Jump to content

2 Gb Ssd Için Işletim Sistemi Tavsiyesi

destroychip
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde 2 gb lık ssd var ve buna işletim sistemi kuramadım bir türlü.forumu incelediğimde lite7 ve lite8 sürümleri diskte 2 gb ve üstü yer kaplıyor. xpnin de ssd desteği yok mavi ekran yiyip duruyor makina. ilginçtir ki orjinalinde windows xp var (sp siz). kayıt defterini o kadar inceleyip boot.ini den pagefile.sys ye kadar değişiklik yapmama rağmen bir türlü mavi ekranı aşamadım. sistem ilk mavi ekranlı dosya kopyalama ekranını aşıyor ancak gui moda geçmeden önce xp boot ekranında mavi ekrana takılıyor. 

Kendi üzerindeki işletim sisteminde 250 mb boş yer var. maalesef makinaya virüs girmiş. antivirüsler temizleyemeyip virüslü sistem dosyalarını kökten siliyor.

Bu konuda ciddi yardıma ihtiyacım var. Bana tavsiye edebileceğiniz işletim sistemi var mı veya bunu bu şekilde kurtarabilir miyiz?

Öncelikle verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim. Dediğiniz gibi linux çalıştırıyor sorunsuz olarak. Bugün lite xp çeşitleri denedim sonuç aynı. Yarın boot dosyalarıyla oynayarak tekrar deneyeceğim. olmazsa linux, android veya 2000 kuracağım.

Merak ettiğim adamlar nasıl yapmışlar ki onların xp si çalışıyor bizim yüklediğimiz çalışmıyor. :whistle:

Öncelikle verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim. Dediğiniz gibi linux çalıştırıyor sorunsuz olarak. Bugün lite xp çeşitleri denedim sonuç aynı. Yarın boot dosyalarıyla oynayarak tekrar deneyeceğim. olmazsa linux, android veya 2000 kuracağım.

Merak ettiğim adamlar nasıl yapmışlar ki onların xp si çalışıyor bizim yüklediğimiz çalışmıyor. :whistle:

XP nin Windows Fundamentals for Legacy PCs sürümü olabilirmi?

Windows xp sp3 ssd disklerin çoğunda sorunsuz çalışır. Anakartın desteklemesi gerekir. Öncelikle anakartının biosu nu son güncel bios u upgrade et. Bios ayarlarında ssd disk görünüyorsa Xp yi kurmayı dene. Kurulumda hata alırsan tavsiyem önce herhangi ide veya sata diske windows xp kur. Acronis true image ile imajını alıp, imajı ssd diske at. 2 Gb için forumda güncel Lİte xp ler var onları kurmanı tavsiye ederim.

Arkadaşlar konuyu bozmak istemem ama xp ssd katili bir işletim sistemi değil miydi okuma yazma konusunda mekanik hdd lere yaptığı muameleyi ssd ye yaptığı için eleştiriliyordu. 

http://www.tnctr.com/topic/257418-windows-81-pro-x86-update1-lite-haziran-2014/page-2

bunu denediniz mi hocam bu da olmazsa harbiden linuxtan başka yol yok gibi. 

Edited by ossolak33

XP nin Windows Fundamentals for Legacy PCs sürümü olabilirmi?

4gb harddisk 80 küsur ramli eski bir laptopta çalıştırmıştım :sonuç iyiydi

windows embedded sürümlerinden birini bulursan kurarken istediğin özellikleri seçersin. ortalama windows 7 de gui kurmadan 550 mb yer kaplıyor. Windows Embedded' i deneyin.

Hocam kendi sisteminde sistem özelliklerine girince windows xp yazıyordu. (lagacy, embedded falan yazmıyordu) Ama tavsiyeniz üzerine indirip deneyince sonucu bildiririm

Arkadaşlar konuyu bozmak istemem ama xp ssd katili bir işletim sistemi değil miydi okuma yazma konusunda mekanik hdd lere yaptığı muameleyi ssd ye yaptığı için eleştiriliyordu. 

http://www.tnctr.com/topic/257418-windows-81-pro-x86-update1-lite-haziran-2014/page-2

bunu denediniz mi hocam bu da olmazsa harbiden linuxtan başka yol yok gibi. 

ssd nin kapasitesi 2 gb olduğu için win 7 veya win 8(.1) in lite sürümlerini kurmak imkansız gibi

Windows xp sp3 ssd disklerin çoğunda sorunsuz çalışır. Anakartın desteklemesi gerekir. Öncelikle anakartının biosu nu son güncel bios u upgrade et. Bios ayarlarında ssd disk görünüyorsa Xp yi kurmayı dene. Kurulumda hata alırsan tavsiyem önce herhangi ide veya sata diske windows xp kur. Acronis true image ile imajını alıp, imajı ssd diske at. 2 Gb için forumda güncel Lİte xp ler var onları kurmanı tavsiye ederim.

