Jump to content

Ssd Alacağım. Laptop Destekler Mi?

bybordo
 Share

Recommended Posts

Merhabalar "packard bell easynote tj75 jo 282tk" model dizüstü bilgisayarım var. Toshiba Q-Series PC Upgrade 120GB 2.5" Sata3 SSD (HDTS112EZSWA) SSD almayı düşünüyorum. 552/501 gibi okuma yazma hızı var. Ancak benim bilgisayarım bunu destekler mi bilmiyorum. Veya desteklerse belirtilen hızı tam olarak elde edebili miyim? Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Destekler arkadaşım.

1 dakika veya üzerinde bir sürede açılan bilgisayarın 20 saniyede açılır.

552/501 gibi okuma yazma hızı bizim anlayacağımız bir şey değil.

Ama normal HDD den tamı tamına 3-4 kat hızlı olacağını garanti ederim.

Beş sene sonra HDD ile satılan Laptop kalmayacak.

kingstone hyperx ssd kullanıcısı olarak kesınlıkle tavsıye edıyorum, windows u ılk kurdugumda makına acıls suresı 4-5 sn. mekanık hdd lı makına acılısları ve hızı ile karsılastırdıgım da ornegın arkadasın makınası makına basında sıkıldıgımı soylemek ısterım.

Hız konusunun bırcok nedenı vardır. işlemci/onbellegı ram mhz hız ssd vs vs bir makınada 2 adet ssd kullanırsan belkı bu hızlara ulasabılırsın ama cok zor cunku biraz donanımla sata 2-3 vs ilgisi var. Örnek ssd den ssd kopyalama yaparsan hızın artacaktır. Bu benım makınadan.

b6WXc2v.png

Hocam destekler ama bu sözden tam anlamıyla destekler denemez mesela sen ssd yi aldın ama senin işlemci ram anakart gibi pek çok değişkene göre ssd hızın küçük oranlarda değişir. Verilen okuma ve yazma hızları sıralı olarak ve tam anlamıyla oc yapılmış işlemci ve ramlarde yapılır yani ssd nin tam ve gerçek performansını  vermesi için özel olarak yapılır. ssd li laptop ve masa üstü arasında bariz fark olduğunu söyleyebilirim. Ama böyle söyleyince laptobun çok yavaş olacağı aklına gelmesin mekanik hdd lere göre 5 kat hızlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. sadece lanse edilen perfomansı bekleme. 

Destekler ya da desteklemez demek yanlış olur. Takıp kullanabilirsiniz ama tam performans almak için sata 3.0 portu gerekli. Bilgisayarınızın sata portlarını öğrenmek için SiSoftware Sandra Lite programını kullanabilirsiniz.

kimi ssdler 400/300 veya 300/200 okuma yazma hızı veriyor. Madem tam desteklemiyecek sistem, o zaman düşük hızda olanlardan alsam farkeder mi bişey. Arada bayağı bi fiyat farkı onuyor.

ssd okuma yazma hızı işlemciye bağlıdır çok yüksek hızlı alıp parana yazık etme orta halli birşey al ayrıca laptop sata 3 desteklemiyorsa sata3 ssd çalışır ama sata2 hızında çalışır ben sata2 hdd yi sata3 e taktım çalışmadı bende yeni aldım 1 ay oldu ssd nin en kötüsü hdd nin en iyisinden 100 kat iyidir sizin hdd büyük ihtimal 5400 rpm dir sata 2 olsa bile çok hız farkı hissedersiniz

Tüm yazılanları okuduktan sonra olaya bende biraz müdahil olayım dedim.

SSD Okuma/Yazma hızı işlemciye bağlıdır denilmiş, SSD Okuma/Yazma hızı RAM'e bağlıdır denilmiş,SSD Okuma/Yazma hızı Önbellek, Anakart vs bağlıdır denilmiş, Belirtilen hızlara ulaşman için 2. SSD'ye ihtiyaç var denilmiş, SATA-2 portuna SATA-3 HDD taktım çalışmadı denilmiş. Bunlar şehir efsanesi olan bilgiler. Düzeltmeler ile yazıma devam edeyim.

