Jump to content

Lap Top Masaüstü Kadar Dayanıklımıdır?

Share

Recommended Posts

soruyu laptop mu masaüsü pc mi diye sormadım çünkü az çok bilgim var. onun için bana en lazım olan şeyi sordum dizüsü pc masaüstü pc kadar dayanıklımıdır?

korkum şu çoğu yerde laptopların ısındığını yazıyor ben oturdummu pc başına icabında 4-5 saat kalmam. hatta nadiren daha fazla olabiliyor.

korktuğum şu laptop ısınmadan dolayı çabuk bozulurmu veya ömrü kısa olurmu? parçaları masaüstü gibi kolay ve ucuz değişmezmi? zira artık nerdeyse çoğu parçayı masaüstü pc de kendim değiştiriyorum. bunlara göre ne almalıyım masaüstümü laptopmu? ayrıca mühendis veya sunum yapacak kişide değilim veya çalışmasını pc sinde taşıyacak taşıması gereken biride değilim. en fazla borsa takip ederim onuda sokakta parkta cafede laptop yerine akıllı telefonumdan takip ederim.

Bence değil. Laptop kullanımından kaynaklı çizilmeler ve düşmeden kaynaklı hasarlar olasılığı fazla. Parça değişimi de masaüstü bilgisayara göre daha zor bazı parçalar imkansız.

bu tek cevap gayet stabil olmuş gibi. saolsun arkadaş. başka eklemek isteyen varmı bu konuya?

Laptopta dayanıklı masaüstü de dayanıklı arkadaşım ama önemli olan senin onlara nasıl baktığındır. Bakımını yaparsan temizlersen öldürcek gibi kullanmazsan senelerce kullanırsın. Ben 2003 senesinde aldığım klavyemi bile hala kullanıyorum hemde sürekli bilgisayar başında olduğum halde. Klavyemin tuşlarına kadar söküp bakımını yaparım. Ki buda daha uzun ömürlü olmasını temiz kalmasına yarıyor. 2008'de aldığım laptopumu hala daha kullanıyorum. Ondada sıkıntı yok. benimle birlikte laptop alan arkadaslarım inanamıyorlar hatta. onlar 2.yi aldılar bozup 3. almak niyetindeler :D

Laptopta dayanıklı masaüstü de dayanıklı arkadaşım ama önemli olan senin onlara nasıl baktığındır. Bakımını yaparsan temizlersen öldürcek gibi kullanmazsan senelerce kullanırsın. Ben 2003 senesinde aldığım klavyemi bile hala kullanıyorum hemde sürekli bilgisayar başında olduğum halde. Klavyemin tuşlarına kadar söküp bakımını yaparım. Ki buda daha uzun ömürlü olmasını temiz kalmasına yarıyor. 2008'de aldığım laptopumu hala daha kullanıyorum. Ondada sıkıntı yok. benimle birlikte laptop alan arkadaslarım inanamıyorlar hatta. onlar 2.yi aldılar bozup 3. almak niyetindeler :D

evet benimde duymak istediklerimden biri de buydu. saol kardeşim. sanırım iş amaca kalıyor bu durumda. yani ne için kullanacaksın? da işte diğer taraftanda laptop yer kaplamıyor daha hafif taşınabilir.laptop a göre kullanımım olmasada masaüstünü bırakıp bunlar için laptop almalımıyım diyorum.?

notebooklar her zaman sıkıntılı olmuştur,arıza yaptımı ilk sıkıntı tamiri dir.Servise gönderirsiniz adam gibi tamir etmezler,yada bozarlar,en güzeli masa üstü bilgisayarlar,Ekran kartı bozuldumu cıkar yenisini değiş,ram bozuldumu cıkar yenisini tak,ama notebooklarda ekran kartı tamiri bile sıkıntılı

sana tavsiyem herzaman masaüstü kullan, seyyar heryerde internete gireceğim diyorsan birtane note4 telefon al sana yeter.

