Jump to content

Hangi Ekran Kartını Almalıyım?

adam4
 Share

Recommended Posts

istediği FPS yi versin, İşlemcileri içinde aynı şeyler dönüyordu hepsini gördük piyasada.

Amd nin driver sorunları ile uğraşmak istersen alabilirsin. Çıkan her driverın da bir sürü sorun çıkıyor. (Forumda da bir sürü örnek mevcut)

NVidia da ise bu olay tam tersi, her oyun çıkışından 1 gün önce driver o oyun için özel güncelleme alıyor. Zaten PC de ki çoğun oyun firması ile NVidia ortak çalışıyor. 

Tercih Senin ;)

istediği FPS yi versin, İşlemcileri içinde aynı şeyler dönüyordu hepsini gördük piyasada.

Amd nin driver sorunları ile uğraşmak istersen alabilirsin. Çıkan her driverın da bir sürü sorun çıkıyor. (Forumda da bir sürü örnek mevcut)

NVidia da ise bu olay tam tersi, her oyun çıkışından 1 gün önce driver o oyun için özel güncelleme alıyor. Zaten PC de ki çoğun oyun firması ile NVidia ortak çalışıyor. 

Tercih Senin ;)

fiyat performans için amd fakat yazılım konusunda @kenank ya katılıyorum

bende amd kullanmaktayım ve yaklaşık 3 aydır çıkan amd catalyst driverlerini kurmuyorum çünkü bir çok sorun beraberinde geliyor.

illaki bu sorunlar çözülüyor fakat ne zaman iş işten geçtikten sonra ben daha assassins creed unity oynamadım bu driver sorunları ve oyunun aç gözlülüğü yüzünden 20-25 fps üstüne çıktığımı hatırlamıyorum desem yeridir.

şu anda kullandığım kart hd7850

bence tüm bunlara rağmen fp ürünü sayılabilecek r9 280x alabilirsin driver sorunu haricinde amd bence gayet yeterli fps ve performansı vermekte tabi modele göre

çünkü sen gidip orta sınıf bir kart alacaksın bu parayla bence ya bütçeni biraz daha artıabilirsen  gtx 770 veya r9 290 al ama bütçe çıkmaz dersen r9 280x al derim

çünkü oyunlar artık malum çok çabuk gelişiyor ve insanı yeni ekran kartı almak zorunda bırakıyor. bunun için ne kadar yüksek model alırsan o kadar uzun gider diye düşünüyorum tabi seçin senin kardeşim.

kolay gelsin.

http://www.vatanbilgisayar.com/zotac-gtx770-amp!-edition-gddr5-2gb-256bit-nvidia-geforce-dx111-ekran-kart.html#yorumlar

Valla şuam bu karta yakınım ama markası Zotac. İyimidir kötümüdür hiç bilmiyorum.

msi ın bir modeli var bunda 25 lira fazla onu alman daha mantıklı diye düşünüyorum.

zotac birazcık daha performanslıdır fakat msi daha kalitelidir.

http://www.vatanbilgisayar.com/msi-gtx770-twinfrozr-gaming-oc-gddr5-2gb-256bit-nvidi-geforce-dx111-ekran-karti.html?srt=PU

Hemen almak isyorum dersen

(bu kartlara dx12 desteği gelecek'miş)

Sapphire R9 270X DUAL-X OC GDDR5 4GB 256Bit AMD Radeon DX11.2  (660TL civarı)

veya

Evga GTX760 FTW Dual Bios ACX GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1(880TL civarı)

DX12 GTX 900 serileri de 1100TL'den başlıyor Mesala Evga acx kartları iyi gibi

markaya bağımlı kalma youtube den en iyi oyunların fps ve sıcaklık değerlerine bak,öle al.

not:kart uzun süreli götürsün diye 4gb tavsiye ettim,kaliteli oyunlar 2 veya 3gb vram(video ram)kullanıyor.

Edited by gangstarap

Açıkcası GTX770 almayı düşünüyorum ama şuan değil öbür aya sarktı ekran kartı almam.Ayrıca Dx12 desteği Dx11 olan tüm kartlarda olacak.Bütcem tam 800TL ve şuan Zotac'ın GTX770'ini düşünüyorum fiyatı uygun diye. Siz ne dersiniz.

Açıkcası GTX770 almayı düşünüyorum ama şuan değil öbür aya sarktı ekran kartı almam.Ayrıca Dx12 desteği Dx11 olan tüm kartlarda olacak.Bütcem tam 800TL ve şuan Zotac'ın GTX770'ini düşünüyorum fiyatı uygun diye. Siz ne dersiniz.

