Jump to content

Yüksek Disk Kullanımı

Maddox67
 Share

Recommended Posts

Sürekli soru soruyo gibi oluyorum ama elimde harddisk yok yedekleme yapamam yani bu sistemi düzeltmem lazım bu sefer de disk kullanımı arttı araştırdım servislerden hızlı başlat la aramayı kapatınca duzelmiş ama bende yine aynı bu foruma güveniyorum inşallah düzelir de kurtulurum. Yardımlarınız için çok sağolun.

Y3DyZk.png

HDD lerde alan sıkıntın varsa öncelikle pc temizliği yapman lazim. Sırasiyla

1- http://www.piriform.com/ccleaner/download/slim adresindeki ccleaner programını indir, Kur ve sag alt köseden temizliğe başla tusuna bas genel temizliği yapmış oldun.

2- Bilgisayarım / sağ tuş / özellikler /  Gelişmiş sistem ayarları tıkla gelen pencereden / Gelişmiş / Performans kısmındaki ayarlar kısmına tıkla gelen kısımdan tekrar gelişmişe tıkla ve kullanılan sanal bellek miktarini disk belleği dosyası yok yada 2048 / 4096 olarak ayarla. ( en az 4 GB RAM' in olması lazim )

3-  Bilgisayarım / sağ tuş / özellikler /  Gelişmiş sistem ayarları tıkla gelen pencereden / Sistem Koruması / Yapılandır / ve sag alt kısımdaki sil tuşuna bas

4- Windows Tuşu + R tuşuna bas gelen calistir penceresine. %temp% yazip enterla gelen klasördeki tüm dosyalari sil ( sıkıntı cıkmaz )

5- Windows Tuşu + R tuşuna bas gelen calistir penceresine. %windir%\temp yazip enterla gelen klasördeki tüm dosyalari sil ( sıkıntı cıkmaz )

insallah bunlardan sonra alan acilir.

HDD lerde alan sıkıntın varsa öncelikle pc temizliği yapman lazim. Sırasiyla

1- http://www.piriform.com/ccleaner/download/slim adresindeki ccleaner programını indir, Kur ve sag alt köseden temizliğe başla tusuna bas genel temizliği yapmış oldun.

2- Bilgisayarım / sağ tuş / özellikler /  Gelişmiş sistem ayarları tıkla gelen pencereden / Gelişmiş / Performans kısmındaki ayarlar kısmına tıkla gelen kısımdan tekrar gelişmişe tıkla ve kullanılan sanal bellek miktarini disk belleği dosyası yok yada 2048 / 4096 olarak ayarla. ( en az 4 GB RAM' in olması lazim )

3-  Bilgisayarım / sağ tuş / özellikler /  Gelişmiş sistem ayarları tıkla gelen pencereden / Sistem Koruması / Yapılandır / ve sag alt kısımdaki sil tuşuna bas

4- Windows Tuşu + R tuşuna bas gelen calistir penceresine. %temp% yazip enterla gelen klasördeki tüm dosyalari sil ( sıkıntı cıkmaz )

5- Windows Tuşu + R tuşuna bas gelen calistir penceresine. %windir%\temp yazip enterla gelen klasördeki tüm dosyalari sil ( sıkıntı cıkmaz )

insallah bunlardan sonra alan acilir.

ccleaner ı sürekli kullanırım diğerlerinii de yaptım yine aynı 

görev yöneticisinde biraz aşağı indirip resimleri koyarsan dşiski ne kullanıyormuş öyle,anlaşılır.

birazdan vericem ustam hepsının 0 olup 100 olması şüpheci... 

kZbdOJ.pngNYp0Zg.pngaPLrz2.png

Edited by rebellious_67

Sürekli soru soruyo gibi oluyorum ama elimde harddisk yok yedekleme yapamam yani bu sistemi düzeltmem lazım bu sefer de disk kullanımı arttı araştırdım servislerden hızlı başlat la aramayı kapatınca duzelmiş ama bende yine aynı bu foruma güveniyorum inşallah düzelir de kurtulurum. Yardımlarınız için çok sağolun.

Y3DyZk.png

Hocam bu bana da aynısı olmuştu ilk format attığım da 8.1.1'in en büyük sorunlarından biri bu sadece sisteme alışma süresi 1 hafta sonra benim geçmişti.

Sanal bellek ve superfect kapat.Bazen HDD'den ram takviyesi yapıyor.Fakat HDD ler ram gibi hızlı çalışmazlar.%100 disk kullanımında bilgisayarınında kasıldığını görebilirsin.Bu 2 sini kapatırsan böyle bir şey yaşamazsın.

af buyrun ama onu nerden kapatacam tam olarak ? 