Senın bütcen ne kadar? Artık 500TLyede notebook var.Alıcağın cıhaza gore değişir laptopların hepsı sorun cıkartıcak değil.Ama sen gidipte ele alınmıcak bır sey alırsan uğrasır durursun.Yaptığın işi masada yapıyorsan masaüstü kullan yok rahat edeyım koltukta yapayım dersende laptop alıcaksın ama laptop ısınan cıhazdır bellı bır sure sonra rahatsız olmaya baslarsın ayrıca pil sıkıntısıda baslıyacaktır bır sure sonra.Ben olsam bırazdaha beklerım artık hem tablet hem notebook lar var.Onlar bırazdaha gelıstıkten sonra onlardan alablırsın

anket yapsam bu konu için masaüstü önde olacaktı galiba.

@burak_992 kardeş güzel noktaya değinmişsin işte bende onu istemiyorum. zira 2006 da ttnet kampanyasından aldığım casper alfa yı kullanmaktayım. biraz horyrat bir internet kullanıcısı olarak ısınma ve sistemin çabuk dolmasından bıktım zaten. hatta ilk posttada buna değindim dikkat ettiysen.

mesele o ise düşük bir şey almam çünkü epey bilinçlendim. orta -üstü bir şey olur ister masaüstü ister notebook olsun ama dediğin konular var işte. note book veya desktop asus önceliğim 2. si casper. asus incelediğim kadar ile dayanıklılık bilgisayarı zaten ve extra özellikleri var. sessiz çalışması, güç tasarrufu, dizayn üstünlüğü, telefonu taktığında çabuk şarj etmesi boşta sıcaklığın 12 dereceye kadar düşmesi. wireles gerçi casperlarda da var.v.s. casper ı da çok özelliği ucuza olmasından tercih ediyorum. zira 10 yıllık casper  kullanıcısıyım donanımsal olarak tık demedi çok şükür.

bütçe dersen 1500-1700 arası biraz üstüde olabilir sadece kasa. monitör olarakda tv monitör almayı düşünüyorum. 61 ekran lg samsung veya vestel.

Edited by abdülhey

Bence laptoplar pekçok açıdan daha tercih edilebilir. Ama burda en önemli kriterlerden biri marka ve model seçimi. Ben bilgisayar teknik servisinde çalışan biri olarak elimden çok fazla marka ve model laptop geçiyor. En sevdiğim marka asus diyebilirim. Kendim de yıllardır asus kullanıcısıyım. Dayanıklılık ve ısınmama yönünden en önde gelen modeller genelde asustan çıkıyor. Ama bu demek değil ki diğer markalar çok kötü. Marka olarak tavsiye etmeyeceğim markalar özellikle laptop konusunda casper, exper gibi markalardan uzak durun. Laptop kasalarında kullandıkları malzeme kalitesi çok kötü seviyelerde. Onun dışında bütçeniz el veriyorsa apple macbooklar tabiki çok iyi seviyede cihazlar. Bana göre diğer güzel laptop markaları lenovo ve msi. Özellikle lenovonun hibrit hard disk(ssd+hdd) içeren modelleri güzel. İyi araştırın, modelleri ve ekran büyüklüğü tercihinize göre gidip büyük teknoloji mağazalarında görün, inceleyin. Sonra internetten de alabilirsiniz.

Edited by S_EroL

dizüstü alıp masaüstü gibi hep aynı yerde kullanmak bana biraz saçma geliyor. 1500 liraya üç beş model arasından seçim yapıp da masaüstüne koyup kullanacağım bir laptop yerine aynı özelliklerde (temizlik, parça değişimi gibi konularda daha fazla imkan tanıyan) masaüstünü 1000-1200'e temin ederim daha iyi.

dizüstü alıp masaüstü gibi hep aynı yerde kullanmak bana biraz saçma geliyor. 1500 liraya üç beş model arasından seçim yapıp da masaüstüne koyup kullanacağım bir laptop yerine aynı özelliklerde (temizlik, parça değişimi gibi konularda daha fazla imkan tanıyan) masaüstünü 1000-1200'e temin ederim daha iyi.

kısa  öz ve bitirici bir özetleme yapmışsın tebrikler.

