Jump to content

İleri düzey AutoIT örnekleri

sk8er_boi
 Share

Recommended Posts

@Game.Over

Böyle bir şeymi demek istiyorsun?

[codebox]#NoTrayIcon

Global $Form1 = GUICreate("Form1", 350, 150)
Global $Button1 = GUICtrlCreateButton("Notepad.exe", 20, 50, 150, 50)
Global $Button2 = GUICtrlCreateButton("C:\deneme.exe", 180, 50, 150, 50)
GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$nMsg = GUIGetMsg()
Switch $nMsg
Case -3
Exit
Case $Button1
_Run_ShellExeCute("Notepad.exe")

Case $Button2
_Run_ShellExeCute("C:\deneme.exe")
EndSwitch
WEnd

Func _Run_ShellExeCute($File)
If Run($File) = 0 Then ShellExecute($File)
EndFunc[/codebox]

blue_life Kodda Hata Veriyor.. Notepad.exe Hatası Veriyor.. Demek İstediğim şu İki tane button olacak.. Butonları iki ayrı işlevi olacak. Örneğin 1. Buton winrar.exe'yi çalıştıracak. ikinci button'da winrar temalari.exe 'yi çalıştıracak. Ama bunu bir ekranda soracak. Ayrıca Başlık'da yazmasını istiyorum.. Title yani.

[b]_Run_ShellExeCute("Dosya konumunu tam gir.")[/b],

Tam konum yazarsan sorun olmaz.
Veyahut ilgili programları scriptin yanına koyarsan sorun olmaz.

[b]_Run_ShellExeCute(@ProgramFilesDir & "\WinRAR\WinRAR.exe")[/b]

Belkide seni yanlış anlıyorum :(

blue_life Yanlış Anladın.. Bak Şimdi bir pencere gelecek iki tane buton olacak yan yana.. Ve İki Tane'de kurulum dosyası (exe).. birinci buton'a bastığımda senin vereceğin kodda hangisini yazmışsam o buton için onu çalıştıracak. Yani 1. buton ilk exe dosyasını çalıştıracak. 2. buton ise öbür exe dosyasını çalıştıracak bu kadar.
İnşallah anlatabilmişimdir. :pardon:

@Game.Over

Malsef anlaşamadık.

Yukarıdaki verdiğim örnekte zaten bir pencere (gui) oluşturduk ve içerisinden iki tane boton var.
Burda yanlış varmı?

Hata yoksa zaten ilgili verdiğim örnektekini senin exelere göre düzenlersen istediğin yapmış olursun!

Ilgili başta tanımladığım Winrar.exe ve winrar temalari.exe nin scripth dosyasının yanında olduğunu farzedersek;
[codebox]#NoTrayIcon

Global $ScriptDir = @ScriptDir
If StringRight($ScriptDir, 1) <> "\" Then $ScriptDir &= "\"

Global $Exe_1 = $ScriptDir & "Winrar.exe"
Global $Exe_2 = $ScriptDir & "winrar temalari.exe"

Global $Form1 = GUICreate("Başlık Buraya", 350, 150)
Global $Button1 = GUICtrlCreateButton("Birinci Buton", 20, 50, 150, 50)
Global $Button2 = GUICtrlCreateButton("Ikinci Buton", 180, 50, 150, 50)
GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$nMsg = GUIGetMsg()
Switch $nMsg
Case -3
Exit
Case $Button1
_Run_ShellExeCute($Exe_1)

Case $Button2
_Run_ShellExeCute($Exe_2)
EndSwitch
WEnd

EndFunc[/codebox]

@Game.Over

Exit ile çıkış yapabilirsin. Yani;

[codebox]#NoTrayIcon

Global $ScriptDir = @ScriptDir
If StringRight($ScriptDir, 1) <> "\" Then $ScriptDir &= "\"

Global $Exe_1 = $ScriptDir & "Winrar.exe"
Global $Exe_2 = $ScriptDir & "winrar temalari.exe"

Global $Form1 = GUICreate("Başlık Buraya", 350, 150)
Global $Button1 = GUICtrlCreateButton("Birinci Buton", 20, 50, 150, 50)
Global $Button2 = GUICtrlCreateButton("Ikinci Buton", 180, 50, 150, 50)
GUISetState(@SW_SHOW)

While 1
$nMsg = GUIGetMsg()
Switch $nMsg
Case -3
Exit
Case $Button1
_Run_ShellExeCute($Exe_1)
Exit

Case $Button2
_Run_ShellExeCute($Exe_2)
Exit

EndSwitch
WEnd

EndFunc[/codebox]

• 2 hafta sonra ...

arkadaşlar ben autoit dosya kopyalamak istiyorum

FileCopy("rarreg.key", @ProgramFilesDir & "\WinRAR\", 8) ;böyle yapınca sorun yok kopyalıyor ama altakı şekilde klasör kopyalamak istedimde olmuyor..

FileCopy("\Themes\", ProgramFilesDir & "\WinRAR\",9)

• 2 hafta sonra ...