Sanal Belleği Kaldırmak İçin(pagefile.sys dosyasıdır. Ve sistem dosyası olduğu için gizlidir.)

1. Masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıkla ve Özellikler e tıkla

2. Gelen ekranda sol tarafta Gelişmiş sistem ayarları yazısına tıkla

3. Gelen küçük pencerede Gelişmiş sekmesi etkin iken Performans yazısının hemen sağ altındaki Ayarlar butonuna bas.

4. Yine gelen ekranda Gelişmiş sekmesine tıklayıp Değiştir butonuna bas.

5.Şimdi üzerinde Sanal Bellek yazan bir ekran gelecek o ekranda Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçilidir.

Siz kaldırmak istiyorsanız C,D,E disk bölümlrinin her biri için disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin ve Ayarla butonuna her disk bölümü için basın(C, D, E gibi)

6. Sistemi yeniden başlatınız. Saygılarımla

Not: Bu işlevi kapatmanızı önermem şahsen

Sanal Belleği Kaldırmak İçin(pagefile.sys dosyasıdır. Ve sistem dosyası olduğu için gizlidir.)

1. Masaüstündeki Bilgisayarım simgesine sağ tıkla ve Özellikler e tıkla

2. Gelen ekranda sol tarafta Gelişmiş sistem ayarları yazısına tıkla

3. Gelen küçük pencerede Gelişmiş sekmesi etkin iken Performans yazısının hemen sağ altındaki Ayarlar butonuna bas.

4. Yine gelen ekranda Gelişmiş sekmesine tıklayıp Değiştir butonuna bas.

5.Şimdi üzerinde Sanal Bellek yazan bir ekran gelecek o ekranda Tüm sürücülerde disk belleği dosyası boyutunu otomatik yönet seçilidir.

Siz kaldırmak istiyorsanız C,D,E disk bölümlrinin her biri için disk belleği dosyası yok seçeneğini işaretleyin ve Ayarla butonuna her disk bölümü için basın(C, D, E gibi)

6. Sistemi yeniden başlatınız. Saygılarımla

Not: Bu işlevi kapatmanızı önermem şahsen

Çok Sağolun ama ben herşeyden vazgeçtim sildim toptan herşeyi 8 e dondum kasıyordu makına ugrasamadım bende konuyu silebilirsiniz.

​Böyle bir problem olduğu zaman işletim sisteminde mi bir arıza var yoksa başka bir arıza mı Winpe windowsla test etmen. Böylece sorunu daha net öğrenebilirsin

işletim sisteminden galiba orjınal sistemimi kurup 8.1 guncellemesi yaptım sorun gitti suanda 0 disk kullanımı 

Edited by rebellious_67

Birde şunu denermisin. Windowsun kurulu olduğu sürücüde "genelde c: sürücüsü olur" sağ tıklayıp. özelliklere tıkla. genel sekmesinde  altta iki onay kutucuğu var.  orda altta olan   "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerininde dizin haline getirilmesine izinver"  in işaretini kaldırıp tamam de. işlem süresi bilgisayarının hızına  bağlı olarak değişebilir.

Evet Çoğunlukla Donanımsal zannedilen  hatalar işletim sisteminden kaynaklanıyor..

Aynen ama ssd alacam artık bundaki diski de aparatla taşınabilir harddiske çevirecez arkdaş ole olsa daha iyi olur dedi.

Birde şunu denermisin. Windowsun kurulu olduğu sürücüde "genelde c: sürücüsü olur" sağ tıklayıp. özelliklere tıkla. genel sekmesinde  altta iki onay kutucuğu var.  orda altta olan   "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerininde dizin haline getirilmesine izinver"  in işaretini kaldırıp tamam de. işlem süresi bilgisayarının hızına  bağlı olarak değişebilir.

hocam şuanda düzeldi kurcalamak istemiyorum açıkçası sağolasınız yinede.

kardeşim yüksek performans moduna al ve defenderi kapat

Sizde sağolun hocam sorun düzeldi.

[quote name="berce" post="1470571" timestamp="1407725016"]​Böyle bir problem olduğu zaman işletim sisteminde mi bir arıza var yoksa başka bir arıza mı Winpe windowsla test etmen. Böylece sorunu daha net öğrenebilirsin[/quote] Onu şimdiki sistemle karşılaştırarak ögrenebilirde