1. İşlemci, RAM ile SSD yada HDD'nin okuma/yazma hızları ile ilgisi yoktur. Nedeni işlemci ve RAM Kuzey köprüsüne bağlıdır, ancak SATA bağlantı portları Güney köprüsüne bağlıdır. Veri aktarımı için farklı veri yolları kullanırlar. Bu durumu netleştirmek için ise, Celeron işlemcinin bile saniyede 835 Mb veri aktarabildiğini ve DDR RAM'lerin bile 1200 mb veri aktarabildiğini söylemem yeterli sanırım. Şu anda kullanılan SSD'lerden çok daha hızlı veri aktarımı yapabildiklerini görmüşsünüzdür.
  2. SSD okuma/yazma hızlarının overclock işlemleri ile herhangi bir ilgisi yoktur. Overclock işlemi tamamen işlemci ve RAM ile alakalı bir olaydır.
  3. SSD'ler için belirtilen okuma/yazma oranları OEM üreticileri tarafından sıralı okuma ve yazma değerleri olarak belirtilir. Yani veri sırası ile  bir sektörden başlayarak devam eden sektörlere yazılıp okunması ile bu sonuçlar elde edilir. Ancak Windows ve tüm işletim sistemleri rastgele yazma işlemi yaptıkları için bu değerler normal şartlar altında son kullanıcı tarafından teyit edilemezler. Bu rastgele yazma işleminden dolayı standart HDD'ler için defrag programları veri okuma hızlarının iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. 
  4. SATA bağlantılı ürünlerin hepsi geriye dönük olarak destek ile üretilirler. SATA-2 bağlantısı SATA-1, SATA-3 bağlantısı ise SATA-2 ve SATA-1 desteği ile üretilir. Bu yüzden bağlantı sorunlarının önüne geçilmesi planlanmıştır.
  5. SATA-3 bir HDD/SSD eğer eski tip bağlantılardan birisine bağlanır ise, bağlanılan SATA portunun versiyonuna göre veri aktarımı hızı elde edilir. SATA-3 600 Mb/sn, SATA-2 300 Mb/sn, SATA-1 150 Mb/sn veri aktarımı yapabilir. Bunlara ek olarak Anakart OEM üreticileri güney köprüsüne ek bant genişliği ekleyebilmektedirler, bu durumda ise SATA portuna bağlı olarak %8-%17 oranında aktarım hızı artırıla bilmektedir.

SSD'ler için en önemli olan şey, okuma/yazma hızları değil, Random (rastgele) olarak okuma/yazma hızlarıdır. Windows ve diğer işletim sistemleri altında rastgele veri yazıldığı için bu rastgele okuma işlemi SSD'lerin normal HDD'lere göre daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Rastgele okuma hızı ne kadar yüksek ise, veri transferi o kadar hızlı olmaktadır. Yani kopyalama işlemi sırasında iki SSD'de kullansanız, kaynak SSD'nin rastgele okuma hızı ve hedef SSD'nin rastgele yazma hızı kopyalama hızını etkileyecek en önemli unsurdur.

Kısaca, bağlantı türünüz SATA olduğu müddetçe alacağınız SSD'nin desteklenmeme durumu yoktur. SSD okuma/yazma hızları ile diğer donanımların bir ilişkisi de yoktur. Önemli olan sizin işinize yaracak kapasitede, maliyet olarak sizi zorlamayacak ve performans olarak orta seviyenin üzerinde ürün seçmeniz gerekmekte.

60 Gb SSD'lerin kapasite olarak az ve fiyat olarak 120 TL civarında olduğu için pek tercih edilmesi zor bir ürünlerdir. Bu yüzde size önerim 120 Gb Kingston V300 (450 Mb/450 Mb) 170 TL fiyatı ile tercih edilebilecek en iyi ürün gibi durmakta. 

Haydi kolay gele !

Tüm yazılanları okuduktan sonra olaya bende biraz müdahil olayım dedim.

SSD Okuma/Yazma hızı işlemciye bağlıdır denilmiş, SSD Okuma/Yazma hızı RAM'e bağlıdır denilmiş,SSD Okuma/Yazma hızı Önbellek, Anakart vs bağlıdır denilmiş, Belirtilen hızlara ulaşman için 2. SSD'ye ihtiyaç var denilmiş, SATA-2 portuna SATA-3 HDD taktım çalışmadı denilmiş. Bunlar şehir efsanesi olan bilgiler. Düzeltmeler ile yazıma devam edeyim.