Zotac ta iyidir 2009 yılında 9600GT AMP Edition almıştım Zotac ın. 

Ama şu bir gerçekte var, NVidia Chipsetini en iyi kullanan EVGA dır. Zotac GTX770 olması açısından senin için iyi.

Ben DX12 hakkındaki açıklamalar ne kadar gerçekçi çıakcak onu gördükten sonra değiştiricem. Nvidia tarafında GTX400 ve üstü tüm kartlar Dx12 olacak. Ve resmi açıklamada dx11 den %50 oranında performans artışı olacağı yönünde. Bunları GTX650 de test etmeden değiştirmem kartı :D

Edited by KenanK

Hocam doğrudur ama Evga bütcemi çok aşıyor. GTX770'i 991TL.Zotac GTX770 AMP Edition almayı düşünüyorum 800TL'ye.Ama Bazı forumlarda ısınıyor gibi yorumlar yapılmış Zotac markasına. Buda kafamı karıştırıyor açıkçası. Siz aldığınızda böyle bir sorunla karşılaştınızmı. Birde kartı aldıktan sonra öbür ayda Ön tarafa bir fan almayı düşünüyorum.Ekran kartının karşısına bir faydasını görürmüyüm yada gerek varmı böyle birşeye. İlginiz için teşekkür ederim.

Hocam doğrudur ama Evga bütcemi çok aşıyor. GTX770'i 991TL.Zotac GTX770 AMP Edition almayı düşünüyorum 800TL'ye.Ama Bazı forumlarda ısınıyor gibi yorumlar yapılmış Zotac markasına. Buda kafamı karıştırıyor açıkçası. Siz aldığınızda böyle bir sorunla karşılaştınızmı. Birde kartı aldıktan sonra öbür ayda Ön tarafa bir fan almayı düşünüyorum.Ekran kartının karşısına bir faydasını görürmüyüm yada gerek varmı böyle birşeye. İlginiz için teşekkür ederim.

kardeş kartta seçim yapmışsın bu güzel marka seçememişsin fiyattan herhalde bence zotac değilde msi almalısın.

ama demişsin ya bazı forumlarda ısındığını yazmışlar bu doğrudur. nedeni ise diğer markaların modellerine göre biraz daha overclock lu bunun için biraz fazla ısınır. ve soğutma sistemi biraz daha kalitesizdir.

ama zotac alsan dahi seni pişman etmez bir problemle karşılaşğını düşüıcanmüyorum

kolay gele.

Biraz ortalığı şenlendireyim, tartışmayı alevlendireyim. Bakalım kim ne kadar bilgili bu ekran kartı konusunda anlamış oluruz.

Tercih Senin ;)

fiyat performans için amd fakat yazılım konusunda @kenank ya katılıyorum

bende amd kullanmaktayım ve yaklaşık 3 aydır çıkan amd catalyst driverlerini kurmuyorum çünkü bir çok sorun beraberinde geliyor.

illaki bu sorunlar çözülüyor fakat ne zaman iş işten geçtikten sonra ben daha assassins creed unity oynamadım bu driver sorunları ve oyunun aç gözlülüğü yüzünden 20-25 fps üstüne çıktığımı hatırlamıyorum desem yeridir.

şu anda kullandığım kart hd7850

Öncelik ile AMD işlemcileri ile ilgili görüşlerimi daha önceden belirtmiştim. Ancak konu ekran kartı olunca AMD fiyat/performans bakımından çok çok iyi. KenanK'nın söylediği sürücü sorunlarının geneli, Windows işletim sistemi ile ilgili olan sorunlar. Bu hem Nvidia hemde AMD tarafında da eşit şekilde. Sadece AMD'ye itafta bulunmak amacı ile böyle bir söylemi asla kabul etmiyorum. 

Nvidia'nın oyunlar için çıkartmış olduğu güncellemelerden bahsetmiş KenanK, peki bunları standart sürücüleri içerisinde neden düzeltme yoluna gidemiyor ? Nedeni Nvidia'nın oyun şirketleri ile yapmış olduğu anlaşmalardan kaynaklı diyebiliriz. Oyunlar içerisinde kullanılan grafik motorlarındaki farklılıklar, Nvidia'nın yeni chipsetlerine göre düzenlenerek uygulanmasından kaynaklanıyor. Yani Nvidia GTX9xx serisinde kullandığı teknolojiyi yenilediğinde, oyun firmaları da grafik motorları için adaptasyon yazılımı geliştirmek zorunda. Buda daha önce çıkardığı ekran kartları için yeni güncelleme ve düzeltme (fix) yazılımını mecburi kılıyor. 