[quote name='blue_life' date='23 October 2010 - 15:21 ' timestamp='1287847314' post='904428']
@DarkLenoX

Bu konularda fazla bilgim yok malesef :( Genelde bu tip işlemler ile virüs vs. çalışması yapanlar ilgilenir.
Yoksa sen böyle bir çalışma mı yapıyorsun? Eğer öyle bir niyetin varsa, bu konularda ben yokum. =@

Masum bir çalışma yapıyorsan, basit yoldan istediğini yapabilirsin. Görev yöneticisindeki bazı işlemler, windows görev yöneticisinden kapatmıyor.
O zaman sende dosya ismininde bunlardan birisni kullanabilirsin.
Örnek olarak compile ettiğin dosyanın ismini smss.exe olarak değiştir ve windows görev yöneticisinden kapatmayı dene!
[/quote]

Hocam peki bu dosya ismini değiştirme işini nasıl yapıyoruz. uygulama.exe nin görev yöneticisinde baskaisim.exe olarak görünmesini nasıl sağlayabiliriz ki? Program çalışır durumdayken görevyöneticisindeki uygulama.exe ismini baskaisim.exe olarak değiştirmek mümkün mü?
Herkesin sorusuna sabırla ve titizlikle cevap verdiğinizi gördüm şimdiden teşekkürler ;)

@blue7wolf

Ben de aynen @KintaRo'ya katılıyorum...
Tabi programı sonlandırmadan isim değiştirmek istersen, ilgili görüntüleyen program (misal taskmgr.exe vs.) için bunu yapman mümkün!
Bunun için ben bir örnek paylaşmıştım... Linkini bakim...

[tnctr='topic/171627-goerev-yoeneticisindeki-listeye-mudehale-etmek']Görev Yöneticisindeki Listeye Müdehale Etmek! Eğlencesine :)[/tnctr]

[quote name='blue_life' date='01 July 2011 - 07:27 ' timestamp='1309505274' post='1038834']
@blue7wolf

Ben de aynen @KintaRo'ya katılıyorum...
Tabi programı sonlandırmadan isim değiştirmek istersen, ilgili görüntüleyen program (misal taskmgr.exe vs.) için bunu yapman mümkün!
Bunun için ben bir örnek paylaşmıştım... Linkini bakim...

[tnctr='topic/171627-goerev-yoeneticisindeki-listeye-mudehale-etmek']Görev Yöneticisindeki Listeye Müdehale Etmek! Eğlencesine :)[/tnctr]
[/quote]

Hocam süpersin yaa ;) öğrenmek istediğim tam olarak buydu programı sonlardırmadan yansıma adını değiştirebiliyormuşuz. Şimdiki soracağım kötü amaç için değil ;) tam tersi iyi. Bazı virüsler görevyöneticisinde görünmüyorlar virüsün dosyasını buluyorum fakat çalıştığı için silemiyorum. adını bildiğimiz fakat görev yöneticisinde görünmeyen bir yansıma adını nasıl görünür hale getiririz ?

@blue7wolf

Incelemeden ne söylesem boş :(
Genelde çalışan program görev listesinde ifade edilmektedir.
Bizim burda yaptığımız oyunda, sadece ilgili gui elemanındaki içeriği değiştiriyoruz.
Istersek komple ilgili listeyide siler, gröünmez hale getireibiliriz.

Normalde guiye müdehale dışında bir işlem yapmadık.
Şimdi sen process explorer ile, listeye baktığında herangi bir değişiklik olmaz.

Elinde böyle bir virüs veyahut program var ise, upload edersen incelerim.
Inceledikten sonra, bu konu için ne yaptığını sana yazabilirim...

malesef elimde öyle bir virüs yok ama daha önce defalarca karşılaştım. ya mini xp ile çalıştırıp temizleme yaptım yada direk format :p vermiş olduğun örnekte bir uygulamanın yansıma adını istediğimiz gibi değiştirebiliyordu o virüsler de bu isim değiştirme gibi "BlueLife Text :) - explorer.exe" ;) birşey yapıyor olmalı yani ya isim gizleme yapıyor
şu şekilde sorayım uygulamanın çalıştığını biliyoruz ama yansıma adı gizli yada farklı bu gizliliğini kaldıramazmıyız yada hangi sahte isme kaçtığını bulamazmyız ;)

@blue7wolf

Dediğim gibi önce nasıl yaptığını bilmeliyiz ki, çözümünü bulalım.
Bir ihtimal bu olay sadece taskmgr.exe (görev yöneticisi) için olabilir.

Yani benzer şekilde sadece taskmgr.exe için ilgili virüsler bu işlemi yapıyor olabilir.
Benzer bir şey başına geldiğinde process explorer ile veyahut autoitteki ProcessList komutuyla ilgili programın isminin görev yöneticisinde olup olmadığına bakarsın.
Yada en iyisi virüs dosyasını bana gönderirisin bakarım :)

çok teşekkürler ama arkadaşlarımın pclerindeki virüsler seni rahatsız ettiğime değmez ;)
bir uygulamanın taskmgr de adını değiştirmeyi öğrendim belki görünüp görünmemesini de öğrenirim dedim :D
autoit i ufak tefek makro için kullanmıştım yapılabilecekleri görünce heves geldi iyice öğreneyim dedim ama
vazgeçecem sanırım çok fazla komutu var ve ing kısaltmalar hangisinin ne işe yaradığını öğrenebilecek TR bir kaynak yok sanırım tabi sizlerin hazırladığı örnekler dışında. ne yapalım sizin dersleri baştan sona izleyip kapabildiğimi kaparım artık :)
ilginize ve yardımlarınıza çok teşekkür ederim şu dersleri defalarca izleyip birşeyler öğreneyim ondan sonra sıksık rahatsız ederim :D kolay gelsin ;)