Jump to content

Bilgisayarım Çok Yavaş Açılıyor

Dexter18
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar bilgisayarımda Win7 yüklü. Açılması ve tüm donanımların gelmesi ortalama 1.5-2 dk sürüyor. Üstelik özellikleride fena değil.

İ5 İşlemci-8GB Ram-SSD yok HDD 750GB

Windows 8.1 de yükledim. Ondada neredeyse aynı. Arkadaşın i5 işlemci-4gbram-500hdd bilgisayarı açılması en fazla 10 saniye sürüyor üstelik ssd yok.

Hdd min 540 gb dolu ondan olabilirmi acaba ama D diski dolu C sadece windows ve programlar yüklü

Start 8 yada ona benzer bir program yüklü ise yada antivirüs yüklü ise geç açılır.Bunları kaldırın.Birde görev yöneticisindeki başlangıç programlarını lüzumlu yada lüzumsuz teker teker devre dışı bırakıp ve her seferinde bilgisayarı yeniden başlatıp deneyin.Bir de bilgisayarınızı ccleaner programıyla taratın.Bunlarda olmazsa Malwarebytes anti-malware ile taratın.Kolay gelsin.

Start 8 yada ona benzer bir program yüklü ise yada antivirüs yüklü ise geç açılır.Bunları kaldırın.Birde görev yöneticisindeki başlangıç programlarını lüzumlu yada lüzumsuz teker teker devre dışı bırakıp ve her seferinde bilgisayarı yeniden başlatıp deneyin.Bir de bilgisayarınızı ccleaner programıyla taratın.Bunlarda olmazsa Malwarebytes anti-malware ile taratın.Kolay gelsin.

Onları kontrol ettim hep driverlardan başka program yok

Bu programı yükleyip neden yavaş açıldığını hangilerinin kaç saniye sürdüğünü görebilirsin hocam.

Bu linkten download yok üye olmak gerekiyor

Aşırı yavaş bir problem olduğu kesin virüs kaynklı değilse (yeni kur yapsanda d yi silmeden mesela kur sonrası oradan c de aktif olabilir temiz kurulum yapmalı) windowsu kurduğun kesim küçük olmalı 25 gb yeter ve kur sonrası disk birleştirileli biosdan gerekli ayarlar yapılmalı quiet boot vs ve kullanmadığın donanımları kapatmalı kapatamadıgını aygıt yöneticisinden kapatmalı programların windows başlatılınca başlat (idm torrent vs..) seçenekleri kapatılmalı temizlik için sadece free ccleaner kursan yeter sürücüleri setup değilde arşiv indir ve aygıt yöneticisinden göstererek yükle böylece çoğu gereksiz yardımcı programın yüklenmesini önlersin ccleaner zaten açılışta çalışan ıvır zıvırı listeleyebiliyor gereksizleri engellersin anlıyorum dersen windows hizmetlerinden de gereksizleri kapat yoksa elleme ya da risk al ^_^

Merhaba  Dexter18.Bende Asus N53SV notebook var. 2. nesil i7 işlemci, 4GB ram, 500 GB 5400 Sata HDD vardı. Win7 ultimate açılması, trend micro virus programın açılıp bilgisayarın kendini toparlaması 5 dk sürüyordu.Baktımolacak gibi değil, sata3 120 GB SSD(Kingston hyperX) aldım, cdromu çıkarttım.Onun yerine takılan Optik sürücüyü sata HDD kutular var.Ondan aldım, Üzerindeki 500 GB lık hdd yi bununla cdrom yuvasına taktım,böylece yer sorunum kalmadı.Şimdi windows 8 yüklü, açılış ve kendini toparlaması en fazla 15 sn ye sürüyor.

Merhaba  Dexter18.Bende Asus N53SV notebook var. 2. nesil i7 işlemci, 4GB ram, 500 GB 5400 Sata HDD vardı. Win7 ultimate açılması, trend micro virus programın açılıp bilgisayarın kendini toparlaması 5 dk sürüyordu.Baktımolacak gibi değil, sata3 120 GB SSD(Kingston hyperX) aldım, cdromu çıkarttım.Onun yerine takılan Optik sürücüyü sata HDD kutular var.Ondan aldım, Üzerindeki 500 GB lık hdd yi bununla cdrom yuvasına taktım,böylece yer sorunum kalmadı.Şimdi windows 8 yüklü, açılış ve kendini toparlaması en fazla 15 sn ye sürüyor.