Ben DX12 hakkındaki açıklamalar ne kadar gerçekçi çıakcak onu gördükten sonra değiştiricem. Nvidia tarafında GTX400 ve üstü tüm kartlar Dx12 olacak. Ve resmi açıklamada dx11 den %50 oranında performans artışı olacağı yönünde. Bunları GTX650 de test etmeden değiştirmem kartı :D

Eski kartlarında da DirectX 12 desteği vereceğini açıklayan Nvidia, sonradan bir geri adım attı. Nedeni ise, eski kartların destek verebildikleri OpenGL ve Shader versiyonlarının DirectX 12 ile uyum sorunları en başta gelmekte. Yazılımsal olarak destek verecekler ancak bunu performans ve donanım olarak nasıl karşılayacakları ise tamamen muamma !

Bir arkadaşıma ait Asus GTX 980 testimden sonra, başka bir arkadaşıma ait olan Asus R9 290 ekran kartı halen sistemimde takılı. Ve sonuç olarak şöyle söyleyebilirim. GTX 980'in performansını aratmayacak kadar iyi olan R9 290, bence oyun severler tarafından alınabilecek en iyi kartlardan birisi. Fiyat belirtmek gerekir ise, GTX 980 2182 TL, R9 290 ise 1074 TL

Haydi bakalım gelsin cevaplar :D

Haydi kolay gele !

valla yorumlara baktım AMD,yi yerden yere vurmuşlar.
sistemim gigabyte 990FXA-UD5 anakart
Sapphire 5830 extreme 256 bit,

işlemci fx-8350,

depolama WD caviar black 4*500 RAID 1+0 ve bu sistemle BENCHMARK testi yaptım intelin,nvidianın puanları ile karşılaştırdım.
Fiyat ve performansa bakınca, bilgisayarımın iyi olduğuna karar verdim.
ben AMD nin sağladığı Catalyst sürümünün bu güne kadar zerre sıkıntısını görmedim, tmm saygı duyarım ama AMD bu kadar kötülenmeyi hak etmiyor.

Keşke ram  ve anakartınızı da yazsaydınız performans bakımından işlemcinin intel ekran kartının amd olması birazda olsa etkiliyor. Bir çok kişi amdyi yerden yere vurmuş peki bunları anlatırken fiyat karşılaştırması yapmadan direk amd ye kötü diyebilirmiyiz ? hayır. örneğin asus hd 7850 kullanıyorum fiyat 480 liraydı ben aldığımda aynı karta sahip nvidia cipsetli kartların fiyarı 630-680 liraydı gel gelelim oyunlarda yada cizim programlarında (catia ,solidworks) 480 liralık bu kart nvidia ekran kartından geri kalmıyor aksine daha iti bir performans veriyordu.Sırf bu yüzden amd den şaşmayın derim. Benim düşüncem nvidia dan tek eksiyi daha çok güç tüketmesi ve ısınması. driver konusunda beta kurmadığınız sürece sorun yok bazen son versiyonlarda sorun çıkarabiliyor. Konuya gelecek olursam :) R9 280X derim ama illaki ve illaki asus olmalı sapphire yada poworcolor a göre daha dayanıklı

Edited by G3n3tiG

Son yıllardaki ekran kartlarını bilmiyorum ama 3-4 yıllık özellikle notebooklarda amd ekran kartları harbi sorunlu yada yeni driverlarla çok uyumsuz -_-. Son yıllarda böyle sorunlar yaratıyor mu bilmiyorum acıkcası ama amd'nin çok sık güncelleme yapmadığı da bir gerçek. F/p olarak ise amd-nvidia karşılaştırması yapamayız zaten sonuc belli. Hatta şu haberi gördüğümde kendimi gülmekten alıkoyamadım :D

[spoiler]http://www.donanimhaber.com/ekran-karti/haberleri/GeForce-GTX-Titan-Z-ertelendi-iki-kat-daha-yuksek-fiyata-rakibinden-daha-dusuk-oyun-performansi.htm[/spoiler]

He zamanında ne gerek var o karta dediğimi hatırlıyorum ama ne zaman arkadaşım gtx760 alıp 'o kadar para verdim Black flag'i ultra ayarda oynamıyacaksam ne anlamı var' dedi işte o zaman fikrim değişti. Artık üst düzey ekran kartları bile piyasadaki oyunlara ayak uyduramaz hale geldi. Kaldı ki sen bir yığın para verdiğin makineni yıllarca kullanmayı planlıyorsun.