Bence laptoplar pekçok açıdan daha tercih edilebilir. Ama burda en önemli kriterlerden biri marka ve model seçimi. Ben bilgisayar teknik servisinde çalışan biri olarak elimden çok fazla marka ve model laptop geçiyor. En sevdiğim marka asus diyebilirim. Kendim de yıllardır asus kullanıcısıyım. Dayanıklılık ve ısınmama yönünden en önde gelen modeller genelde asustan çıkıyor. Ama bu demek değil ki diğer markalar çok kötü. Marka olarak tavsiye etmeyeceğim markalar özellikle laptop konusunda casper, exper gibi markalardan uzak durun. Laptop kasalarında kullandıkları malzeme kalitesi çok kötü seviyelerde. Onun dışında bütçeniz el veriyorsa apple macbooklar tabiki çok iyi seviyede cihazlar. Bana göre diğer güzel laptop markaları lenovo ve msi. Özellikle lenovonun hibrit hard disk(ssd+hdd) içeren modelleri güzel. İyi araştırın, modelleri ve ekran büyüklüğü tercihinize göre gidip büyük teknoloji mağazalarında görün, inceleyin. Sonra internetten de alabilirsiniz.

peki kardeş seninde bu konu için vurguladığın laptoplar pek çok açıdan tercih edilebilir demişsin. hangi bakımlardan tercih edilebilir kıyaslama yap açıkça zahmet olmazsa faydalanayım? yani benim bilmediğim neler var mesela avantaj olarak öğrenmek isterim. saol.

kısa  öz ve bitirici bir özetleme yapmışsın tebrikler.

peki kardeş seninde bu konu için vurguladığın laptoplar pek çok açıdan tercih edilebilir demişsin. hangi bakımlardan tercih edilebilir kıyaslama yap açıkça zahmet olmazsa faydalanayım? yani benim bilmediğim neler var mesela avantaj olarak öğrenmek isterim. saol.

En önemli özellikleri zaten taşınabilir olması. Dahili kablosuz internet alıcıları vardır, dahili hoparlörleri vardır, dahili kameraları vardır. Bataryası olduğundan elektrik kesintilerinden etkilenmez. Çok az elektrik harcar. Eğer masa, sehpa gibi yüzeylerde kullanılırsa 2 yıl hiç fan temizliği yapmadan idare eder(Tabi bu özellik daha çok yukarda saydığım markalar için geçerli). Çok sessiz çalışır gibi özellikler...

Burda en önemli faktörlerden biri de kullanım amacı tabi.

Edited by S_EroL

bazı laptoplar ısınır ekranı hd değildir ekran kartı onboard olur bunları goz onune alman gerek.Pek kullanmayı bılmıyorum yazmıssın(laptobun ıcını açmak vs).Ben senın yerınde olsam bakımı kolay laptop alırım elimizden geçiyor mesela HP ve acer laptopları genellıkle komple dağıtman gerekıyor bakımı yapabılmen ıcın.Örnek;Lenovo genellikle arka kapağında 5-6 adet vıda oluyor onları soktuğunde ıslemcı ve ekran kartı onunde oluyor kolayca fanını sokup bakımı yapabilirsin.

Üniversiteden bır arkadasıma lenovo g580 aldırdım bır kere nasıl bakım yapıcağını gosterdım arka kapağını acıp okul bıtene kadar bana bakım yaptırma ıhtıyacı duymadı.Demem o ki pratik bir bilgisayar almalısın kendın her ısını halledebılesın yoksa bilgisayarcılar ortalama 50TL ye yapıyorlar.

dersenki ben bakım malzemelerını nereden bulucam ben sana termal pad ve macun yolluyacağım benden ucretsız adresını yazarsın gonderırım :D biraz uzun oldu kusra bakma 