1. İşlemci, RAM ile SSD yada HDD'nin okuma/yazma hızları ile ilgisi yoktur. Nedeni işlemci ve RAM Kuzey köprüsüne bağlıdır, ancak SATA bağlantı portları Güney köprüsüne bağlıdır. Veri aktarımı için farklı veri yolları kullanırlar. Bu durumu netleştirmek için ise, Celeron işlemcinin bile saniyede 835 Mb veri aktarabildiğini ve DDR RAM'lerin bile 1200 mb veri aktarabildiğini söylemem yeterli sanırım. Şu anda kullanılan SSD'lerden çok daha hızlı veri aktarımı yapabildiklerini görmüşsünüzdür.
  2. SSD okuma/yazma hızlarının overclock işlemleri ile herhangi bir ilgisi yoktur. Overclock işlemi tamamen işlemci ve RAM ile alakalı bir olaydır.
  3. SSD'ler için belirtilen okuma/yazma oranları OEM üreticileri tarafından sıralı okuma ve yazma değerleri olarak belirtilir. Yani veri sırası ile  bir sektörden başlayarak devam eden sektörlere yazılıp okunması ile bu sonuçlar elde edilir. Ancak Windows ve tüm işletim sistemleri rastgele yazma işlemi yaptıkları için bu değerler normal şartlar altında son kullanıcı tarafından teyit edilemezler. Bu rastgele yazma işleminden dolayı standart HDD'ler için defrag programları veri okuma hızlarının iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. 
  4. SATA bağlantılı ürünlerin hepsi geriye dönük olarak destek ile üretilirler. SATA-2 bağlantısı SATA-1, SATA-3 bağlantısı ise SATA-2 ve SATA-1 desteği ile üretilir. Bu yüzden bağlantı sorunlarının önüne geçilmesi planlanmıştır.
  5. SATA-3 bir HDD/SSD eğer eski tip bağlantılardan birisine bağlanır ise, bağlanılan SATA portunun versiyonuna göre veri aktarımı hızı elde edilir. SATA-3 600 Mb/sn, SATA-2 300 Mb/sn, SATA-1 150 Mb/sn veri aktarımı yapabilir. Bunlara ek olarak Anakart OEM üreticileri güney köprüsüne ek bant genişliği ekleyebilmektedirler, bu durumda ise SATA portuna bağlı olarak %8-%17 oranında aktarım hızı artırıla bilmektedir.

SSD'ler için en önemli olan şey, okuma/yazma hızları değil, Random (rastgele) olarak okuma/yazma hızlarıdır. Windows ve diğer işletim sistemleri altında rastgele veri yazıldığı için bu rastgele okuma işlemi SSD'lerin normal HDD'lere göre daha hızlı olmasını sağlamaktadır. Rastgele okuma hızı ne kadar yüksek ise, veri transferi o kadar hızlı olmaktadır. Yani kopyalama işlemi sırasında iki SSD'de kullansanız, kaynak SSD'nin rastgele okuma hızı ve hedef SSD'nin rastgele yazma hızı kopyalama hızını etkileyecek en önemli unsurdur.

Kısaca, bağlantı türünüz SATA olduğu müddetçe alacağınız SSD'nin desteklenmeme durumu yoktur. SSD okuma/yazma hızları ile diğer donanımların bir ilişkisi de yoktur. Önemli olan sizin işinize yaracak kapasitede, maliyet olarak sizi zorlamayacak ve performans olarak orta seviyenin üzerinde ürün seçmeniz gerekmekte.

60 Gb SSD'lerin kapasite olarak az ve fiyat olarak 120 TL civarında olduğu için pek tercih edilmesi zor bir ürünlerdir. Bu yüzde size önerim 120 Gb Kingston V300 (450 Mb/450 Mb) 170 TL fiyatı ile tercih edilebilecek en iyi ürün gibi durmakta. 

Haydi kolay gele !

Üşenmeyip vakit ayırdığınız için teşekkür ederim :) Kingston v300 ya da sandisk ekstreme alacağım. Hangisi olacağına kadar veremedim.

SATA bağlantılarının değerleri şu şekilde açıklar isem daha anlaşılır olur sanırım.