Sonuç olarak benim gözümde Amd şu driver olayına daha fazla özen göstermediği sürece marka olarak daima Nvidia'nın bir tık gerisinde kalacak. Diğer yandan Amd özellikle son yıllarda donanım açısından çok ilerledi. ''Isınıyorrr...'' isyanlarını susturalı da çok oldu. Amd kalite anlamında ciddi anlamda ilerleme kaydetti bence. Eğer şu anki ürünlerinde driver sorunu yoksa bir şans daha verir Amd derdim ben. Bu arada şu dx 12 desteği önemli bir zımbırtı olabilir ileride oyunlara destek açısından. Ama %50 performans artışı demeyin bana aman -_- Zamanında da intel hd4600 dahili ekran kartının hd4000 den 3 kat daha performanslı olacağını söylemişti. -_- %50 mi ??? hmmm tmm -_-

Edited by AvngdSvnfld

valla yorumlara baktım AMD,yi yerden yere vurmuşlar.
sistemim gigabyte 990FXA-UD5 anakart
Sapphire 5830 extreme 256 bit,

işlemci fx-8350,

depolama WD caviar black 4*500 RAID 1+0 ve bu sistemle BENCHMARK testi yaptım intelin,nvidianın puanları ile karşılaştırdım.
Fiyat ve performansa bakınca, bilgisayarımın iyi olduğuna karar verdim.
ben AMD nin sağladığı Catalyst sürümünün bu güne kadar zerre sıkıntısını görmedim, tmm saygı duyarım ama AMD bu kadar kötülenmeyi hak etmiyor.

Sana katılıyorum  Amd 32 nanometre teknoloji haliyle bile hemen hemen intele yetişebiliyor tam degil diyebiliriz ama yeni teknolojiye geçseler fena olmaz hemde hepsi çarpan kilidi açık olarak geliyor intellerin Sadece K Serisi öyle Şuan AMD Chipsetli HD 7770 Ghz Editon Ekran kartını kullanıyorum geçende gene yeni AMD Ekran kartı sürümü geldi (Omega)  Şuan için bir hiç sorun görmedim Catalsty'de ama yok ürünleri firmarlara göre karşılaştırılırsa tabiki her firmanın ürününde hatalar ortaya çıkar sonra yakala ipin ucunu yakalabilirsen Aslında şeyi merak ediyorum AMD Niye hala 2.nesilde ? intel bile 4.'e geçebiliyorsa amd niye geçmiyor bilemiyorum gerçi.

Ayrıca sony'de rendelama görüntüleri var gayet 2 işlemcide çok iyi çalışıyor hatta bazı benchde AMD Geçiyor ama tek sorunu eski teknoloji olması 2015'e geçtik adamlar 32nm den vazgeçemiyor. Adamların Tek hataları Eski teknolojiyle devam etmeleri eyer devam ederlerse doğal olarakda yakalama çabaları yüzünden 220w ısı ile çalışan bir işlemci yaptılar 

AMD sistem kullandım belirli bir süre zerre kadar hata raslamadım ne işlemcisinde nede ekran kartı chipsetinde Ayrıca AMD Müşterilerinin cebini yakmiyacak şekilde işlemci felanda üretiyor yani adam diyor o kadar param yok AMD Toplarım parası olmayanlar için AMD İyi bir üründür kesinlikle ama parası olana yeni nesil isteyene intel Ayrıca bazı yerlerde amd nin dandik kartları bile geçiyor diyebilirim niye derken 120 130 Tl lik bir ekran kartından fazla birşey beklenmez dimi ?  sadece açsın yeter diyorlar ama o kart amd chipsetli 4K Çözünürlügde destekliyor hatırlıyorsam R serisiydi AMD Esmesede gürlüyor diyebilirim haydi kolay gelsin   :) Tek Sorunları Eski teknoloji kullanmaları.  AMD Bile o kadar kötü yoruma eleştirilere maruz kaldıgı halde yoluna devam ediyorlar. Şurada Parası olup hayatında AMD kullanmamış insanlar gelipde AMD'ye laf ediyor o insanlar acaba sonuna kadar incelemişlermi acaba? her türlü testleri yapmışlarmı merak ediyorum cidden :) Teşekkür ederim senin sözüne sonuna kadar katılıyorum.Teyyare zaten Son LAFI KOYDU ! :) 

Bunu Uzun bir süre AMD Kullanmış biri olarak yazıyorum :) Athlonda bile iyi performans sağlıyordu. 

Edited by Myzteziz

• 2 hafta sonra ...