Arkadaşda ssd yok ama o en fazla 10sn açılıyor. Açıkçası Dvd Rom u çıkaramam kullanıyorum çünkü. Ama belki teknik servise yollayarak ekstradan ücretle ssd takmalarını isteyebilirim

Ama işte dediğim gibi ssd olmadanda hızlı açılan pc ler var onu anlamıyorum

Arkadaşda ssd yok ama o en fazla 10sn açılıyor. Açıkçası Dvd Rom u çıkaramam kullanıyorum çünkü. Ama belki teknik servise yollayarak ekstradan ücretle ssd takmalarını isteyebilirim

Ama işte dediğim gibi ssd olmadanda hızlı açılan pc ler var onu anlamıyorum

windows 8 ve 8.1 de güç ayarları var nette araştırırsan resimli ve ya videolu anlatımları vardır orada hızlı başlatı işaretlersen sorunun bir nebze düzeleceğini düşünüyorum

Edited by vurgac

1.si hdd lerde hibrid olanlar var belki onunki öyle olabilir.

2.si bazı bilgisayarlarda raid desteği var ve  windowsu raid sürücülerle birlikte kurmuş olabilirler.

Ben efi kurulumla normal kurulum arasında benim bilgisayarda çok abartı bir fark göremedim.Birde zaman geçtikçe anakart üstündeki devreler ve yollar özelliklerini

yavaş yavaş kaybediyor.

Bu sizin bilgisayarınızın özelliklerinden tutun, yüklediğiniz Windows sürümüne, yüklediğiniz sürücülere, ön yükleme sürecindeki programlara ve yaptığınız ayarlara kadar bir çok konuyu kapsayan bir olay. Sisteminiz ve yapılandırmanız hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız için net cevapların verilmesi oldukça güç. Virüsten tutunda, Start 8 gibi programlardan bahseden yukarıdaki cevaplar bunu kanıtlar nitelikte. Sisteminiz ve yapılandırmanız ile ilgili daha detaylı bilgiler ile konuya zenginlik kazandırır iseniz, gerekli açıklama ve çözüm yolları üretmekte daha kolaylık yaşayacağız. 

Haydi kolay gele !

Daha ayrıntılı yazayım İ5 işlemci-8gb ram-750hdd var

HDD ise şu:ata toshiba mq01abd0 scsi 

Şuan windows 7 ultimate 64  bit yüklü.

Önyüklemede ise sadece nvidia sürücüsü, idm,bluetooth,usb 3.0 yazılımı,smartpad yazılımı(mouse),webcam,ses yazılımı var. Bunlar kendi orjinal driverlar kendim ek yüklemedim. 

Ön yüklemede vmware,itunnes,ccleaner,bluestacks,çeşitli adobe yazılımları,java updater devre dışı

kısacası gereksiz yük yok

Pc de virüs olmadığına eminim, antivirüsüde sildim start8 flanda yok

Şu bilgileri  XXX marka YYYY model laptop diye, Sistem yapılandırmasınıda MSINFO32 yada AIDA64 raporu olarak verseniz olmaz dimi. İlla bize bir müneccimlik yaptıracaksınız. 

AIDA64 donanım raporu için;

[spoiler]

pre_1353902309__aida64.jpg

[/spoiler]

Msinfo32 raporu için;

[spoiler]

pre_1353902274__msinfo32.png

[/spoiler]

Şu bilgileri  XXX marka YYYY model laptop diye, Sistem yapılandırmasınıda MSINFO32 yada AIDA64 raporu olarak verseniz olmaz dimi. İlla bize bir müneccimlik yaptıracaksınız. 