[table]

[th]Port[th]Hız (Gbps)[th]Relative (Göreceli) (MB/s) [th]Effective (Etkin) (MB/s)[/th][/th][/th][/th]

[tr][td]SATA-1[td2]1.5 Gb/s (Gigabit per second)[td]187,5 MB/s (Megabyte per second)[td2]150 MB/s (Megabyte per second)[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]SATA-2[td2]3.0 Gb/s[td]375 MB/s[td2]300 MB/s[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[tr][td]SATA-3[td2]6.0 Gb/s[td]750 MB/s[td2]600 MB/s[/td2][/td][/td2][/td][/tr]

[/table]

Yukarıdaki listede rakamları verirken dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama Gigabit ve Megabyte gibi kavramlar kullandım. Günümüzde bağlantılar BIT olarak hesaplanır ama bilgisayar veri miktarı BYTE olarak hesaplanır. Bu iki terimi birbirine çevirerek bağlantı hızı hesaplanabilir. Kısaca örneklemek gerekir ise

1 Gigabit = 0,125 Gigabyte = 125 Megabyte

1 Megabit = 0,125 Megabye

Daha rahat anlamanız için internet bağlantınız Mbps (Megabit per second) olarak internet servis sağlayıcılarınız tarafından lanse edilir. Mesela 8 Mbps bağlantı ile 8 x 0,125 = 1 MB/s indirme hızına ulaşabilirsiniz demektir.

Haydi kolay gele !

​Şöyle bir Konuyuda belirteyim ssd'ler normal makenik hdd göre ömrü daha kısadır 3 sene sonra kapasitörlerin ömrü doluyor. yani arşivinizi mekanik hddler yapın.

Bu bilgileri hangi kaynaktan alıyorsunuz anlamıyorum ama üşenmeden buna da cevap vereyim. 

SSD nand flash hücrelerinin belirli bir ömrü olduğu doğrudur. Bu değer SSD için yaşam döngüsünü oluşturur. Ortalama olarak 10.000 - 50.000 cycle (döngü) olarak belirlenmiştir. Bu değerin üzerine çıkıldığı zaman HDD'lerde olduğu gibi nand hücresi kullanılamaz hale gelir. SSD üreticileri bu olayın önüne geçmek için Write Leveling (yazma seviyelendirme) adlı teknolojiyi geliştirmişlerdir. Write Leveling her nand hücresinin eşit olarak yazma sayısının oluşturulmasını sağlar. Ayrıca SSD'ler için genel güvenilirlik tahminleri OEM üreticileri tarafından MTBF (başarısızlık arasındaki ortalama süre) olarak teknik özellikleri arasında verilir. Ki bu değerler 1.000.000 saat ile 2.500.000 saat arasında değişir.

Örnek olarak Kingston SSDNow V300 teknik verileri

fY8uWUg.png

Saat olarak verilen bu değeri gün hatta yıl olarak hesaplar iseniz

1.000.000 saat = 41.666 gün = 114 Yıl yapar. 

Bu 114 yıl sadece varsayımdan ibarettir. Kullanım sıklığı (yazma için geçerli) standart bir kullanıcı için fazla olmadığı göz önüne alınır ise ortalama olarak 15-20 yıl içerisinde ancak ömrünü tüketebilir. 

Haydi kolay gele !

Merhabalar "packard bell easynote tj75 jo 282tk" model dizüstü bilgisayarım var. Toshiba Q-Series PC Upgrade 120GB 2.5" Sata3 SSD (HDTS112EZSWA) SSD almayı düşünüyorum. 552/501 gibi okuma yazma hızı var. Ancak benim bilgisayarım bunu destekler mi bilmiyorum. Veya desteklerse belirtilen hızı tam olarak elde edebili miyim? Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Bybordo bir soru sormuş, yardım isemiş.

12 kişi ve birde Moderatör fikrini bildirmiş.(Yardımcı olmuş)

Bybordo sadece Moderatöre (TeYyArEe) teşekkür etmiş.

Beğen butonunu hiç kullanmamış.

Ne diyeyim "yurdum insanı" :give_rose:

​Şöyle bir Konuyuda belirteyim ssd'ler normal makenik hdd göre ömrü daha kısadır 3 sene sonra kapasitörlerin ömrü doluyor. yani arşivinizi mekanik hddler yapın.

Teknoloji NANO ya geldi.

Kapasitör ömrü 3 senede kalırmı.

Bilgisayar Teknolojisinde trilyon dolar dönüyor.

