara yer vermeyen bayanlar.

Ve daha bir çok konularda saygısızlığı bir marifet sayanlar biz o yaşlara gelince durumumuz ne olacak deyip kendi kendinize özeleştiri yaptıktan sonra

hakikaten ABİ , ABLA olmayı hakediyormuyum diyebiliyormusunuz ?

Bu konuyu burada açma cesaretini gösteren kardeşimizide ayrıyeten kutluyorum.

Edited by pixokid

Her şey yetiştirilme şekline bağlı. Malesef ki 2000'den itibaren doğan çocukların bu şekilde acayip olduklarını düşünüyorum. Kendilerine ve çevrelerine saygıları yok, onun bunun özentisi, saçma davranışlarla ilgi çekmeye çalışanlar, daha neler neler. Bunda ailelerin boşlamasının da etkisi olduğu gibi televizyon ve internetin etkisi yadsınamaz. Ha böyle tiplerin çoğunlukta olmasına karşın pırtlanta gibi çocuklar da var, sözüm onlara değil.

valla doğru diyosun abi 

sana ne yapacağını söyleyeyim %100 çözüm...

Madde 1. Sakalın varsa bırak biraz uzasın en azından kendine aynada bakınca sende kendini tuhav hissedene kadar

Madde 2. Sizin ordaki parkın orda 1-2 tane çocuğu güzelce bir döv

Madde 3. Parkın ordan geçerken sözü geçen veletlere n'aber lan i*neler de

Madde 4. Kızlara laf atmaya başla

Madde 5. İçkiye başla

Madde 6. Sigara başla

şimdilik bunları yapman sana abi demeleri için yeterli biraz tuhav ve komik ama burası Türkiye bu şekilde davranmaz'isen üzelerek söylüyorum ki sanada saygı gösteren çok az kişi olur saygı görmek için saygıyı senin kazanman lazım bunun tek çözümü budur bunları yap gel bana deki yaptım abi olmadı

Edited by milano88

Valla bana "sana abilik yapana abi de " diye öğrettiler.Artık pek kelimelere takmıyor insanlar.Çünkü eskiden bir saygı meselesiyken şimdi anlamsızlaştı.Onlarca lakap çıktı birini söylüyorlar bazen hiç söylemiyorlar.Takma kafaya.Çünkü artık güzel kelimeler değil küfürler insanlara söyleniyor(bana göre inci sözlüğün tüm türkiyeye getirdği en kötü şeydir bu) birilerine p.ç, o...ç gibi laflar herkesin dilinde ki bunlar eskiden cinayet sebebiymiş.Sen düşün artık

yaşıtların kız yaparken sen kafelerde metin 2 counter-strike tarzı oyunlar oynamayı bırakamadığıdan olabilir :D

Kardeşim çok saçma konşuyorsun farkındaysan. Bir kere kız yapma dediğin Zina ve zina çok büyük bir günahtır affedilir bile olsa çok büyük günahtır tövbe etmezsen affedilmezse direk cehennem yolundasın sen kalkmış burda kız yapma diyorsun. 

Neyse abi çok sorun etme kendine bende bu olaylarla serviste çok karşılaşıyorum lise4e giden abilerimiz var biz abi diyoruz. Bize 9. sınıflar [Sosyal bilimler lisesi hazırlığız biz.] bize 9. sınıflar siz bunlara hala abimi diyorsunuz diyen salaklar gördüm. Hiç takma sen kendi akışına bırak.

Edited by birincikurt