AIDA64 donanım raporu için;

[spoiler]

pre_1353902309__aida64.jpg

[/spoiler]

Msinfo32 raporu için;

[spoiler]

pre_1353902274__msinfo32.png

[/spoiler]

msinfo32

https://yadi.sk/i/3K1Ts48ZdicDR

Mevcut sistemdeki hdd bölümlemeniz ne şekilde

C ve D şeklinde

C 200GB D ise 500GB

Bölümlemeniz güzel disk temizligi ve birleştirmesi yaptınızmı ve sisteminize ilk format ne zaman gerçekleşti  

bilmiyorsanız başlat cmd systeminfo 

28.10.2014 de format atılmış

disk temizliği yapıyorum disk birleştirme şeklinde

Farklı bakış;

ilk kurulumdan beri mi çok yavaş açılıyor

yoksa zamanla açılması yavaşladı

malum duruma göre çözüm değişir.

En güncel driverları kurun ve driver kurulumunda restart isteyen programları geri çevirmeyin... Restartların tümünü sonraya bırakmayın...

bence hepsi boşa çabalamak bendede aynı problem var ve yapacak pek birşey yok gibi (asus n53sn 182sz)i7 2630qm  8gb ram 500gb 7200 rpm hdd sistem 1.0 1.5 dakikada açılıyor

kesinlikle diyorumki hdd artık yolu yarıladı 

kendini fazla sıkma oluruna bırak  :mellow:

Açılışının bu kadar yavaş olmasının nedenleri şu şekilde,

1. HDD'niz SATA II,

2. Bazı sistem sürücüleriniz eski,

3. Gereksiz çalışan bir sürü servis mevcut, bunlardan açılışa etki edecek en önemli olanları

SQL Server (SQLEXPRESS)
SQL Server VSS Writer
VMware Authorization Service
VMware DHCP Service
VMware USB Arbitration Service
VMware NAT Service
VMware Workstation Server

4. Sadece son bir aylık periyotu göz önüne alır isek,
Explorer.exe
GOM.exe
Crysis3.exe
SplahProEx.exe
Photoshop.exe
AC4BFSP.exe
Launcher.exe
Windows Update Service
WinWord.exe
vs vs vs

gibi program dosyaları farklı nedenler ile sonlandırılmış durumda. Buda bize işlerin yolunda gitmediği konusunda bilgiler verir. Kısaca Sisteminiz sorunlu bir sistem. 

Açılış sürenizi kısaltmak için, 3. maddede belirttiğim servislerin başlangıç şekillerini ELLE olarak değiştirerek, HDD'nizi birleştirerek, vede en önemlisi MFT birleştirme yaparak açılış sürenizi 1 dakika seviyelerine indirebilirsiniz. 

Haydi kolay gele !

Açılışının bu kadar yavaş olmasının nedenleri şu şekilde,

1. HDD'niz SATA II,

2. Bazı sistem sürücüleriniz eski,

3. Gereksiz çalışan bir sürü servis mevcut, bunlardan açılışa etki edecek en önemli olanları

SQL Server (SQLEXPRESS)
SQL Server VSS Writer
VMware Authorization Service
VMware DHCP Service
VMware USB Arbitration Service
VMware NAT Service
VMware Workstation Server

4. Sadece son bir aylık periyotu göz önüne alır isek,
Explorer.exe
GOM.exe
Crysis3.exe
SplahProEx.exe
Photoshop.exe
AC4BFSP.exe
Launcher.exe
Windows Update Service
WinWord.exe
vs vs vs

gibi program dosyaları farklı nedenler ile sonlandırılmış durumda. Buda bize işlerin yolunda gitmediği konusunda bilgiler verir. Kısaca Sisteminiz sorunlu bir sistem. 

Açılış sürenizi kısaltmak için, 3. maddede belirttiğim servislerin başlangıç şekillerini ELLE olarak değiştirerek, HDD'nizi birleştirerek, vede en önemlisi MFT birleştirme yaparak açılış sürenizi 1 dakika seviyelerine indirebilirsiniz. 

Haydi kolay gele !

yemez yemedide win 8 den sonra bir çok bilgirayar saçmaladı benim tahminim özellikle sandy bridgeli pcler  :(

Edited by vuri