Yarın kapasitör ömrü 33 seneye çıkar. :icecream:

Şu anda Seste problem olduğu için videoları dinleyemiyorum. Sadece Yazılanlardan bir yorum verebilrim.
Linkleri verelim...

Bak bu sitede intel'in yapmış olduğu açıklama var! http://shiftdelete.net/ssd-nin-omru-ne-kadar-olur-5828

Zaten benim sayıyı belirtiken sürekli Veri işlemi olan bir ssd için söylediğim yaklaşık bir değerdi. 3-5 yıl yazacağıma 3 yıl yazdım.

Intel'in bildirdiğine göre, günde 100 GB okuma yazma yapan katı depolama ürünleri 5 yıl boyunca kullanılabilecek.

http://ssd.pclabs.com.tr/31/ssdlerin-omru-ne-kadardir/

http://forum.donanimhaber.com/m_84615798/tm.htm

Donanım Haberden linkinden alıntı ;

SSD lerin cogu Omur boyu garantilidir bozulurmu ? Bozulabilir ama cok zor ustunden kamyon gecen SSD bile calisiyor test ve denemeler ortada ilgili videolar epey fazla.

Belli bir omur bicilmior kullaniciya bagli SSD nin omru.Duzgun ve bakimli calistirildigi taktirde cok uzun bir omru oldugu kesin.Zamanla hersey zayiflar SSD de ayni sekilde ama bakmasini bilirsen bu zamani neredeyse yok edebilirsin sen yaslanirsin o yaslanmaz :).

SSD veya daha dogrusu HDD ler icin bilindik 2-3 program (AS SSD Benchmark vs)var calisma bicimleri ve stres testlerinden tut hasarli olup olmadiklarina kadar raporlar cikariyorlar onlarla zayiflayip zayiflamadigini kontrol edebilirsin.

SSD leri zayiflatan seyler genelde PC deki gecici dosyalardir SSD ler HDD ler gibi olmadigindan cok yuksek frekanslarda calistiklarindan bu gibi Temp dosyalari ve gecici dosyalar onlari yipratir sebebide surekli guncel ve gecici olduklari icindir.Yani bugun 50 web sitesi gezdiysen 50 sinden 500 veya 5000 cerez ve abuk subuk log kaydi tutmustur pc.Bunlar belli bir sureligine pc de barinirlar sonra silinirler veya sen yardimci programlarla silersin.Bu islemler SSD ler icin hem verimli calismalarini engeller hem yipranmalarini hizlandirir.

Tavsiyem 1 adet SSD 1 adet HDD kullanmaniz. SSD ye isletim sistemini kurup ardindan HDD yede program oyun vs yuklemeniz SSD ye yuklemis oldugunuz sisteme web tarayici yuklediginiz zamanda TEMP dosyalarinin yolunu da HDD ye yonlendirmeniz ve SSD nizi rahatlatmanizi tavsiye ederim.

Ornek vericek olursak : http://02pc.net/ssd-kul...esimli-anlatim-t70.html

Bu ve benzeri islemler cok yardimci olur SSD nin omrunu uzatmaya ama herseye ragmen bunlar bile yipratamaz bir SSD yi kolay kolay :D

SSD icin zorlu testler incelemeni tavsiye ederim : http://www.youtube.com/watch?v=aSOjTQ-TEYA
http://www.youtube.com/watch?v=F6zQondEvPM
FAVORIm : http://www.youtube.com/watch?v=CVxjKI3cw0c

http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/ssd-satin-alma-rehberi-garanti-suresi_44824_8.html

http://forum.donanimhaber.com/m_39385485/mpage_1/tm.htm

http://www.envercolakoglu.com/tag/ssdlerin-omru-ne-kadardir/  bu site'de benzer bir izah

bu sitede resim  ssdlife.png

http://www.corsair.com/en-us/force-series-gs-240gb-sata-3-6gb-s-solid-state-hard-drive corsair verdiği hdd ömrü 2.000.000 saat ama bu MTBF hesablamasının sonucu

Velhasıl: SSD gelişmeye devam ediyor. ama hep para yönünden hem kapasite yönünden hala alınabilecek bir seviye'de değil..
Alınırsa windows ve diğer işletim sistemlerin kurulumu için alınabilir. yoksa herşeyi ssd atarsan ömrünü kısatırsın..

Edited by berce