Maalesef dediklerinizi denemiştim. Sorun ssd nin görünmemesi değil. ssd görünüyor. ilk mavi ekranda kurulum dosyaları atılıyor. yeniden başlıyor, gui moda geçmeden önceki windows xp boot ekranı geldiğinde mavi ekrana düşüyor.

Hepinize çok çok teşekkür ederim

Edited by destroychip

1 SSD nin driverleri lazim

2 XP kurulur ama Emb ed . kurulur

3 SSD driveri üzerinde SSD trim ayari yapamadan microsoftun hiç bişeyini kuramassin 

Ana kartin intel RST yi destekliyorsa ssd cache olarak kullan bence

Edited by xcientist

3 SSD driveri üzerinde SSD trim ayari yapamadan microsoftun hiç bişeyini kuramassin 

Son dediğine katılıyorum...

cache ön bellek di yanlis hatirlamiyorsam bencede önbellek olarak kullanman daha mantikli

Cache olarak kullanmayı düşünüyorsan anakarta sıralamaya göre en son olarak bağlamalısın.

(Foxconn'da çalışırken öğrendiğim bir bilgi, daha önce hiç duymamış ve kullanmamıştım

yalnız onların kullandığı ssd cahce diskler 32gb)

Edited by dj sms

Arkadaşlar bugün yaptıklarımdan sonra sonuçları açıklayayım. xpnin hiçbir sürümünü çalıştırmadı. linux çalıştı. ama inat ettim ya xp çalıştırıcam diye netbook u söküp ssd bağlantılarını inceleyince usb den bağlantı verildiğini farkettim. yani kurulmaması gayet normal. trim olayını tam bilmiyorum ama xp de yapılmadığını yerineaynı mantıkta  başka bişey kullanıldığını öğrendim ama teoride kaldı. Ben de adamların daha önce tedbir olsun diye kurmuş olduğu sistemin imajını  alıp öyle formatlamıştım. imajı tekrar çıkarıp üzerinde düzeltme yapmaya çalışıyorum ama her tarafı virüslü. antivirüs sistem dosyalarının bir kısmını silmesine rağmen elimdeki xp kaynaklarından yerine yenilerini koydum. Ama makina sapıttı tabi. yapacak bişey çok da kalmadı heralde. linuxten başka şansı kalmadı bu makinanın. yardımlarınız için tekrar hepinize teşekkür ederim. İyi geceler, Saygılar...

Benzer şekilde exper marka mini netbook var,classmate pc diye geçiyor.xp sp2 var.güncelleme imkanı vs. yok.eğer aynı makinadan bahsediyorsak sağlam ghost imajını gönderebilirim.

Aynı cihazdan bahsediyoruz :) Ben makinayı virüslerden temizledikten sonra çalışır hale getirdim ama arada bazı dosyalar kaçtı. Sağlam imajı gönderebilirsen sevinirim

• 4 hafta sonra ...

arkadaşlar bende de 4gb lık bir netbook var almanyadan gelmiş almancaydı xp yüklüydü format atıp türkçeye çevirmek istedim gui ekranında mavi ekran verdi linuxtan başka çarem yokmu acaba. xp yüklemek istiyorum bayadır uğraştım bi türlü sorunu çözemedim terra marka bi alman netbook'u bana da bi çözüm yolu gösterebilirmisiniz?

arkadaşlar bende de 4gb lık bir netbook var almanyadan gelmiş almancaydı xp yüklüydü format atıp türkçeye çevirmek istedim gui ekranında mavi ekran verdi linuxtan başka çarem yokmu acaba. xp yüklemek istiyorum bayadır uğraştım bi türlü sorunu çözemedim terra marka bi alman netbook'u bana da bi çözüm yolu gösterebilirmisiniz?

Windows 7 yada 8 32 bitlik lite dene lite sürümler hem diskte az alan kaplar hemde gereksiz servisler kapatıldığı için ram tüketimi fazla değil.