Elektronik birazda şans işi fakat genellikle Dell,Lenovo markalar sağlam diye biliyorum alan arkadaşlar oldu çok memnunlar masaüstü konforunu vermesede iş ve günlük işler için laptop pc'ler neredeyse çok yaygınlaştı donanım hızı olarakta gayet iyi duruma getirildiler alırken müşteri hizmetleri,garanti süresi vs..dikkat  etmekte yarar var tabii saygılar. :)

dizüstü

İşlemci Intel(R) Pentium(R) CPU B940 @ 2.00GHz, 2000 Mhz, 2 Çekirdek, 2 Mantıksal İşlemci

Phoenix Technologies Ltd.  02.11.2012

bu güne kadar arka kapak hiç açılmamıştır

masaüstü 2006 dan -bu güne kadar kasa hiç açılmamıştır

bunlar evimde olan bilgisayarlardan en eskileridir ve ilk günkü gibi çalışıyorlar .

marka veya model önemli değildir ,

önemli olan onları kullanacak kişidir .

2015 yılında çıkan en iyi marka ve model ,en sağlam, en en iyi bilgisayarda olsa

kullanmasını bilemiyorsan eğer 1 yıl dayanmaz

senin sorun biraz şöyle oldu :

Arkadaşlar , ben evleneceğim , gelini köyden mi alam şehirden mi ? ;)

cevabı : her ne olursa olsun seninle olacak bizimle değil ;)

saygılar

En önemli özellikleri zaten taşınabilir olması. Dahili kablosuz internet alıcıları vardır, dahili hoparlörleri vardır, dahili kameraları vardır. Bataryası olduğundan elektrik kesintilerinden etkilenmez. Çok az elektrik harcar. Eğer masa, sehpa gibi yüzeylerde kullanılırsa 2 yıl hiç fan temizliği yapmadan idare eder(Tabi bu özellik daha çok yukarda saydığım markalar için geçerli). Çok sessiz çalışır gibi özellikler...

Burda en önemli faktörlerden biri de kullanım amacı tabi.

teşekkürler hepiniz güzel bilgiler vermişsiniz. adaş veya soyadaş:) ; evet zaten en önemli özelliği ve güzelliği taşınabilir olması laptopların. diğer şeylerde üzerinde buda güzel. yalnız wireless asus ve casper masaüstülerde de var. yukarıda da arkadaş çok güzel yazmış aldığın bilgisayar masaüstünde duracaksa laptop almanın ne gereği var diye buda çok doğru bir  söz. ama işte insan en avantajlılısını istiyor. ben elektronikçi falan değilim ama yatkınımdır. ttnet servis elemanı geldi 2006 da ilk kurulumu yaptı daha sonra bütün formatları ben atmışımdır yazılım açmazlarını bozukluklarını da kendim halletmişimdir. donaınmsal olarakda elden geçirmediğim parça pek kalmamış gibidir. tabi en büyük yardımcılarımızdan biri de tnctr ailemiz. saolsun iyiki var. ne güzel paylaşıyoruz burda hep kaliteli iyi insanlarla. ama dediğim gibi hiç laptopum olmadı ama kullandım tabi. laptop ta ısınma sorunu olmasa parçaları kendim dahi bakım ve değişimlerini yapabilsem parçalar fiyat olarak desktop ile eşit olsa tabiki laptopu seçerim düşünmeden.

@adbenim arkadaşta senin soru kızı şehirdenmi köydenmi alayım gibi olmuş, ne olursa olsun senle olacak demiş. :) e tabi benle olacak da soruyorum işte köy kızımı şehir kızımı diye. :) bırak ya kız yerine derdim bilgisayar olsun pc de vakit geçirmesem kafayı yerim kızla da vakit geçirirsem kafayı yerim gibi geliyor :)  çünkü kızların freudun dediği gibi erkeklik hasetine kapılıp muhatap oldukları erkelerin başının etini yemesi acı çektirmeye bayılması hiç bana göre değil. adamında kızında delikanlısı olacak bana. neyse esprinin yanına manzara koymaya çalıştım. konumuz bu değil.